Як журналісти змусили СБУ та НАБУ розслідувати корупційну газову угоду

Чому мовчать правоохоронні органи, а суд переносить засідання у справі про скасування шахрайської угоди?

305 мільйонів кубометрів газу - фіктивній фірмі. Найгучніша корупційна афера 2020 набирає обертів. Наприкінці року шахраї реалізували виведене з "Нафтгазу" паливо і отримали понад півтора мільярди гривень прибутку. Держава купує цей газ назад за завищеними цінами.

Журналісти "ШУСТРОВА LIVE" продовжують розслідувати одну з найбільших корупційних афер 2020 року 

Кінець 1999 року. Приватна компанія "Укренергозбут" передає "Укртрансгазу" 418 мільйонів кубометрів газу для транспортування до своїх споживачів. "Укртрансгаз" зобов'язань не виконує: 305 мільйонів кубометрів газу зникли.  Майже 20 років "Укртрансгаз" відмовляється повертати борг. Аж раптом торік менеджмент "Нафтогазу" вирішує віддати спірний газ фіктивній фірмі, яка ніяким чином не причетна до угоди.
 
13 листопада 2020 р. суддя Господарського суду міста Києва Сергій Балац затвердив "мирову угоду" між дочірньою компанією "Нафтогазу" ПАТ "Укртрансгаз" та приватними фірмами: ЗАТ "Укренергозбут" та двома ТОВ - "Фінансовою компанією Фін-Інвест" і "Профі Газ". За цією угодою "Укртрансгаз" передав фіктивній фірмі "Профі Газ" 305 мільйонів кубометрів державного газу.

У попередніх розслідуваннях ми з’ясували: ця компанія має всі ознаки фіктивності. Її статутний капітал становить 2 тисячі 600 грн, а номінальним бенефіціарним власником впродовж тривалого часу був такий собі Олександр Терлецький, який за даними youcontrol також є власником у 134-х інших компаніях, учасником в 263-х і керівником у 117. Класичний приклад фіктивного бенефіціара.

Прикметно, що у взаєминах сторін "Профі Газ" з’явилася після того, як справжнього власника газу - "Укренергозбут" - захопили рейдейдери.

 
Найімовірніше, відбулася злочинна змова, - припускає економіст Борис Кушнірук. "З великою ймовірністю можу сказати, що учасники цієї угоди мають певні домовленості, і не виключено що вони корупційні", - каже він.
 
Суддя Господарського суду міста Києва Сергій Балац відмовився коментувати, якими мотивами він керувався, коли затверджував мирову угоду про передачу газу від "Нафтогазу" сторонній фіктивній фірмі. "Суд не коментує рішення і мотиви їх прийняття, для цього є таємниця нарадчої кімнати", - відповів він.
 
"Важливо те, що написано в рішенні, і те, що вивчалось. Рішення може бути оскаржене. Це рішення оскаржене? Оскаржене. Давайте почекайте апеляцію, що апеляція скаже. Вона буде бачити так само матеріали справи як і я", - каже Сергій Балац.
 
Справу про корупційну мирову угоду нині розглядає Північний апеляційний господарський суд. Перше засідання не відбулося, бо до суду не з’явився головний вигодонабувач – товариство "Профі Газ". Через тиждень суддя пішла у відпустку і розгляд знову відклали. Наразі, призначили новий склад колегії: було замінено суддю Разіну на іншу.
 
Нашу увагу привернула одна з суддей колегії - Іоннікова Ірина Анатоліївна. 
 
В жовтні 2020 року вона мала розглядати справу за позовом НАК "Нафтогаз" до одного з підприємств державної кримінально-виконавчої служби. Однак заявила про самовідвід через конфлікт інтересів. Як з’ясувалось, рідна донька судді Іоннікової - Юлія - з 2018 року працює головним юрисконсультом "Нафтогазу".
 
 
Цікаво, що розглядаючи апеляційну скаргу про корупційну мирову угоду, де одним із фігурантів є той самий "Нафтогаз України", на цей раз від судді Іоннікової - ані пари з вуст.
 
"Наявна ситуація, в якій в одному випадку суддя приймає рішення і самовідводиться. Коли в аналогічній ситуації такого самовідводу немає, то це явно свідчить про упередженість", - каже Михайло Жернаков, координатор останнього скликання Громадської ради доброчесності.
 
Понад два  місяці ми розслідуємо цю корупційну аферу на 2 мільярди гривень. Однак, правоохоронні органи ігнорують виявлені нами факти.
 
Ми надіслали звернення до Директора НАБУ Артема Ситника та голови СБУ Івана Баканова, адже в оборудці є прямі ознаки злочинів за п’ятьма статтями Кримінального кодексу. І оскільки правоохоронці вирішили заплющити на це очі, ми пішли до суду.
 
"Журналістами було подано заяву про вчинення кримінального правопорушення до СБУ. Проте, всупереч вимог кримінального процесуального законодавства, зокрема статті 214, протягом 24-х годин відомості не були внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Тобто, службовими особами СБУ вчинено протиправну бездіяльність. Таку бездіяльність було оскаржено до слідчого судді Шевченківського районного суду Києва і наразі призначено судовий розгляд", - пояснює адвокат Марина Гапонюк.
 
Вивчивши обставини нашої скарги та викладені у ній факти, суддя Антоніна Кваша ухвалює рішення про її задоволення.
 
 
 
Ще один пункт призначення - Вищий антикорупційний суд України. Тут розглянули скаргу журналістів на бездіяльність НАБУ.
 
"Надавши оцінку тим доводам, які були зазначені у відповідній заяві, Національне антикорупційне бюро у вигляді першого відділу детективів не вбачає ознак кримінальних правопорушень за вказаним фактом", - заявив під час судового засідання старший детектив 1-го підрозділу детективів НАБУ Танривердієв Хазарі Муса-Огли.
 
"Мирова угода була ухвалена 13 листопада 2020 року Господарським судом міста Києва. Разом з тим, рішення про позику державного газу для передачі фіктивній фірмі, голова НАК "Нафтогаз України" Андрій Коболєв підписав 2 листопада 2020. Тобто до того, як було укладено мирову угоду, і до того, як вона набула правочинності і повинна була бути виконана. Саме тому я ще раз наполягаю на тому, що відповідні відомості повинні бути внесені до ЄРДР", - наполягає журналіст Тетяна Шустрова.
 
 
Після роздумів у нарадчій кімнаті суддя Вищого антикорупційного суду Віталій Крикливий оголошує: "Зобов'язати уповноважених осіб НАБУ внести до ЄРДР відомості про кримінальне правопорушення на підставі заяви Шустрової про вчинення кримінального правопорушення від 15 січня 2021 року. Ухвала набирає чинності з моменту оголошення і оскарженню не підлягає".
 
 
Тепер, згідно з рішеннями судів, і Служба безпеки України, і Національне антикорупційне бюро повинні внести виявлені журналістами факти до ЄРДР та розпочати розслідування.