Ексклюзив

Мільярди "Нафтогазу" - шахраям: як розділили "газовий пиріг"

Тетяна Шустрова
29 грудня, 2020 вiвторок
18:01

Під носом у голови правління "Нафтогаз України" Андрія Коболєва і навіть за його участі державу обікрали на 305 мільйонів кубометрів газу. Кому продали вкрадений газ? Хто може отримати від цього прибуток? Журналісти "ШУСТРОВА LIVE" продовжують розслідувати одну з найбільших корупційних афер 2020 року

Зміст

13 листопада 2020 р. суддя Господарського суду міста Києва Сергій Балац затвердив "мирову угоду" між дочірньою компанією НАК "Нафтогаз України" ПАТ "Укртрансгаз" та ЗАТ "Укренергозбут" і двома товками - "Фінансовою компанією Фін-Інвест" і "Профі Газ". За цією угодою "Укртрансгаз" передав фіктивній фірмі ТОВ "Профі Газ" 305 мільйонів кубометрів державного газу, ринкова вартість якого станом на 13 листопада 2020 року становила 1,89 мільярдів гривень із розрахунку 6206 гривень за кубічний метр.

null

Щоб вивести з держвласності газ "оживили" історію 20-річної давнини. Тоді приватна компанія "Укренергозбут" передала "Укртрансгазу", що управляє трубопровідною системою, 418 мільйонів кубометрів газа для транспортування до своїх споживачів. Державна компанія зобов'язань не виконала - 305 мільйонів куб метрів газу зникли. Майже 20 років "Укртрансгаз" відмовлявся повертати борг. 

Поки йшли суперечки в судах, активи "Укренергозбуту" захопили рейдери. І право вимоги палива передали сторонній фірмі ТОВ "Фінансова компанія "Фін-Інвест". Як це сталося йдеться в попередньому розслідуванні "Мільярди "Нафтогазу" передали шахраям: рейдерство та зв'язки з терористичною "ДНР".

"У Господарському суді було замінено сторону у виконавчому провадженні. Одночасно було постановлено тим же числом ухвалу про зміну способу виконання рішення шляхом стягнення коштів з АТ Укртрансгаз, замість газу", - розповідає адвокат акціонерів "Укренергозбуту" Анатолій Рекун.

null


У січні 2020 "Фін-Інвест" домоглася арештів рахунків "Укртрансгазу" та списання з них 226 мільйонів гривень. Відтоді сторони почали готувати так звану "мирову угоду", за якою держава втрачає паливо на 2 мільярди гривень.

Фіктивній фірмі - справжній газ 

Напряму віддати газ "Фін-Інвесту" виявилося неможливим - у травні 2020 угоду про відступлення прав вимоги цій фірмі скасував Північний апеляційний господарський суд. Підставою стала відсутність у компанії ліцензії щодо здійснення діяльності з постачання природного газу.

Тому у схему приводять іншу фірму - "Профі Газ", яка отримала таку ліцензію у квітні 2020-го року - саме під здійснення оборудки.

null


Компанія "Профі Газ" з’явилася немов з повітря. Як нам вдалося з’ясувати під час розслідування "Як "Нафтогаз" збагатив фіктивну фірму на 2 млрд грн і чому всі сліди ведуть до Андрія Коболєва", вона є цілковито фіктивною. Цей вигодонабувач ніколи і ніде раніше не фігурував у взаєминах сторін. Статутний капітал фірми становить 2600 грн. За короткий період там змінилося кілька номінальних власників і директорів.

Зате згідно даних держреєстру, керівником "Фін-Інвесту" є такий собі Руслан Балабан, який до листопада 2018-го року був директором іншої компанії - "Максі капітал груп", - після чого на цій посаді його змінив Євгеній Джангірян - син віце-президента федерації регбі України Георгія Джангіряна. В свою чергу, Євгеній Джангірян став одним з директорів у довгій вервечці номінальних власників і керівників "Профі Газ".

До того ж "Фін-інвест" і "Профі Газ" зареєстровані за однією адресою - Київ, Проспект Перемоги 49/2. Це територія колишнього заводу "Більшовик".

Похапцем змінюючи своїх бенефіціарів, керівників та місце реєстрації, фіктивна ТОВ "Профі газ" одразу отримала ресурс на астрономічну суму від держави, щойно було ухвалено мирову угоду.

Автори сайтів "Економічна правда" та "Олігарх", які слідкують за розвитком подій довкола цієї оборудки, зазначають, що "мирова угода" на користь приватних компаній, не могла відбутися без участі посередника - відомого столичного бізнесмена Ігоря Воронова.

null

На його можливу причетність і справді вказують декотрі факти. "Профі Газ" кілька разів змінював власників. І, врешті, на момент виконання угоди і отримання газу офіційним бенефіціаром фірми "Профі Газ" став Олександр Ємельянов. Він також виявився власником ТОВ "Будсвітгрупа".

Ця фірма має київський номер телефону 206-84-16. Ним раніше користувався саме Ігор Олексійович Воронов у статусі фізичної особи-підприємця. Також саме цей номер телефону залишила в реєстрі ТОВ "Газенергія", що входить до групи "Смарт-Холдинг" Вадима Новинського. З 2006 по 2011роки директором цієї фірми був Воронов Євгеній Олексійович, брат Ігоря Воронова. 

Ми спробували поговорити з Ігорем Вороновим. Зателефонували. Він відповів. Як тільки почув, що телефонують журналісти: "Подзвоніть моєму прес-секретарю". Ми надіслали запити до компаній бізнесмена, чекаємо на відповідь.

Як пише "Чесно", брати Ігор і Євгеній Воронови також були причетні до захоплення землі в буферній зоні Софії Київської, яка є охоронною зоною об’єкта культурної спадщини, за адресою м.Київ, вулиця Стрітенська, 10/1. Фірма "Євроофісбуд", яка заволоділа цією ділянкою, була записана на брата Воронова - Євгена.

За легалізацією захоплення землі, схоже, стоїть той самий суддя Господарського суду Києва Сергій Балац, котрий і схвалив мирову угоду щодо вкраденого в держави газу. У висновку Громадської ради доброчесності, котра в 2017-у році досліджувала відповідність Балаца критеріям професійної етики, вказано, що саме Балац спільно з іншими суддями дозволив  це землевідведення  поблизу Софійського собору у Києві.

Висновок щодо судді Балаца містить дані щодо ухвалення сумнівних судових рішень, невідповідності способу життя задекларованим доходам, а відтак, нічого спільного з критеріями доброчесності та професійної етики. Тож і оцінювання Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Балац провалив.
 
Цікавим є й те, з яких ресурсів "Укртрансгаз" віддав державний газ цій фіктивній фірмі. Адже такими обсягами компанія не володіла.

У схемі використали державний газ, який належить "Нафтогазу України". Для цього голова правління НАКу Андрій Коболєв особисто підписав рішення №418 від 2-го листопада 2020 року, згідно з яким 305 кубометрів газу передали від "Нафтогазу" до "Укртрансгазу" як позику, саме для подальшого виведення його у власність "Профі Газу".

Той факт, що газ передають фіктивній фірмі, керівників "Нафтогазу" не збентежив. Швидкість виконання договору між держкомпанією та фіктивною фірмою вражає.

Кому продали газ

Відповідно до рішення судді Господарського суду Сергія Балаца від 13 листопада, "мирова угода" мала реалізуватися за 25 днів: "Фін-інвест" трьома траншами повертає "Укртрансгазу" майже 226 мільйонів гривень, одночасно "Укртрансгаз" передає компанії "Профі газ" 305 мільйонів кубів газу.

"Такі операції, які провадяться повз рахунки "Укренергозбуту", на нашу думку, мають ознаки відмивання коштів", - каже адвокат акціонерів "Укренергозбуту" Анатолій Рекун.

А далі - розпочалась термінова реалізація вочевидь вкраденого газу. За нашою інформацією, в період з 27 листопада по 10 грудня фірма "Профі газ" продала паливо семи компаніям.

null

Насправді, фірм, яким відвантажили газ - ще  більше. Найімовірніше, його встигли перепродати вже кілька разів. Покупці розкидані по всій Україні: Черкаси, Одеса, Херсон, Дніпро, Київ.

Ми вирішили їх розшукати.

ТОВ "Євро-Енергогаз" на своєму сайті запевняє, що "здійснює діяльність відповідно до законодавства України та послуговується принципами відкритої ринкової конкуренції".  За нашими даними, "Євро-Енергогаз" купив у "Профігазу", майже 62 мільйони кубометрів палива і заплатив за них трохи більше 350 мільйонів гривень. По 5 700 гривень за тисячу кубометрів.

На сайті компанії вказані ціни, за якими вони продають свій газ. Вони вищі ціни купівлі вкраденого газу на тисячу гривень – 6 700 гривень за тисячу кубометрів.

ТОВ "Мідстрім юкрейн" знаходиться у будинку на Печерських пагорбах. Дві невеличкі кімнати у цокольному приміщенні орендуються за 300 гривень на місяць, розповідає працівник офісу. От і весь офіс компанії, котра заплатила понад 316  мільйонів гривень за 55 мільйонів кубів газу, незаконно виведеного з державних сховищ. Віртуальний офіс обслуговує ще три десятки фірм. Хто і коли його відвідує, працівник не знає: "Бувають тут. Пошта приходить до них".

ТОВ "М-торг Енерджі", яке заплатило за 50 мільйонів кубів газу 283 мільйони гривень, мало знаходитись в районі Деміївського ринку. Але власник офісу розповів, що тут ця фірма лише заради юридичної адреси.

Наступний пункт: ТОВ "Інкоргаз", зареєстроване навпроти Києво-Печерської Лаври. Ця фірма придбала майже 17 мільйонів кубометрів за 92 мільйони гривень. Охоронці офісу вперше чують про таку компанію.

З-поміж невідомих фірм, що придбали вкрадене "Профі газом" паливо, виявилися і знані компанії. Так, приватне підприємство "Окко контракт", котре входить до концерну "Галнафтогаз", придбало у фіктивної товки 9,5 мільйонів кубів газу за майже 54 мільйони гривень. Втім, телефон київського представництва компанії мовчить, а сусіди по офісу давно тут нікого не бачили.

Найцікавішою у цьому списку є ТОВ "Ресурс-Сервіс КМ". Воно не має ліцензії на перевезення чи реалізацію газу, а основним видом діяльності фірми є постачання готових страв. При цьому компанія примудрилася придбати у фіктивної фірми майже 72 мільйони кубометрів газу за 354,5 млн гривень.

"Ресурс-Сервіс КМ" регулярно виграє багатомільйонні тендери на закупівлю продуктів харчування для Збройних сил України. А ще - була фігурантом багатьох проваджень, зокрема підозрювалась у відмиванні грошей та розкраданні 300 млн гривень при наданні послуг харчування для дітей-чорнобильців.


Директор фірми, Ганжа Олександр Віталійович зареєстрований в анексовоному Криму, а кінцевий бенефіціар – Сапожнік Лілія Миколаївна - в окупованому Донецьку. Та місцем реєстрації компанії чомусь обрали Мінський масив у Києві. Ми навідалися за адресою фірми, втім нікого не місці немає.

null
В цілому, вкрадений у держави газ було відвантажено 19-ти компаніям. Декотрі з них належать до великих промислових груп. Покупцями виявились фірми, пов’язані з Рінатом Ахметовим, Дмитром Фірташем, Лакшмі Мітталом, Сергієм Тігіпком та Віталієм Антоновим. Навіть реалізували газ українському представництву світового трейдера - компанії "Трафігура". 

А ще шахраї продали газ фірмі "Центренерджи" Романа Сторожева - колишнього голови Держгеонадр часів Януковича. Та кільком компаніям, керівники і засновники котрих сидять в анексованому Криму або на окупованій Донеччині.

Цікаво, що більшість із цих фірм беруть активну участь у державних закупівлях. Тобто тепер вкрадений газ, швидше за все, державі назад і продадуть. Тільки от заплатить за нього держава, щонайменше, двічі. І все це - за згоди голови правління "Нафтогазу" Андрія Коболєва.

Понад місяць ми розслідуємо цю аферу, учасники котрої активно замітають сліди і вже навіть встигли позбутися вкраденого. Втім від правоохоронців за цей час - ані пари з вуст.

16 грудня наша редакція надіслала звернення до Директора НАБУ Артема Ситника та голови СБУ Івана Баканова. Адже викрита нами схема не лише завдає державі збитків на 2 мільярди гривень, але й могла здійснюватись за співучасті голови "Нафтогазу" Андрія Коболєва шляхом його зловживання службовим становищем. В оборудці є ознаки злочинів за п’ятьма статтями Кримінального кодексу. Однак, за 10 днів ані НАБУ, ані СБУ на наше звернення не відреагували.

 

Теги:
Читайте також:
Київ
+20°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.11
    Купівля 41.11
    Продаж 41.58
  • EUR
    Купівля 45.45
    Продаж 46.11
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
14 вересня
23:46
Олег Дорощук, стрибки у висоту
Дорощук став віцечемпіоном фіналу сезону "Діамантової ліги"
23:17
Одещина, ракетний удар
Росія вдарила по передмістю Одеси забороненою зброєю. Загинула подружня пара
23:01
Кирило Буданов
Скільки ще протримається Росія без повної мобілізації: пояснення Буданова
22:36
Василь Ломаченко
Дача Ломаченка постраждала внаслідок атаки "шахедів", - ЗМІ
22:33
Негода у Молдові (14 вересня 2024 року)
Молдову залило потужною зливою: розмито автошляхи, зникає світло
22:30
Ексклюзив
трамп путін
Трамп вважає, що в нього гарні стосунки з Путіним, і він не хоче їх псувати, - Портников
22:14
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 14 вересня: скільки просять за долар та євро в обмінниках
21:57
Володимир Зеленський
"Захищаємо наш фундаментальний інтерес – наблизити мир": Сирський доповів Зеленському щодо Курщини
21:55
Олександр Камишін
Україна вже виробляє власні снаряди калібру 155 мм, - радник президента Камишін
21:28
Андрій Сибіга
"На часі ставити питання про розробку Євросоюзом програм повернення українців", - очільник МЗС Сибіга
21:20
Ексклюзив
Віталій Портников
Ми наближаємося до Третьої світової війни, Україна є лише проміжною частиною, - Портников
21:10
Андрій Лунін і Флорентіно Перес
В Іспанії розсекретили зарплату Луніна після підписання нового контракту з "Реалом"
21:03
Дмитро Лисаковський з терористичної організації "ДНР"
На фронті знищено одного з керівників аеророзвідки "ДНР", москвича Лисаковського, - росЗМІ
21:01
Дональд Трамп
Трамп пообіцяв депортувати гаїтянських мігрантів після своєї заяви про те, що вони нібито їдять домашніх тварин
20:24
новини Львівщини
Окупанти вдарили з "Торнадо-С" по Ізюмському району: загинула жінка, двоє поранених
20:22
Оновлено
"Зоря" - "Динамо" 0:2 (14.09.2024)
"Динамо" розбило "Зорю", а "Шахтар" - "Карпати". Розклад і результати 6-го туру УПЛ
20:14
Оновлено
Херсон
У Херсоні через атаку РФ загинув чоловік: в області є поранені
20:02
Бідзіна Іванішвілі
Іванішвілі: Грузія має вибачитися за війну 2008 року й зайняти щодо Росії "коректну позицію"
20:01
OPINION
Чому в Торонто так затято хочуть поширювати російську пропаганду
19:51
кібератака
Кіберфахівці ГУР атакували найбільші російські банки, - ЗМІ
19:41
Ексклюзив
Путін
Новий план Путіна знати неможливо, але є два сценарії, - російський опозиційний експерт Морозов
19:38
Крістіна Йоксимович
Ексфіналістку "Міс Швейцарія" чоловік задушив та перемолов у блендері
19:38
Держдеп США
Держдеп США схвалив продаж Румунії винищувачів F-35
19:06
Негода в Польщі
Негода в Центральній Європі: у Румунії 4 загиблих, на півдні Польщі готуються до евакуації, а в Чехії запроваджують НС
19:00
Партнерський матеріал
Відбудова Одещини: умови виплати компенсацій і куди звертатися по відшкодування
18:19
В пам'ять про Вікторію Амеліну: в Італії видаватимуть переклади української літератури
18:06
OPINION
Путін готує для України "чеченський шлях"?
17:49
Гуляйполе
Поблизу Гуляйполя росіяни вбили трьох аграріїв
17:42
Ексклюзив
бюджет
Поки що доходи не промальовуються, принаймні в соціальній частині: економіст Пендзин щодо проєкту держбюджету на 2025 рік
17:41
Ілон Маск
Бразилія зняла обмеження з банківських рахунків компаній Маска, - Axios
17:40
Німеччина уряд
Німеччина працевлаштує до 250 тис. кенійців
17:19
Ботсвана слони
У Зімбабве вирішили забити 200 слонів через дефіцит їжі для людей
17:04
ЗРК Patriot
Нідерланди не зможуть передати Україні обіцяну додаткову систему Patriot: журналісти назвали причину
17:01
бездротові навушники Apple AirPods Pro
Apple отримала дозвіл FDA на використання AirPods Pro 2 як слухових апаратів
17:00
Ексклюзив
Червоною доріжкою – на протезах: учасники української делегації Граднови-Савицькі розповіли, як підіймали тему російської агресії на Венеційському кінофестивалі
16:53
на фото ситуація на фронті
На фронті відбулося 83 боєзіткнення: ворог найактивніший на Покровському та Курахівському напрямках
16:42
У проєкті держбюджету-2025 на телемарафон закладено 1,6 млрд гривень і при цьому заморожено зростання мінімальної зарплатні, - нардеп Железняк
16:35
Ексклюзив
США та Китай
Питання в протистоянні Пекіна та Вашингтона: нардеп Ар’єв про мирні ініціативи щодо війни РФ проти України
16:24
У Луганську до Дня міста окупанти проведуть пропагандистську акцію "Мій Ворошиловград"
16:23
Мобільний зв’язок, смартфон, телефон
Як вибрати й створити рапорт у застосунку Армія+: пояснення від Міноборони
Більше новин