Ексклюзив

Що означає оголошення підозр експосадовцям ПриватБанку. Експертне опитування

Ольга Чайка
27 лютого, 2021 субота
08:03

Журналістка Еспресо Ольга Чайка запитала експертів, що відбувається, чому саме зараз і яку роль у порушеннях в ПриватБанку могли відіграти Яценко і Дубілет. Зауважимо, у державному ПриватБанку цю тему коментувати відмовилися, а прес-служба НАБУ заявила, що всю допустиму інформацію вже повідомили

Національне антикорупційне бюро (НАБУ) 22 лютого посадило чартер у Борисполі, щоб оголосити про підозру ексзаступнику голови ПриватБанку Володимиру Яценку. Його підозрюють у привласненні або розтраті майна зі зловживанням службового становища.

Ексголові правління ПриватБанку Олександру Дубілету і екс-начальниці департаменту фінансового менеджменту Олені Бичихіній підозри надіслали поштою. Їм, окрім розтрати, інкримінують службове підроблення.

За даними НАБУ, підозрювані за день до визнання ПриватБанку неплатоспроможним виплатили понад 136,89 млн грн на користь страхової компанії, пов’язаної із кінцевими бенефіціарами ПриватБанку — Ігорем Коломойським і Геннадієм Боголюбовим.

Поки Сполучені Штати вітають рішучі дії, а генеральна прокурорка Ірина Венедіктова радить іншим свідкам у цій справі підготуватися, Яценко вийшов під заставу 52 млн грн.

nullЄвген Дубогриз, фінансовий аналітик, асоційований експерт аналітичного центру CASE Україна:

Експосадовцям ПриватБанку висунули підозру за один епізод, виходячи з того, що було опубліковано у прес-релізах правоохоронних органів — за оборудку, яка сталася безпосередньо перед визнанням банку неплатоспроможним. Тобто це не за якусь низку дій протягом восьми чи десяти років, протягом яких ПриватБанк кредитував певні компанії, а за одну чи декілька оборудок, через які з банку відбувся відтік коштів безпосередньо перед визнанням його неплатоспроможним.

В Україні ситуація, коли менеджери щось напідписували, через що банк залишався без грошей — це не характерна діяльність, вона не толерується банківською спільнотою і аналітиками.

А ось те, що ПриватБанк до того протягом дуже багатьох років кредитував слабкі компанії, компанії, які були пов’язані з акціонером — це звичайна практика багатьох банків: і тих, що пішли з ринку, і тих, що зараз на ринку; і для багатьох банкірів, які працюють у банківській сфері і в регуляторі. І кредитування пов’язаних із акціонером компаній не вважається чимось ганебним. Це у нас толерується, люди до цього звикли.

Хоча нещодавно подивився статистику, порахував — у нас тільки за минулий рік обсяги "пов’язаних" кредитів знизилися на 3 млрд: було близько 10,5 млрд, стало близько 7,5 млрд.

Як ми це зробили? Ми це зробили економікою. Це цікавий випадок: сталося так, що банкам стало невигідно кредитувати пов’язаних осіб. Це кредитування має настільки великий вплив на капітал банку, і банк сам від нього відмовляється — не через заборони, а тому що це менш вигідно, ніж кредитувати інший бізнес, купувати ОВДП тощо.

Але 20 років банківської діяльності наклали свій відбиток. І зараз йдеться про формування культури поведінки.
Повертаючись до Володимира Яценка і Олександра Дубілета. Коли був у Нацбанку, брав участь у нарадах в тому числі із ними — але ніколи не спілкувався особисто. Це люди, які реально керували ПриватБанком. Вони всередині банку знали абсолютно все знизу доверху. І за законодавством у нас топ-посадовці банку несуть повну відповідальність за все, що з ним відбувається.

null

Сергій Фурса, інвестбанкір компанії Dragon Capital:

Чому саме зараз? Я думаю, що питання у Байдені (Джо Байден, президент Сполучених Штатів), що йдеться про політичний вплив з боку Сполучених Штатів.

У цій справі точно є просування, і воно тішить. Чи це буде один крок, чи низка — подивимось. Це точно допомагає поверненню коштів. Для того, щоб їх повернути — треба прийти за Ігорем Коломойським і Геннадієм Боголюбовим, а це вже кінець ланцюжка. Але це рух у правильному напрямку, і я сподіваюся, що за ними прийдуть.

Люди, яким зараз оголошено про підозру — Володимир Яценко і Олександр Дубілет — можуть знати все. Але я думаю, що поки що вони точно будуть боятися Коломойського більше, ніж НАБУ.

null

Тетяна Козирєва, журналістка-розслідувачка, писала про ПриватБанк для американського видання BuzzFeed:

Наскільки мені відомо, підозри були готові ще рік тому. Тут головне питання — чому все так тягнеться. Відповідь: не було експертизи про збитки, нанесені в результаті крадіжок в межах справи ПриватБанку.

Наскільки мені відомо, експертизу блокували, у тому числі через СБУ. Повторну експертизу замовляла генпрокурорка Ірина Венедіктова.

З іншого боку, без цієї експертизи з точки зору права неможливо було висунути обвинувачення, тому що не була встановлена сума збитків, нанесених державі.

Є цілий комплекс причин затягування. У тому числі відставка голови Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назара Холодницького. Через це всі підозри НАБУ йдуть через Офіс генпрокурора. Пані Венедіктова отримала їх  на початку  грудня. Зараз кінець лютого. Тобто три місяці ці підозри лежали на підписі.
Очевидно, що Олександр Дубілет, який зараз у Відні, не випадково залишив країну саме у ці дати. І не випадково знімали з літака іншого фігуранта цієї справи, Володимира Яценка, який теж прямував до Відня.

Ці люди обіймали такі посади, що не могли бути не поінформовані про кредитну політику ПриватБанку. Кредити у більшості своїй — більше 90% — надавалися компаніям, які асоціюються і підконтрольні бенефіціарним власникам, тобто Ігорю Коломойському і Геннадію Боголюбову. Ми спілкувалися із іншими керівниками банків, і вони казали: "У нас немає спільних клієнтів з ПриватБанком". Тобто  інші підприємства не могли отримати кредит у ПриватБанку. 

Ці справи будуть стосуватися не лише посадовців ПриватБанку. Вся ця справа також буде стосуватися чиновників НБУ. Фактично, державний орган, який мав би здійснювати нагляд, цього не робив і, ймовірно, був зацікавлений.

Очевидно, що люди, яким зараз оголосили про підозри, не є головними фігурантами цієї справи. Справа ПриватБанку стосується колишніх бенефіціарних власників банку — пана Ігоря Коломойського і пана Геннадія Боголюбова. І тут питання — чи будуть їм висунуті підозри, коли, в якій формі, щодо яких сум, чи будуть накладатися арешти на їхнє майно.

Мені б хотілося вірити, що якась сума коштів повернеться, якщо ці справи будуть доведені до суду, і буде рішення суду про компенсацію. Наскільки я знаю, юристи ПриватБанку сподіваються на британське  правосуддя. Якщо я не помиляюся, у позові Приватбанку до колишніх бенефіціарних власників йдеться про $2,5 млрд. А рішення Лондонського суду безапеляційне, і фігуранти будуть змушені його виконувати.

null

Андрій Яніцький, ведучий "Еспресо.Капітал", співавтор книги про ПриватБанк "Приватна історія":

Володимир Яценко працював у ПриватБанку фактично з самого початку його існування, десь з літа 1992 року. Він прийшов за оголошенням, як і багато молодих людей, які тоді у Дніпропетровську намагалися потрапити до цього банку. Бо здавалося, що за цим майбутнє, ринкова економіка.

І він зі звичайного співробітника банка зростав, і навіть став акціонером. Але у нього був зовсім невеличкий пакет акцій, 0,3-0,4%. У різні роки Яценко займався різним, але був талановитим, як мені казали, і просувався по службовій драбині.

Насамкінець він займався вже кредитуванням великих компаній. І я підозрюю, що це були компанії, пов’язані із колишніми мажоритарними акціонерами цього банку Геннадієм Боголюбовим й Ігорем Коломойським.

Я думаю, що він людина, дуже віддана колишньому голові правління ПриватБанку Олександру Дубілету. Я не знаю, чи він може давати свідчення і на яких умовах — можливо, якусь угоду. Але він не виглядає людиною, готовою "здавати своїх". Для нього ПриватБанк часів акціонера Коломойського — це велика частина його життя: з 1992-го по 2016-ий рік. І це, звісно, щаслива частина його життя. Бо він протягом всього цього часу зростав, багатішав, це його найбільші досягнення.

Зараз він є одним із засновників Monobank. Але я так розумію, що він там грає не провідну роль.

22 лютого він вже був у чартері, летів до Відня — і його розвернули. Я думаю, що це сталося не просто так: хтось йому повідомив, що буде підписана підозра. Бо підготувати літак – це справа не кількох хвилин: потрібно підготувати команду, відкрити повітряні коридори. Найімовірніше, він заздалегідь знав про підозру. І, мабуть, він відчував себе в безпеці, коли літак був у повітрі. Адже раніше не було такого, щоб літаки розвертали.

Але влада неоднорідна, є різні гравці: НАБУ, прокуратура. Ми бачили, що Яценко ледь не втік. Тому, я не думаю, що влада серйозно взялася за це. Як і раніше, є люди, які роблять свою роботу, а є корупціонери.

Читайте також:
Київ
+25°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 34.48
  Купівля 34.48
  Продаж 35.2
 • EUR
  Купівля 35.76
  Продаж 36.88
 • Актуальне
 • Важливе
2022, субота
2 липня
13:51
У Маріуполі директорка школи й колаборантка "здавала" росіянам позиції ЗСУ й змушує учнів розбирати завали
13:42
путін лукашенко
Путін може "нагнути" Лукашенка на конфлікт з Польщею чи Литвою, - Клімкін
13:41
Окупанти завдали ракетного удару по житловому будинку в Білгород-Дністровському районі Одещини
За 10 хвилин до удару по Сергіївці був сигнал тривоги. Але з 9-поверхівки ніхто не вийшов, - Єнін
13:28
На фото Дмитро Кулеба
Кулеба пояснив, чому Заходу вкрай важливо зберігати підтримку України
13:28
блокпости
Через загрозу з боку Білорусі посилено перевірки на блокпостах, - МВС
13:27
Перехоплена розмова російських окупантів
"Ну когда я еще человеку горло перережу?". Рашисти вихваляються перед рідними звірствами в Україні
13:24
Олаф Шольц
Шольц розповів, коли Путін ухвалив остаточне рішення про напад на Україну
13:18
Неподалік російського консульства у Гданську відкрили сквер імені Героїчного Маріуполя
13:16
рубль
Влада РФ вимушена в будь-які способи стримувати девальвацію рубля через санкції, - Центр при РНБО
13:02
обстріл ТРЦ у Кременчуці
У Кременчуці родинам загиблих від удару РФ по ТЦ "Амстор" виплатять по 100 тис. грн
12:59
зерно хліб пшениця елеватор
На Херсонщині загарбники обшукують гаражі місцевих жителів, а врожай вивозять до Криму, - розвідка
12:51
Сербія
Посол України закликав Сербію приєднатися до санкцій проти РФ
12:48
прикордонники
"Понад 100 Гб даних": на Чернігівщині прикордонники знайшли диск із документами військової частини окупантів
12:45
Ексклюзив
Сергій Згурець
ЗСУ тримають Лисичанськ та знищують особовий склад противника, - Згурець
12:40
Украпошта
Укрпошта шукає талантів для ескізу поштової марки "Мир – найвища цінність людства!"
12:21
газове родовище
В уряді Німеччини побоюються повного припинення постачання газу з РФ, – ЗМІ
12:16
Артилеристи показали, як з М-777 знищили російський склад на Запоріжжі
12:12
Kraken
Спецпідрозділ Kraken ліквідував ворожий штаб, позицію та артилерію. Є відео
12:06
ЗСУ знищили втрати окупантів
На Сході України стався сильний вибух російського складу боєприпасів
12:05
СБУ
У Києві схопили директорку школи, яка здавала РФ позиції ЗСУ за обіцянку зробити її "міністром освіти"
11:58
Антоніу Гутерреш
Підсилена війною в Україні глобальна криза поглибила нерівність між багатими і бідними, - генсек ООН
11:53
Ексклюзив
Окупанти ймовірно покинули Зміїний, на острові пожежа
Генеральне прибирання Зміїного триває: ЗСУ знищили приховане скупчення ворожої техніки, - пресофіцер Сил оборони Гуменюк
11:47
Харківщина
На Харківщині росіяни поранили 4 людей за добу, обстріляли будинки й дитсадок
11:25
Валерій Герасимов
Начальник генштабу РФ Герасимов проінспектував угруповання військ, яке воює в Україні
11:22
На Донбасі ЗСУ знищили російський зенітний комплекс за $15 млн
11:18
Едгар Ринкевич
Глава МЗС Латвії процитував Путіна через український борщ
11:02
Китай
Цифровий тоталітаризм: Китай створить найбільшу в світі базу даних ДНК для відстежування людей, – ЗМІ
10:58
окупанти рф
На Запоріжжі окупанти посварилися через награбоване та перестріляли один одного
10:42
діти війна жертви
Повномасштабна війна РФ проти України: 344 дитини загинули й понад 640 поранено
10:37
НАТО
Расмуссен розповів про помилку, якої НАТО припустилася щодо України
10:14
Миколаївщина
На Миколаївщині росіяни за добу вбили людину, обстріляли будинки й порт
10:11
Кременчук, ракетний удар
Росія б'є по Україні старими ракетами через брак високоточної зброї, - британська розвідка
09:58
Ексклюзив
Лисичанськ карта
Ворог концентрує велику кількість військ, щоб прорвати Лисичанськ, - боєць батальйону "Свобода" Ращук
09:41
втрати РФ
Близько 35 870 військових, 1582 танки й 653 безпілотники: Генштаб назвав втрати РФ за час повномасштабної війни проти України
09:33
Інфографіка
євро
Курс валют в Україні станом на 2 липня: скільки коштують долар і євро
09:23
електромобіль
В Україні електрокари звільнили від сплати пенсійного збору під час першої реєстрації
09:08
Андерс Фог Расмуссен
Ексгенсек НАТО оцінив ризик прямого збройного конфлікту альянсу з Росією
09:01
Донеччина
На Донеччині росіяни вбили 4 цивільних за добу, ще 12 поранили
08:39
Окупанти обстріляли Луганщину: поранено чоловіка, пошкоджено будинки
08:35
Окупанти завдали ракетного удару по житловому будинку в Білгород-Дністровському районі Одещини
Нова тактика Росії – бити по житлових кварталах, щоб примусити Україну сісти за стіл переговорів, - Подоляк
Більше новин