Що означає оголошення підозр експосадовцям ПриватБанку. Експертне опитування

Ольга Чайка
27 лютого, 2021 субота
08:03

Журналістка Еспресо Ольга Чайка запитала експертів, що відбувається, чому саме зараз і яку роль у порушеннях в ПриватБанку могли відіграти Яценко і Дубілет. Зауважимо, у державному ПриватБанку цю тему коментувати відмовилися, а прес-служба НАБУ заявила, що всю допустиму інформацію вже повідомили

Національне антикорупційне бюро (НАБУ) 22 лютого посадило чартер у Борисполі, щоб оголосити про підозру ексзаступнику голови ПриватБанку Володимиру Яценку. Його підозрюють у привласненні або розтраті майна зі зловживанням службового становища.

Ексголові правління ПриватБанку Олександру Дубілету і екс-начальниці департаменту фінансового менеджменту Олені Бичихіній підозри надіслали поштою. Їм, окрім розтрати, інкримінують службове підроблення.

За даними НАБУ, підозрювані за день до визнання ПриватБанку неплатоспроможним виплатили понад 136,89 млн грн на користь страхової компанії, пов’язаної із кінцевими бенефіціарами ПриватБанку — Ігорем Коломойським і Геннадієм Боголюбовим.

Поки Сполучені Штати вітають рішучі дії, а генеральна прокурорка Ірина Венедіктова радить іншим свідкам у цій справі підготуватися, Яценко вийшов під заставу 52 млн грн.

nullЄвген Дубогриз, фінансовий аналітик, асоційований експерт аналітичного центру CASE Україна:

Експосадовцям ПриватБанку висунули підозру за один епізод, виходячи з того, що було опубліковано у прес-релізах правоохоронних органів — за оборудку, яка сталася безпосередньо перед визнанням банку неплатоспроможним. Тобто це не за якусь низку дій протягом восьми чи десяти років, протягом яких ПриватБанк кредитував певні компанії, а за одну чи декілька оборудок, через які з банку відбувся відтік коштів безпосередньо перед визнанням його неплатоспроможним.

В Україні ситуація, коли менеджери щось напідписували, через що банк залишався без грошей — це не характерна діяльність, вона не толерується банківською спільнотою і аналітиками.

А ось те, що ПриватБанк до того протягом дуже багатьох років кредитував слабкі компанії, компанії, які були пов’язані з акціонером — це звичайна практика багатьох банків: і тих, що пішли з ринку, і тих, що зараз на ринку; і для багатьох банкірів, які працюють у банківській сфері і в регуляторі. І кредитування пов’язаних із акціонером компаній не вважається чимось ганебним. Це у нас толерується, люди до цього звикли.

Хоча нещодавно подивився статистику, порахував — у нас тільки за минулий рік обсяги "пов’язаних" кредитів знизилися на 3 млрд: було близько 10,5 млрд, стало близько 7,5 млрд.

Як ми це зробили? Ми це зробили економікою. Це цікавий випадок: сталося так, що банкам стало невигідно кредитувати пов’язаних осіб. Це кредитування має настільки великий вплив на капітал банку, і банк сам від нього відмовляється — не через заборони, а тому що це менш вигідно, ніж кредитувати інший бізнес, купувати ОВДП тощо.

Але 20 років банківської діяльності наклали свій відбиток. І зараз йдеться про формування культури поведінки.
Повертаючись до Володимира Яценка і Олександра Дубілета. Коли був у Нацбанку, брав участь у нарадах в тому числі із ними — але ніколи не спілкувався особисто. Це люди, які реально керували ПриватБанком. Вони всередині банку знали абсолютно все знизу доверху. І за законодавством у нас топ-посадовці банку несуть повну відповідальність за все, що з ним відбувається.

null

Сергій Фурса, інвестбанкір компанії Dragon Capital:

Чому саме зараз? Я думаю, що питання у Байдені (Джо Байден, президент Сполучених Штатів), що йдеться про політичний вплив з боку Сполучених Штатів.

У цій справі точно є просування, і воно тішить. Чи це буде один крок, чи низка — подивимось. Це точно допомагає поверненню коштів. Для того, щоб їх повернути — треба прийти за Ігорем Коломойським і Геннадієм Боголюбовим, а це вже кінець ланцюжка. Але це рух у правильному напрямку, і я сподіваюся, що за ними прийдуть.

Люди, яким зараз оголошено про підозру — Володимир Яценко і Олександр Дубілет — можуть знати все. Але я думаю, що поки що вони точно будуть боятися Коломойського більше, ніж НАБУ.

null

Тетяна Козирєва, журналістка-розслідувачка, писала про ПриватБанк для американського видання BuzzFeed:

Наскільки мені відомо, підозри були готові ще рік тому. Тут головне питання — чому все так тягнеться. Відповідь: не було експертизи про збитки, нанесені в результаті крадіжок в межах справи ПриватБанку.

Наскільки мені відомо, експертизу блокували, у тому числі через СБУ. Повторну експертизу замовляла генпрокурорка Ірина Венедіктова.

З іншого боку, без цієї експертизи з точки зору права неможливо було висунути обвинувачення, тому що не була встановлена сума збитків, нанесених державі.

Є цілий комплекс причин затягування. У тому числі відставка голови Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назара Холодницького. Через це всі підозри НАБУ йдуть через Офіс генпрокурора. Пані Венедіктова отримала їх  на початку  грудня. Зараз кінець лютого. Тобто три місяці ці підозри лежали на підписі.
Очевидно, що Олександр Дубілет, який зараз у Відні, не випадково залишив країну саме у ці дати. І не випадково знімали з літака іншого фігуранта цієї справи, Володимира Яценка, який теж прямував до Відня.

Ці люди обіймали такі посади, що не могли бути не поінформовані про кредитну політику ПриватБанку. Кредити у більшості своїй — більше 90% — надавалися компаніям, які асоціюються і підконтрольні бенефіціарним власникам, тобто Ігорю Коломойському і Геннадію Боголюбову. Ми спілкувалися із іншими керівниками банків, і вони казали: "У нас немає спільних клієнтів з ПриватБанком". Тобто  інші підприємства не могли отримати кредит у ПриватБанку. 

Ці справи будуть стосуватися не лише посадовців ПриватБанку. Вся ця справа також буде стосуватися чиновників НБУ. Фактично, державний орган, який мав би здійснювати нагляд, цього не робив і, ймовірно, був зацікавлений.

Очевидно, що люди, яким зараз оголосили про підозри, не є головними фігурантами цієї справи. Справа ПриватБанку стосується колишніх бенефіціарних власників банку — пана Ігоря Коломойського і пана Геннадія Боголюбова. І тут питання — чи будуть їм висунуті підозри, коли, в якій формі, щодо яких сум, чи будуть накладатися арешти на їхнє майно.

Мені б хотілося вірити, що якась сума коштів повернеться, якщо ці справи будуть доведені до суду, і буде рішення суду про компенсацію. Наскільки я знаю, юристи ПриватБанку сподіваються на британське  правосуддя. Якщо я не помиляюся, у позові Приватбанку до колишніх бенефіціарних власників йдеться про $2,5 млрд. А рішення Лондонського суду безапеляційне, і фігуранти будуть змушені його виконувати.

null

Андрій Яніцький, ведучий "Еспресо.Капітал", співавтор книги про ПриватБанк "Приватна історія":

Володимир Яценко працював у ПриватБанку фактично з самого початку його існування, десь з літа 1992 року. Він прийшов за оголошенням, як і багато молодих людей, які тоді у Дніпропетровську намагалися потрапити до цього банку. Бо здавалося, що за цим майбутнє, ринкова економіка.

І він зі звичайного співробітника банка зростав, і навіть став акціонером. Але у нього був зовсім невеличкий пакет акцій, 0,3-0,4%. У різні роки Яценко займався різним, але був талановитим, як мені казали, і просувався по службовій драбині.

Насамкінець він займався вже кредитуванням великих компаній. І я підозрюю, що це були компанії, пов’язані із колишніми мажоритарними акціонерами цього банку Геннадієм Боголюбовим й Ігорем Коломойським.

Я думаю, що він людина, дуже віддана колишньому голові правління ПриватБанку Олександру Дубілету. Я не знаю, чи він може давати свідчення і на яких умовах — можливо, якусь угоду. Але він не виглядає людиною, готовою "здавати своїх". Для нього ПриватБанк часів акціонера Коломойського — це велика частина його життя: з 1992-го по 2016-ий рік. І це, звісно, щаслива частина його життя. Бо він протягом всього цього часу зростав, багатішав, це його найбільші досягнення.

Зараз він є одним із засновників Monobank. Але я так розумію, що він там грає не провідну роль.

22 лютого він вже був у чартері, летів до Відня — і його розвернули. Я думаю, що це сталося не просто так: хтось йому повідомив, що буде підписана підозра. Бо підготувати літак – це справа не кількох хвилин: потрібно підготувати команду, відкрити повітряні коридори. Найімовірніше, він заздалегідь знав про підозру. І, мабуть, він відчував себе в безпеці, коли літак був у повітрі. Адже раніше не було такого, щоб літаки розвертали.

Але влада неоднорідна, є різні гравці: НАБУ, прокуратура. Ми бачили, що Яценко ледь не втік. Тому, я не думаю, що влада серйозно взялася за це. Як і раніше, є люди, які роблять свою роботу, а є корупціонери.

Читайте також:
General Dynamics F-16 Fighting Falcon
11 квітня, 2021 неділя
Слід готуватися закрити небо й треба узяти на озброєння F-15 та F-16, - Чалий
Денис Пушилін
11 квітня, 2021 неділя
"Від імені всього російського населення і російських громадян". Пушилін готує звернення до Путіна
Дмитрий Песков
12 квітня, 2021 понедiлок
Росія згодна на проведення нового саміту "нормандської четвірки", але виставила умову
Київ
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 27.79
  Купівля 27.79
  Продаж 28.03
 • EUR
  Купівля 32.93
  Продаж 33.34
 • Актуальне
 • Важливе
2021, понедiлок
12 квітня
23:00
Мінкульт заніс композитора і продюсера російської поп-музики Стоуна до списку осіб, які загрожують нацбезпеці
22:59
"Загрожуюча діяльність": голови МЗС G7 і представник ЄС Боррель закликали РФ до деескалації на кордоні України і на окупованих територіях
22:49
Норвегія закликала РФ припинити нарощування військ у ОРДЛО, Криму та на кордоні з Україною

Опитування

Чи вірите Ви, що до кінця року більшість українців буде вакцинована?
22:37
"Цього не було навіть у 2014 році": Кулеба вказав на новий елемент в антиукраїнській риториці РФ
22:07
У Слов'янську активіст приніс на засідання міськради прапор РФ
"Заборонити російську символіку під час війни": у Слов'янську активіст приніс на засідання міськради прапор РФ
21:46
"Кіров - гад": на в'їзді до Кропивницького невідомі "декомунізували" стелу радянських часів
21:33
Блінкен обговорив зі Столтенбергом накопичення Росією військ на кордоні з Україною та на окупованих територіях
21:30
Ексклюзив
Економіст Пендзин: Приборкати інфляцію могло б рішення Нацбанку про збільшення облікової ставки
21:28
Денис Шмигаль
Уряд планує виручити 12 млрд грн на великій приватизації, - Шмигаль
21:15
Шантажував записами про "вбивство нардепа": СБУ викрила свого співробітника на вимаганні $50 тис.
20:59
гроші
Мінекономіки: ціни на продукти не зростуть до Великодніх свят
20:56
російські війська
Чисельність військ РФ на кордоні з Україною невдовзі має подвоїтись, - заступник Єрмака в розмові з послом Швеції
20:41
Окупанти дистанційно замінували цивільний сектор Зайцевого забороненими "ПОМ-2", - ОТУ "Північ"
20:31
Порушення тиші Росією, імплементація Мінських угод, відкриття КПВВ: у ТКГ назвали дати і теми наступних конференцій
20:22
Карантин
У Дніпрі продовжили локдаун до травня
20:11
На Донбасі виявили 297 мінних полів загальною площею понад 26 млн кв. м, - організація з розмінування
20:11
"Руки геть від України, містер Путін": у Європарламенті попередили Росію про наслідки застосування сили
20:06
Справи Майдану: ексголові райсуду Києва оголосили підозру
19:45
Верховний суд визнав необов'язковою участь Януковича у засіданні по справі його держзради
19:42
Ентоні Блінкен
"Підтвердити прихильність США Трансатлантичному альянсу": Блінкен вирушає до Брюсселя на консультації в НАТО
19:28
вакцина
Україна домовляється з ОАЕ про постачання 5 млн доз китайської вакцини від COVID-19, - Мінреінтеграції
19:20
Викрав та катував волонтера: 28-річний колишній нацгвардієць постане перед судом
19:02
Кордон з Білоруссю
Україна запровадила додаткові обмеження на кордоні з Білоруссю
19:01
Названо особу бійця ООС, який загинув від російської кулі 12 квітня
18:51
У Парижі сталася стрілянина на вулиці: загинув чоловік, поранено жінку
18:50
Ігор Солонинко
Арештували все майно: завершився суд у справі Ігоря Солонинка
18:42
танк ООС
Окупанти обстріляли позиції Об’єднаних сил із забороненої зброї, загинув український військовий
18:39
Окупант
Святкував День космонавтики: біля Золотого-5 випадково застрелився окупант, - ОТУ "Північ"
18:24
Джо Байден
Байден проведе першу офіційну зустріч як президент з прем'єром Японії
18:22
карантин
Заборона літніх майданчиків та обмеження роботи транспорту: Запоріжжя посилює карантин
18:13
Верховна Рада
Гончаренко назвав час і порядок денний позачергового засідання Ради
18:11
Дмитро Чумак
Українець, який тріумфував на ЧЄ у Росії, пояснив, чому зробив пост в Instagram про "Москву, яка згоріла"
17:56
Марс
Україна планує брати участь у освоєнні Марсу і Місяця, - очільник Держкосмосу
17:52
Олексій Навальний
Голодування Навального: в опозиціонера заявили, що керівництво колонії погрожує йому примусовим годуванням і не пускає до нього лікаря
17:46
Джессі Лінгард
Європейські топ-клуби розпочали полювання на конкурента Ярмоленка
17:34
Максим Степанов
COVID-вакцина від Sinovac поїхала в регіони: Степанов назвав соціальні групи, які щепитимуть
17:27
російські війська
Перекидання військ Росії до українського кордону має завершитись до кінця квітня, - розвідка
17:25
Британський канал показав табір російських військ біля українського кордону
17:18
Микола Чаус
Українська розвідка назвала припущення про її причетність до викрадення судді Чауса в Молдові "провокацією російських спецслужб"
17:16
риба
"Молочка", риба, та м'ясо: Держпродспоживслужба з початку року вилучила понад 31 тонну фальсифікованих продуктів
Більше новин