Що означає оголошення підозр експосадовцям ПриватБанку. Експертне опитування

Ольга Чайка
27 лютого, 2021 субота
08:03

Журналістка Еспресо Ольга Чайка запитала експертів, що відбувається, чому саме зараз і яку роль у порушеннях в ПриватБанку могли відіграти Яценко і Дубілет. Зауважимо, у державному ПриватБанку цю тему коментувати відмовилися, а прес-служба НАБУ заявила, що всю допустиму інформацію вже повідомили

Національне антикорупційне бюро (НАБУ) 22 лютого посадило чартер у Борисполі, щоб оголосити про підозру ексзаступнику голови ПриватБанку Володимиру Яценку. Його підозрюють у привласненні або розтраті майна зі зловживанням службового становища.

Ексголові правління ПриватБанку Олександру Дубілету і екс-начальниці департаменту фінансового менеджменту Олені Бичихіній підозри надіслали поштою. Їм, окрім розтрати, інкримінують службове підроблення.

За даними НАБУ, підозрювані за день до визнання ПриватБанку неплатоспроможним виплатили понад 136,89 млн грн на користь страхової компанії, пов’язаної із кінцевими бенефіціарами ПриватБанку — Ігорем Коломойським і Геннадієм Боголюбовим.

Поки Сполучені Штати вітають рішучі дії, а генеральна прокурорка Ірина Венедіктова радить іншим свідкам у цій справі підготуватися, Яценко вийшов під заставу 52 млн грн.

nullЄвген Дубогриз, фінансовий аналітик, асоційований експерт аналітичного центру CASE Україна:

Експосадовцям ПриватБанку висунули підозру за один епізод, виходячи з того, що було опубліковано у прес-релізах правоохоронних органів — за оборудку, яка сталася безпосередньо перед визнанням банку неплатоспроможним. Тобто це не за якусь низку дій протягом восьми чи десяти років, протягом яких ПриватБанк кредитував певні компанії, а за одну чи декілька оборудок, через які з банку відбувся відтік коштів безпосередньо перед визнанням його неплатоспроможним.

В Україні ситуація, коли менеджери щось напідписували, через що банк залишався без грошей — це не характерна діяльність, вона не толерується банківською спільнотою і аналітиками.

А ось те, що ПриватБанк до того протягом дуже багатьох років кредитував слабкі компанії, компанії, які були пов’язані з акціонером — це звичайна практика багатьох банків: і тих, що пішли з ринку, і тих, що зараз на ринку; і для багатьох банкірів, які працюють у банківській сфері і в регуляторі. І кредитування пов’язаних із акціонером компаній не вважається чимось ганебним. Це у нас толерується, люди до цього звикли.

Хоча нещодавно подивився статистику, порахував — у нас тільки за минулий рік обсяги "пов’язаних" кредитів знизилися на 3 млрд: було близько 10,5 млрд, стало близько 7,5 млрд.

Як ми це зробили? Ми це зробили економікою. Це цікавий випадок: сталося так, що банкам стало невигідно кредитувати пов’язаних осіб. Це кредитування має настільки великий вплив на капітал банку, і банк сам від нього відмовляється — не через заборони, а тому що це менш вигідно, ніж кредитувати інший бізнес, купувати ОВДП тощо.

Але 20 років банківської діяльності наклали свій відбиток. І зараз йдеться про формування культури поведінки.
Повертаючись до Володимира Яценка і Олександра Дубілета. Коли був у Нацбанку, брав участь у нарадах в тому числі із ними — але ніколи не спілкувався особисто. Це люди, які реально керували ПриватБанком. Вони всередині банку знали абсолютно все знизу доверху. І за законодавством у нас топ-посадовці банку несуть повну відповідальність за все, що з ним відбувається.

null

Сергій Фурса, інвестбанкір компанії Dragon Capital:

Чому саме зараз? Я думаю, що питання у Байдені (Джо Байден, президент Сполучених Штатів), що йдеться про політичний вплив з боку Сполучених Штатів.

У цій справі точно є просування, і воно тішить. Чи це буде один крок, чи низка — подивимось. Це точно допомагає поверненню коштів. Для того, щоб їх повернути — треба прийти за Ігорем Коломойським і Геннадієм Боголюбовим, а це вже кінець ланцюжка. Але це рух у правильному напрямку, і я сподіваюся, що за ними прийдуть.

Люди, яким зараз оголошено про підозру — Володимир Яценко і Олександр Дубілет — можуть знати все. Але я думаю, що поки що вони точно будуть боятися Коломойського більше, ніж НАБУ.

null

Тетяна Козирєва, журналістка-розслідувачка, писала про ПриватБанк для американського видання BuzzFeed:

Наскільки мені відомо, підозри були готові ще рік тому. Тут головне питання — чому все так тягнеться. Відповідь: не було експертизи про збитки, нанесені в результаті крадіжок в межах справи ПриватБанку.

Наскільки мені відомо, експертизу блокували, у тому числі через СБУ. Повторну експертизу замовляла генпрокурорка Ірина Венедіктова.

З іншого боку, без цієї експертизи з точки зору права неможливо було висунути обвинувачення, тому що не була встановлена сума збитків, нанесених державі.

Є цілий комплекс причин затягування. У тому числі відставка голови Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назара Холодницького. Через це всі підозри НАБУ йдуть через Офіс генпрокурора. Пані Венедіктова отримала їх  на початку  грудня. Зараз кінець лютого. Тобто три місяці ці підозри лежали на підписі.
Очевидно, що Олександр Дубілет, який зараз у Відні, не випадково залишив країну саме у ці дати. І не випадково знімали з літака іншого фігуранта цієї справи, Володимира Яценка, який теж прямував до Відня.

Ці люди обіймали такі посади, що не могли бути не поінформовані про кредитну політику ПриватБанку. Кредити у більшості своїй — більше 90% — надавалися компаніям, які асоціюються і підконтрольні бенефіціарним власникам, тобто Ігорю Коломойському і Геннадію Боголюбову. Ми спілкувалися із іншими керівниками банків, і вони казали: "У нас немає спільних клієнтів з ПриватБанком". Тобто  інші підприємства не могли отримати кредит у ПриватБанку. 

Ці справи будуть стосуватися не лише посадовців ПриватБанку. Вся ця справа також буде стосуватися чиновників НБУ. Фактично, державний орган, який мав би здійснювати нагляд, цього не робив і, ймовірно, був зацікавлений.

Очевидно, що люди, яким зараз оголосили про підозри, не є головними фігурантами цієї справи. Справа ПриватБанку стосується колишніх бенефіціарних власників банку — пана Ігоря Коломойського і пана Геннадія Боголюбова. І тут питання — чи будуть їм висунуті підозри, коли, в якій формі, щодо яких сум, чи будуть накладатися арешти на їхнє майно.

Мені б хотілося вірити, що якась сума коштів повернеться, якщо ці справи будуть доведені до суду, і буде рішення суду про компенсацію. Наскільки я знаю, юристи ПриватБанку сподіваються на британське  правосуддя. Якщо я не помиляюся, у позові Приватбанку до колишніх бенефіціарних власників йдеться про $2,5 млрд. А рішення Лондонського суду безапеляційне, і фігуранти будуть змушені його виконувати.

null

Андрій Яніцький, ведучий "Еспресо.Капітал", співавтор книги про ПриватБанк "Приватна історія":

Володимир Яценко працював у ПриватБанку фактично з самого початку його існування, десь з літа 1992 року. Він прийшов за оголошенням, як і багато молодих людей, які тоді у Дніпропетровську намагалися потрапити до цього банку. Бо здавалося, що за цим майбутнє, ринкова економіка.

І він зі звичайного співробітника банка зростав, і навіть став акціонером. Але у нього був зовсім невеличкий пакет акцій, 0,3-0,4%. У різні роки Яценко займався різним, але був талановитим, як мені казали, і просувався по службовій драбині.

Насамкінець він займався вже кредитуванням великих компаній. І я підозрюю, що це були компанії, пов’язані із колишніми мажоритарними акціонерами цього банку Геннадієм Боголюбовим й Ігорем Коломойським.

Я думаю, що він людина, дуже віддана колишньому голові правління ПриватБанку Олександру Дубілету. Я не знаю, чи він може давати свідчення і на яких умовах — можливо, якусь угоду. Але він не виглядає людиною, готовою "здавати своїх". Для нього ПриватБанк часів акціонера Коломойського — це велика частина його життя: з 1992-го по 2016-ий рік. І це, звісно, щаслива частина його життя. Бо він протягом всього цього часу зростав, багатішав, це його найбільші досягнення.

Зараз він є одним із засновників Monobank. Але я так розумію, що він там грає не провідну роль.

22 лютого він вже був у чартері, летів до Відня — і його розвернули. Я думаю, що це сталося не просто так: хтось йому повідомив, що буде підписана підозра. Бо підготувати літак – це справа не кількох хвилин: потрібно підготувати команду, відкрити повітряні коридори. Найімовірніше, він заздалегідь знав про підозру. І, мабуть, він відчував себе в безпеці, коли літак був у повітрі. Адже раніше не було такого, щоб літаки розвертали.

Але влада неоднорідна, є різні гравці: НАБУ, прокуратура. Ми бачили, що Яценко ледь не втік. Тому, я не думаю, що влада серйозно взялася за це. Як і раніше, є люди, які роблять свою роботу, а є корупціонери.

Читайте також:
17 червня, 2021 четвер
Княжицький: Бійка у Раді була навмисно спровокована, щоб показати псевдопротистояння між "Слугами народу" і ОПЗЖ
лікар
18 червня, 2021 п'ятниця
Зеленський підписав указ про встановлення мінімальних зарплат медикам: які суми
17 червня, 2021 четвер
Байден дав Путіну півроку, і Україна має використати цей час для потужного міжнародного тиску на Кремль, – Порошенко
Київ
+22
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 27.1
  Купівля 27.1
  Продаж 27.34
 • EUR
  Купівля 32.16
  Продаж 32.62
 • Актуальне
 • Важливе
2021, п'ятниця
18 червня
23:56
Лука Модріч
Євро-2020: результати всіх матчів п'ятниці
23:50
Збірна Англії
Англія сенсаційно зіграла внічию зі Шотландією на Євро-2020
23:02
Колишній військовий з Одещини співпрацював з "ДНР"
22:52
ВООЗ заявила, що індійський штам COVID-19 є домінуючим у світі
22:20
Вірастюк
Вірастюк наразі не знає, коли і чому може скласти мандат
22:16
У центрі протидії дезінформації працюють близько 15 людей, - Данілов
21:54
паспорт РФ
Росія незаконно видала понад 630 тис. паспортів жителям ОРДЛО, - Данілов
21:46
Порошенко у Туреччині обговорив із Боррелем підсумки саміту ЄС-США і загрози незаконної російської паспортизації на тимчасово окупованих територіях України
21:34
Білий дім
Білий дім призупинив пакет військової допомоги Україні на $100 млн, - ЗМІ
21:18
Віктор Ляшко
МОЗ готується до вакцинації підлітків
21:00
суд
Двох працівників СБУ судитимуть за розголошення державної таємниці
20:57
Інфографіка
збірна Хорватії
Хорватія врятувалась від поразки Чехії на Євро-2020
20:47
Фукс обіцяє судитися через санкції РНБО
20:36
РНБО таємно розглянула питання про військову співпрацю України "з окремими державами"
20:26
Ексклюзив
Валерій Чалий
Ви не переконаєте США просто словами, - Чалий про зустріч Зеленського та Байдена
20:00
РНБО
Список "кримінальних авторитетів та злодіїв": РНБО додатково перевірить трьох осіб
19:57
ООС
Окупанти обстріляли українські позиції поблизу Золотого
19:36
В Україні затвердили стратегію розвитку оборонно-промислового комплексу
19:31
Кріштіану Роналду
Роналду встановив унікальне досягнення в Instagram
19:17
Танки РФ
Українська розвідка назвала чисельність російської техніки та військових поблизу кордонів з Україною
19:15
Зеленський підписав закон про підтримку українських авіакомпаній
19:12
Деонтей Вайлдер
Ненависть - хороша мотивація, щоб знищити Ф'юрі, - Вайлдер
18:59
Олександр Зінченко
У "Ман Сіті" визначились з майбутнім Зінченка
18:59
Леонід Кравчук
Кравчук: Без внесення корінних змін до Мінських угод прогресу на Донбасі не буде
18:51
хакер
Вірус Petya: Україна ввела санкції проти хакерів-розробників
18:30
Олексій Данілов
РНБО анулювала ліцензії "недобросовісних надрокористувачів"
18:25
Олексій Данілов
РНБО ввела санкції проти Фукса та Фірташа, - Данілов
18:22
Лассіна Траоре
"Шахтар" оголосив про трансфер бомбардира з "Аяксу"
18:17
В Ізраїлі розпочались заворушення на Храмовій Горі в Єрусалимі
17:54
Антоніу Гутерреш
Антоніу Гутерреша перепризначили генсеком ООН
17:53
Наталка Діденко
На Зелену неділю градуси будуть височенькими, - Наталка Діденко попередила про спеку на святкових вихідних
17:52
КПВВ
ДПСУ назвала умову для абітурієнтів з ОРДЛО, за якої вони можуть уникнути покарання за в'їзд з Росії
17:51
Швеція - Словаччина
Швеція перемогла Словаччину на Євро-2020
17:42
повінь Ялта
Крим: через зливи режим НС ввели також у Феодосії, в Ялті від потоку води загинув місцевий
17:22
вакцина AstraZeneca
AstraZeneca зобов’язали доставити 50 млн доз COVID-вакцини до Євросоюзу
17:07
Фран Соль
Ізраїльський клуб вирішив "забрати" з "Динамо" вихованця "Реалу"
16:52
На трасі Київ-Чоп в результаті потрійної ДТП перекинулася цистерна
16:45
Олег Татаров
Петиція про звільнення заступника голови ОПУ Татарова зібрала понад 25 тис. голосів
16:39
В Ізраїлі відновились сутички між ЦАХАЛом та палестинцями: 47 поранених
16:21
Віталій Миколенко
Миколенко розповів, як у збірній України відреагували на незабитий пенальті в матчі проти Північної Македонії
Більше новин