Ексвласники ПриватБанку створюють юридичний шум, — юрист Андрій Пожидаєв

Андрій Яніцький
4 березня, 2021 четвер
07:00

Андрій Пожидаєв — партнер юридичної фірми Asters. Спеціалізується на банківських, корпоративних та трудових спорах, на спорах із захисту честі, гідності і ділової репутації, спорах у галузі захисту прав кредиторів, банкрутства та реструктуризації заборгованості

Представляє інтереси державного ПриватБанку у судах із його колишніми власниками та пов’язаними з ними компаніями. Як в Україні, так і в Великій Британії, Ізраїлі, Сполучених Штатах, Швейцарії та на Кіпрі. Магістр права, випускник Київського національного економічного університету.

В ефірі програми “Еспресо: капітал” він розповів про судові справи між ПриватБанком і колишніми його власниками — Ігорем Коломойським і Геннадієм Боголюбовим та про перспективи повернення втрачених коштів. Ведучий програми — економічний оглядач Андрій Яніцький.

Минулого тижня найбільша новина — це пред’явлення першої підозри у справі ПриватБанку Володимиру Яценку, колишньому першому заступнику голови правління цього банку. І далі ще підозра і колишньому голові правління Олександру Дубілету, і керівниці одного з підрозділів.

Так.

Чому, на вашу думку, вперше за 5 років, були пред’явлені підозри по цій справі?

Як сам банк, так і юристи банку не можуть втручатися у ту діяльність, яку проводять наші правоохоронні органи. Банк вітає зрушення і банк вважає, що це перший позитивний крок у всій тій великій кількості розслідувань, які наразі здійснюються нашими правоохоронними органами.

Тобто банк не має відношення до цих підозр?

Ні, ні, ні. Тому що це виключна компетенція наших правоохоронних органів, в даному випадку це НАБУ. Це повністю їхня справа. Банк під час розслідування цієї справи повністю співпрацював із правоохоронними органами, надавав всю запитувану інформацію. Отже, якщо НАБУ прийшло до висновку, що є всі підстави пред’явити підозру, ця підозра була погоджена генеральним прокурором — отже, правоохоронна система України вірить в те, що ті події, які були описані, дійсно відбувались і дійсно завдали шкоди банку. І ми очікуємо, що і далі правоохоронні органи на цьому не зупиняться.

Між іншим, за Яценко вже внесли заставу 52 млн грн— і він вже перебуває на волі, очікує судових розглядів у себе вдома, наскільки я розумію.

Ви згадали, що відбувається багато судових процесів навколо ПриватБанку, що це не єдиний процес. А скільки їх приблизно?

Якщо взяти загальну кількість всіх судових справ — це і цивільних, і господарських, які перебувають на розгляді в Україні — наразі їх більше 500. Якщо взяти за весь час з початку націоналізації — то цифра всіх процесів вже більш, ніж 1000-1300, і з кожним днем їх кількість збільшується.

Йдеться тільки про справи, пов’язані з націоналізацію. Тобто ми тут не говоримо про те, що ПриватБанк десь там з кимось зі своїми клієнтами судиться?

Всі процеси, що стосувались націоналізації з колишніми власниками, з колишніми пов’язаними особами. Оскаржуються різноманітні нормативні акти, які приймалися Кабінетом міністрів, РНБО, Національним банком, Фондом гарантування вкладів. І наші опоненти на цьому не зупиняються.

Потрібно зупинитись і пояснити тактику і стратегію наших опонентів. Немає єдиної лінії. Наприклад, ми хочемо відмінити цей акт і цей, і після цього повернути собі банк. Це можна назвати павутинням: вони намагаються знайти якісь слабкі місця, слабкі сторони в захисті ПриватБанку або в менеджменті ПриватБанку. Це все намагання створити такий юридичний шум, щоб банк був зосереджений не на своєму розвитку і на реалізації подальної стратегії — банк має бути проданий міжнародному інвестору. Це все для того, щоб банк все більше і більше своїх сил зосереджував саме на якійсь юридичній боротьбі.

Якщо казати військовою термінологію — йдеться не про прицільні обстріли, а про юридичний град, коли прямо накривають по всіх фронтах, шукають шпариночки, де можна завдати шкоди державному банку.

Саме так. Але єдине, на чому я хотів би наголосити — банк, намагаючись повернути всі ті кошти, які були вкладені з бюджету, не судиться в Україні з колишніми власниками — це виключно іноземні юрисдикції. Навіть соцопитування кажуть, що рівень довіри до судової системи менший, ніж 3%. Про це кажуть не тільки наші громадяни, про це кажуть політики, про це навіть заявив президент — що необхідне перезавантаження судової системи.

Є дуже велика кількість різноманітних дуже дивних судових рішень, які приймаються суддями. Деякі суди вже стали, використовуючи російську кальку, “притчей во язицах”, виносячи просто…

Печерський суд, ОАСК...

Печерський суд, ОАСК — ви правильно зазначаєте.

Навіть Конституційний суд.

І тому довіри до винесеного рішення, яке було б прийнято — його неможливо було б забезпечити ані з однієї сторони, ані з другої. А можливість розглянути всі ті питання, які виносяться — воно забезпечується саме в судах іноземних юрисдикцій.

Давайте ці юрисдикції перерахуємо. Де зараз ці західні фронти проти колишніх власників, де ведуться юридичні ії? Сполучені Штати?

Сполучені Штати. Ми будемо говорити тільки про ті юрисдикції і в тих межах, щоб не зашкодити тим справам, які там розглядаються.

Сполучені Штати. Банк пред’являє позов у Сполучених Штатах — одночасно з цим або після цього з’являється дуже велика кількість позовів пов’язаних компаній. Компаній, які належать колишнім власникам в Україні проти банку як намагання втрутитись в процес, який розглядається у Сполучених Штатах.

Я чув ще про справи у Великій Британії, в Ізраїлі, на Кіпрі, де ще? Може я помиляюся?

Цього досить.

Швейцарія, здається, теж.

Дивіться, щодо справ у Великобританії, в Лондоні — та сама тактика: банк подає позов до суду в Лондоні — одразу з’являється позов в Україні про захист честі й гідності. Наприклад, дуже цікава історія: наразі суддя Печерського районного суду намагається у НАБУ витребувати звіт Kroll.

Kroll— це детективи, які досліджували, яким чином виводилися гроші з ПриватБанку впродовж десяти років. Вони знайшли всі ці схеми і віддали їх правоохоронним органам. Але цей звіт засекречений.

Наразі цей звіт є закритим.

Перед тим, як говорити на інші теми — ми запитали киян, чи вірять вони, що колишні власники — Ігор Коломойський і Геннадій Боголюбов зможуть повернути собі ПриватБанк. Переважно люди не вірять, що банк повернеться колишнім власникам.

Ще до моменту так званої націоналізації ПриватБанку у законодавстві була пряма заборона на можливість повернення тих банків, які були передані або приватному інвестору, або державі, у власність колишніх власників.

Пряма заборона. Це не зупиняло наших суддів. Наші судді дуже креативні. Вони закривали на це очі і виписували свої рішення так, що таке повернення відбувалося.

Ми знаємо, що це стосується не тільки ПриватБанку. У нас була купа зомбі-банків, як їх називають. Тобто у банка вже немає ані грошей, ані приміщення — жодних активів, нічого немає, — але юридично вони поновлюються. Такі собі зомбі, живі мерці.

Так, правильно.

Друге — це те питання, яке ви зараз почали описувати, а це і коментар від людини на вулиці: відібрали власність. Власність має чогось вартувати. Якщо ця вартість від’ємна, якщо держава вкладає 155 млрд грн на першому етапі виключно для того, щоб цю власність врятувати, то мабуть ця власність коштує в кращому випадку нуль, а в нашому випадку вона ще зобов’язує повернути державі ті кошти, які були вкладені для порятунку. Чи є це власністю?

У першій підозрі фігурує сума близько 136 млн грн. А ви кажете, що держава вклала у ПриватБанк 155 млрд, щоб закрити діру. Тобто різниця велика. Чи вдасться повернути такі великі гроші?

Ми сподіваємось, що так. Є декілька механізмів. Це і механізми, які застосовуються правоохоронними органами, у даному випадку НАБУ, які пред’являють підозри і намагаються повернути ці кошти.

Зрозуміло. А скажіть, у більш такому широкому контексті — чи вдавалося в інших випадках, схожих на випадок ПриватБанку, повернути гроші колишніх власників.

У деяких випадках це була так звана “мирова угода”, коли держава домовлялась із власником і компенсувала частину тих коштів, які витратила. Чому частину — тому що деколи просто зважуєш, скільки тобі потрібно витратити коштів для того, щоб отримати назад те, що у тебе забрали, а в деяких випадках, навпаки, держава займала дуже жорстку позицію.

Читайте також:
Тод Уолтерс
15 квітня, 2021 четвер
Україна зможе відбити наступ російських військ "з часом", - генерал США
Єлизавета II
15 квітня, 2021 четвер
Королева Єлизавета II заборонила одягати військову форму на похорон чоловіка, – ЗМІ
Віктор Ягун
14 квітня, 2021 середа
“Зрада серед військових керівників та адміністрації міста”: генерал-майор СБУ Ягун про причини зриву спецоперації по звільненню Слов'янська в 2014 році
Київ
+7
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 27.83
  Купівля 27.83
  Продаж 28.07
 • EUR
  Купівля 33.18
  Продаж 33.6
 • Актуальне
 • Важливе
2021, п'ятниця
16 квітня
13:27
Прокуратура Латвії просить засудити бойовика "ДНР" на п’ять років
13:22
коронавірус
На Львівщині побільшало "ковідних" хворих із серцево-судинними ускладненнями
13:18
Київ готує додаткові карантинні заходи на Великодні свята, - Кличко

Опитування

Чи робите Ви запаси "на чорний день"?
13:18
Садовий попросив США допомогти організувати територіальну оборону Львова
13:08
Руслан Стефанчук
Стефанчук закликав поліцію штрафувати нардепів без масок в Раді
13:08
У Києві водій маршрутки збив на смерть жінку
У Києві водій маршрутки збив на смерть жінку, яка стояла біля пішохідного переходу
12:53
Віктор Ляшко
"Ризики від хвороби перевищують допустимі побічні ефекти": Україна не відмовиться від вакцин AstraZeneca, - Ляшко
12:48
Microsoft
Microsoft, Tesla, Netflix та інші: Українська біржа дозволила торгівлю акціями шести американських компаній
12:38
вакцина
Завдяки вакцинам через ініціативу COVAX планується прищепити 20% населення України, - МОЗ
12:35
Едді Хірн
Джошуа та Ф'юрі домовились, коли і де проведуть свій супербій
12:27
Вакцина Sinovac
Від Sinovac Україна очікує 1,7 млн доз вакцин наприкінці квітня, - Степанов
12:26
Тод Уолтерс
Командувач американських військ в Європі оцінив можливість російського вторгнення до України
12:24
НБУ
НБУ зобов'язав небанківські фінустанови розкривати структуру власності
12:23
PR
автоцивілка
Як оформити автоцивілку онлайн
12:19
Джо Байден
Віталій Портников: Путін не почує Байдена
12:16
ціни продукти
Чому ціни зростають так швидко. Експертне опитування
11:53
карантин
Львівщина залишатиметься "червоною" щонайменше до понеділка
11:51
Петро Порошенко
Порошенко запропонував три кроки для деескалації ситуації на Донбасі та вздовж українських кордонів
11:48
Михайло Радуцький
120 депутатів підписали звернення до уряду щодо звільнення Степанова, - Радуцький
11:45
Джен Псакі
Білий дім більше не впевнений, що Росія платила талібам за вбивство американських військових
11:36
Зеленський підписав закон
Закони про реструктуризацію кредитів у валюті направлено на підпис Зеленському
11:30
вакцинація
На Львівщині проведуть експеримент: від коронавірусу одночасно прищеплять більшу частину населення Моршина
11:19
Максим Степанов
Україна підписала контракти на 32 млн доз COVID-вакцин, - Степанов
11:13
Нардепка Стефанишина звинуватила Степанова у провалі вакцинації і вручила йому поховальні квіти
11:12
Віктор Ляшко
Щеплення препаратом Pfizer почнуть 18 квітня, - Ляшко
10:59
В Індіанаполісі сталася стрілянина: вісім людей загинули, нападник скоїв самогубство
10:40
зійшов з рейок поїзд Інтерсіті
В Укрзалізниці назвали офіційну причину сходження поїзду Інтерсіті+ під Запоріжжям
10:25
вакцина
Україна отримала першу партію COVID-вакцини Pfizer
10:24
Джо Байден
Байден заявив, що хоче зустрітися з Путіним влітку в Європі
10:21
паска
10 найсмачніших українських пасок: рецепти, поради, натхнення!
10:18
Павло Клімкін
"Удар по активах оточення Путіна Сполучені Штати залишили на перспективу", –  Клімкін
10:18
Володимир Зеленський
Зеленський очікує від візиту до Франції підтримки вступу України в ЄС та НАТО
10:05
Укравтодор
Укравтодор почав будівництво трьох транспортних розв'язок у передмісті Києва
09:52
Володимир Зеленський
Росія намагається провокувати нас і чекає, що ми відповідатимемо так само, - Зеленський
09:35
Курс валют: долар продовжує дешевшати
09:22
Максим Степанов
У нас летальність на рівні 2%, коронавірус став агресивніший, - Степанов
09:18
Володимир Зеленський
Зеленський: Мені здається, я знаю, чого прагне Путін, але я не хотів би його підштовхувати
08:51
теракт у Багдаді
Унаслідок теракту у Багдаді загинули п’ятеро людей
08:46
Ангела Меркель
Трюдо і Меркель занепокоєні агресивними діями Росії на кордоні України
08:22
російський найманець
Доба на Донбасі: окупанти сім разів порушили "тишу"
Більше новин