![школа в окупації школа в окупації](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/305000_306000/305837_6310b7e3af478-mariupol-1sep_1200_watermark_new_80x50_0.webp)
Багатьом українцям зарано дивитися фільм "20 днів у Маріуполі"
Я вчора думала, що ця війна, можливо, задокументована, як ніяка інша. Але, на жаль, вона і досі триває
"20 днів у Маріуполі" - це дуже жорсткий документальний фільм. В ньому можна побачити майже все, чого більше ніколи не хотілося бачити. Різні кадри вдарили під дих, але найбільше вразила неявна паралель між двома немовлятами: вже воскове крихітне тільце серед інших мертвих дорослих тіл у підвалі лікарні, куди зносять загиблих, і живе щойно народжене в нереальних умовах дитя, яке лікарі нескінченно намагаються змусити дихати. І коли це дівча врешті видихає свій перший непевний крик, у глядацькій залі всі видихають разом із нею. Катарсис. Жива, фух... Як вона далі буде жити в цьому світі, не дуже ясно, але ж вона таки прийшла.
"20 днів у Маріуполі" - це дуже чесний фільм також. Автор не намагається грати в алегорії та метафори, а показує все дуже прямо. Ось так помирають діти, ось так люди перетворюються на тіла й опиняються в братській могилі, ось так ще живі люди звіріють поступово
"20 днів у Маріуполі" - це дуже чесний фільм також. Автор не намагається грати в алегорії та метафори, а показує все дуже прямо. Ось так помирають діти, ось так люди перетворюються на тіла й опиняються в братській могилі, ось так ще живі люди звіріють поступово, і велике місто у пастці накриває густим колективним тваринним страхом. А ось так інші люди — деякі лікарі, поліцейські, військові — продовжують робити свою роботу і залишаються сильними та людяними, попри все.
Читайте також: Про "малєнькую войну" Людмили Улицької
Кадри з тваринами завжди зачіпають. Але хочеться окремо подякувати автору за те, що після епізодів із безсоромним мародерством ти бачиш раптом кадри із черепахою в руках немолодого чоловіка ("вона ж теж хоче жити!") чи морською свинкою, що втекла й носиться ошаліло поміж цього нескінченного мороку, а її намагаються зловити так, ніби світ ще тримається, ніби рятувати морську свинку не менш важливо, ніж людей, що поступово божеволіють від горя.
Без жодних перебільшень можна впевнено сказати, що ця стрічка — надзвичайно потужна зброя для іноземної аудиторії. Тут дуже добре видно, що в кадрі все справжнє і що етика документаліста полягала якраз у тому, аби показати все як є, без жодних ширм
Без жодних перебільшень можна впевнено сказати, що ця стрічка — надзвичайно потужна зброя для іноземної аудиторії. Тут дуже добре видно, що в кадрі все справжнє і що етика документаліста полягала якраз у тому, аби показати все як є, без жодних ширм. Як на мене, багатьом українцям натомість цей фільм дивитися ще зарано. Хоча я дивним чином вийшла з кінотеатру не пригніченою і розчавленою, а навпаки. Не знаю, чому. Можливо, від усвідомлення, що цей унікальний документ взагалі був знятий, а тепер працює на всіх нас. Це диво, що його авторам вдалося не лише зафіксувати всю цю нереальну реальність, а й вижити самим, вивезти хард-диски крізь 15 блокпостів, змонтувати фільм і показувати його тепер по всьому світу.
Що мені не сподобалося? Лише кілька моментів, де автор розпитує деяких людей у кадрі про їхні почуття та бачення того, що відбувається. Мені це заважало, часом навіть відштовхувало, як у моменті, де автор наполегливо питає чоловіка, який щойно скидав мертві тіла в братську могилу, про те, "що він відчуває". Видно, що чоловік не хоче про це говорити, та й так усе зрозуміло. В такі моменти я бачу за цими питаннями журналіста, який прагне отримати потрібну репліку в кадрі. І це контрастує з рештою матеріалу, в якому відчувається особистість автора і його повага до всього, про що він розповідає. Не знаю, для чого ці кадри взагалі увійшли в монтаж. Не зрозуміла. Але такого дуже мало.
Читайте також: Хто ж буде розповідати правду про події в Україні?
Одне слово, я дуже вдячна авторам, що цей фільм стався з ними та з нами. І ще... Один із героїв фільму, поліцейський Володимир, який допомагає знімальній групі й зрештою вивозить їх із міста, ризикуючи своєю родиною і власним життям, дуже вірить в те, що матеріал треба врятувати за будь-яку ціну, що світу потрібно показати всю правду, і тоді війну буде швидше завершено. Я вчора думала, що ця війна, можливо, задокументована, як ніяка інша. Але, на жаль, вона і досі триває. Світу можна демонструвати скільки завгодно мертвих українських немовлят, але це не завершить війну набагато швидше, ніж нам хотілося б. І все ж я вірю, що такі документи, як цей, справді глибоко впливають на людей, які вже потім тиснуть на лідерів своїх держав і вимагають дієвої підтримки України. Це суперпотужний інструмент і просто сильний фільм. Браво, Мстиславе Чернов, Євгене Малолєтка та всім іншим членам вашої команди та героям фільму.
Про авторку. Ірина Цілик, українська кінорежисерка, письменниця, авторка поетичних і прозових творів. Член Українського ПЕН
Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.
- Актуальне
- Важливе
![школа в окупації школа в окупації](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/305000_306000/305837_6310b7e3af478-mariupol-1sep_1200_watermark_new_80x50_0.webp)
![ЗСУ війна фронт ЗСУ війна фронт](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/296000_297000/296719_1_new_80x50_0.webp)
![Леді Гага, Олімпіада-2024, церемонія відкриття Леді Гага, Олімпіада-2024, церемонія відкриття](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/347000_348000/347133_GettyImages-2162913584_new_80x50_0.webp)
![Дональд Трамп Дональд Трамп](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/332000_333000/332631_trump_reuters_new_80x50_0.webp)
![Вільям Бернс Вільям Бернс](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/280000_281000/280389_William-Burns_gettyimages_new_80x50_0.webp)
![Володимир Зеленський Володимир Зеленський](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/332000_333000/332601_41341_new_80x50_0.webp)
![Володимир Огризко Володимир Огризко](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/222000_223000/222325_Volodimir_Ogrizko_rudenko.kiev.ua._new_80x50_0.webp)
![Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/258000_259000/258035_IMG_0156_new_80x50_0.webp)
![москва червона площа москва червона площа](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/275000_276000/275787_moskow_gettyimages_new_80x50_0.webp)
![метро Харків метро Харків](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/241000_242000/241958_metro-harkiv_metro.kharkov.ua_new_80x50_0.webp)
![переможні новини переможні новини](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/313000_314000/313637_GettyImages-1390327377_new_80x50_0.webp)
![Лукойл Лукойл](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/272000_273000/272950_lukoil-isab_ap_new_80x50_0.webp)
![](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/311000_312000/311613_chernoe_more___new_80x50_0.webp)
![ракета "Довгий Нептун" ракета "Довгий Нептун"](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/335000_336000/335571_Obrazets-oblozhky444-4_new_80x50_0.webp)
![](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/304000_305000/304468_Screenshot_69_new_80x50_0.webp)