Президенти Чехії та Словаччини в Україні: відвідали Бучу й Бородянку й зустрілися із Зеленським

У п'ятницю, 28 квітня, після нічного обстрілу російської армії до Києва прибули президент Чехії Петр Павел та очільниця Словаччини Зузана Чапутова

Про це інформує президентка Словаччини Зузана Чапутова.

Очільниця держави вважає, що пам’ятник перед собором Святої Софії в Києві символічне місце для вшанування героїв.

"Президент Чехії Петер Павл і я поклали квіти перед Софійським собором у Києві на місці, яке було початком одного зі знаменитих моментів нашої спільної історії. Пам’ятник тут увічнює урочисту присягу 11 жовтня 1914 року, яку склали 716 солдатів чеської роти, з яких 16 були словаками. За короткий час група переросла в Чехословацький полк, а згодом Чехословацьку бригаду. Вона воювала під час Першої світової війни на Східному фронті й здобула повагу та визнання особливо в боях під Зборовом. Їхня історія та нескінченна мужність стали відомі у всьому світі та є одними з яскравих моментів нашої історії", - наголосила очільниця Словаччини.

Президент України Володимир Зеленський привітав колегу зі Словаччини: "Дякую за підтримку наших людей, нашої армії, допомогу у відновленні України. Ми це дуже цінуємо". 

Президент Чехії Петр Павел написав про поїздку в місто Буча.

"До Бучі ми приїхали тим же маршрутом, яким близько року тому приїхали російські транспортники. Спогади про варварську бійню мирного населення залишилися пам’яткою. Українці ніколи не забудуть сотні даремно втрачених життів. Ми також не повинні забувати. Надто довго ми сподівалися, що путінська Росія інша. Що краще. Цей урок показав, що це не так. І ми повинні бути готові", - вважає керівник Чехії.

Зеленський подякував за візит й очільнику Чехії Петру Павелу: "Дякую за цей візит, який розпочався з відвідання Бучі та Бородянки. Цінуємо підтримку Чехії, чеського уряду та всього суспільства з першого дня повномасштабного вторгнення".

Голова Верховної Ради України Руслан Стефанчук під час зустрічі з Павелом і Чапутовою наголосив на важливих для України питаннях - повноцінне членство в ЄС та НАТО: "Сподіваюся, що у Вільнюсі, завдяки друзям та союзникам, ми здобудемо євроатлантичну перспективу". 

Очільниця Словаччини підтримує формулу миру Зеленського і створення спеціального трибуналу для розслідування злочину агресії Росії проти України.

Також обговорювалися оборонні потреби нашої країни, санкції проти Росії та відбудову України. 

"Повертаюся до Києва менше ніж через рік з моменту останнього візиту, який вразив мене на все життя. З моменту цього візиту моє ставлення до війни було не політичним, а глибоко людським. Реальність війни, від якої багато хто вже може відчувати втому, торкається нас навіть у той час, коли дехто навіть чути про неї не хоче. Завдяки тому, що останній рік демократичний світ не відводив погляду, сьогодні Київ – місто, яке функціонує майже нормально, а фронт перемістився на схід України, далі від наших кордонів", – написала лідерка Словаччини.

Чапутова згадала й нічну трагедію в Дніпрі та Умані: "Сьогоднішні ганебні атаки на деякі українські міста, зокрема Дніпро чи Умань, у яких загинули невинні мирні жителі, нагадують нам, що ми не можемо дозволити собі дивитися вбік".

"Місця, охоплені війною, переживають травми, які дуже важко вилікувати, жахи, які неможливо забути. Люди втрачають своїх близьких, яких ніхто не може їм повернути. Я розумію, що багатьом із нас важко це уявити й відчути повною мірою, тому що більшість із нас ніколи не відчували нічого подібного", – наголошує президентка.

Також до столиці України приїхав очільник Чехії Петр Павел.

"Важко на власні очі побачити, що українці платять за це найдорожчу ціну. Кров і життя власних громадян.
У боротьбі з агресором захищаємо спільне. Тому ми будемо стояти за ними", - заявив Павел.

Фото: Петр Павел