Карантин Марії, Дональд у кафе і жертви карної географії – 5 книг, які варто не пропустити

Ігор Бондар-Терещенко
3 червня, 2021 четвер
14:18

Історія у книжках цієї добірки видається нескінченним літописом, окремі розділи якого щоразу повторюються. І лише яскравий талант його авторів, які майстерно роблять з кількох архаїчних світових сюжетів справжню епопею сучасного життя, дарує нам в результаті цікаве і захоплююче чтивоСлавенка Дракуліч. Кафе “Європа”. Повернення. Як пережити посткомунізм. – К.: Yakaboo Publishing, 2021

Авторка цієї книжки нагадує, що свого часу – чи то після розвалу Радянського Союзу, а чи при падінні Берлінського муру - тоталітаризм не зник за одну ніч, як і демократія не постала, наче за помахом чарівної палички, докорінно змінивши східноєвропейські су­спільства. Тож не дивно, що в її розповідях досі існують майже сюрреалістичні артефакти минулого у щоденному побуті громадян колишніх союзних республік — від системи медичного страхування до національних пам’ятників, популярних кінострічок і культурних традицій, на тлі світової геополітичної турбулентності, укріплення націоналістичних настроїв і Брекзиту. Загалом ця мозаїка соціополітичного репортажу занурює читача в досі виразно поляризовану європейську дійсність, в якій досі живуть привиди совка, родинні апокрифи з рідною тіткою, яка сидить у кафе з Дональдом Трампом, легенди і міфи недалекого минулого з дитячими спогадами про смаколики та інші подробиці тоталітарного часу. Авторка, видавши такі книжки, як  “Кафе “Європа” та “Як ми пережили комунізм і навіть сміялися”, за тридцять років після Оксамитової революції повертається думками у посткомуністичний простір, щоб дослідити, що тут змінилося, а що лишилося незмінним. “На тридцятиліття розпаду я повертаюся в "кафе" Європу, щоб зазирнути досередини й побачити, який вигляд має колишній комуністичний світ сьогодні, - починає свою оповідь  Що є важливими ознаками сьогодення і чи могли ми їх передбачити? По­дорожуючи, я запитую себе: чи маю я взагалі право писати «ми» і знову зводити докупи всі країни колишнього східного блоку, тимчасом як самі вони так наполягають на своїх відмінностях? Чи досі існують «ми»? І нарешті: тридцять років — це багато чи мало, якщо йдеться про глибокі суспільні зміни?"

Володимир Єшкілєв. Патерн. – Х.: Фабула, 2021

Автор цієї захоплюючої історії – відомий майстер конспірологічних теорій, викладених у багатьох його знакових романах. Від Сковороди і Гетьманщини до космічних одіссей і кримінального світу – така розмаїта тематика його творів, в яких обов’язково живе дух авантюри. Так само у його новому гостросоціальному романі про лабіринти шоу-бізнесу, в яких не лише запалюють нові «зірки», але й завзято ділять грошові потоки та воюють за рейтинги, готові на зйомки для закритих сайтів й навіть на вбивство. Більше, того, автор переконаний, що це маленька модель нашого великого світу. “Акваріум нашого світу здається нам океаном, - дізнаємося ми із вступу до роману. - Ми не бачимо тих, хто за його стінками. Ми не знаємо, хто затверджує ролі лідерів і героїв. Хто пише сценарії політикам і володарям думок. Ми не знаємо, звідки присилають режисерів вселенського шоу. Ми живемо у світі, створеному не нашою волею. Ми граємо за чужими правилами. Але одного дня стінки акваріуму можуть тріснути». Тож у романі ми крок за кроком наближаємося до верхівки піраміди, дізнаючись про босів “системи”, які контролюють індустрію заборонених задоволень”.

Галина Крук. Хто завгодно, тільки не я. - Х. : Віват, 2021

Оповідання у цій збірці – ніби існуючі самі по собі історії, яких чимало довкола, хіба що ніхто не записує. Але такий прийом відомої поетки – удавана легкість і спокуслива простота, адже недаремно передмову до її книжки написав Тарас Прохаська, який добре розуміється на тому, з чого можна зробити чудову прозу. І хто саме мав би її зробити. “Іколи вона каже: “Хто завгодно, тільки не я”, - попереджає він, - то грається словами, оминаючи їхню пастку. Бо зрозуміло, що це вишуканий прийом мудрого оповідача. Звичайно, що тільки вона”. І тому “Миттєве” тут сусідує з “Тим, що залишається”, “Ангелоїдка”  співіснує з “Аналізатором”, а “Рибина” уживається із твердженням, що довкола “Забагато води”, а завершують розмову “Карантинні хронічки Марії”. І навіть оповідання “Цицьки” виявляється нічим іншим, як мандрівкою у дитинство, де живе, виявляється, доктор Фройд. Хіба може бути інакше у львівські прозі? “Це була та мить, коли пан Голавський почав відкриватися докторові Мельцу якоюсь своєю новою гранню: ще не діамант, але вже точно багатогранник. Бо сам доктор ніколи й не замислювався над усіма тими відмінностями: де закінчуються “груденята”, а де вже починаються “перса”, де ще нейтральний “бюст”, а де вже цілком конкретні такі “буфери” чи “цицьки”. “Стоп-стоп-стоп, — загамував себе в думках доктор Мельц, — а от цицьок на малюнках пана Голавського якраз і не було». І це точно про щось свідчило”.

Тамара Вронська, Олена Стяжкіна. Мінусники: покарані простором. – К.: Темпора, 2021

З цієї книжки можна довідатися про те, як за радянських часів “карною” була не лише медицина чи законодавство з його “п’ятою графою” у паспорті, а навіть географія. Тож наразі мова про особливу категорію громадян «країни Рад», яких було визнано “соціально небезпечними” й покарано забороною селитися в низці місцевостей СРСР після примусового “видалення” з місць постійного проживання, а також відбуття покарання у системі ҐУЛАҐ. Таким чином, «мінусними» — це вербальний та соціальний витвір радянської держави, яка через репресії, дискримінацію й контроль створювала спільноти «своїх» і «чужих», тавруючи останніх каральними методами та формуючи специфічну мову для їх позначення. Авторки книжки аналізують процес конструювання більшовицької концепції географічної ізоляції “нелояльних” і визначають логіку творення радянського простору як простору заборон. Режимність радянських територій аналізується не лише як прояв сталінської репресивної політики, але як органічна частина функціонування тоталітарного механізму, перші оберти якого відбулися одночасно із захопленням влади більшовиками.

Петро Антип. Велика казка про маленького хлопчика. – К.: Наш Формат, 2021

Автор цієї казки — відомий український скульптор, архітектор, художник, громадський діяч, який наразі ще й у прозі розкриває свій оригінальний світогляд. Його тексти - це вилиті у формі казки-притчі розмисли митця про людину і світ, про становлення юної особистості, про одвічну боротьбу добра і зла, яка не припиняється ні на хвилину, і про те, яким важливим є ненастанний пошук гармонії у Всесвіті. “Сонце біжить золотим колом. Квіти розцвітають на квітах. Зірки йдуть до ночі, а біла хмара мандрує попід небесами. Річка, хоч би які загати їй ставили, все одно знайде дорогу до моря, — чуприна Хлопчика ставала дибки від думок. — Щоб стати Велетнем, треба зробити щось значущо велике. Чи, може, достатньо залізти на гору або на дуба, щоб стати здоровенним? А Ліліпутам, мабуть, треба жити як комахам? Ні. Певно, навпаки: серед комах я буду Велетнем, а на дубі — Ліліпутом. Треба хутко бігти, поки небо низенько над землею. Поки я можу взяти Сонце в руки, тримати міцно, спитати, попросити. Місяцеві воно допомагає — напевно, допоможе і мені”.

Читайте також:
21 червня, 2021 понедiлок
Спека і короткочасні дощі: синоптик Наталка Діденко розповіла про погоду на найближчі дні
мины
22 червня, 2021 вiвторок
Окупанти на Донбасі підірвалися на своїх мінах: шестеро загинули
Россия - Дания
21 червня, 2021 понедiлок
Данія розгромила Росію і дала Україні шанс на плей-офф Євро-2020
Київ
+26
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 27.15
  Купівля 27.15
  Продаж 27.39
 • EUR
  Купівля 32.27
  Продаж 32.67
 • Актуальне
 • Важливе
2021, середа
23 червня
12:40
Шмигаль доручив створити центри вакцинації від COVID-19 "щонайменше в кожному райцентрі"
12:23
COVID-19
В Україні влітку прогнозують нову хвилю COVID-19 через індійський штам вірусу
12:22
Тайсон Ф'юрі та Деонтей Вайлдер (на передньому плані)
Промоутер розповів про "пекельні" тренування Ф'юрі перед боєм із Вайлдером

Опитування

Чи вірять європейці брехливим заявам Путіна про Україну?
12:04
Фіскальна служба знову прийшла з обшуками в Київпастранс: розслідують розкрадання 80 млн грн
11:55
В Туреччині на відпочинку загинув 28-річний українець
11:46
Іван-Павло ІІ
Богдана Матіяш: Згадуючи Папу
11:45
Уряд виклав у відкритий доступ дані про порушення перевізниками вагового контролю
11:44
Роман Яремчук
Клуб Яремчука відмовився відпускати форварда збірної України до "Мілану"
11:31
Зеленський
Віталій Портников: Зеленський не повинен допустити маніпуляцій із “Північним потоком-2”
11:27
Нафтогаз
"Укртрансгаз" вимагає у Нафтогазу повернення понад 300 млн кубів газу фірмі, яку раніше назвали "шахрайською", - ЗМІ
11:23
PR
Як використовувати Іnfluencer-маркетинг в 2021 році
11:11
Бій Теофімо Лопес - Масайоші Накатані
Ломаченко перед боєм назвав найнебезпечніші якості Накатані
11:04
хакер
Польська розвідка звинуватила російських хакерів у масштабній атаці на чиновників та міністрів країни
11:02
Ігор Лапін
Близько 60-70 ракетних комплексів "Нептун" здатні виправити ситуацію в Чорному морі, − Ігор Лапін
10:42
Есмінець США пройшов між Китаєм та Тайванем: КНР засудила Штати
10:40
Андрій Шевченко
Євро-2020: букмекери оцінили шанси збірної України на вихід до 1/8 фіналу
10:30
вакцинація
Київський центр вакцинації на цьому тижні працюватиме чотири дні
10:17
Пункт пропуску "Дзвінкове" на українсько-угорському кордоні відновив роботу
10:10
Стамбул, Ліга чемпіонів
Відбулися стартові матчі Ліги чемпіонів 2021/2022
09:58
"карантинні" рейди
Київ і п'ять областей не відповідають показникам "зеленої" зони карантину, - МОЗ
09:47
Олександр Новіков
"Ні Шмигаль, ні Малюська не мали права звертатися до суду щодо звільнення Вітренка", – Олександр Новіков
09:41
Вдруге у Києві відбудеться “Кіновернісаж просто неба”
09:40
Ліонель Мессі
Мессі повідомив президенту "Барселони" про своє рішення щодо майбутнього у клубі
09:24
ремонт дороги
Укравтодор тимчасово перекрив проїзд в напрямку Борисполя через ремонт
09:09
Україна - Австрія
Євро-2020: Україна опустилася на одну позицію в рейтингу третіх збірних у групах
08:58
сепар
Окупанти на Донбасі 9 разів порушили режим припинення вогню
08:39
Даяна Ястремська
Українську тенісистку виправдали у допінговій справі
08:33
Олег Пендзин
Україна має розраховуватись за держборгом, питання у вартості запозичень, — експерт Пендзин
08:22
долар
Офіційний курс: долар здорожчав ще на 11 копійок
08:14
коронавірус
Коронавірус: за добу померли 70 українців
08:08
Домагой Віда
Визначилися 12 збірних, які зіграють у плей-офф Євро-2020
07:58
AstraZeneca
Виробники AstraZeneca заявили, що вакцина ефективна проти "індійських" штамів коронавірусу
07:41
Ярослав Думанський та Дієго Марадона (праворуч)
Помер колишній футболіст "Динамо" Думанський, який ставав віцечемпіоном світу
07:38
Новий різновид "індійського" штаму коронавірусу виявили в десяти країнах
07:34
Інфографіка
Євро-2020: розклад матчів і трансляцій вівторка
07:20
ВМС США
Росія закликала США відмовитися від участі у Sea Breeze-2021
07:02
Чехія - Англія
Євро-2020: результати всіх матчів вівторка
2021, вiвторок
22 червня
23:59
Чехія - Англія
Англія здолала Чехію і з першого місця вийшла в 1/8 фіналу Євро-2020
23:52
Хорватія - Шотландія
Хорватія впевнено перемогла Шотландію та вийшла у плей-офф Євро-2020
23:06
Саміт Кримської платформи має ухвалити підсумковий документ про деокупацію, - представник Зеленського
Більше новин