Масштабна корупційна схема у сфері відновлення: Суд обрав запобіжний захід нардепу Одарченку

Вищий антикорупційний суд у середу, 22 листопада, розглянув клопотання про запобіжний захід у вигляді тримання під вартою для народного депутата Андрія Одарченка

Про це пише "Суспільне".

Суд обрав запобіжний захід у вигляді тримання під вартою нардепу від "Слуги народу" Андрію Одарченку. Його підозрюють у спробі підкупу службової особи. Депутат також має право внести заставу в розмірі 15 млн гривень.

На засідання прийшли особи, які готові були взяти на нардепа на поруки. Зокрема, працівники університету, серед них чинний ректор.

Прокурорка зачитала уривок телефонної розмови Одарченка з головою Держагентства відновлення та розвитку інфраструктури Мустафою Найємом, якому той нібито запропонував хабар у криптовалюті. Нардеп Одарченко хотів отримати гроші з фонду ліквідації наслідків збройної агресії РФ на ремонт Державного біотехнологічного університету в Харкові, в якому він був ректором. 

У відповідь Одарченко заявив, що спілкувався з Найємом неодноразово на "різні теми", але хабар не пропонував. Найєм нібито сам попросив у нього навчитися користуватися криптогаманцем.

Адвокатка Одарченка заявила, що докази у справі є штучно створеними.

"Якщо кожен день будуть затримувати по депутату, а то й по два, то хто буде голосувати в Раді?", - сказала адвокатка.


У вівторок, 21 листопада, стало відомо, що НАБУ і САП реалізували масштабну операцію з викриття чинних народних депутатів України, посадовців та представників бізнесу на наданні неправомірної вигоди. Про це повідомили НАБУ та САП.

За інформацією слідства, у серпні 2023 року нардеп і за сумісництвом власник великого будівельного та аграрного бізнесів, звернувся до топпосадовця Міністерства відновлення з проханням надати його компанії підряди з відбудови інфраструктурних об’єктів на 1 мільярд грн. За це пообіцяв "винагороду" в розмірі 3-5% від вартості кожного підряду. Для узгодження подальших домовленостей нардеп також залучив директора компанії.

"Після надходження 50 млн грн за підряд з відновлення зруйнованого мосту в одному з регіонів України народний обранець через довірену особу надав топпосадовцю Державного агентства відновлення обіцяний відсоток у сумі 150 тис. дол. США. Передача неправомірної вигоди відбулась на паркінгу одного зі столичних супермаркетів, а гроші знаходились у китайській шкатулці", - розповіли у НАБУ. 

Фото: НАБУ

 

У той самий час фактичний власник товариства, за сприяння керівниці одного з держпідприємств, запропонував очільнику Міністерства відновлення неправомірну вигоду у вигляді нерухомості у зведених ним новобудовах загальною площею понад 5200 кв. м орієнтовною вартістю понад 170 млн. Натомість  топпосадовець мав залишити в силі укладені з товариством угоди щодо будівництва житлового комплексу на земельній ділянці Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури та сприяти їх реалізації. Аби приховати вчинення злочину, нерухомість мали оформити на довірену особу топпосадовця.

На момент викриття злочину детективи та прокурори задокументували оформлення на довірену особу 15 квартир у Києві.

"Слідством встановлено, що в серпні 2023 року народний депутат України, член комітету з питань антикорупційної політики, звернувся до топпосадовця Державного агентства відновлення з проханням сприяти виділенню коштів з фонду ліквідації наслідків збройної агресії РФ на ремонт підконтрольного йому об’єкта інфраструктури. За це пообіцяв надати неправомірну вигоду в криптовалюті Bitcoin в еквіваленті $50 тис.", - йдеться в заяві НАБУ.

Після виділення коштів з фонду, на криптогаманець топпосадовця надійшов перший транш неправомірної вигоди в еквіваленті 10 тисяч доларів США.

Фото: НАБУ

Загалом у цій справі підозрюються 2 чинні народні депутати України, керівниця держпідприємства, власник приватного товариства та директор компанії. Дії осіб кваліфіковано за ч. 4 ст. 369 Кримінального Кодексу України.

У НАБУ наголосили, що це перша в історії антикорупційних органів неправомірна вигода, яку вдалося задокументувати в криптовалюті.

Операція з викриття проходила у співпраці з керівництвом Міністерства та Держагентства під контролем детективів Національного бюро і прокурорів Спеціалізованої антикорупційної прокуратури. Слідчі дії стосовно народних обранців проводились за погодженням та за сприяння Генпрокурора. 

Досудове розслідування триває. Встановлюються інші особи, які можуть бути причетні до вчинення викритих протиправних дій.

Фото: НАБУ

Примітка: Відповідно до ч. 1 ст. 62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.