Коли "Між нами", то не "На Адаманті": що подивитися на вихідних

Від найочікуванішого цієї осені українського художнього фільму до документальної стрічки, яка цього року здобула головну нагороду Берлінського міжнародного кінофестивалю

О-ля-ля. Як ніколи вдалі вихідні, щоби цього разу вибратися до кінотеатру. Бо таки є заради чого. А тому  свою традиційну щотижневу добірку фільмів від Еспресо - за невеликим винятком  - цього разу присвячуємо саме кращим фільмам з афіш українських кінотеатрів

"Іван і Марта"

У кінотеатрах з 2 листопада

Документальна стрічка кінорежисера, актора, автора багатьох документальних фільмів Сергія Буковського присвячена історії подружжя одного з найзначніших сучасних діячів української культури, критика, літературознавця, найвідомішого автора українського самвидаву Івана Дзюби, поданій у контексті шістдесятництва. Особливість цього фільму в тому, що Іван Дзюба приходить до глядача не в пафосних промовах та оцінках критиків і навіть не через власний творчий доробок, а через спогади та судження людини, з якою прожив понад 60 років. Готового фільму Іван Дзюба уже не застав – його не стало за 2 дні до повномасштабного вторгнення. І тим не менше є всі підстави, щоби глядач справді захотів Івана Дзюбу пізнати.

Читайте також: Фільм "Іван і Марта": те, що ми не знали про Івана Дзюбу.

Цікаво, що музику для фільму написав італійський представник " нової європейської школи кіномузики", на чиєму рахунку понад 50 світових нагород. композитор Сандро ді Стефано, і створив цю музику безкоштовно, у такий спосіб висловлюючи підтримку Україні у боротьбі за свободу.

"Між нами"

У кінотеатрах з 2 листопада

Ще один вітчизняний фільм, який називають чи не найочікуванішим українським фільмом цієї осені. Психологічний гостросюжетний трилер, що є повнометражним дебютом режисерки Соломії Томащук, відзняли ще у 2020 році коштом Держкіно України. Фільм став переможцем 11 пітчингу Держкіно та отримав державне фінансування в розмірі майже 11 мільйонів гривень. Донині стрічка, яку її творці окреслюють як відверту історію про перетин дуже різних жіночих доль, об'єднаних спільною таємницею, уже взяла участь у кількох фестивалях – зокрема у "Миколайчук Open" у Чернівцях та в національному конкурсі кінофестивалю "Молодість" у Гамбурзі.

Виконавиця однієї з головний ролей Ірма Вітовська-Ванца у коментарі Еспресо відзначила, що кіно підіймає тему аб'юзивних стосунків, які були притаманні Україні й до вторгнення.

"Це дебют молодої режисерки Соломії Томащук. Вона й надала стрічці жанр психологічного трилера. Мова про історію травм щодо відсутності любові, які могли відбуватися в дитинстві. А потім ми це бачимо вже з подіями у фільмі, коли заходимо в історію моєї героїні. Наскільки близько може бути жертва й кат", - підкреслила вона.

За словами акторки, у 2019 році було 800 тис. звернень до Національної поліції щодо насильства в родині.

"Не обов'язково може бути сексуальне чи фізичне насильство. Буває й економічне та психологічне насильство, про яке замовчують жертви. І не завжди чоловіки бувають аб'юзерами, бувають випадки, коли це жінки. А найстрашніше, коли жертвами стають діти. От власне, одна героїня в дитинстві отримала таку важку травму. А другу її травму ми бачимо вже у фільмі. Стрічка має певну інтригу", - додала Вітовська.

"Саша та Аня потрібні одна одній, - описують фільм кінотеатри. -  Вони стали заручниками обставин і власних рішень. Заручниками вибору між правдою і брехнею, зрадою і вірністю, заручниками таємниці, що є між ними. Незнайомки учора, найрідніші люди сьогодні. Що так швидко об'єднало геть різних людей? Убивство? Наркотики? Любов?"

У головних ролях: Анастасія Пустовіт, Ірма Вітовська, Дмитро Сова, Євген Єфремов, Михайло Дзюба, Сергій Детюк, Євгеній Ламах

"Перші дні" (серіал)

З 1 листопада на Netflix

Мова про перший український серіал, прем’єра якого відбувається на стрімінговому сервісі. Перший, що присвячений війні Росії проти України, і перший, який Film.ua зняли для міжнародного ринку під час повномасштабної війни. Цей 6-епізодний серіал про життя киян на початку повномасштабного вторгнення РФ (звичайних люди, які опинилися в незвичайних обставинах, але зберегли гідність, людяність та віру в майбутнє) уже доступний у 19 країнах світу, включаючи Україну, Польщу, Чехію, Угорщину, Румунію, Молдову, Словаччину, Литву, Латвію, Естонію, Болгарію, Боснію і Герцеговину, Хорватію, Сербію та Косово, Словенію, Албанію, Північну Македонію та Чорногорію. Дещо пізніше серіал вийде на національних каналах понад 12 країн, серед яких Ісландія, Австралія та Франція. По телебаченню в Україні його покажуть наступного року на каналі "1+1".

Отже, мова про шість історій від шести режисерів (Олексія Єсакова, Каті Царик, Павла Острікова, Валентина Шпакова, Артема Литвиненка та Тали Пристаєцької), яких об’єднала своєю ідеєю шоуранерка серіалу Анастасія Лодкіна.

У ролях Тарас Цимбалюк, Катерина Варченко, В’ячеслав Довженко, Олена Узлюк, Роман Луцький, Оксана Жданова, Антоніна Хижняк, Андрій Ісаєнко, Олександр Рудинський, В’ячеслав Бабенков, Марія Стопник, Віктор Жданов, Ярослав Безкоровайний, Михайло Корженівський та інші

"Королівство тварин"

У кінотеатрах з 2 листопада

Ця французька фантастична пригодницька драма цього року відкрила розділ "Особливий погляд" на Каннському кінофестивалі. Її ідея належить Полін Мюнієр, яка ще бувши студенткою зробила певні нариси, сюжет яких згодом разом із нею допрацював режисер Тома Кайє. Особливо ретельно працювали над образами напівлюдей-напівтварин, залучивши до роботи художника коміксів Фредеріка Пітерса.

Отже, про що мова? "Світ охоплений хворобою, від якої немає порятунку. Повсюдно виникають спалахи раптових мутацій, через що люди поступово перетворюються на тварин. У одному з таких регіонів – департаменті Жиронда на південному заході Франції – живе Франсуа (Ромен Дюріс). Він один виховує 16-річного сина Еміля (Поль Кірхер). Його дружина (Адель Екзаркопулос) стала однією із жертв загадкової хвороби. Цінуючи моменти, коли вона остаточно не перетворилась на тварину, батько та син вирушають у ліс, в надії зустріти її та провести час разом".

Після дебюту стрічки у Каннах критики писали, що це неймовірно емоційний, піднесений і добре знятий фільм, який залишатиметься з людиною задовго після того, як вона покине кінозал. Що це науково-фантастичний тріумф, сповнений серця, краси та сімейних цінностей, який завойовує глядача  чесністю, мудрістю та проникливістю і що це один із найкращих фільмів року.

У головних ролях Адель Екзаркопулос, Ромен Дюріс, Том Мерсьє, Поль Кірхер

 

"На Адаманті" 

У кінотеатрах Києва та Львова з 2 листопада

Документальний фільм знаного французького режисера, номінанта BAFTA та лауреата премій Європейської кіноакадемії та "Сезар" Ніколя Філібера про унікальний лікувальний центр у вигляді плавучої споруди на Сені, у центрі Парижа. Заклад приймає людей, які страждають на психічні розлади, пропонуючи їм догляд, який вкорінить їх у часі та просторі й допоможе їм відновитися. Працівники "Адаманту" пропонують пацієнтам консультації та арттерапію за допомогою музики, літератури, кіно, живопису тощо. Головне завдання команди закладу — "протистояти знелюдненню психіатрії".

Ця стрічка цього року здобула головну нагороду  - Золотого ведмедя - на Берлінському міжнародному кінофестивалі. В Україні її показ обмежений: фільм демонструватимуть лише кінотеатри Києва та Львова від 2 по 5 листопада.

У головних ролях Мамаді Баррі, Валід Бензіан, Сабіна Берлієр