Концепція України на фронті може зменшити потенціал РФ. Колонка Сергія Згурця

Концепція Сил оборони може призвести до каскадного ефекту зі згортання потенціалу росіян на полі бою

Підсумки саміту НАТО

Ми не очікували на запрошення до Альянсу, але хотіли почути про часові межі й умови приєднання, проте партнери вирішили, що отримання реальних гарантій безпеки для України через вступ до НАТО буде після нашої перемоги. Для цього НАТО, США, G7 ухвалили низку рішень, які підтверджують тривалі зобов’язання в наданні Україні політичної, фінансової, збройової допомоги. Це досить потужний фундамент для змін: від перемог на фронті до реформ - для здобуття повного членства. Результати саміту, якщо не ідеальні, то цілком прийнятні.

Ситуація на лінії фронту

Особливих змін на мапі не відбулось, але це не значить, що бої на Луганщині, півдні та навколо Бахмута стали менш інтенсивними - навпаки. Наступ і активна оборона тривають по всій лінії фронту. Наші підрозділи атакують ворога на Мелітопольському та Бердянському напрямках, примушують його витягувати резерви в зону досяжності засобів ураження. Уже є показові результати, варті уваги: не лише знищення значної кількості техніки й особового складу. У РФ зняли з посади командувача 58-ї загальновійськової армії генерал-майора Івана Попова.

Полки та дивізії цієї армії утримують лінію фронту та переміщуються як резерви на південь замість знищених окупантів. Зняли за те, що Попов поскаржився начальнику Генштабу Герасімову на нестерпні умови та потребу в підсиленні та ротаціях. Як він сказав: "Назвал вещи своими именами, заострил внимание на самых главных трагедиях современной войны: отсутствии контрбатарейной борьбы, станций артразведки и массовой гибели, увечиях от украинской артиллерии". У РФ починається виснаження на Запорізькому напрямку, немає резервів для ротацій. На тлі цього у російського військового керівництва публічні конфлікти. Раніше на це наважувався лише Пригожин. Отож концепція України з завдання максимальних ударів ворогу може спричинити каскадний ефект зі згортання потенціалу сил РФ. 

Українська артилерія

Офіцер артрозвідки ЗСУ Олег Берестовий розповів, що тактика Сил оборони полягає в тому, щоб виснажити ворожу артилерію, щоб РФ відтягувала її з першої на другу лінію оборони противника, підготувати умови для прориву, задіяти основні сили, що чекають свого часу. За щоденними зведеннями Генштабу ЗСУ, у нас це непогано виходить. Коли ми заходимо на певну ділянку фронту, росіяни підтягують артилерію, щоб знищити наші техніку й атакувальні сили. У нас напоготові контрбатарейні радари, які активно працюють на цьому напрямку. Ми бачимо, звідки і із якої зброї ворог веде вогонь.

Завдяки сучасній техніці та кмітливості ЗСУ в нас є засоби, щоб швидко передавати інформацію артилеристам. За одну - дві хвилини по цій позиції прилітає вогонь у відповідь, знищуючи особовий склад, техніку РФ. Це шахова партія, покер, і ми на цьому напрямку виграємо. На початку контрнаступу ЗСУ стали збивати багато Ка-52, якими РФ намагається знищити нашу техніку, та використовує їх замість вогневих позицій артилерій. Вони вимушені ризикувати дорогою технікою, щоб упоратися з тиском ЗСУ та не так часто зазнавати знищення позицій.

На Херсонському напрямку РФ менше застосовує РЕБ, не такі інтенсивні бойові дії, тому там легше літати, знищувати потрібні цілі. Цю ділянку фронту росіяни менше обстрілюють, адже переважно перекинули сили та засоби на Запорізький напрямок. На Харківському, Куп’янському, Бахмутському напрямках тривають запеклі бої, зокрема ворог намагається відтягнути наші сили. РЕБ в окупантів удосталь. Із менш пріоритетних напрямків його перекидають на інші. Проте Сили оборони теж пристосовуються, дрони українського походження адаптуються до РЕБ, ставлять стійкіші техзасоби. Аеророзвідники можуть довше перебувати в повітрі, розуміти, як обходити ті чи інші засоби, знищувати їх. РЕБ - не основна проблема. На Запорізький і Донецький напрямок РФ кинула дуже багато ППО: "Бук", "Тор", які часто збивають наші БПЛА. У нашому підрозділі кожен дрон знищив по одному - два "Буки", чия ціна значно вища, ніж безпілотника. Ми знаходимо ціль та застосовуємо артилерію чи реактивну артилерію, залежно від дальності цілі. 

Становище на ділянці Куп’янськ - Сватове - Кремінна

Це зона угруповання ворога "Захід", де сконцентровано до 80 тис. особового складу зі значною кількістю артилерії, бронетехніки. Офіцер НГУ Олександр Дорошенко зазначив, що його підрозділ перебуває в Серебрянському лісництві, а зона відповідальності становить кілька кілометрів. Останніми днями РФ сконцентрувалася на штурмах і працює артилерія по кількох позиціях. Вона працює менше, ніж зазвичай. У росіян проблеми зі снарядами, але вони вгризаються в позиції, намагаються з півночі лісництва проводити окремі штурми. У Торському спокійно, воно наше. Поки спроб РФ перетнути Сіверський Донець не було.

Кілька днів тому ворог одночасно застосував кілька тисяч піхоти, а після штурму захопив деякі позиції. Проте завдяки артилерії, штурмовим групам ЗСУ й НГУ його відкинули. З нашого боку чудова артилерія, є чим працювати. Протягом останнього тижня інтенсивність ствольної та мінометної артилерії знизилася. НГУ та РФ розділяє 100 - 200 м. Коли росіяни спробували наступати кілька тижнів тому, то використовували танки та БТРи для прикриття. Не завжди навіть техніка потрібна для наступу. Останній тиждень вони групами по 7 - 10 окупантів намагаються заходити в окопи під прикриттям артилерії. На півдні фортифікаційні споруди, окопи та бліндажі противник робить дуже добре, сотні мін закладено. Ми наносимо цілі, намагаємося контрбатарейно відпрацювати.

Не завжди ворог дає окопуватися, а відразу починає працювати артилерією та мінометами. "Ланцети" кілька тижнів тому росіяни застосовували. За певний час хлопці підійшли - безпілотники спрацювали та поранили їх. FPV-дрони в лісі не застосуєш, адже багато перешкод. Біля Білогорівки могли це робити. Регулярно ворог скидає хімічні речовини й отруює наших військових, зокрема цього тижня.