Роль генів в розвитку інтелекту перебільшують. Що насправді формує розум дитини, - дослідження

Роль спадковості в ранньому розвитку інтелекту часто перебільшують. До таких висновків прийшли психологи з Ратгерського університету (США), які стверджують, що на формування IQ значно більше впливають середовище й освіта на початку життя

Про дослідження пише Science Daily.

Вчені оцінюють успадкування різних ознак - тобто те, наскільки вони залежать від генів - за шкалою від 0 до 1. Наприклад, успадковання кольору очей становить 0,99 - дуже високий показник.

Для рівня інтелекту це значення оцінювалося також вельми високо - 0,8. Однак нове дослідження показує, що чинники середовища можуть надавати набагато більш значний вплив на розвиток IQ в ранньому віці.

Згідно з висновками психологів, в маленьких дітей показник успадкованого IQ може бути нижче 0,3. Це означає, що генетичні чинники не керують розвитком інтелекту безпосередньо, а складно взаємодіють з навколишнім середовищем.

Наприклад, інтелектуальні здібності однояйцевих близнючок, вихованих в різних умовах, будуть кардинально відрізнятися за показниками, незважаючи на генетичну ідентичність. А отже, виховання в ранні роки життя дитини здатне значно підвищити рівень її інтелекту - за умови правильного підходу.

Дослідження має важливе значення для зміни ставлення до освіти. Автори роботи вважають, що найчастіше діти починають вчитися занадто пізно і момент найбільшої податливості їх розуму виявляється пропущеним.

Шкільні програми також повинні бути переглянуті - замість накопичення обсягу знань їм слід зосередитися на формуванні критичного мислення. Тільки так можна буде в повній мірі реалізувати генетичний потенціал дітей.

Нещодавно дослідникам вдалося виявити, що гени, відповідальні за розвиток інтелекту, також регулюють тривалість життя. Виявилося, що чим вище інтелект, тим довше людина проживе.

Читайте також: Люди не стануть сильнішими і не будуть жити довше. Вчені пояснюють, чому наш вид досяг межі розвитку