10 способів, як Британія може покарати Росію за отруєння Скрипаля. Матеріал The Guardian

Наразі існує 10 способів, які дозволять Великій Британії покарати Росію за отруєння колишнього співробітника російського ГРУ Сергія Скрипаля та його доньки у Солсбері

Про це йдеться у статті видання The Guardian.

Зазначається, що ще до отруєння Скрипаля, МЗС Британії направило до комітету з питань закордонних справ меморандум, у якому йшлося, що Росія все частіше визначає себе як опозицію щодо Заходу.

Втім, тоді у МЗС наголошували, що хочуть знизити ризик конфлікту та конструктивно взаємодіяти з Росією в інтересах безпеки і стабільності. 

Тепер події в Солсбері сильно вплинули на ситуацію. За словами колишнього радника прем'єр-міністра Британії з питань національної безпеки лорда Пітера Рікеттса, завдання тепер полягає в тому, щоб "покарати Росію так, щоб змусити президента Володимира Путіна сісти і взяти все до відома".

Читайте також: Шпигунські ігри, "Новачок", Скрипаль і 14 вбивств: як Кремль позбувається колишніх розвідників

Таким чином, видання перелічило низку покарань, які влада Великої Британії може застосувати проти Росії.

1. Вислання дипломатів

Мінімалістський варіант, використаний урядом Девіда Кемерона після отруєння полонієм Олександра Литвиненка (екс-працівник російських спецслужб, який згодом став опонентом уряду Путіна) в 2006 році.

Вигнання посла стало б серйозним кроком, але залишило б Британію позбавленою каналу зв'язку високого рівня в Москві. Дії у відповідь, зокрема вислання британського посла з Росії, ймовірно, призведе до глибокого заморожування відносин країн.

Читайте також: Марина Литвиненко: зараз у будь-якому випадку смерті вихідця з РФ поліція починає перевірку на радіоактивність

2. Попросити Офіс комунікацій (регуляторний орган з питань телемовлення) визнати, що російські ЗМІ, такі як Russia Today (RT), не підходять для отримання ліцензії на мовлення

Громадським діячам, в тому числі членам тіньового кабінету, або футбольному менеджеру Жозе Моурінью, може бути офіційно запропоновано вийти з прибуткових контрактів, які вони підписали, щоб з'явитися на RТ.

Такий крок мають підтримати у Франції, де були вжиті рішучі заходи проти фейкових новин після заяв про втручання Росії у французькі президентські вибори.

Читайте також: Віталій Портников: центр протистояння пересувається до Лондону

3. Звернутися за підтримкою до ЄС, щоб високопосадовці з галузі спорту не були присутні на Чемпіонаті світу з футболу

Це не призведе до бойкоту футболістів, але, у всякому разі, багато країн навряд чи захочуть наслідувати цей приклад.

4. Внести поправки до законопроектів про санкції і боротьбу з відмиванням грошей

У законодавство можна було б внести поправки, щоб забезпечити більш жорсткі санкції проти осіб, які порушують права людини.

Зокрема, це такі люди, як переслідувачі російського бухгалтера Сергія Магнітського, який помер у в'язниці в Росії після розкриття подробиць про масове шахрайство з боку держави.

5. Заморозити активи російських олігархів, які не можуть пояснити джерела свого майнового багатства у Лондоні 

Це було б юридично небезпечним і могло б вразити стільки з супротивників Путіна, скільки й союзників. 

6. Вимагати подальших санкцій Євросоюзу проти Росії

Проти Росії було введено найбільшу кількість санкцій у світі - не враховуючи Південну Корею - однак країна виявилася стійкою до каральних заходів.

Часто ведеться боротьба за те, щоб переконати Німеччину, Італію і Грецію зберегти існуючі санкції Євросоюзу проти Кремля за агресію проти України. При цьому, на думку більшості експертів, ці санкції в минулому році привели до скорочення темпів зростання російської економіки  тільки на 1%.

У нещодавній доповіді естонське розвідувальне відомство заявило, що Путін "використовує західні санкції, щоб захистити себе від критики невдалої економічної політики".

7. Посилити присутність НАТО на російському кордоні

Британська армія вже має чотирирічну ротаційну присутність, але наближення до Білорусі буде посилати певний сигнал.

НАТО також може посилити стратегічний тиск на Москву, прискоривши процес визнання України для попереднього членства в Альянсі шляхом узгодження плану дій щодо членства. Подібне заохочення можна запропонувати на Балканах - ключовій області конфлікту з Росією. 

8. Визнати Росію державою-спонсором тероризму

У США подібні дії призводить до цілої низки односторонніх санкцій, включаючи заборону на експорт та продаж зброї, заборону на економічну допомогу та інші каральні заходи.

9. Відключити російські банки від системи Swift
Деякі російські банки, пов'язані з Іраном, були відрізані від міжнародної системи обміну фінансовими даними (Swift). Це може послабити здатність Росії торгувати на міжнародному рівні, але російські банки перейшли на російську латіжну систему SPFS, утворену з великими країнами, що не входять в G7.

10. Навмисний витік або публікація класифікованих матеріалів щодо масштабів відмивання грошей Путіним і його союзниками

У британських розвідувальних служб є доступ до великого обсягу матеріалів, деякі з яких відкриті, з даними про те, як Путін, його сім'я і бізнес-оточення перемістили гроші за кордон.Уряд Британії міг би надати офіційну інформацію у цьому питанні.

Недоліком є ​​те, що це буде розглядатися як спроба втрутитися в поточну російську президентську виборчу кампанію.