Лише думки про каву може бути досить, щоб мозок підбадьорився, - дослідження

На думку дослідників з університету Торонто кава вже настільки міцно асоціюється з продуктивністю, що навіть натяк на цей напій (думка або погляд) впливає на те, як працює наш розум

Про це пише Naked Science.

"Кава вважається одним з найпопулярніших напоїв, про її фізичний вплив відомо вже досить багато. Набагато менше відомо про її психологічне значення. Тобто, як навіть звичайні видимі образи, що нагадують про каву можуть вплинути на те, як ми думаємо", - говорить співавтор дослідження Сем Магліо.

Разом зі ще одним дослідником - Юджином Чаном (Eugene Chan) - Магліо розглянув психологічний ефект, званий "фіксування установки", або праймінг. За рахунок праймінга вплив навіть тонких, майже непомітних сигналів або стимулів може змінити наше сприйняття навколишнього світу, наші думки і поведінку.

Оскільки в повсякденному житті ми часто стикаємося з образами, пов'язаними з кавою, або думаємо про сам напій, ми часто піддаємося процесу фіксування установки на каву. Автори дослідження вирішили дізнатися, чи дійсно це робить помітний вплив на людей, чи існує зв'язок між кавою і збудженням організму -  чи підвищується їх фізіологічне збудження настільки, як якщо б вони і справді випили кави.

Автори пояснюють, що психічне збудження може бути викликане багатьма речами, включаючи емоції, нейротрансмітери в мозку або кофеїн, який ми споживаємо (саме тому за допомогою кави можна "прокинутися"). Але чи однаково впливає на наш організм простий погляд на каву і сам напій?

Щоб з'ясувати це, команда вчених провела чотири окремих дослідження, працюючи з різними учасниками - представниками західної та східної культур. Широкий культурний діапазон випробовуваних знадобився для того, щоб фахівці могли порівняти ефекти сигналів, пов'язаних як з кавою, так і з чаєм.

В ході роботи вони виявили, що учасники, які зазнали впливу сигналів, пов'язаних з кавою, сприймали час як більш короткий і думали в більш конкретних і точних термінах.

"Люди, які відчувають фізіологічне збудження - знову ж таки, в цьому випадку в результаті праймінгу, а не через вживання самої кави, - бачать світ в більш конкретних, детальних виразах. Це має ряд наслідків для того, як люди обробляють інформацію і приймають рішення ", - каже Магліо.

Цей ефект був відносно сильним у представників західної культури, але не настільки вираженим у учасників, які виросли на Сході. Фахівці вважають, що це пов'язано з відмінностями в сприйнятті кави між двома культурними групами. За їх словами, в Північній Америці, наприклад, існує образ ділового бізнесмена, що поспішає на важливу зустріч з потрійним еспресо в руках, але в інших культурах подібного немає.