
Революція на воді: що таке Triton AUSV і чому його називають унікальним дроном для сучасної морської війни
Російсько-українська війна дала поштовх багатьом безпілотним технологіям, як у повітрі, так і на воді. Ще кілька років тому мало хто міг повірити, що невеликі безпілотники – кораблі без екіпажу – зможуть протистояти великим бойовим кораблям. Крім виготовлення власних якісних морських дронів українці, ймовірно, звернуть увагу на якісні розробки за кордоном, серед яких виділяється американський морський дрон Triton AUSV
Матеріал підготовлено у співпраці з Консорціумом оборонної інформації (CDI), проєктом, який об’єднав українські аналітичні та дослідницькі організації, та спрямований на посилення інформаційної підтримки й аналітичного забезпечення у сфері національної безпеки, оборони й геополітики.
Що таке Triton AUSV
Виробник, американська компанія Ocean Aero, представляє Triton як перший у світі морський двофункціональний дрон – AUSV (автономний підводний і надводний апарат). Тобто ця платформа втілює новий підхід у розробці морських дронів, бо може виконувати функції безпілотного вітрильника, а потім, за потреби, занурюватися для виконання підводних місій, перетворюючись на мінісубмарину.
Ще однією особливістю Triton AUSV є те, що він є повністю безпаливним і використовує виключно відновлювану енергію сонця та вітру. Це робить його повністю автономним і пристосованим до багатомісячних місій. Так, на поверхні він може працювати понад три місяці, дозаряджаючись від вітру чи використовуючи сонячні панелі. Занурюючись під воду, він може 5 днів виконувати завдання, перш ніж з'явиться потреба випірнути на поверхню для підзарядки батарей. Завдяки цій багатофункціональності, Triton AUSV є живучим та малопомітним.
Майже п'ятиметровий човен має висоту вітрила близько трьох метрів над рівнем моря. Його осадка становить 1,5 м – низькопрофільний корпус гарантує малопомітність і стійкість на воді. За сприятливого вітру чи в разі використання сонячно-електричної енергії Triton на воді може рухатися зі швидкістю до 5 вузлів.
Triton AUSV. Фото: www.oceanaero.com
Характеристики Triton AUSV
- Довжина – 4,4 м
- Ширина – 0,8 м
- Висота з розгорнутою щоглою – 3 м над рівнем моря
- Вага – 350 кг
- Корисне навантаження – 23 кг
- Швидкість на воді – до 5 вузлів (9,25 км/год)
- Швидкість під водою – до 2 вузлів (3,7 км/год)
Режими використання дрона Triton AUSV
Triton AUSV. Фото: www.oceanaero.com
На поверхні Triton рухається завдяки вітровій тязі та зарядженому від сонця двигуну. Стабільний курс підтримує завдяки автопілоту та системі управління вітрилом.
"Високе вертикальне вітрило вловлює вітер, а кермо або диференційні рушії забезпечують маневрування. У цьому режимі Triton може долати великі відстані з високою ефективністю, використовуючи енергію вітру. Також він має перевагу реального часу зв’язку та GPS-позиціонування на поверхні, що дозволяє йому регулярно передавати дані та отримувати нові команди за необхідності", – йдеться в матеріалі CDI.
Також вітрило використовують як масив сонячних панелей. Під час занурення воно складається.
У надводному режимі "Тритони" підзаряджають акумулятори, прямують у зону виконання місій чи патрулюють великі акваторії за допомогою камер або радарів. Завдяки спеціально розробленій конструкції його радіолокаційну помітність зменшили і ефективна площа розсіювання зникає на відстані 300 метрів. Triton AUSV важко виявити як за допомогою радару, так і візуально – сірий корпус непомітний у морі.
Між надводним і підводним режимами "Тритон" може переходити автономно: спочатку затоплюються баластні цистерни, а потім поверхні змінюють конфігурацію, щоб поступово зануритись.
"Опинившись під водою, Triton використовує електричний рушій для руху та інерціальну навігаційну систему для орієнтування (у випадку недоступності GPS). Він рухається на низькій швидкості (~2 вузли), щоб економити енергію та мінімізувати шум. У цьому режимі апарат стає майже невидимим: перебуваючи всього за кілька метрів під поверхнею, він не може бути помічений спостерігачами та практично не виявляється радарами чи візуальними засобами", – пишуть фахівці Консорціуму оборонної інформації.
Triton AUSV. Фото: www.oceanaero.com
Таким чином, якщо, бувши на поверхні, Triton виявить загрозу на кшталт наближення судна або випромінювання ворожого радара, то він може автономно зануритися і буквально зненацька "зникнути". Шансів відстежити чи перехопити апарат після занурення вкрай мало – ще малопомітнішим дрон робить електрична тяга, що створює значно менше шуму, ніж дизелі.
Завдяки здатності занурюватись під воду, кажуть фахівці, Triton є ідеальним апаратом для військової розвідки в небезпечних зонах.
Можливості Triton AUSV
Triton добре оснащений технологічно. На поверхні він може використовувати супутниковий зв’язок, також оснащений радіозв’язком ближньої дії, в т.ч. Wi-Fi і mesh-мережеві радіостанції, щоб обмінюватись даними з іншими дронами чи кораблями.
Triton AUSV створений за принципом модульності, тому його конфігурацію можна змінювати, залежно від завдань, які стоять перед дроном. У базовому наборі стандартної комплектації є щонайменше п’ять інфрачервоних камер, що забезпечують круговий огляд на 360°.
"Triton також оснащений типовими навігаційними датчиками, такими як GPS/ GNSS, інерціальна навігаційна система, альтиметр/датчик глибини та метеорологічні датчики (наприклад, анемометр, датчик температури повітря) для моніторингу навколишнього середовища. Також у дроні інтегровано передові сенсори, такі як Sonardyne SPRINT-Nav Mini (гібридна акустично-інерціальна система для точної підводної навігації) та багатозонний сонар Wavefront Solstice для високоточних зображень морського дна", – пише CDI.
Крім стандартного комплектування, на "Тритон" можна встановити близько 23 кг корисного навантаження – додаткових датчиків або систем озброєння.
Ще однією перевагою дрона називають стійкість до складних умов. Тут також у пригоді стає двофункціональність "тритонів". Інші безпілотні кораблі при високих хвилях або в штормову погоду можуть перекинутися чи зазнати інших клопотів, а Triton може зануритися під неспокійну поверхню і перечекати там погану погоду на морі.
Як використовують Triton AUSV
Triton AUSV. Фото: www.oceanaero.com
Виробник пропонує кілька варіантів наборів корисного навантаження, що призначені для типових місій у сфері наукових досліджень, промисловості чи оборони. Так, оборонні системи можуть укомплектовуватись засобами радіоелектронної розвідки або системами для виявлення мін.
Головними функціями дронів у військовій сфері є спостереження, розвідка та охорона.
"Його малопомітність і тривала автономність є зручними для завдань військової розвідки та спостереження. ВМС США вже застосовують Triton в операціях на Близькому Сході для моніторингу стратегічно важливих морських шляхів. Під час навчань у лютому 2023 року Triton діяв разом з іншими безпілотними надводними системами (зокрема, Saildrone і MARTAC Devil Ray) у Перській затоці, отримуючи зображення та відео навколишніх суден, які потім передавалися на берег і аналізувалися системами штучного інтелекту", – зазначають у Консорціумі оборонної інформації.
Камери та датчики Triton AUSV виявляють невідомі кораблі або потенційні загрози. Розвідувальну інформацію апарат передає на далеку відстань у реальному часі. Занурившись під воду, дрон може таємно стежити за судном, а також уникає перехоплення, якщо його виявлять.
Ще одна функція – моніторинг та охорона. Triton можна використовувати для патрулювання акваторії, неподалік портів, прибережних об’єктів і військово-морських баз.
Чи може Triton AUSV опинитися в Україні
Функції американського морського дрона можуть дуже знадобитися Силам оборони України, тим паче, що зараз сторони почали обережно обговорювати перемир'я на морі. Унікальні можливості апарата – автономне патрулювання, дія як на поверхні, так і під водою, майже повна невидимість для візуальних і радарних засобів ідеально відповідають потребам ЗСУ в Чорному морі. А ціна Triton AUSV – кілька мільйонів доларів США – не є надто високою.
В умовах, коли Україна активно використовує морські безпілотники в асиметричній війні проти Чорноморського флоту РФ, Triton AUSV міг би значно підвищити ефективність розвідки та прихованих операцій.
На цей момент офіційної інформації про використання Triton AUSV в Україні немає. Однак, враховуючи суттєвий інтерес Сил оборони до морських дронів після низки успішних операцій, а також потребу контролю над морськими шляхами, портами та береговими об'єктами, такий апарат точно мав би зацікавити офіційний Київ.
Зрештою, навіть якщо перемовини про придбання "Тритонів" і велися, то така інформація є закритою чи дуже обмеженою і про неї навряд чи оголосять публічно до досягнення конкретних домовленостей чи навіть тестування в бойових умовах.
- Актуальне
- Важливе








