Аналітика

Революція на воді: що таке Triton AUSV і чому його називають унікальним дроном для сучасної морської війни

6 квітня, 2025 неділя
12:55

Російсько-українська війна дала поштовх багатьом безпілотним технологіям, як у повітрі, так і на воді. Ще кілька років тому мало хто міг повірити, що невеликі безпілотники – кораблі без екіпажу – зможуть протистояти великим бойовим кораблям. Крім виготовлення власних якісних морських дронів українці, ймовірно, звернуть увагу на якісні розробки за кордоном, серед яких виділяється американський морський дрон Triton AUSV

Зміст

Матеріал підготовлено у співпраці з Консорціумом оборонної інформації (CDI), проєктом, який об’єднав українські аналітичні та дослідницькі організації, та спрямований на посилення інформаційної підтримки й аналітичного забезпечення у сфері національної безпеки, оборони й геополітики.


Що таке Triton AUSV

Виробник, американська компанія Ocean Aero, представляє Triton як перший у світі морський двофункціональний дрон – AUSV (автономний підводний і надводний апарат). Тобто ця платформа втілює новий підхід у розробці морських дронів, бо може виконувати функції безпілотного вітрильника, а потім, за потреби, занурюватися для виконання підводних місій, перетворюючись на мінісубмарину.

Ще однією особливістю Triton AUSV є те, що він є повністю безпаливним і використовує виключно відновлювану енергію сонця та вітру. Це робить його повністю автономним і пристосованим до багатомісячних місій. Так, на поверхні він може працювати понад три місяці, дозаряджаючись від вітру чи використовуючи сонячні панелі. Занурюючись під воду, він може 5 днів виконувати завдання, перш ніж з'явиться потреба випірнути на поверхню для підзарядки батарей. Завдяки цій багатофункціональності, Triton AUSV є живучим та малопомітним.

Майже п'ятиметровий човен має висоту вітрила близько трьох метрів над рівнем моря. Його осадка становить 1,5 м – низькопрофільний корпус гарантує малопомітність і стійкість на воді. За сприятливого вітру чи в разі використання сонячно-електричної енергії Triton на воді може рухатися зі швидкістю до 5 вузлів.

Triton AUSV

Triton AUSV. Фото: www.oceanaero.com

Характеристики Triton AUSV

  • Довжина – 4,4 м
  • Ширина – 0,8 м
  • Висота з розгорнутою щоглою – 3 м над рівнем моря
  • Вага – 350 кг
  • Корисне навантаження – 23 кг
  • Швидкість на воді – до 5 вузлів (9,25 км/год)
  • Швидкість під водою – до 2 вузлів (3,7 км/год)

Режими використання дрона Triton AUSV

Triton AUSV

Triton AUSV. Фото: www.oceanaero.com

На поверхні Triton рухається завдяки вітровій тязі та зарядженому від сонця двигуну. Стабільний курс підтримує завдяки автопілоту та системі управління вітрилом.

"Високе вертикальне вітрило вловлює вітер, а кермо або диференційні рушії забезпечують маневрування. У цьому режимі Triton може долати великі відстані з високою ефективністю, використовуючи енергію вітру. Також він має перевагу реального часу зв’язку та GPS-позиціонування на поверхні, що дозволяє йому регулярно передавати дані та отримувати нові команди за необхідності", – йдеться в матеріалі CDI.

Також вітрило використовують як масив сонячних панелей. Під час занурення воно складається.

У надводному режимі "Тритони" підзаряджають акумулятори, прямують у зону виконання місій чи патрулюють великі акваторії за допомогою камер або радарів. Завдяки спеціально розробленій конструкції його радіолокаційну помітність зменшили і ефективна площа розсіювання зникає на відстані 300 метрів. Triton AUSV важко виявити як за допомогою радару, так і візуально – сірий корпус непомітний у морі.

Між надводним і підводним режимами "Тритон" може переходити автономно: спочатку затоплюються баластні цистерни, а потім поверхні змінюють конфігурацію, щоб поступово зануритись.

"Опинившись під водою, Triton використовує електричний рушій для руху та інерціальну навігаційну систему для орієнтування (у випадку недоступності GPS). Він рухається на низькій швидкості (~2 вузли), щоб економити енергію та мінімізувати шум. У цьому режимі апарат стає майже невидимим: перебуваючи всього за кілька метрів під поверхнею, він не може бути помічений спостерігачами та практично не виявляється радарами чи візуальними засобами", – пишуть фахівці Консорціуму оборонної інформації.

Triton AUSV

Triton AUSV. Фото: www.oceanaero.com

Таким чином, якщо, бувши на поверхні, Triton виявить загрозу на кшталт наближення судна або випромінювання ворожого радара, то він може автономно зануритися і буквально  зненацька "зникнути". Шансів відстежити чи перехопити апарат після занурення вкрай мало – ще малопомітнішим дрон робить електрична тяга, що створює значно менше шуму, ніж дизелі.

Завдяки здатності занурюватись під воду, кажуть фахівці, Triton є ідеальним апаратом для військової розвідки в небезпечних зонах.

Можливості Triton AUSV

Triton добре оснащений технологічно. На поверхні він може використовувати супутниковий зв’язок, також оснащений радіозв’язком ближньої дії, в т.ч. Wi-Fi і mesh-мережеві радіостанції, щоб обмінюватись даними з іншими дронами чи кораблями.

Triton AUSV створений за принципом модульності, тому його конфігурацію можна змінювати, залежно від завдань, які стоять перед дроном. У базовому наборі стандартної комплектації є щонайменше п’ять інфрачервоних камер, що забезпечують круговий огляд на 360°.

"Triton також оснащений типовими навігаційними датчиками, такими як GPS/ GNSS, інерціальна навігаційна система, альтиметр/датчик глибини та метеорологічні датчики (наприклад, анемометр, датчик температури повітря) для моніторингу навколишнього середовища. Також у дроні інтегровано передові сенсори, такі як Sonardyne SPRINT-Nav Mini (гібридна акустично-інерціальна система для точної підводної навігації) та багатозонний сонар Wavefront Solstice для високоточних зображень морського дна", – пише CDI.

Крім стандартного комплектування, на "Тритон" можна встановити близько 23 кг корисного навантаження – додаткових датчиків або систем озброєння.

Ще однією перевагою дрона називають стійкість до складних умов. Тут також у пригоді стає двофункціональність "тритонів". Інші безпілотні кораблі при високих хвилях або в штормову погоду можуть перекинутися чи зазнати інших клопотів, а Triton може зануритися під неспокійну поверхню і перечекати там погану погоду на морі.

Як використовують Triton AUSV

Triton AUSV

Triton AUSV. Фото: www.oceanaero.com

Виробник пропонує кілька варіантів наборів корисного навантаження, що призначені для типових місій у сфері наукових досліджень, промисловості чи оборони. Так, оборонні системи можуть укомплектовуватись засобами радіоелектронної розвідки або системами для виявлення мін.

Головними функціями дронів у військовій сфері є спостереження, розвідка та охорона.

"Його малопомітність і тривала автономність є зручними для завдань військової розвідки та спостереження. ВМС США вже застосовують Triton в операціях на Близькому Сході для моніторингу стратегічно важливих морських шляхів. Під час навчань у лютому 2023 року Triton діяв разом з іншими безпілотними надводними системами (зокрема, Saildrone і MARTAC Devil Ray) у Перській затоці, отримуючи зображення та відео навколишніх суден, які потім передавалися на берег і аналізувалися системами штучного інтелекту", –  зазначають у Консорціумі оборонної інформації.

Камери та датчики Triton AUSV виявляють невідомі кораблі або потенційні загрози. Розвідувальну інформацію апарат передає на далеку відстань у реальному часі. Занурившись під воду, дрон може таємно стежити за судном, а також уникає перехоплення, якщо його виявлять.

Ще одна функція – моніторинг та охорона. Triton можна використовувати для патрулювання акваторії, неподалік портів, прибережних об’єктів і військово-морських баз.

Чи може Triton AUSV опинитися в Україні

Функції американського морського дрона можуть дуже знадобитися Силам оборони України, тим паче, що зараз сторони почали обережно обговорювати перемир'я на морі. Унікальні можливості апарата – автономне патрулювання, дія як на поверхні, так і під водою, майже повна невидимість для візуальних і радарних засобів ідеально відповідають потребам ЗСУ в Чорному морі. А ціна Triton AUSV – кілька мільйонів доларів США – не є надто високою.

В умовах, коли Україна активно використовує морські безпілотники в асиметричній війні проти Чорноморського флоту РФ, Triton AUSV міг би значно підвищити ефективність розвідки та прихованих операцій.

На цей момент офіційної інформації про використання Triton AUSV в Україні немає. Однак, враховуючи суттєвий інтерес Сил оборони до морських дронів після низки успішних операцій, а також потребу контролю над морськими шляхами, портами та береговими об'єктами, такий апарат точно мав би зацікавити офіційний Київ.

Зрештою, навіть якщо перемовини про придбання "Тритонів" і велися, то така інформація є закритою чи дуже обмеженою і про неї навряд чи оголосять публічно до досягнення конкретних домовленостей чи навіть тестування в бойових умовах.  

Теги:
Читайте також:
Київ
+2.5°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.35
    Купівля 41.35
    Продаж 41.93
  • EUR
    Купівля 47.04
    Продаж 47.77
  • Актуальне
  • Важливе
2025, понедiлок
28 квітня
05:06
Оновлено
шахед
Армія РФ запустила БПЛА по Україні в ніч на 28 квітня
00:17
міни
На Харківщині підірвалася автівка: троє постраждалих
2025, неділя
27 квітня
23:36
Оновлено
Вибух в Ірані
Вибух у порту на півдні Ірану: кількість загиблих зросла до 40
22:55
Олександр Усик та Даніель Дюбуа (праворуч)
Усик та Дюбуа офіційно оголосили про бій за титул абсолютного чемпіона світу
22:50
на фото очільник уряду Денис Шмигаль
Україна домовилася не враховувати в угоді про надра попередню допомогу від США, - Шмигаль
22:37
Спікер ВР Володимир Литвин головує на пленарному засіданні під час ратифікації Харківських угод
"Салфєткі давайте!" 27 квітня 2010 року більшість Януковича у Верховній Раді з бійками, яйцями і димовими шашками ратифікувала Харківські угоди
22:33
ЗСУ
З початку доби на фронті сталося 123 бої: РФ здійснила 42 наступальні дії на Покровському напрямку
22:26
Ексклюзив
Китай прапор
Китай може підтримати Пакистан у конфлікті з Індією, але не військовою допомогою, - експерт-міжнародник Данилов
22:17
Дональд Трамп і Кім Чен Ин
Адміністрація Трампа готується відновити діалог з КНДР, - Axios
22:06
Ексклюзив
Папа Римський, Папа Франциск
Історик Козицький назвав причину, що вплинула на рішення Папи Франциска не відвідати Україну під час війни
21:47
Зеленський
РФ намагається обдурити світ і надалі затягувати війну в Україні, - Зеленський
21:36
ЗСУ прапор
Зеленський заявив про особливо хороші результати Сил оборони на Покровському напрямку
21:12
НБУ
НБУ розробляє законопроєкт, що передбачає створення "чорного списку" клієнтів банків
20:56
Безсмертний полк
Влада Казахстану заборонила вуличний формат "Безсмертного полку"
20:47
Оновлено
Ігнат Кузін після затримання
Замах на російського генерала Москалика: українця Кузіна взяли під варту на місяць
20:43
Ірландія
"Make Ireland Great Again". У Дубліні противники мігрантів вийшли на масовий протест
20:25
Оновлено
Канада ДТП
У канадському Ванкувері автівка в'їхала в натовп на фестивалі: є жертви
20:18
Зеленський і Трамп
Трамп особисто наполягав на зустрічі із Зеленським у Ватикані, щоб поговорити про мирну угоду, - Волц
20:04
Оновлено
Артем Козак, "Інгулець" - "Олександрія"
УПЛ: поєдинок "Динамо" з "Шахтарем" завершився бойовою нічиєю, "Ворскла" впевнено перемогла "Верес". Результати і розклад 26-го туру
20:03
OPINION
Росію розчавить плита її власної підлості та свинства
19:57
Дональд Трамп
Рейтинг схвалення Трампа за перші 100 днів президентства нижчий серед усіх президентів США за останні 70 років, - CNN
19:50
Ексклюзив
Сходознавець Якубович назвав ще одну причину конфлікту між Індією та Пакистаном
19:50
Еммануель Макрон
На відео потрапило, як Макрон не став тиснути руку Трампу під час зустрічі у Ватикані
19:02
Лавров
Лавров: ми готові шукати баланс інтересів відносно України, але ЗАЕС та Крим не віддамо
18:30
Інтерв’ю
Путін і Віткофф
Цілі Росії очевидні: позбавити Україну доступу до Чорного моря, захопити Одесу й розширити свій вплив аж до Молдови, - дипломат Гербст
18:29
Гренландія
Данія та Гренландія підтвердили свій союз на тлі намірів Трампа приєднати острів до США
18:07
OPINION
Мирна угода на зворотному боці Будапештського меморандуму
18:00
Аналітика
Джип на гусеницях: які машини потрібні ЗСУ на другій лінії оборони
17:50
Підсанкційний російський олігарх Володимир Якунін у монастирі Бодбе біля Сігнагі (Грузія)
Екскерівник залізниць РФ, друг Путіна Якунін святкує день народження сина у Грузії
17:30
Інтерв’ю
путін трамп
Трамп і Путін хочуть послабити і розвалити ЄС, тоді вони зможуть робити свої брудні справи, - Фейгін
17:24
Марко Рубіо
Наступний тиждень стане вирішальним у переговорах щодо досягнення миру в Україні, - Рубіо
17:21
Ексклюзив
ЗАЕС
"Це просто фантазії адміністрації Трампа": експертка з питань ядерної енергетики Кошарна про плани США щодо контролю над ЗАЕС
16:35
Йода та Люк Скайвокер
"Він фактично був філософом цього фільму": творець "Зоряних війн" Джордж Лукас розповів, чому Йода так дивно розмовляє
16:35
Зеленський і Трамп
Що Трамп сказав Макрону в Римі: читець по губах розшифрував його слова
16:10
Ексклюзив
окупанти
Росія активно проводить асиміляцію населення на ТОТ: планують завести більш як 10 тис. представників малих народів РФ, - ексголова Луганської ОВА Гайдай
16:07
OPINION
Після Рима: маленькі приводи для оптимізму
15:35
Капітолій (Вашингтон)
У США відкривають клуб багатіїв-фанатів Трампа: скільки коштуватиме запрошення
15:33
Огляд
Fancon
Український фестиваль попкультури Fancon звинуватили в підтримці російської ідеології: Еспресо розібралося
15:26
Ексклюзив
Петро Андрющенко
Росіяни продовжують політику заміщення корінного населення на ТОТ, - керівник Центру вивчення окупації Андрющенко
15:21
Китайці висадилися на спірний риф Сенді-Кей поблизу Філіппін: для чого він їм
Більше новин