Картельна змова забудовників. Як влада тисне на громадський сектор?

Повістка журналісту Слідство.Info, який розповів про декларацію голови кібербезпеки СБУ Іллі Вітюка, — це далеко не єдина спроба тиску на громадський сектор і ЗМІ з боку влади

Одна з громадських організацій заявила про припинення фінансування проєкту "Підтримка формування ефективної регіональної політики в контексті євроінтеграції та воєнних викликів".  Це Інститут Громадянського Суспільства.

У своїй заяві організація написала про неформальний тиск з боку мінвідновлення. Мова йде про міжнародних партнерів, які планували фінансувати цей проєкт. Відповідно чиновники та політики користуються своїм статусом, аби впливати на рішення наших міжнародних партнерів щодо тих чи інших проєктів і далеко не на користь суспільного блага. 

Що ж зробила ця громадська організація, що на неї вирішили так тиснути? Вони по суті давали пропозиції, як оптимізувати витрати з місцевих бюджетів і зробити якіснішою нашу політику. А кому треба чесні правила гри, коли в країну заходять (чи можуть зайти) мільярди від платників податків інших країн?

Здається усім зрозуміло, що не можна у громад вимагати одночасно створювати й плани відновлення, і програми відновлення, не можна вимагати розробки одночасно стратегії розвитку та концепції інтегрованого. Це зрозуміло усім, але не міністерству.

Ця публічна заява на сайті громадської організації є не просто дуже цінною. Вона неоціненна. Тут треба сказати, що вже відомо далеко не про один факт тиску на громадський сектор з боку картелю через посадовців і політиків саме в такий спосіб. І не кожен подає голос. Буває гірше: бачиш не лише мовчання, а й співпрацю....

Картель завжди діє дуже жорстко і тим цінніші хребти, які в цих умовах не ламаються і здатні протистояти й в політичній системі, і в ЗМІ, і в громадському секторі. 

І тим сумніше розуміти, що ми не знаємо імен експертів TAPAS, які підтримали скандальну містобудівну "реформу" 5655. Громадська ініціатива "Голка" направила запит і так і не отримала відповіді, хто ж були ці експерти, які аналізували законопроєкт. Це при тому, що TAPAS декларує "прозорість і підзвітність" як цінність.

Читайте також: "Рейдер з мандатом" у Верховній Раді

Наприкінці минулого тижня "Главком" писав про те, що Банкова готує кадрові зміни, й віцепрем'єр Олександр Кубраков, який очолює мінвідновлння, може піти геть. Нам також відомо, що цей політик вже давно в немилості на Банковій. Але є ті, хто тримають цю кандидатуру зубами.

Відбудова — це шалені гроші. І у своїй картельній змові забудовники будуть робити все: використовувати ЗМІ, намагатися маніпулювати через посадових осіб західними партнерами, тиснути на громадський сектор.

Ключове тут не мовчати. Добре, що є рішення Європарламенту і звіт Єврокомісії, які вказали на червоні лінії, коли протягували законопроєкт голови партії “Слуга народу” Олени Шуляк (5655).

Прекрасно, що Королівський інститут Chatham House (Британія) у своєму документі прямим текстом зазначив, що "внаслідок недосконалого регулювання можуть виникнути будівельні картелі"... І тут вони посилалися на аналітику нашої громадської ініціативи “Голка”.

Картель вже розвинувся і діє. В уже згаданого Іллі Вітюка майновий стан покращився після публічного заходу, який мав на меті приборкати спільноту архітекторів, що критикувала законопроєкт 5655. Про це написала заступниця голови в Архітектурній палаті Національної спілки архітекторів України Анна Кирій. І за те, що про майновий стан Вітюка розказали публічно — журналіст Слідства.Info отримав повістку. Що це, якщо не тиск?

Читайте також: Закон про містоґвалтування: історія триває

Також відомі факти цензури й тиску у контексті містобудівної реформи 5655, коли мова йшла про "Урядовий кур’єр", а днями матеріал "Голки" намагалися зняти з сайту Еспресо. Редакція Еспресо та громадська ініціатива зробили спільну заяву про це.

Наразі одна з ключових задач картелю: заблокувати роботу над Містобудівним кодексом, над яким працює робоча група у Комітеті з питань державного будівництва та місцевого самоврядування, бо це — альтрернатива 5655. Цю робочу групу очолює народна депутатка Анна Бондар ("Слуга народу"). Блокування цієї роботи дуже шкідливе і його не можна допустити. 

Довіра наших партнерів, які дають нам кошти платників податків своїх країн на відбудову, дуже важлива. Всі, хто підриває цю довіру і в очах партнерів, і в очах платників податків інших країн — шкодять нашій економіці й національній безпеці.

Спеціально для Еспресо

Про авторку. Ірина Федорів, журналістка та викладачка, лідерка громадської ініціативи "Голка"

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.