OPINION

Про Михайла Федорова, Ілона Маска, Радослава Сікорського, Starlink та шахеди

3 лютого, 2026 вiвторок
16:01

У чому, власне, суть проблеми Starlink на московитських безпілотниках і чому розв'язання проблеми залежить від самого Ілона Маска?

Зміст

Самі термінали лапті легко купують у будь-якій країні світу, де вони вільно продаються, активують місцевими легальними картками – і це не викликає будь-яких підозр. Далі встановлюють вимкнений термінал на свої БПЛА і запускають проти нас. Вже над нашою територією вони активуються і тому виглядають як цілком собі українські термінали. У такому випадку майже неможливо відрізнити "наш" Starlink від "не нашого". Особливо, з далекої Америки. 

Як з цим боротися?

Рішення, яке лежить на поверхні – обмежити роботу термінала, якщо він рухається з певною швидкістю. Оператору SpaceX це добре видно. Тому Маск дав вказівку призупиняти роботу тих терміналів, які рухаються зі швидкістю понад 90 км/год. Ті самі шахеди, наприклад, рухаються зі швидкістю 100-180 км/год. Аналогічних заходів, до речі, було вжито влітку 2025, коли росіяни масово почали встановлювати у свої "мопеди" сім-картки українських мобільних операторів.

Але обмеження швидкості терміналів працює також проти нас: ми також не зможемо ставити старлінки на свої БПЛА. Або зможемо ставити лише ті термінали, які включені до "білого списку" дозволених. А для цього треба зібрати та подати списки "дозволених" терміналів з відповідних військових частин. А це час та широкі можливості витоку інформації. А у Федорова випадків витоку інформації – доволі чимало. Та хоча б витік даних 13,5 мільйонів українців після хаку "Дії" у січні 2022.

Тим часом сам міністр оборони Федоров вже оголосив, що "неверифіковані термінали будуть відключені". І тут важливе питання яким чином це буде здійснюватися: адже в Україні десятки (а може й сотні) тисяч активних Starlink. 

І це не тільки військові, медики, енергетики чи критична інфраструктура. Це також звичайні люди, які мешкають у горах, у сільській місцевості, далеко від великих міст та розвинутої інфраструктури. Як, скажімо, людині, яка мешкає десь на горі, хоча б повідомити про необхідність проходження верифікації?

І якщо така верифікація буде здійснюватися через Дію – а у Федорова усе і завжди "через Дію" – то тут виникає купа проблемних моментів. Наприклад, а як бути іноземцям, які не можуть мати "Дію"? Як бути посольствам, консульствам? Що робити іноземним волонтерам, журналістам, просто гостям України? Їм вимкнуть Starlink? Чи яка буде процедура? Приїхати з ними до місцевої райдержадміністрації? Колись у часи КДБ обов’язковою була реєстрація усіх друкарських машинок, пізніше – принтерів. Це правило не працювало ще тоді, а зараз – і поготів.

Якщо верифікація буде проводитися все ж через "Дію" – це не завадить московській агентурі її пройти. А кому вона точно завадить – так це тисячам законослухняних українців. 

Зокрема тим, хто, наприклад, принципово не хочуть користуватися "Дією", резонно вважаючи її засобом державного цифрового контролю. А блокування можливості отримати цілком собі комерційний сервіс незалежного доступу до Інтернет – це безпідставне обмеження прав людини. Можна подавати до міжнародних судів, зокрема – до американських. В Україні, звісно, Федоров усіх залякає (як завжди), а от Ілону Маску в Штатах може бути непереливки. Бо там правосуддя – можливе, навіть проти мільярдерів.

Тому чекаємо роз’яснення, яким же буде механізм верифікації терміналів.

І до речі, першим почав говорити про необхідність боротьби зі Starlink у ворожих БПЛА міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський. 27 січня у Твіттері Сікорський звинуватив Маска у тому, що той заробляє на воєнних злочинах в Україні та закликав обмежити доступ росіян до Starlink. На що Маск назвав Сікорського "слинявим імбецилом" і нагадав, що "Starlink є основою військових комунікацій України". 

А от коли за два дні після того Федоров закликав Маска буквально до того ж самого – але іншими, значно приємнішими словами – Маск розчулився і став на бік України, погодившись вжити заходів. І вжив, слава Богу. Але цікаво розуміти, хто насправді був ініціатором процесу складних хімічних реакцій у мізках Ілона Маска. 

Щоб там не було, подібні історії будуть рухатися динамічно тривалих рішень не буде: лапті придумають щось нове, на що треба буде реагувати по-іншому. 

І тут питання чи наші самі будуть діяти на випередження – чи кожного разу буде потрібен окремий "Радослав Сікорський".

Джерело

Про автора. Костянтин Корсун, експерт з кібербезпеки

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Теги:
Читайте також:
Київ
+18.4°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • Актуальне
  • Важливе
2026, субота
6 червня
22:08
Ексклюзив
Каховське водосховище
Величезна екосистема площею понад 200 000 га миттєво загинула: науковець розповів, як зараз виглядає дно Каховського водосховища
21:55
Росія атакувала катери української Морської пошуково-рятувальної служби, які виконували гуманітарну місію, — Кулеба
21:31
Ексклюзив
Керченський міст може перетворитися для росіян на дорогу в пекло, - Коваленко
21:28
ЗРК Панцир на даху житлового будинку у Москві
На даху багатоповерхівки у Москві встановили ЗРК Панцир, — ЗМІ
20:59
ЗАЕС
Після 15-годинного блекауту на ЗАЕС відновили зовнішнє електропостачання, - МАГАТЕ
20:41
Олександр Лукашенко
"Ми що, хочемо бути м'ясним фаршем?" Лукашенко висловився проти участі Білорусі у війні з Україною
20:22
Аналітика
Вірменія
Пашинян переможе, але Путін не здасться: чого чекати від виборів у Вірменії. Пояснюємо
20:15
Ексклюзив
москва, кремль
Міхта: Кремль вважає, що Захід не готовий до рішучої відповіді на провокації Росії
20:12
Міжнародний союз велосипедистів повністю скасував санкції проти Білорусі
20:01
OPINION
Про Булгакова. Нам не треба "кенсилити" російських класиків, нам потрібно зняти їх з п'єдесталів
19:59
Оновлено
Григорій Глушич
У резонансній ДТП в Києві загинув 12-річний син військового Григорій Глушич
19:36
Петер Мадяр
Уряд Мадяра призупиняє видачу робочих віз для громадян низки країн, а також обіцяє "перезавантаження" державних ЗМІ Угорщини
19:33
Ексклюзив
ЗРК SAMP/T NG
Європейська ППО SAMP/T має низку переваг над Patriot, - авіаексперт Романенко
19:19
fpv-дрон, фпв, ЗСУ, Сили оборони, фронт, Генштаб
Від початку доби росіяни штурмували позиції Сил оборони 64 рази, найгарячіше — на Покровському напрямку, — Генштаб
18:34
Ексклюзив
російські окупанти, армія РФ, окупант, агресор
Повний провал: Коваленко про весняно-літній наступ армії РФ
18:16
дорога з антидроновим захистом
У травні в Україні облаштували понад 211 км антидронового захисту прифронтової логістики, – Федоров
17:48
Будівля Центральної виборчої комісії Вірменії в Єревані
ЦВК Вірменії відмовилася знімати з виборів блок "Сильна Вірменія" - опонентів Пашиняна
17:40
Зеленський Трамп
Лист Зеленського до Путіна насправді адресувався Трампу, - дипломат Мільман
17:08
Ормузька протока
ЄС збільшив імпорт російського газу на 25% на тлі війни з Іраном, — американські аналітики
17:02
OPINION
Простий і жорстокий парадокс цієї війни. Колонка Віталія Портникова
16:42
удар по Запоріжжю 6 червня 2026 року
Росія атакувала Запоріжжя: серед поранених – 10-річний хлопчик, пошкоджені будинки
16:25
Сі Цзіньпін літак
Сі Цзіньпін уперше за сім років відвідає КНДР
16:24
Папа Лев XIV прибув з візитом до Іспанії
15:46
Олександр Лукашенко
Лукашенко запевнив, що Білорусь не є співагресором і закликав Захід до "цивілізованого діалогу"
15:25
Через війну РФ Чорне море втрачає дельфінів: 22 тіла за один день викинуло на узбережжя нацпарку "Тузлівські лимани"
15:24
Водію, який вчинив ДТП з чотирма загиблими в Києві, повідомили про підозру, він перебуває під охороною в лікарні
14:59
Український Крим під російською окупацією
ССО взяли під повітряний контроль сухопутний шлях до Криму — постачання пального та техніки РФ ускладнено
14:44
Окупанти
Окупанти заборонили пасажирські перевезення на ключових трасах ТОТ
14:23
Спалах Еболи в Центральній Африці може зрівнятися з рекордними масштабами 2014 року
14:01
OPINION
Кримський тупик: Як вогневий контроль України ламає плани окупантів на півдні
13:47
ДТП у Києві
Водій Mercedes, який скоїв смертельну ДТП в Києві, мав 39 порушень ПДР, більшість — за перевищення швидкості
13:30
Оновлено
Сили оборони вдарили по нафтобазі Кубані, Кронштадту та Маріуполю
Дрони подолали 1000 км: Сили оборони вдарили по нафтобазах РФ, Кронштадту та складу ВМФ під Петербургом
13:22
Шахтар, УПЛ
"Шахтарю" заборонили проводити домашні матчі єврокубків у Кракові
12:34
Сергій Лавров
Лавров заявив, що захист "прав російськомовних" в Україні є необхідною умовою "врегулювання конфлікту"
12:32
Огляд
Україна створила найзахищеніший бронеавтомобіль нового покоління: чим унікальна MAC OWL "Сова"
12:12
На фото: британський актор Ентоні Хед
На 72-му році життя помер британський актор Ентоні Хед — зірка "Баффі" та "Тед Лассо"
12:10
Ексклюзив
дрони ЗСУ
Україні вдається зберігати першість в інноваціях, водночас Росія має іншу перевагу, - експрацівник ЦРУ Гофф
11:47
курс валют
Курс валют на 6 червня: скільки коштують євро та долар
11:28
Володимир Путін в етері "Росія 1"
Оточення Путіна літає на західних приватних джетах попри санкції, — розслідування WSJ
11:01
OPINION
Стратегія цивілізаційного реваншу. Про що сказали Дугін і Малофєєв у Петербурзі
Більше новин