
Проходить усюди й не боїться мін: що таке БТР BvS10 Viking і як він допомагає Силам оборони України
Ці бронетранспортери створювали таким чином, щоб вони могли успішно діяти в Арктиці. Однак зараз вони дуже корисні на українському фронті. Шведсько-британські BvS10 можуть пройти і по суші, і по воді, а українські захисники високо оцінюють якості всюдихода-амфібії
Що таке BvS10
Фото: Getty Images
BvS10 (інша назва Viking) – це шведсько-британський дволанковий бронетранспортер-амфібія. Назва Bandvagn Skyddad перекладається зі шведської як "гусенична машина захищена". БТР був розроблений шведською компанією BAE Systems AB, материнською компанією якої є британський оборонний підрядник BAE Systems.
BvS10 Viking створювали спеціально для підрозділів морської піхоти Великої Британії. Окрім шведських і британських морпіхів, "вікінгів" використовують у Франції, Нідерландах, Австрії та Україні. Відомо також про замовлення і заплановане постачання цих бронетранспортерів для США, Канади та Німеччини.
Всюдихід був розроблений для роботи в умовах Арктики, пустелі чи джунглів. Розробляли й випробовували "Вікінгів" з 2001 року, а в 2006-му всюдихід вперше потрапив на війну – в Афганістан. Загалом BvS10 брали участь у різноманітних місіях у всьому світі – крім Афганістану, на Балканах, Близькому Сході та Центральній Африці.
При розробці BvS10 врахували досвід розробки й експлуатації Bv206. Viking – значно більша і повністю амфібійна бронемашина. За основу тут взята характерна шарнірно-зчленована система кермового управління з подвійною кабіною, типовою для всюдиходів Hägglunds.
"Основними відмінностями від більш старих моделей Bv206 є потужніший 5,9-літровий дизельний двигун Cummins, покращений дорожній просвіт, трансмісія та кермо. Також він має вантажність до 5 тонн та можливість додавання різних модульних підсистем, таких як додаткова броня, кріплення для зброї", – пояснює портал "Мілітарний".
BvS10 Viking в Україні
Перші бронетранспортери Viking Силам оборони передала Велика Британія. На озброєнні в українських морських піхотинців ці бронетранспортери перебувають із 2023 року.
Українські механіки-водії понад місяць вивчали технічні характеристики, можливості та оснащення BvS10 на полігоні у Великій Британії. Також у 2023 році українці практикувалися у роботі з "Вікінгами" в Нідерландах. Про це повідомляли у Королівських ВМС Нідерландів і навіть оприлюднювали відео, щоправда, обличчя українських захисників на ньому не демонстрували з міркувань безпеки.
Згодом, влітку 2024 року, міністр оборони Нідерландів Рубен Брекельманс повідомив про передачу своєю країною 28-ми броньованих всюдиходів BvS 10 Viking на потреби Сил оборони України. Станом на початок 2025 року було відомо про передачу Україні понад сотні таких бронетранспортерів.
За інформацією АрміїInform, на Херсонському напрямку українці рідше використовували "Вікінгів" за призначенням. А от на Донеччині ці машини застосовують уже в повному обсязі.
"Завдання різноманітні: доставлення бойових груп десанту важкопрохідною місцевістю і його висадка, у тому числі з подоланням водних перешкод, евакуація поранених з поля бою, підвезення провізії й води. Везуть навіть боєприпаси. Доводилось нашим інженерам доставляти й вибухівку в район виконання бойових завдань. Словом, все, що можна доставити на передній край нашим хлопцям, ми доставляємо. Завдяки невеликим габаритам БТР є малопомітним, його ворог часто-густо не бачить з посадок чи великих кущів", – розповідав командир десантно-штурмової роти 38 бригади морської піхоти ВМС ЗСУ молодший лейтенант В’ячеслав (позивний Птаха).
Він також переконував, що проблем із запчастинами до "Вікінгів" у Силах оборони немає.
"Якщо потрібно, британці доставляють їх в Україну. У них там багато такої техніки перебуває на консервації. Присилають гусінь, двигуни, інші механізми. Ремонтуємо машини в наших ремонтних підрозділах", – зазначив морський піхотинець.
Переваги БТР Viking
BvS10 забезпечують оптимальну маневровість практично на будь-якій місцевості. Зокрема, вони здатні долати водні перешкоди або діяти в підтоплених регіонах. Чудово проявили себе на українському бездоріжжі. Завдяки широким ґумовим гусеницям, БТР не грузне ні на болоті, ні на піску.
Складаються всюдиходи з двох частин. Перша машина призначена для командира, механіка-водія та навідника, тоді як друга – для транспортування десантного відділення. Загалом Viking вміщує до 12 осіб.
Всюдихід може долати водні перешкоди зі швидкістю 5 км/год. BvS10 занурюється у воду і переміщується там за допомогою гусениць. ЗСУ вже демонстрували відео, як ця амфібія доволі легко долає водні перешкоди.
На суходолі для бронетранспортера декларують швидкість до 70 км/год, але, за даними АрміїInform, українські морпіхи розганяли "Вікінгів" і до 75 км/год. БТР легкий і зручний в експлуатації. Також BvS10 простіші та економніші від радянських МТЛБ та БМП. Розхід палива як у звичайного легкового авто – 6,7 л на 100 км.
Щодо озброєння, то Viking оснащений 12,7-мм кулеметом Browning M2 та спеціальними гранатометами для створення димових завіс. Бойовий модуль обертається на 180 градусів, також захищений бронеплитою. Також можна встановити автоматичний 40-мм гранатомет, протитанкові ракетні комплекси або міномети. Так теоретично BvS10 може стати машиною вогневої підтримки для штурмових підрозділів.
Технічні характеристики BvS10 Viking
- Довжина – 8 м,
- Ширина – 2,25 м,
- Висота – 2,45 м (передня частина), 2,1 м (задня),
- Вага передньої частини – 5 тонн,
- Вага задньої частини – 3,5 тонни,
- Екіпаж – 1 водій,
- Десант – 11 осіб,
- Швидкість – 70 км/год,
- Швидкість заднім ходом – 10 км/год,
- Швидкість на воді – 5 км/год,
- Корисне навантаження – 5 тонн,
- Запас ходу – до 500 км,
- Потужність двигуна – 285 к.с.
Захист бронемашини BvS10
Фото: Getty Images
Базова броня машини захищає від легкої стрілецької зброї та артилерійських осколків. Захист можна додатково посилити, наприклад, встановленням протикумулятивних екранів, включно до 4 рівня захисту (протидія ураження кулеметами великого калібру).
Морпіхи з 38-ї бригади розповідали, як Viking рятував під час атаки російськими FPV-дронами.
"Били по відсіку десанту, але машина й далі продовжила свій рух і, головне, ніхто не постраждав. Я вважаю, що МТЛБ навряд чи витримала б цей удар. Не говорячи про кількість осколків, які прилітають під час обстрілів. Кацапи стараються уразити БТРи мінами, але зазвичай б’ють не прицільно. Метр-два від машин. Звісно, були вже випадки, коли декілька машин було підбито, але екіпажі залишилися абсолютно неушкодженим" – розповідав Птаха.
Для того, щоб підбитий БТР повністю згорів, росіяни використали аж 10 FPV-дронів. Тобто знадобилося, аж 10 прямих влучань, щоб повністю знищити техніку.
Великою перевагою BvS10 є те, що шведські інженери конструювали бронемашини так, щоб він міг якщо не долати мінні поля, то менше і рідше підриватись на мінах. Секрет полягає у великій площі широких ґумових гусениць. Вага бронетранспортера розподіляється, чинить не такий великий тиск на поверхню і завдяки цьому міни рідше детонують, порівняно з тими ж МТЛБ. Якщо ж детонації уникнути не вдалося – захищає броня.
"Якось навіть пам’ятаю: був наїзд на протитанкову міну і ніхто не постраждав. Уявляєте! Навіть контузії ні в кого не було. Катки Viking тільки пошкодило, тому далі їхати він не міг. Тоді виїхала наступна машина і забрала хлопців. Вони самостійно всі завантажилися в десант і евакуювалися. Броня надійна, поки що витримує", – наголосив молодший лейтенант морської піхоти В'ячеслав.
- Актуальне
- Важливе













