OPINION

Про що брехав Путін: "пряма лінія". Колонка Віталія Портникова

Віталій Портников
14 грудня, 2023 четвер
22:59

Так звана пряма лінія російського президента Володимира Путіна, вже двадцята за кількістю таких зустрічей на телевізійному екрані і перша після початку так званого великого нападу Росії на Україну, знову переконала усіх нас, що мова йде про цілковиту банальність, а Путін зустрічається із телеглядачами для того, щоб просто вчергове повторити усі ці пропагандистські гасла, які відповідають його політиці

У цій "прямій лінії" банальним є буквально все – і пропагандистська брехня, що повторюється рік за роком, і так звані гострі запитання, які виводяться на екрани під час цієї "прямої лінії". Питання, які нібито є, але на які президент РФ не реагує.

Звичайно, як це завжди буває у чекістських спецопераціях, ці питання про реальність справжню і телевізійну мають переконати усіх нас, що Росія – дійсно демократична держава або десь у далеких коридорах влади визріває заколот проти Володимира Путіна. Хоча ще з 2017 року відомо, що усі питання, які виводяться на телеекрани узгоджуються із вищим політичним керівництвом Росії, можливо, навіть із самим Путіним. 

Я вдвадцяте уже висвітлюю цю так звану пряму лінію і змушений говорити про банальність і брехню. Подивімося, що Путін сказав про війну з Україною. Як бачимо, нічого, що якимось чином доповнювало б ці слова, які ми почули від російського керманича і напередодні великого нападу на Україну, і тоді, коли Володимир Путін оголошував про цей напад у жахливу ніч з 23 по 24 лютого минулого року.

Цілі так званої спецоперації не змінюються в уявленні Путіна. Він знову говорить про демілітаризацію, денацифікацію, визнання так званих територіальних реалій. Якщо, коли мова йде про визнання територіальних реалій чи про демілітаризацію та нейтральний статус України, ми хоча б можемо собі уявити, що російський президент дійсно має на увазі конкретно, то так звана денацифікація створює для Путіна величезне поле для маніпуляцій - аж до вигнання чи покарання тих українських політиків і громадських діячів, які виступали і виступають за суверенітет України та за право народу самостійно визначати свою долю, і до заборони української мови та українського явлення про історію, яке, як відомо, паплюжиться і спотворюється у підручниках РФ вже багато сторіч – ще тоді коли не було Федерації, а була злочинна і мерзенна Російська імперія, а потім Радянський Союз. На жаль, російський народ не здатний створювати не злочинні і не мерзенні державні утворення, така вже його політична доля.

Те, що Путін і через 22 місяці після свого нападу на Україну не змінив свого погляду на те, як ця війна має закінчитися, є прекрасною відповіддю тим, хто говорить про можливість перемовин із РФ. Ця "пряма лінія" знову переконує нас, про що я кажу з перших днів цієї війни, навіть не з 2022, а з 2014 року, - якісь реальні переговори Російської Федерації з іншими країнами, під час яких мова йшла про справедливість та просто про банальні компроміси, не є можливими. З Росією можна домовлятися тільки на момент перемир’я, тільки тоді, коли у вас є шанси зібратися із силами, щоб відбити новий удар з боку агресора.

Як казала колись Ангела Меркель, Мінські угоди були можливістю надати Україні час для того, щоб озброїтися, аби зустріти небезпеку, а не для того, щоб дивитися в очі російському президенту і думати, що він є договороздатним. Українські керівники, які також були на цій позиції, переконалися у хибності свого уявлення про світ, але на Заході чимало хто досі думає, що такий перемовний процес з Росією можливий, що українсько-російська війна закінчиться за столом переговорів.

"Пряма лінія" російського очільника показала, що цього не буде, що ніяких реальних перемовин з його країною в України не буде, що Путін не здатен і не збирається вести такі перемовини. Таким чином російсько-українську війну можна закінчити в осяжному майбутньому без Росії. Однак і Україна, і Захід мають ще до цього дійти шляхом важких років, під час яких Путін не буде відмовлятися від своєї ідеї знищити українську державність.

Те, що частина "прямої лінії" була присвячена саме так званій спецоперації, і те, що Путін не реагував на заяви дружин тих, що зараз воюють проти нашої країни, говорить про те, що очільник Росії налаштований на продовженні війни й саме у цьому бачить свій політичний успіх. Якщо говорити про війну Росії проти України, тут Путін хоча б не брехав, коли мова йшла про його наміри. Ми принаймні усвідомлюємо, що він здатний чітко висловити своє бажання: "Я вас всіх буду знищувати". 

Було чимало питань, на які Путін удавав, що не знає поточної ситуації, як це було, коли він відповідав на питання про затримання американських громадян, серед яких і наш колега-журналіст, звинувачений у шпигунстві. Звичайно, такі справи перебувають на столі російського очільника і саме він вирішує, скільки ще часу американські заручники російської банди проведуть у в’язниці, чи будуть вони обміняні на громадян РФ, які займалися шпигунством на користь Росії.

Але Путін удав, що він взагалі нічого про це не знає. Так само як і те, що не він ініціатор кампанії про заборону абортів, яка зараз розгортається у РФ. Це взагалі улюблена тактика Володимира Путіна – підняти рівень середньовічної істерії на найвищий ступінь і потім заграти у мудрого правителя, який зупиняє своїх псів для того, аби ситуація не була такою тяжкою, як це здавалося б тим, хто хоче хоча б трішки жити у цивілізованому суспільстві. 

Путін перейняв цю тактику від того, чим реальним спадкоємцем на політичній арені Росії він є, - Йосипа Сталіна, який то розпочинав величезні репресії, коли гинули мільйони людей, то приймав постанови про те, що такі репресії були фактичним знешкодженням соціалістичної законності й потрібно повертатися до рамок такої законності. Радянські люди рівно так, як зараз росіяни, аплодували своєму маразматичному вождю.

Путін повторив всі банальності про Захід, протистояння із цивілізованим світом – усе це ми прекрасно знаємо і не знаю, чи варто це коментувати. Найголовніший висновок з цієї історії – у Путіна немає ніякої нової політичної програми, але є стара, якої він збирається дотримуватися – агресія, війна, вбивства. Те, що під час пресконференції Путіна в Україні кілька разів оголошували масштабну повітряну тривогу, також було демонстрацією російських намірів щодо продовження війни з нашою країною.

От про цю банальність путінських "прямих ліній" цього разу кажу не один я. Цікаво, що російський керманич тепер просто боїться людей, як таких. Колись, як відомо, усі ці зустрічі перед Новим роком розбивалися на кілька пропагандистських подій – була пряма лінія із громадянами на телебаченні, яка вважалася суто пропагандистською виставою, розрахованою на люмпенізований електорат російського диктатора, і була велика пресконференція у Кремлі для російських й іноземних журналістів. Навіть українському журналісту Роману Цимбалюку дозволяли ставити питання одному з найогидніших політичних діячів сучасності. 

Але ця пресконференція потроху деградувала. Коли Путін вперше почав проводити такі зустрічі із журналістами, вважалося, що він може абсолютно відповісти як на питання московських журналістів, так і тих видань з різних країн, які були акредитовані у російській столиці. З часом стало зрозуміло, що незручні питання дратують російського президента, а узгодити усі запитання так, щоб вони подобалися Путіну, неможливо.

І тоді почали розбавляти учасників пресконференції регіональною пресою, тобто тими, хто абсолютно залежний від власної місцевої адміністрації, просто слухняно зачитає те питання, на яке вже готова відповідь Путіна. А тепер взагалі вирішили, що журналісти можуть бути такими самими учасниками так званої прямої лінії, як і звичайні громадяни РФ, що мають шанс раз на рік поспілкуватися зі своїм президентом коштом заздалегідь сформованих питань.

Так що ми бачимо, як питання від чесних трудівників, які мають створити тло для цього огидного правління, так і від журналіста американського видання, який цікавиться долею свого ув’язненого товариша. Комедія? Так, але кривава комедія. За цією комедією стоїть намір Володимира Путіна продовжувати воєнні дії, конфронтацію із цивілізованим світом, створювати умови для нових конфліктів у світі. Саме тому так натхненно російський президент говорив про ситуацію на Близькому Сході, одним з важливих операторів якої він є, і яка також відповідає його інтересам ескалації всюди, де тільки можна.

Так що, з одного боку, - це хрестоматійна банальність жахливого невгамовного зла, а з іншого – це неймовірно небезпечно, тому що показує якими швидкими кроками світ прямує до провалля війни й трагедії, того самого провалля, в якому Україна перебуває вже кілька років поспіль.

Джерело

Про автора. Віталій Портников, журналіст, лауреат Національної премії України ім. Шевченка

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Теги:
Читайте також:
Київ
+7°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 38.2
  Купівля 38.2
  Продаж 38.74
 • EUR
  Купівля 41.29
  Продаж 42.09
 • Актуальне
 • Важливе
2024, неділя
25 лютого
18:02
OPINION
Орест Сохар
"Договірняк" між Путіним та Трампом: що передбачає план Москви
18:00
Ексклюзив
Кирило Масалітін
Вбитих було настільки багато, що неможливо було всіх поховати, – азовець Кирило Масалітін розповів про захист Маріуполя та теракт в Оленівці
17:59
У Польщі висипали українське зерно
Зеленський розповів що робитиме, якщо не вийде розблокувати кордон з Польщею
17:47
Інтерв’ю
Трамп і Байден
Хто б не був президентом США, вони посилюватимуть Україну для боротьби із божевільним Путіним, - генерал Мусаєв
17:44
Президент України Володимир Зеленський
Зеленський: 31 тисяча військових українців загинула у цій війні, а росіян - 180 тисяч
17:38
Інтерв’ю
Тетяна Філевська
Деталі життя та творчості Малевича, а також його прагнення до нового в мистецтві, - креативна директорка Українського інституту Філевська
17:31
Пошкоджено 160 тонн українського зерна на польській залізничній станції
Найбільша диверсія з українською агропродукцією у Польщі: на шляху до Гданська висипали кукурудзу з 8 залізничних напіввагонів
17:29
Огляд
ракета "Циркон"
Ракета-привид: що відомо про "гіперзвукові" ракети "Циркон", якими росіяни обстрілюють Київ
17:25
Ізраїль, ЦАХАЛ
США, Ізраїль, Єгипет і Катар узгодили основні деталі угоди про звільнення заручників, - ЗМІ
17:15
Президент України Володимир Зеленський
Говорити з Путіним можна буде, коли він визнає, що програв, - Зеленський
16:57
Оновлено
"Верес" - "Колос" 0:2 (25 лютого 2024 року)
"Колос" розбив "Верес". Розклад і результати 18-го туру УПЛ
16:21
гірник
Росіяни намагаються стимулювати видобуток корисних копалин на ТОТ, - Спротив
16:01
OPINION
Андрій Магера
Путін таки гострить зуби на Придністров'я
15:59
Ексклюзив
Олексій Навальний
Буданов запевнив, що Навальний дійсно загинув від тромбу
15:48
Інтерв’ю
Денис Казанський
Як Росія знищує Донбас. Розмова Еспресо із Денисом Казанським
15:35
Ексклюзив
Андерс Фог Расмуссен
Потрібно зробити так, щоб Путін чітко зрозумів, що Україна приєднається до НАТО, - Андерс Фог Расмуссен
15:24
прем'єрка Італії Мелоні
Якби Путін не вторгся в Україну, ХАМАС не напав би на Ізраїль, - прем'єрка Італії Мелоні
15:19
Дмитро Лубінець
Якщо ми будемо повертати 1 викрадену ворогами дитину кожного дня, нам треба буде 55 років, - Лубінець
15:14
ракета
Росіяни вдарили по селу Широке на околиці Запоріжжя
14:58
"Оппенгеймер" отримав головний приз за видатну акторську гру на 30-й церемонії SAG Awards
"Оппенгеймер" отримав головний приз на 30-й церемонії SAG Awards
14:45
Польща вже притягнула до відповідальності провокаторів на українсько-польському кордоні, - Шмигаль
14:39
ЗСУ
ЗСУ відійшли на західну околицю Ласточкиного біля Авдіївки
14:35
Генеральний прокурор України Андрій Костін
Немає такого виду воєнного злочину, який би не був скоєний Росією за час повномасштабного вторгнення в Україну, - генпрокурор Костін
14:30
Євпаторія
На станції у Євпаторії поменшало російських танків, - "Атеш"
14:29
Ексклюзив
Кирило Буданов і Андрій Юсов
"Усе це не відповідає дійсності": Буданов заявив, що у росіян немає іранських ракет
14:22
Глава Офісу президента України Андрій Єрмак
Єрмак пояснив, коли Формулу миру представлять РФ
14:16
Кирило Буданов
На ворогів очікують нові сюрпризи, я б не рекомендував цивільним користуватися Кримським мостом, - Буданов
14:13
Оновлено
Михайло Федоров, віце-прем’єр-міністр – міністр цифрової трансформації України
90% дронів на фронті зроблено в Україні, - Федоров
14:06
OPINION
Блог Андрія Любки
За два роки війни ми всі частково померли
13:56
хліб
"В Україні величезні черги за безкоштовним хлібом і навіть бійки за нього": нова російська вигадка
13:38
Археологи у Перу знайшли найстаріший мегаліт в США
Археологи у Перу знайшли найстаріший мегаліт в США, побудований за півсторіччя до єгипетських пірамід
13:33
Придністров'я
"Є всі ознаки свідомої дезінформаційної кампанії": ГУР про чутки, що Придністров'я проситиметься до складу РФ
13:27
За день до вторгнення РФ керівник Укроборонпрому Гусєв надіслав Гостомельському аеропорту листа, в якому закликав працівників "не вірити фейкам", - BBC
13:04
Міністр внутрішніх справ України Ігор Клименко
Безпілотники МВС знищили ворожої техніки на $5,5 млрд
12:46
OPINION
Цирк поїхав, блокада лишилась
12:34
Оновлено
Рустем Умєров
Умєров заявив, що Україна має потужний план на 2024 рік, який дасть результати
12:30
Китайські безпілотники допомагають Росії воювати з Україною
У Нікополі РФ скинула вибухівку з БПЛА на вантажівку: загинув чоловік
12:24
Інтерв’ю
Елла Лібанова
Елла Лібанова: Ізраїльська модель економіки під час війни є найкращою для України
12:02
OPINION
Юрій Богданов
Росія не зможе анексувати Придністров'я
11:57
Хусити
США спільно з Британією завдали нової хвилі ударів по 18 об'єктах хуситів у Ємені
Більше новин