
Чи варто замінити офісне крісло на фітбол: переваги та недоліки
Багато людей використовують фітбол не лише для занять спортом. Однак, чи справді існують достовірні причини, чому варто замінити звичайне офісне крісло на гімнастичний м'яч?
Значна частина людей нині щодня проводять багато часу в сидячому положенні через роботу або навчання. Проте тривале сидіння загрожує не лише проблемам із поставою або болем у спині, а може призвести навіть до сповільнення метаболізму чи збільшення ризику розвитку діабету. Щоб нівелювати негативний вплив на здоров'я людини, щодня вигадують нові способи, які допомагають вирішити проблему малорухливого способу життя. Серед них – використання фітболу або м'яча для фітнесу.
Чим корисний фітбол?
Загалом великий надувний гімнастичний м'яч був розроблений для оздоровлення та реабілітації. Проте згодом його почали активно використовувати у фітнесі та спорті, завдяки здатності зміцнювати м’язи, покращувати рівновагу та зменшувати навантаження на хребет.
Під час тренувань на фітболі м’язи постійно працюють через необхідність утримувати рівновагу, але при цьому, не перенапружуються. Цікаво те, що легкі коливання активізують не лише опорно-руховий апарат, а й позитивно впливають на роботу внутрішніх органів, зокрема травної, нервової та ендокринної систем.
Оскільки спочатку фітбол створювали саме для реабілітації, тому вправи на ньому плавні та безпечні. Він допомагає знизити навантаження на суглоби, що робить його ідеальним вибором для людей із зайвою вагою, проблемами суглобів або варикозним розширенням вен.
Щоб втримати рівновагу на м'ячі, доведеться напружувати м'язи та постійно тримати спину рівною. А саме про це ми часто забуваємо тоді, коли довго сидимо за столом, тому його почали застосовують не лише в тренуваннях, а й у повсякденному житті. Наприклад, як заміну офісного стільця для підтримки правильної постави.
Чому фітбол використовують замість офісного крісла?
Заняття з використанням фітбола мають чимало очевидних переваг, які були зазначені раніше, наприклад, допомагають покращити поставу, додають енергії та сприяють кращій координації. Оскільки сидіння на м’ячі змушує постійно змінювати положення тіла, це може призводити до більших енергетичних витрат, а отже, до активнішого спалювання калорій.
Дослідження, проведене у 2017 році, показало, що всього 10 хвилин сидіння на фітболі активізують м’язи ніг. Інша наукова робота підтвердила, що така активність сприяє розвитку витривалості м’язів кора.
Також багато тренерів зазначають, що маючи фітбол під рукою, людина частіше виконує короткі фізичні вправи або розтяжку, що допомагає залишатися активними протягом дня.
Однак варто зауважити, що у більшості досліджень йдеться саме про короткотривале сидіння на гімнастичному м'ячі або невеликі тренування. Про повноцінну заміну офісного крісла на фітбол не йдеться, адже його тривале використання може спричинити втому та навіть призвести до ще більшого дискомфорту.
Фітбол замість робочого крісла, Фото: Freepik
Негативні аспекти виростання фітболу замість крісла
Якщо ви вирішили спробувати замінити офісе крісло, спочатку порадьтеся з лікарем, оскільки лише він має найбільш повну "картину" вашого стану здоров'я та зможе надати кваліфіковану відповідь, чи підходить вам варіант з фітболом.
Результати деяких досліджень свідчать, що використання гімнастичного м'яча замість звичайного крісла, може принести більше незручностей, ніж користі. Витрата калорій під час такого "активного сидіння" відносно невисока, зате воно може спричиняти підвищений дискомфорт. На фітболі ви змушує м’язи постійно напружуватися, що досить швидко може викликати втому та навіть неприємні відчуття в спині.
Ще однин важливий аспект, про який часто забувають або взагалі не враховують - це безпека. Фітбол дуже нестабільний, а якщо людина буде сильно "поглинута" роботою, існує ризик втрати рівноваги та падіння, що може призвести до травми. Особливо небезпечне таке заняття для людей, які мають проблеми з координацією. Адже для того, щоб займатись на гімнастичному м'ячі, необхідно всю увагу спрямовувати на фізичну активність або розминку, а не зосереджуватись на робочих моментах.
Які існують альтернативи для організації робочого місця?
Тривале сидіння може бути нестерпним, тому варто знайти доступні альтернативи, які допоможуть впоратися з незручностями. Найпростіше – це звернути увагу на ергономічні офісні стільці. Нині існує дуже багато моделей, які допоможуть утримувати спину в правильному положенні та сприяють більшому комфортну під час робочого процесу.
Крім ортопедичних моделей, можна також знайти стільці для "активного сидіння", які допомагають навіть у статичному положенні залучати хоча б якусь групу м'язів, наприклад, спини чи живота.
Організація робочого місця, Фото: Із відкритих джерел (колаж Еспресо)
Щоб протягом робочого дня підтримувати фізичну активність та зменшити ризик розвитку проблем, які пов'язані з сидячим способом життя, подумайте також про придбання столу з підйомним механізмом або хоча б подушки для сидіння. Люди, які мають стіл з регулюванням висоти, можуть розмістити під ним бігову доріжку або велотренажер, поєднуючи роботу за комп’ютером з легкою фізичною активністю. Це не лише корисно для здоров'я, а також допоможе зробити робочий процес більш продуктивним.
Тож, виростання фітболу – це відмінна можливість, щоб проводити легкі фізичні вправи або гарно розім'ятись. Під час робочого дня ви можете переривати довге сидіння, виконуючи прості вправи для розслаблення, але сидіти цілий день на гімнастичному м'ячі – це не найкраща ідея.
Джерело: Ergo-Plus, Verywell Fit, The New York Times
- Актуальне
- Важливе










