Електронні повістки, навчання, призов людей з інвалідністю: Арахамія розповів, через які норми законопроєкт про мобілізацію відправили на доопрацювання

Голова парламентської фракції "Слуга Народу" Давид Арахамія розповів, що законопроєкт про мобілізацію відправили на доопрацювання, зокрема, через питання електронних повісток, призову людей з інвалідністю та навчання

Про це він розповів в етері телемарафону. 

"У нас було закрите засідання, де ми запросили військове керівництво. Законопроєкт дуже резонансний. Дуже багато до нього уваги, він великий - понад 200 сторінок. Ми на комітеті працювали десь 5 днів в режимі нон-стоп, щоб аналізувати кожну норму, яка там. Ви знаєте, що омбудсмен виступив із тим, що там є норми, які порушують права людини. Є проблеми в законопроєкті, їх немало", - зазначив Арахамія. 

За його словами, усі політсили погоджуються з необхідністю мобілізації, проте вона має відбуватися належним чином. Серед норм, які необхідно доопрацювати, нардеп указав питання мобілізації транспорту у ФОП та призов людей з інвалідністю третьої групи. 

"Ми сказали, що такого не може бути. Ми сказали про людей з інвалідністю - ми не допустимо того, щоб інваліди 3 групи могли йти до призову, тому що там багато людей, які не мають одного з органів, чи хворі на туберкульоз. Навіщо це в армії?" - сказав Арахамія. 

Також Комітет радив доопрацювати норму, що стосується надсилання повісток електронною поштою, оскільки за ухиляння передбачена кримінальна відповідальність, а можливості підтвердити факт неотримання повістки немає. 

Крім того, за словами нардепа, під час обговорення законопроєкту приділили багато уваги підвищенню рівня навчання мобілізованих громадян. 

"Ми багато отримуємо історій, коли людину мобілізували, він навчився нібито, має пройдений курс, на передовій, а потім виявляється, що вони одну гранату кинули й більше немає ніяких навичок. Так ми не будемо більше пропускати. Прямо в законі в рекомендаціях записали, що це має бути обов'язковий курс. Ненавчені солдати - це російська модель, ми не хочемо таку модель застосовувати в Україні", - наголосив він. 

Арахамія додав, що терміни прийняття законопроєкту наразі не обговорювалися, проте "ми розуміємо, якщо військовим потрібно, ми зберемось в будь-який день чи вночі, і всі будемо голосувати. Просто дайте якісний документ". 

Що відомо про законопроєкт про мобілізацію

19 грудня Зеленський на пресконференції за підсумками 2023 року заявив, що Генштаб звернувся з питанням мобілізації додаткових 450-500 тис. українців.

25 грудня Кабмін вніс до Ради законопроєкт про вдосконалення процедури мобілізації.

Проєктом закону пропонується:

Згідно із законопроєктом право на відстрочку матимуть:

8 січня на засіданні Комітет Верховної Ради з питань антикорупційної політики визнав урядовий законопроєкт про мобілізацію таким, що містить корупційні ризики. Водночас до Ради подали ще чотири альтернативних законопроєкти про мобілізацію.

11 січня законопроєкт про мобілізацію повернули уряду на доопрацювання без розгляду в парламенті.

Згодом міністр оборони Умєров повідомив про готовність нової редакції мобілізаційного законопроєкту. Найближчим часом оновлений документ відправлять на погодження Кабінету Міністрів.