Огляд

Туман над правдою про Смоленську трагедію: 15 років тому в Росії в авіакатастрофі загинуло вище керівництво Польщі. Як це було

10 квітня, 2025 четвер
07:00

15 років тому, 10 квітня 2010 року, в авіакатастрофі під російським містом Смоленськ загинуло фактично усе найвище керівництво Польщі. Серед них –  президент Польщі Лех Качинський, його дружина, голова Нацбезпеки Польщі, начальник Генштабу Війська Польського, заступники міністрів, громадські діячі. Що стало причиною трагедії достеменно не відомо і донині

Зміст

Еспресо пригадує, як сталась авіакатастрофа, що відомо про розслідування та які припущення висувають польські політики щодо резонансної смоленської авіатрощі. 

Навіщо керівництво Польщі летіло в Росію

Усього на борту літака Ту-154 перебувало 96 пасажирів та 8 членів екіпажу. Польська делегація летіла на 70 роковини вшанування офіцерів, які стали жертвами розстрілів НКВС у селі Катинь.

Шостий президент Польщі Лех Качинський на польському військовому цвинтарі у Катині під час поминальних заходів мав виголосити промову. Після трагедії польські ЗМІ опублікували невиголошену промову Качинського.

"У квітні 1940 року було вбито понад 21 тисяча польських ув'язнених з таборів і тюрем НКВС. Цей акт геноциду був здійснений з волі Сталіна, за наказом вищої радянської влади.

Жахливою кульмінацією союзу Третього рейху і СРСР, пакту Молотова — Ріббентропа і нападу на Польщу 17 вересня 1939 став Катинський злочин.

Найтрагічнішою зупинкою на цьому шляху стала Катинь. Польські офіцери, священники, службовці, поліцейські, співробітники прикордонної охорони, тюремні працівники були знищені без процесів і вироків. Вони стали жертвами неоголошеної війни", – мав виголосити у своїй промові Качинський.

До слова, Лех Качинський разом з президентом України Віктором Ющенком, президентом Литви, Естонії та прем’єр-міністром Латвії за два роки до авіатрощі, у 2008-му році приїхали у Тбілісі на підтримку Грузії, коли російські танки стояли за декілька кілометрів від столиці.

Під час промови Качинський сказав: "Вперше після довгого часу наші сусіди з півночі, з північного сходу, показали обличчя, яке ми знаємо сотні років. Ті сусіди вважають, що народи довкола них повинні їм підкорятися. Ми заявляємо: Ні!".

Уламки Ту-154, на якому летів Лех Качинський, 2010

Уламки Ту-154, на якому летів Лех Качинський, 2010, фото: gettyimages

Туман, вибухівка і російський олігарх Дерипаска

Повітряне судно зазнало аварії усього за пів кілометра від початку посадкової смуги. За версією Росії, причиною катастрофи став густий туман. Польська сторона розглядала декілька версій, зокрема й вибухи, що могли статись у салоні літака. 

До слова, урядовий літак Ту-154 з бортовим номером 101 був виготовлений в СРСР 29 червня 1990 року для польського уряду. Його тричі ремонтували. Останній капітальний ремонт датований груднем 2009 року в місті Самара на заводі "Авіакор", який належить олігархові-мільярдеру Олегу Дерипасці. 

Дерипаска був гендиректором компанії "Русский алюминий", його підприємства згодом брали величезні тендери при підготовці Сочі до Олімпійських ігор, сам олігарх отримав від Путіна кілька державних нагород, а Лавров називав Дерипаску "одним із видатних бізнес-лідерів Росії".

Саме під час ремонту літака, на думку слідчих, могла бути встановлена вибухівка у ліве крило. Вибух було активовано через кодовану радіопередачу.

Наведення літака в аеропорту Смоленськ-Північний здійснювали чотири офіцери Збройних сил РФ: Микола Краснокутський, Павло Плюснін, Віктор Риженко і В. Лубанцев, – йдеться у статті на польській вільній енциклопедії.

Через відсутність диспетчерської вежі управління польотами здійснювалося з командного пункту старту. Аеропорт не мав системи точного приладового заходу на посадку (ILS), а лише два ненаправлені радіомаяки (NDB). За даними Державної комісії з розслідування авіаційних подій, сигнал внутрішнього радіомаяка був нестабільним. Освітлення аеропорту також було несправне, а більшість вогнів були закриті деревами та кущами.

Крім того, у момент катастрофи над аеропортом стояв густий туман. Попри це, аеропорт не закрили.

Версії авіакатастрофи

Уламки Ту-154, на якому летів Лех Качинський, 2010

Уламки Ту-154, на якому летів Лех Качинський, 2010, фото: gettyimages

Розглядалися кілька версій катастрофи: збій навігаційного обладнання, помилки екіпажу, несприятливі погодні умови, технічні несправності літака, операцію російських спецслужб, а також їхні комбінації. 

Більшість незалежних експертів дотримувалися версій, що Росія навмисно спровокувала цю катастрофу за допомогою спеціальних технічних пристроїв і технологій.

28 квітня 2010 року тодішній прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск під час пресконференції повідомив, що аварія літака могла статися на п'ятнадцять хвилин раніше оголошеного у повідомленнях багатьох інформаційних агентств часу офіційної реєстрації катастрофи МНС Росії (08:56 (UTC+2)), а саме — о 08:41, коли бортові прилади перестали працювати після зіткнення літака з землею. Крім того, Туск зазначив, що не було аварії чи вибуху на борту Ту-154.

6 січня 2011 року польський телеканал TVN24 повідомив, що польська сторона досі не отримала записи радарів аеродрому Смоленська і стенограми розмов пілотів із диспетчерами, хоча Росія запевняє, що матеріали були відправлені.

На початку квітня 2017 року польська прокуратура перекваліфікувала звинувачення на адресу російських диспетчерів на вежі "Смоленськ-Північний" з "несвідомого" на "свідоме" доведення ними екіпажу президентського літака до авіакатастрофи. Прокурор наголосив, що польська сторона звернулася до РФ з проханням про надання юридичної допомоги зокрема, для інформування обвинувачених про суть звинувачень і організації їхнього допиту за участю польських слідчих.

У вересні 2020 року офіційна представниця Генеральної прокуратури Польщі Ева Бялик оприлюднила імена авіадиспетчерів, яких пов’язують із катастрофою і звернулася до суду з клопотанням про їхній арешт, висунувши підозру у навмисному доведенні до авіакатастрофи, яка призвела до загибелі великої кількості людей.

Які висновки зробили поляки й британці

У липні 2020 року парламентська комісія Сейму Польщі завершила власне розслідування і дійшла висновку, що на борту літака сталися два вибухи: один у районі лівого крила, інший – у центральному відсіку.

На уламках літака були виявлені сліди тротилу, гексогену та пентриту. Комісія стверджує, що факти вибухів підтверджуються як характером пошкоджень та розкиданням уламків, так і типовими травмами загиблих. Також польська сторона заявила, що російські слідчі намагалися приховати докази вибухів. 

А вже у квітні 2022 року, відповідно до висновку польського підкомітету з повторного розслідування повітряних авіакатастроф, підтвердили, що безпосередньою причиною катастрофи літака Ту-154М, став вибух у лівому крилі. 

Вибух, на думку слідчих, стався за 100 метрів до берези, з якою згодом зіткнувся літак. У цьому місці не було високих дерев чи інших перешкод. Було виявлено сліди вибухових речовин на 190 елементах літака. 

Британська лабораторія підтвердила наявність гексогену, тротилу та пентриту у 89 з 238 досліджених зразків. Важливо, що частину з них було знайдено в зонах, недоступних для пасажирів, екіпажу чи технічного персоналу.

13 квітня 2022 року підкомітет KBWLLP (Комісія з розслідування авіаційних катастроф Польщі) опублікувала доповідь, в якій зазначено, що "справжньою причиною Смоленської катастрофи стали два вибухи на завершальному етапі польоту. Пілоти послідовно оголошували вихід на другий політ в першу годину польоту, якщо посадка була неможливою через погані умови. Як було оголошено, вони почали реалізацію цього плану, попередньо узгодивши його з російськими авіадиспетчерами, які на завершальному етапі систематично передавали неправдиві дані про відстань до злітно-посадкової смуги, але пілоти не помилилися і вчасно прийняли рішення піти в обхід".

Однак літак не реагував на рух колеса керування, оскільки вся електрична система більше не працювала.

Що відомо про розслідування зараз

Уламки Ту-154, на якому летів Лех Качинський, 2010

Уламки Ту-154, на якому летів Лех Качинський, 2010, фото: gettyimages

Зараз польська прокуратура має намір клопотати про арешт понад 40 російських судово-медичних експертів, які готували висновки після розтину тіл жертв Смоленської катастрофи. Про це заявив прокурор Кшиштоф Шварц. 

"Ми беззаперечно встановили, що у судово-медичних висновках про розтин жертв авіакатастрофи, містилася велика кількість неправдивої інформації", - сказав прокурор Шварц.

Після катастрофи Ту-154М російські експерти, які проводили розтин тіл загиблих, повинні були вказати наявні на тілах тілесні ушкодження, їхню кількість, локалізацію, ступінь тяжкості шкоди здоров'ю, механізм і час їх заподіяння, а також специфічні ознаки на тілах, що мають значення для впізнання.

В результаті 43 російським експертам пред'явили звинувачення в рамках розслідування, що стосуються 61 розтину жертв авіакатастрофи.

"Аналізуючи протоколи цих розтинів, які в Росії мають іншу форму, ніж у Польщі – протокол дій об'єднаний з висновком – ми виявили серйозні порушення в більш ніж 60 розтинах, що, на нашу думку, вичерпує склад злочину. Незрозуміло, чи неправда була написана в цих протоколах навмисно, через лінощі або некомпетентність. Безумовно, ці протоколи були створені недбало, деякі з них навіть на основі копіювання і вставки", – сказав прокурор.

По процедурі це означає, що прокурор звертається до суду з клопотанням про арешт підозрюваного, навіть якщо він ще не був допитаний. Суд розглядає клопотання за відсутності підозрюваного і може взяти його під варту. На підставі цього рішення видається лист про арешт або міжнародний ордер на арешт. Після затримання підозрюваного доставляють до суду для допиту і можливого продовження терміну тримання під вартою.

Прокурор Шварц нагадав, що така процедура була застосована судом до російських диспетчерів, які підозрюються в рамках основного розслідування Смоленської авіакатастрофи. За клопотанням прокуратури суд видав ордери на тимчасовий арешт підозрюваних, зараз вони оголошені в розшук за обвинувальними листами. Основне смоленське розслідування продовжено до 31 грудня 2025 року.

Теги:
Читайте також:
Київ
+18.4°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.04
    Купівля 41.04
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 47.14
    Продаж 48.04
  • Актуальне
  • Важливе
2025, середа
23 квітня
01:45
Оновлено
шахед
Армія РФ атакує Україну дронами: в Одесі є постраждалі, у Полтаві, Харкові й на Київщині прогриміли вибухи
01:27
Оновлено
на 51 арсеналі ГРАУ рф
Детонація боєприпасів у військовій частині Володимирської області РФ: є постраждалі, проводиться евакуація цивільних
00:54
В Індії бойовики влаштували стрілянину по туристах: загинули щонайменше 20 людей
00:37
Голос Америки
У США суд зобов’язав адміністрацію Трампа відновити роботу "Голосу Америки"
00:05
росія китай
Україна передала Китаю докази участі його громадян у бойових діях на боці РФ
2025, вiвторок
22 квітня
23:21
Оновлено
путін
FT написала, що Путін готовий відмовитися від претензій на 4 області України та заморозити бойові дії по лінії зіткнення. У Кремлі відреагували
22:50
"Загрожують нацбезпеці": РФ позбавила громадянства стендап-коміків Славу Комісаренка й Дмитра Романова
22:43
Ексклюзив
Це погано завуальована капітуляція: екскомандир взводу батальйону "Айдар" Дикий про компроміси з РФ
22:34
Оновлено
війна проти РФ ЗСУ
За добу на фронті зафіксували 118 боїв: на Покровському напрямку зберігається висока активність ворога
22:25
Леонід Блаватнік став новим спонсором "Бабиного Яру"
Віткофф має ділові звʼязки з підсанкційним мільярдером Блаватніком, який заробляв кошти у РФ, - ЗМІ
22:20
Ексклюзив
Роман Безсмертний
Ні Україна, ні США, ні Європа не мають можливості визнати окуповані території землями Росії, - дипломат Безсмертний
22:08
Ексклюзив
посівна аграрії
Укрзалізниця скасувала пільги на перевезення врожаю для аграріїв з прифронтових територій, - Всеукраїнська аграрна рада
21:40
Оновлено
Стів Віткофф
У Білому домі підтвердили візит Віткоффа до Москви цього тижня
21:27
Ексклюзив
Папа Франциск
Обрання нового Папи: Посол України у Ватикані розповів, хто з кардиналів підтримує Україну
21:26
Марко Рубіо
Рубіо не полетить у Лондон на переговори стосовно України
21:00
Інтерв’ю
Ірина Солошенко
"Якщо не прийдеш — Майдан програє": історія волонтерки Ірини Солошенко, яка змінила систему евакуації поранених
20:41
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
За 70 км від Москви палає один із найбільших арсеналів РФ, а на полі бою зростає кількість знищеної ворожої техніки. Колонка Сергія Згурця
20:40
Володимир Зеленський
Америка розуміє, що ЗАЕС працюватиме тільки з українськими технічними працівниками, - Зеленський
20:14
Володимир Зеленський
"Немає про що говорити": Зеленський прокоментував інформацію ЗМІ щодо пропозиції США визнати Крим російським
20:00
OPINION
Війни виграють матері
19:48
Анонс
Віталій Буяльський, Динамо, УПЛ
Кубок України: розклад і результати півфінальних матчів
19:35
Оновлено
наслідки ворожої атаки по Запоріжжю 22.04.25
РФ вдарила КАБом по багатоповерхівці у Запоріжжі: є загибла, серед постраждалих четверо дітей
19:31
Крим, Ялта
США запропонують визнати Крим російським на перемовинах у Лондоні 23 квітня, - WP
19:06
Міноборони, мобілізація, Резерв+, Оберіг
Резерв+ надсилатиме сповіщення, якщо військовозобовʼязаний перебуває в розшуку ТЦК
19:06
Ексклюзив
хірурги
Не реєстратура, а перший дотик до життя: Ірина Солошенко розповіла, як змінюють умови для поранених військових
18:59
Андрій Єрмак
З окупації врятували 18-річного сироту, якого могли мобілізувати в армію РФ
18:51
Сили ППО вдень збили 38 із 77 ворожих дронів
18:48
Еммануель Макрон
Макрон розглядає можливість розпуску парламенту й дострокових виборів восени, - Bloomberg
18:31
Ексклюзив
Володимир Огризко
"Війна - це порятунок Путіна": дипломат Огризко
18:21
портрет Трампа, який Путін передав президенту США
Російський художник показав CNN портрет Трампа, який Путін передав президенту США
18:20
Відмовлялася виїжджати без кіз: з одного з сіл Сумщини евакуювали останню жительку
18:02
Ексклюзив
Евакуаційні медичні вагони
Проєкт медичних вагонів: волонтерка Солошенко розповіла, як змінила евакуацію поранених
18:02
Путін
Путін з лідером Оману обговорив ядерну програму Ірану, - Reuters
18:00
OPINION
блог Ігор Семиволос
США — Іран: угода мала б містити вимогу припинення альянсу Москви й Тегерана
17:44
Оновлено
Одеса, наслідки атаки 21.04.25
Армія РФ запустила ударні БПЛА по Україні: в Одесі та Харкові є постраждалі
17:41
Віктор Орбан
Орбан проголосував проти членства України в ЄС на референдумі в Угорщині
17:15
Офіс генпрокурора оголосив підозру 14 митрополитам РПЦ, які сприяли російській окупації територій України
17:01
Фільми, створені ШІ, зможуть отримувати "Оскар": Академія кінематографічних мистецтв і наук оновила правила
16:57
Ексклюзив
на фото Володимир Зеленський
Пропозиція України щодо припинення вогню по цивільних об'єктах залишається в силі, - Зеленський
16:25
Аналітика
Кабмін
108 млн грн доходу міністрів у 2024 році: аналіз декларацій. Дослідження YouControl
Більше новин