
"Як у кіно": адвокатка проаналізувала законопроєкт про запровадження в Україні суду присяжних
Адвокатка Наталія Пушина зазначила, що законопроєкт про запровадження в Україні суду присяжних містить як позитивні, так і потенційно проблемні аспекти
Про це вона сказала в етері телеканалу "Еспресо".
"Верховна Рада в першому читанні ухвалила проєкт закону України про суд присяжних, який передбачає кардинальні зміни в системі правосуддя. Основна ідея цього законопроєкту – це запровадження саме класичної моделі суду присяжних, подібної до тих, що діють в країнах Європи та США", - пояснила Пушина.
За словами адвокатки, законопроєкт про запровадження в Україні суду присяжних передбачає, що в деяких кримінальних справах особливої складності розгляд здійснюватиме суд у складі одного професійного судді та лави присяжних, як ми звикли бачити у фільмах. В Україні лава присяжних складатиметься з восьми людей. Присяжні будуть ухвалювати рішення на основі голосування, а суддя визначатиме лише міру покарання.
"Недоліки відповідного законопроєкту полягають у тому, що будь-яка реформа запровадження суду присяжних, поки не буде випробувана нашими судами, не зможе ефективно працювати.
Які виклики стоять перед нами? По-перше, це фінансове питання. Відповідно до законопроєкту, участь присяжних у судовому процесі потребує значних витрат. Тобто держава буде оплачувати роботу присяжних на рівні окладу судді. Також потрібно забезпечити умови для засідань, а також компенсувати витрати на проживання та проїзд. Тому ці фінансові питання доведеться вирішувати коштом бюджету України.
Щодо основного моменту – це рівень правової культури нашого суспільства, який є низьким в Україні. В країнах з тривалою історією суду присяжних громадяни більш обізнані з принципами судочинства. У нас, на жаль, рівень правової освіти загалом залишається низьким, що може вплинути на якість рішень, ухвалених судом присяжних.
Щодо тиску на присяжних. Судова система не повністю подолала проблеми корупції та політичного впливу. Ми бачимо, як здійснюється тиск на професійних суддів, існує ризик маніпуляцій та тиску під час відбору присяжних. Є ймовірність спроб підкупу з боку зацікавлених осіб або залякування присяжних, хоча існують мінімальні гарантії для них", - зауважила Пушина.
Адвокатка також наголосила на тривалості судових процесів в Україні.
"Наші судові процеси часто затягнуті, і справа може тривати роками. А з такою кількістю присяжних процес може займати ще більше часу, оскільки цей формат потребує додаткових процедур. Таким чином, цей законопроєкт містить як позитивні, так і потенційно проблемні аспекти", - резюмувала Пушина.
Через скорочення фінансування США 51% українських медіа можуть припинити свою діяльність уже цього року, й це матиме негативні наслідки для боротьби з російською пропагандою.
- Актуальне
- Важливе













