Україна запропонувала 5 кроків для розблокування кордону, - Шмигаль після зустрічі з Туском

Українська делегація у четвер, 28 березня, прибула до Польщі: за підсумками зустрічі прем’єр-міністра Дениса Шмигаля з польським колегою Дональдом Туском, Україна запропонувала п'ять кроків для розблокування кордону для агропродукції

Про прибуття української делегації в Польщу Шмигаль прем’єр написав у Telegram.

Зустрів представників України прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск. 

"Розпочинаємо візит до Польщі з зустрічі з прем'єр-міністром Дональдом Туском. Скоординуємо наші питання перед спільним засіданням урядів. Говоритимемо про зброю для України, ситуацію на кордоні наших держав, розвиток торгівлі та інфраструктури. Розраховуємо на прагматичний і конструктивний діалог та напрацювання дієвих рішень", - написав Шмигаль. 

Уряди України та Польщі провели перемовини

Пізніше Денис Шмигаль повідомив, що представники урядів провели черговий раунд українсько-польських урядових консультацій.

"Україна та Польща - стратегічні союзники. Маємо чітко розуміти, наскільки значущою є взаємопідтримка і потенціал нашого співробітництва. Обговорили низку питань, які становлять взаємний інтерес у нашій співпраці. Приділили велику увагу складним темам: ситуація на кордоні й торгівля в агросекторі. Розуміємо, як будемо рухатися", - написав він.

Також очільник українського уряду зазначив, що наша країна очікує від Польщі відповіді на запропоновані кроки. Більшість із них вже виконана. 

"Очікуємо заборону Єврокомісією транзиту й експорту з Росії та Білорусі товарів, а також погодження нашої угоди про спільний контроль на пунктах пропуску. Стратегічні відносини передбачають взаємну довіру та відкритість, здатність до діалогу та компромісу. Розраховуємо, що сьогоднішні консультації принесуть результат і ми знайдемо шляхи врегулювання проблемних питань", - зазначив Шмигаль. 

Україна запропонувала п'ять кроків для розблокування українського-польського кордону для агропродукції

Прем'єр України також повідомив, що після консультацій Україна запропонувала Польщі план щодо розблокування кордонів. Зокрема, пішла на компроміс та погодилася на обмеження та  запобіжники, запропоновані Єврокомісією щодо аграрного експорту. Також українська сторона звернулася до Єврокомісії з пропозицією провести невідкладний аналіз законодавства в аграрній політиці та транспорті.

"Маємо рішення Єврокомісії щодо пріоритетного скринінгу розділу, який стосується аграрної політики. Очікуємо, що це відбудеться наприкінці квітня", - зазначив Шмигаль. 

Він наголосив на тому, що російський та білоруський аграрний експорт до ЄС має зупинитися та подякував польському уряду і сейму, які ухвалили відповідний заклик до Єврокомісії.

"Наш голос почули в Брюсселі. Єврокомісія запропонувала запровадити збільшення мит на 50% на агропродукцію з Росії та Білорусі, зокрема на імпорт зерна. Нові ставки фактично мають зупинити цю торгівлю", - вказав прем'єр. 

Крім того, Україна запропонувала створити антикризовий штаб, який допоможе налагодили регулярну взаємодію між міністрами сільського господарства й економіки. До Польщі також звернулися з проханням забезпечити вільний пропуск через кордон не лише для боєприпасів і гуманітарної допомоги, а й пального. 

"Маємо позитивні тенденції та динаміку й для розблокування кордону. Важливо цю динаміку зберегти та рухатися далі", - наголосив Шмигаль. 

Український прем'єр зустрівся з президентом Польщі Дудою

"Під час візиту у Варшаву подякував президенту Польщі Анджею Дуді за рішучий і вагомий особистий внесок у підтримку України", - написав Шмигаль. 

Він повідомив, що обговорив з польським президентом допомогу Україні зброєю, об’єднання зусиль для інтеграції України в НАТО і ЄС.

"Цінуємо підтримку Польщею Формули миру Володимира Зеленського. Працюємо спільно задля зміцнення безпеки України та перемоги над російським агресором", - підсумував Шмигаль.

Коментар міністра аграрної політики України Миколи Сольського

Міністр аграрної політики України Миколи Сольського в ефірі телемарафону заявив, що Україна стала вдвічі ближчою до розблокування кордону після переговорів з Польщею, в яких брали участь фермери.

"Сьогодні ми точно, на мою думку, в два рази ближче до розблокування кордонів, ніж були ще вчора до обіду", - розповів міністр.

За його словами, ще є шлях, який потрібно пройти. Тому Сольський не став загадувати. При цьому міністр розповів, що заплановано нові переговори щодо розблокування кордону. У вузькому форматі вони відбудуться наступного тижня, а широкому – наступного місяця.

Відзначимо, що вчора, 27 березня, міністр аграрної політики України Микола Сольський зустрівся зі своїм польським колегою Чеславом Секерським та польськими фермерами. Головною темою обговорень стала деблокада українського кордону. Зокрема, сторони обговорювали умови імпорту продовольства з України до Польщі та його транзиту. Сольський за підсумками розповів, що було попередньо обговорено варіанти розв'язання проблеми, які незабаром озвучать.

Що відомо про протести на українсько-польському кордоні

7 лютого польські фермери передали офіційне повідомлення про відновлення страйків на кордоні з Україною. Блокування пункту пропуску "Дорогуськ - Ягодин" розпочалося 9 лютого. Акція протесту погоджена місцевою владою до 9 березня.

Раніше польська профспілка фермерів "Солідарність"  анонсувала  оголошення загального страйку по всій країні 9 лютого. Тоді зазначали, що він розпочнеться з блокади всіх пунктів пропуску на кордоні з Україною, а також блокування доріг та автомагістралей в окремих воєводствах.

Причина поновлення протестів проста: за словами одного з організаторів акції, Романа Кондрува, це те, що з часу попередніх акцій влада нічого не зробила з проблемами технічного зерна з України.

12 лютого на українсько-польському кордоні, поблизу пункту пропуску "Ягодин – Дорогуськ" поляки висипали зерно з українських фур просто на землю.

З 20 лютого обіцяли на місяць заблокувати всі прикордонні переходи з Україною. Українські перевізники провели власну мирну акцію протесту у відповідь на дії польських фермерів. У Державній прикордонній службі України заявили, що не отримували з польської сторони інформацію щодо повного блокування кордону. Українські перевізники у відповідь на блокування поляків готують акцію на трьох пунктах пропуску.

20 лютого польські фермери на кордоні з Україною перекрили залізницю та висипали збіжжя з вантажного вагона. Згодом виявилось, що воно прямувало до Німеччини.

Ввечері 20 лютого польські протестувальники послабили обмеження руху біля кордону з Україною на двох пунктах пропуску, зокрема через Гребенне – Рава-Руська, почали пропускати легковики.

Генконсулка Польщі у Львові засудила блокаду кордону і перепросила в України, а прем’єр-міністр Денис Шмигаль згодом заявив, що Україна та Польща "готові до розумних компромісів" щодо переговорів про ситуацію на кордоні.

Польські протестувальники тимчасово зупинили блокування пункту пропуску "Устилуг - Зосин", після того як напередодні заблокували його.

25 лютого прем'єр-міністр України Денис Шмигаль заявив, що перших порушників на українсько-польському кордоні Польща вже притягнула до відповідальності, зокрема їм загрожує позбавлення волі.

Зеленський 3 березня заявив, що ситуація на польському кордоні давно вийшла за межі економіки й моралі.