У британській розвідці назвали ймовірну умову Росії для продовження зернової угоди

Імовірно, Росія сповільнює роботу "зернового коридору", щоб домогтися поступок щодо відновлення роботи трубопроводу Тольятті-Одеса

Про це інформує міноборони Великої Британії.

Зазначають, що Чорноморська зернова ініціатива 17 травня 2023 року була проводжена на 60 днів. Попри це Росія продовжує перешкоджати експорту зерна: вона навмисно уповільнює перевірки деяких суден і активно їх блокує. Так, за даними британської розвідки, наразі на день перевіряють лише одне-два судна, тоді як восени 2022 року їхня кількість сягала шести-восьми.

"Росія, ймовірно, намагається домогтися поступок щодо відновлення роботи трубопроводу Тольятті-Одеса, який експортує аміак з Росії через Україну через Одесу", - ідеться в повідомленні.

Додають, що останніми днями трубопровід зазнав пошкоджень, що ускладнює поточну ситуацію.

У розвідці також припустили, що така Росія продовжить так висловлювати та перешкоджати роботі Чорноморської ініціативи за кілька тижнів до кінцевого терміну продовження угоди 16 липня 2023 року.

Що відомо про зернову угоду

Угода, відома як Чорноморська зернова ініціатива, була укладена між Росією та Україною за посередництва ООН та Туреччини у липні 2022 року у Стамбулі. Потім її кілька разів продовжували. У березні 2023 року РФ повідомила учасникам угоди про продовження угоди лише на 60 днів замість 120. Термін цих домовленостей спливав 18 травня.

Для її продовження окупанти вимагали:

17 травня дію "зернової угоди" було продовжено на 60 днів. Вимоги росіян не задовольнили.

Транзит російського аміаку трубопроводом "Тольятті-Одеса" було зупинено в перший день повномасштабного вторгнення РФ до України. Загальна протяжність аміакопроводу "Тольятті–Одеса" становить 2418 м, із них понад тисячу квадратних кілометрів проходить територією України. Оператором його української частини виступає держпідприємство "Укрхімтрансаміак", а доставлений на державний Одеський припортовий завод (ОПЗ) російський аміак раніше постачали на експорт.

4 червня російські інспектори відновили реєстрацію суден на вхід в українські порти, проте з порушенням, зокрема РФ проігнорувала 56 кораблів, які чекають тривалий час.

5 червня заступник міністра зовнішніх справ РФ Сергій Вершинін заявив, що не бачать перспектив продовження "зернової угоди".