OPINION

Українська Військова Організація: уроки та висновки

Михайло Косів
2 грудня, 2023 субота
18:05

Суспільно-громадська структура "УВО – ОУН" є сьогодні не менше запотребована, ніж за Коновальця. Вона має стежити за тим, що в нас відбувається у воєнній сфері

Перед першим приходом совітів до нас у 1939 р., коли мені було років 4 – 5, кожної неділі (крім зимового періоду) наші хлопці та молоді ґазди, після Служби Божої, збирались у школі. Там до них приїздили (звідки – не знаю) проповідники, які навчали їх військової справи. А потім, під вечір, чоловіки збиралися на зарінку й робили "руханку" (якісь дивні вправи). Їхні лиця були зовсім не такі, як в інші дні: дуже серйозні, піднесені, одухотворені. Серед них був і мій тато. Відтоді пам’ятаю два слова : "Вишкіл" і "Коновалець". Перше було зрозуміле: адже вони вчились у школі. А друге вимовлялося рідко і зовсім іншим голосом: притишено-таємничим тоном. Мені уявлялося, що це щось пов’язане з квітами конвалії… Такого складного словосполучення як Українська Військова Організація – не могло вміститись у моїй голові.

30 липня 1920 р. у Празі відбулося зібрання Січового Стрілецтва, на якому, за пропозицією полковника Євгена Коновальця, було проголошено створення Української Військової Організації. Коновальця обрано її очільником.

Основною своєю ідеєю військовики визначили: "Підготовка української нації до здобуття власної національної самостійної державности". Гасло: "Самостійна Соборна Україна" стало священним у їхній боротьбі. В структурі УВО були сформовані 4 референтури: організаційно-кадрова, розвідувальна, бойової підготовки воїнів і офіцерів, політично-пропагандивна. В Галичині утворено 13 територіально-військових округів, до яких входило 58 повітів.

На цьому варто наголосити: Українська Військова Організація задумувалася не тільки як структура професійна (для забезпечення інтересів людей військових), а як розгалужена суспільно-політична формація. Її експозитури працювали також у багатьох країнах Європи й Америки. Таким чином українські військовики прагнули виносити свої ідеї у Світ.

Читайте також: Зближення з історією

Згодом УВО об’єднала свою діяльність з ОУН, яка також була створена за ініціативою Євгена Коновальця. Організаційно не зливаючись з нею. УВО не була ліквідована якимсь формальним рішенням, чи заявою про саморозпуск.

Живими були її ідеї боротьби за Самостійну Україну, які успадкувала УПА. Так само, можу абсолютно чітко стверджувати: через 7 десятиліть, 16 липня 1990 р., ми готові були ухвалити у Верховній Раді "Декларацію про державний суверенітет України", спиралися на досвід, самопосвяту, героїзм наших попередників, у тому числі й УВО. Здавалося б, ідеологія УВО вичерпала себе, ставши реальністю, зафіксованою в ”Акті проголошення незалежності України” 24 серпня 1991 р.

Та коли 2014 р. московсько-ординська імперія почала нову злочинну війну проти України, виникла ідея – відновити УВО. Після низки підготовчих заходів, у яких брали участь бійці самооборони, територіальних батальйонів, представники волонтерських організацій, 1 серпня 2015 р. відбувся установчий з’їзд (під егідою ОУН), який остаточно проголосив відновлення ”Української Військової Організації — ОУН”. Скорочено: ”УВО — ОУН”. Головою було обрано Бориса Гуменюка. Поет, заступник командира Добровольчого батальйону ОУН. 18 серпня того ж року Організація офіційно зареєстрована під своєю назвою. Так, немає жодних сумнівів: ОУН має історичне право на спадкоємство й об’єднання з УВО. Зрештою, такою була воля їхнього засновника Коновальця.

Читайте також: Євроінтеграція без русифікації!

Але ж… сьогоднішня війна — це зовсім інша війна, аніж усі попередні. Її недаром нарекли ”гібридною”. Послухаймо, що про це говорять ідеологи самих окупантів: "У попередніх війнах найважливішим вважалося завоювання території. Тепер найважливішим вважається завоювання душ у ворожій державі… За умов інформаційно-психологічної війни ні перемога в окремих боях не є самодостатньою, ні територіальні успіхи. Не про знищення живої сили треба думати, а про знищення психології противника… Завдання психологічної війни полягає у нанесенні паніки в душу ворога та у збереженні нормального душевного стану свого війська й народу. Корисна не лише паніка у ворога, але і його недовіра до керівників держави, його сумніви у власних силах, поглядах, почуттях". (Євгеній Месснер. Хочешь мира, победи мятежвойну. Московський воєнний університет, 2005 р.) Саме за цими ”методологічними” настановами московити виграли в нас 2019 року вибори всіх рівнів: президентські, парламентські, органів місцевого самоврядування.

На щастя, у попередні 5 років у нас замість армії, що складалася з 18 – 19 річних призовників були сформовані професійні ЗСУ. Вони врятували Україну. Але натомість ”недовіра” до тих, хто створив цю українську збройну силу, зробила свою справу й поширюється досі.

Ясна річ, у нас є Міністерство оборони, яке зобов’язане займатися на державному рівні тими справами, якими змушена була займатися громадська організація. Створене також Міністерство ветеранів війни. І все ж: суспільно-громадська структура "УВО – ОУН" є сьогодні не менше запотребована, ніж за Коновальця. Вона має стежити за тим, що в нас відбувається у воєнній сфері.

Читайте також: Про джерела запроданства в Україні

Чому над головами фронтового генералітету ЗСУ постійно висять якісь незрозумілі, необґрунтовані звинувачення? Хтось має пояснити суспільству: чому усунули командувача ССО генерал-майора Віктора Хоренка? Якщо безпідставно (а про це знають саме воєнні спеціалісти, практики), то має бути сказане про це слово УВО. Московський "язик" в Україні – це підступна ідеологічна зброя ворога (а тим паче коли він використовується в ЗСУ). Про це мають говорити не тільки мовознавці. Найавторитетніше слово тут могли б сказати саме ветерани УВО. А ще таке страшне явище як хабарництво у військових структурах держави.

Московська орда поставила перед собою завдання не просто захопити українську територію, а насамперед абсолютно знищити українську націю, нашу мову, історію, культуру, саме військові спеціалісти й практики, що знаються на реальних ситуаціях, мають докласти своїх зусиль до формування суспільної свідомости народу. А для цього потрібно, щоб УВО стала всенародною структурою. Якою вона уже колись була.

Джерело

Про автора. Михайло Косів, український політик, народний депутат України I-IV та VI скликань. Заслужений діяч мистецтв України.

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Теги:
Читайте також:
Київ
+7°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 38.2
  Купівля 38.2
  Продаж 38.74
 • EUR
  Купівля 41.29
  Продаж 42.09
 • Актуальне
 • Важливе
2024, неділя
25 лютого
17:15
Володимир Зеленський Лвів
Говорити з Путіним можна буде, коли він визнає що програв, - Зеленський
16:57
Оновлено
"Верес" - "Колос" 0:2 (25 лютого 2024 року)
"Колос" розбив "Верес". Розклад і результати 18-го туру УПЛ
16:21
гірник
Росіяни намагаються стимулювати видобуток корисних копалин на ТОТ, - Спротив
16:01
OPINION
Андрій Магера
Путін таки гострить зуби на Придністров'я
15:59
Ексклюзив
Олексій Навальний
Буданов запевнив, що Навальний дійсно загинув від тромбу
15:48
Інтерв’ю
Денис Казанський
Як Росія знищує Донбас. Розмова Еспресо із Денисом Казанським
15:35
Ексклюзив
Андерс Фог Расмуссен
Потрібно зробити так, щоб Путін чітко зрозумів, що Україна приєднається до НАТО, - Андерс Фог Расмуссен
15:24
прем'єрка Італії Мелоні
Якби Путін не вторгся в Україну, ХАМАС не напав би на Ізраїль, - прем'єрка Італії Мелоні
15:19
Дмитро Лубінець
Якщо ми будемо повертати 1 викрадену ворогами дитину кожного дня, нам треба буде 55 років, - Лубінець
15:14
ракета
Росіяни вдарили по селу Широке на околиці Запоріжжя
14:58
"Оппенгеймер" отримав головний приз за видатну акторську гру на 30-й церемонії SAG Awards
"Оппенгеймер" отримав головний приз на 30-й церемонії SAG Awards
14:45
Польща вже притягнула до відповідальності провокаторів на українсько-польському кордоні, - Шмигаль
14:39
ЗСУ
ЗСУ відійшли на західну околицю Ласточкиного біля Авдіївки
14:35
Генеральний прокурор України Андрій Костін
Немає такого виду воєнного злочину, який би не був скоєний Росією за час повномасштабного вторгнення в Україну, - генпрокурор Костін
14:30
Євпаторія
На станції у Євпаторії поменшало російських танків, - "Атеш"
14:29
Ексклюзив
Кирило Буданов і Андрій Юсов
"Усе це не відповідає дійсності": Буданов заявив, що у росіян немає іранських ракет
14:22
Глава Офісу президента України Андрій Єрмак
Єрмак пояснив, коли Формулу миру представлять РФ
14:16
Кирило Буданов
На ворогів очікують нові сюрпризи, я б не рекомендував цивільним користуватися Кримським мостом, - Буданов
14:13
Оновлено
Михайло Федоров, віце-прем’єр-міністр – міністр цифрової трансформації України
90% дронів на фронті зроблено в Україні, - Федоров
14:06
OPINION
Блог Андрія Любки
За два роки війни ми всі частково померли
13:56
хліб
"В Україні величезні черги за безкоштовним хлібом і навіть бійки за нього": нова російська вигадка
13:38
Археологи у Перу знайшли найстаріший мегаліт в США
Археологи у Перу знайшли найстаріший мегаліт в США, побудований за півсторіччя до єгипетських пірамід
13:33
Придністров'я
"Є всі ознаки свідомої дезінформаційної кампанії": ГУР про чутки, що Придністров'я проситиметься до складу РФ
13:27
За день до вторгнення РФ керівник Укроборонпрому Гусєв надіслав Гостомельському аеропорту листа, в якому закликав працівників "не вірити фейкам", - BBC
13:04
Міністр внутрішніх справ України Ігор Клименко
Безпілотники МВС знищили ворожої техніки на $5,5 млрд
12:46
OPINION
Цирк поїхав, блокада лишилась
12:34
Оновлено
Рустем Умєров
Умєров заявив, що Україна має потужний план на 2024 рік, який дасть результати
12:30
Китайські безпілотники допомагають Росії воювати з Україною
У Нікополі РФ скинула вибухівку з БПЛА на вантажівку: загинув чоловік
12:24
Інтерв’ю
Елла Лібанова
Елла Лібанова: Ізраїльська модель економіки під час війни є найкращою для України
12:02
OPINION
Юрій Богданов
Росія не зможе анексувати Придністров'я
11:57
Хусити
США спільно з Британією завдали нової хвилі ударів по 18 об'єктах хуситів у Ємені
11:56
Огляд
Наскільки близька Україна до вступу в НАТО за два роки повномасштабної війни. Пояснюємо
11:31
Лукашенко
Лукашенко оголосив про свою участь у виборах президента Білорусі у 2025 році
10:56
Литва прапор
Литовці зібрали понад €8 млн на обладнання для українських військових
10:46
Вибори у Росії
На ТОТ Запорізької області розпочалося "дострокове голосування" на псевдовиборах президента РФ
10:44
День Гідності та Свободи, Україна, прапор України
25 лютого: День української жінки та День інженерно-авіаційної служби авіації ЗСУ. Чим ще відомий цей день
10:35
Ексклюзив
втрати росіян
Кожне просування ворога - це великі втрати для них, - офіцер 59-ї ОМБр Цехоцький
10:31
Пресреліз
Для ірпінських ветеранів створять "Ветеран Хаб Ірпінь"
10:22
Ексклюзив
Карта. Роботине_2002
Боїв у центрі Роботиного немає, - депутат Запорізької облради Лишенко
10:08
Сирський і Умєров відвідали передові командні пункти і підрозділи в зоні бойових дій
Більше новин