Інтерв’ю

В Україні три найбільші банки - державні, так не має бути, їх треба приватизовувати, — фінансовий аналітик Дубогриз

Андрій Яніцький
11 листопада, 2021 четвер
10:03

Євген Дубогриз - фінансовий аналітик, асоційований експерт аналітичного центру CASE Україна. У 2015-2019 роках працював заступником директора департаменту фінансової стабільності Національного банку України. До цього був першим заступником головного редактора журналу "Fоrbes Україна", працював інвестиційним аналітиком

У 2009 році агентство Thomson Reuters назвало Євгена найкращим інвестиційним аналітиком Центральної та Східної Європи у категорії "Гірничо-металургійний комплекс". Закінчив Києво-Могилянську академію за фахом "Економіка", а також Київську школу економіки.

В ефірі програми "Еспресо: капітал" на телеканалі Еспресо Євген Дубогриз розповів про стан банківської системи України станом на зараз, оцінив присутність держави, пояснив причини "банкопаду" та оцінив державні кредитні програми 5-7-9 та доступна іпотека 7%. Ведучий програми — економічний оглядач Андрій Яніцький.

Поговоримо про банки. Ви знаєте про це все або майже все. Банківська система України - в якому вона зараз стані? Скільки в нас банків? Скільки в них грошей зберігаються?

В нас зараз 71 працюючий банк. І в них загалом активів десь близько 2 трлн грн. З чого ці активи складаються? Десь приблизно на мільярд - це кредити бізнесу і населення. І з цих кредитів десь приблизно третина - непрацюючі кредити. Тобто ті, що не обслуговується. В основному це кредити державних банків.

Другий момент — це цінні папери. І якщо казати про стійкість банківської системи, вона зараз дійсно переживає, може, найкращі в історії часи.

Попри ці кредити, які не працюють?

Так, навіть попри ці кредити, що не працюють. У нас зараз рекордна прибутковість за всю історію — за 8 місяців був 1 млрд грн чистого прибутку, таких цифр ще не було. І у нас дуже велика прибутковість, дохідність банківського сектору. В нас так званий cost to income ratio, співвідношення операційних витрат до доходів складає всього-на-всього 50%. Це найкращий в Європі зараз показник. Тобто, щоб заробити одну гривню, наші банки витрачають всього-на-всього 50 копійок. Це дуже класний показник.

Тобто коли банківська система прибуткова, то вона здорова. Вона, як бізнес, може заробляти, і має якусь подушку безпеки.

Да, і головне, що вона може розрахуватись із вкладниками. Це головне для регулятора. Навіщо взагалі існують регулятори, існує НБУ? Для того щоб вкладники банків не страждали.

Зараз українські банки, вони прибуткові, вони операційно самостійні, більшість з них. І навіть вони досить стійкі до кризи. Вони зараз до потенційних криз стійкі десь приблизно, як два роки тому. Пам'ятаєте, що під час коронакризи, 2020 року, жоден банк не пішов з ринку.

Ви згадали, що 78 банків зараз існують. Я пам'ятаю, що років десять тому було їх близько 200, можливо, 190 з чимось. Де зникла половина банків? Може, більше навіть.

Навіть більше. Було 182, став 71 банк.

Якщо серйозно, то банки банкрутували і банкрутуватимуть завжди, з різних причин. В когось невдала бізнес-модель, не то став кредиктувати. А хтось занадто багато пішов кредитувати якийсь там окремий сектор, наприклад, металургію. Хтось займався схематозом, тому пішов з ринку. Хтось просто не витримав конкуренції.

Якщо ми беремо Німеччину, там 20 років тому було десь приблизно 2400 банків, зараз їх 1900. Тобто п'ята частина банків, навіть у Німеччині пішла з ринку.

Але в нас під час цього банкопаду була дуже велика особливість. Вона полягала в тому, що дуже багато з банків, які пішли, — їх вже не було. Це було як сухе дерево. Тобто банк не вів жодних операцій з іншими банками, з ринком. Все, що він робив — це брав депозити у населення і кредитував бізнес свого акціонера.

Такий пилосос.

Пилосос, який потім кредити не повертав. Найменший шторм, а в нас був не маленький, а величезний шторм — і всі ці банки, їх просто знесло, як вітром. Бо їх вже не було на початок 2013-го року насправді.

Тобто фактично за три роки 2015-2016-2017 роки понад 100 банків закрилися, або були виведені з ринку, або злилися. Зрозуміло. А тепер ситуація в банківському секторі повністю здорова, чи не повністю? Ви згадали про ці непрацюючі кредити, і переважно у державних банках? Як багато в нас державних банків сьогодні? Це вагома частина ринку, чи не вагома?

Це дуже вагома частина ринку. В нас держбанків зараз — з п'яти найбільших банків в Україні чотири — держбанки. При чому найбільші три банки — це теж держбанки: це ПриватБанк, Ощадбанк і Укрексімбанк. На них припадає десь 55% активів системи і десь близько 60% депозитів, тобто коштів, які звичайні українці та бізнес тримають в банках. Це величезний вплив на систему.

Це, взагалі, нормальна ситуація?

Ні, так не має бути, це унікум. У світі такого майже ніде нема, крім, хіба, дуже авторитарних режимі, до яких України ще не належить, і сподіваюся, не належатиме. Це результат, як то кажуть, legacy: того, що було націоналізовано ПриватБанк, те, що під час кризи всі люди вважали Ощадбанк та Укрексімбанк такою собі рятівною гаванню, і туди несли гроші. Тим більше Ощадбанку ще була стовідсоткова гарантія на всі кошти.

Тобто вони свою роль зіграли під час кризи, але зараз вже треба щось з цим робити. Бо це дуже погано, коли найбільші банки — державні, ще й НБУ — регулятор, який, в принципі, теж орган влади, і це теж держава. Ця система спотворює конкуренцію.

А влада намагається щось з цим робити? Чи є плани по продажу державних банків, або їхньої поступової приватизації? Ми знаємо, що у нас є Велика приватизація — нещодавно продали колишній завод "Більшовик". Чому б Фонду держмайна не виставити на продаж якийсь банк?

Андрію, в мене абсолютно те саме питання — чому ми так зволікаємо з тою приватизацією держбанків? Тому що я прийшов в НБУ у 2015-ому, і тоді були плани виставити їх на продаж у 2018-му. У 2018-ому були плани виставити на продаж у 2020-ому. У 2020-ому вже плани виставити на продаж у 2025-ому.

Я не знаю, скільки ще це триватиме. Але це постійне відтермінування, воно нам всім дуже не на користь, тому що ці банки постійно докапіталізовуються коштами платників податків.

Ви ж казали, що система прибуткова? Можливо, навпаки, вони заробляють нам гроші?

Поки що ні. Поки що ця прибутковість — це буквально один-два роки, і все. Це та курка, яка не несе золотих яєць, яка, навпаки, постійно вимагає кормів.

Тобто в цьому моменті вони прибуткові — але через те, що ми вклали вже багато грошей, і мабуть, в майбутньому так теж може. Тому може бути ризиковано їх лишати.

Саме тому вони і прибуткові, що колись вклали в них багато грошей. Але вони ці гроші поступово-поступово, вибачте за слово, проїдають. Якщо ми лишатимемо ситуацію, як є, без належного контролю з боку акціонерів, то банки і в майбутньому, знову ж таки, будуть збитковими.

А акціонер тут має бути приватний. Бо державний акціонер — це не його. Він лише опосередковано керує банками, як представник народу України. В менеджера не буде стимула ефективно керувати цим банком. Навпаки, буде великий моральний ризик видавати кредити під державні проєкти чи під якісь бізнеси.

Ви згадували, що Національний банк України є регулятором банківського сектору, і що його завдання - щоб вкладники були щасливі. Зрозуміло, що це таке перебільшення, образний художній вираз. Але я знаю, що є якась роль і Міністерства фінансів на банківському ринку України? І як між Нацбанком і Міністерством фінансів розподіляються повноваження? Де хто чим управляє? Можете пояснити цю систему?

Де-юре найбільшими трьома державними банками управляє Кабінет міністрів, а Міністерство фінансів управляє Укргазбанком. Де-факто Міністерство фінансів, звичайно, бачить, як всі ці банки працюють, скільки у них державного боргу у вигляді ОВДП. Національний банк всю цю систему регулює і намагається донести постійно вже 6 років вже за будь-якого голови правління — Валерії Гонтаревої, Якова Смолія, Кирила Шевченка, — Нацбанк постійно каже, що треба продавати держбанки, треба прискорювати приватизацію, треба роздержавлювати банківський сектор. Але мені здається, що Нацбанк просто ніхто не чує, а може, і не хоче чути. І це дуже прикро.

Пане Євгене, я бачу, що люди переважно негативно ставляться до кредитів. 

Це зрозуміло абсолютно. Дуже багато людей ще 20 років тому постраждали через значну девальвацію гривні, через те, що вони брали кредити переважно в доларах, а віддавати довелося в гривні. Там доходи впали, і тому, як кажуть, родовая травма, вона в людей є. З цим треба змиритися, і може це навіть, знаєте, і на краще. Тому що принаймні з тих часів українці вивчили, що за кредити є відповідальність.

Треба читати кредитний договір дуже уважно. У вас у самого був досвід колись із кредитами? Мали справу?

Звичайно, був — і квартира, і машина.

Позитивний? Негативний?

Дуже позитивний. Я вів перемовини з чотирма банками, вибирав умови, які мені були вигідні.

Ви влаштували цілий тендер із чотирма банками!

І я врешті-решт отримав автокредит на 11% в гривні. І потім через девальвацію я ще навіть трохи виграв, тому що в мене тоді зарплата була прив'язана до курсу долара.

Якщо говорити про кредити, бувають не тільки звичайні, споживчі, кредити, а бувають і спеціальні кредитні програми. Зараз ми чули про програму 5-7-9 і про іпотечну програму під 7%. Чи могли б ви оцінити ефективність цих кредитних програм? Чи мають вони право на існування, яка ваша оцінка?

Якщо вони існують - то мають право на існування. Що стосується 5-7-9, це програма-ракетоносій. Вона потрібна була для того, щоб запустити кредитування. Для того, щоб банки побачили, що є позичальники. Для того, щоб позичальники під час гострої фази, кризи рефінансували свої борги замість того, щоб їх взагалі не віддавати, і почали знову брати кредити на розвиток бізнесу.

Програма 5-7-9 із цією роллю ракети-носія, на мою думку, впоралися взагалі на 100%.

Якщо подивитись на початок цього року, приблизно ¾ усіх нових кредитів бізнесу - це були кредити за програмою 5-7-9. Зараз це менше половини. Тобто це означає, що кредитування зростає, але вже саме по собі. Програма 5-7-9 виконала свою ціль.

А іпотечна історія 7%? Я теж читав новини, що обсяги зростають. Можливо, вони не такі, на які сподівалися, коли запускали програму, але все ж таки йде зростання. Це зручний інструмент, чи він ризикований? Чи можна людям дивитися в цей бік?

Мені здається, коли кажуть, що програма працює погано, плутають терміни "доступна" і "масова". Іпотека дійсно доступна для середнього класу, для таких, як ми з вами. Для таких, як більшість наших слухачів, — це можливо. Чи може вона бути масовою?

Ні, іпотека за визначенням масовою бути не може. Тобто для людей із середнім достатком, із нормальною роботою є можливість покращити свою житлові умови.

Причому останні нововведення по цій програмі - що вже немає обмеження за віком цього житла. Це може бути хоч сторічна сталінка, її можна купувати. Це, як на мене, є дуже правильна ініціатива, і вона бюджету не коштує дуже захмарних грошей. Тому мені здається, що ця програма і дуже зважено зроблена, і вона має всі шанси, щоб розвиватися і надалі. На відміну від 5-7-9, яка вже свою роль зіграла.

Останнє питання - щодо звинувачень, що такі спеціальні програми можуть бути корупційними або корупціогенними. Чи є ризик, що в цих програмах э якийсь корупційний ризик? Знаю, що коли окремим категоріям населення видають гроші, то може бути.

Андрію, будь-які державні програми, вони як милиці: вони корисні, коли в тебе зламана нога. Коли, умовно кажучи, криза, — тоді вони допомагають. Коли ноги здорові, тобто здорова економіка, все розвивається, у людей зростають доходи, — державні програми самі по собі вже непотрібні. От на цьому етапі кредитування бізнесу держпрограми вже не потрібні так, як були потрібні рік тому.

А в іпотеці — навпаки, це дуже гарний старт.

Теги:
Читайте також:
Київ
+10°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 38.99
    Купівля 38.99
    Продаж 39.5
  • EUR
    Купівля 42.18
    Продаж 42.91
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
29 березня
10:58
Ексклюзив
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Боєприпаси в Україну почнуть надходити з квітня, і це суттєво змінить динаміку на полі бою, - Згурець
10:57
годинник, зміна часу
Україна 31 березня переходить на літній час: у Мінекономіки нагадали причини
10:55
ракета Х-101
У Молдові не підтвердили інформацію про проліт російської ракети над своєю територією
10:54
На фото: пропалестинська акція у Cтокгольмі з вимогою виключити Ізраїль з Євробачення-2024
Ізраїль закликав своїх громадян не ходити з національною символікою під час Євробачення у Мальме
10:49
Володимир Соловйов
У Вірменії заблокували трансляцію програм російського пропагандиста Соловйова
10:27
Валерій Залужний та Олександр Сирський
Сирський прокоментував звільнення Залужного
10:25
Анонс
Фільм Одеса: змінюючи код
Віднайти код Одеси у її героях: в п'ятничному ефірі Еспресо новий документальний фільм
10:22
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 29 березня: скільки коштує долар, євро та злотий
10:20
Фортифікації, зуби дракона
Військові та цивільні інженери об’єдналися для зведення фортифікацій на Запорізькому напрямку
10:16
Авдіївка
Сирський розповів, скільки українських військових потрапили у полон до РФ під час виходу з Авдіївки
10:14
Наводила авіабомби на Сумщину: СБУ затримала пособницю окупантів
10:07
Олександр Сирський, Рустем Умєров
У ЗСУ переглянули потребу в мобілізації 500 тис. людей, - Сирський
10:00
OPINION
Сергій Фурса
Чому поляки не вважають себе "боягузами"?
09:58
На фото: Антон Птушкін
"Смертю людини вже нікого на Заході не здивувати": Птушкін презентував документалку про тварин і війну
09:57
Patriot
Улітку Нідерланди розгорнуть системи Patriot у Литві
09:43
Олександр Сирський
Атаки дронами по кораблях РФ виявилися такими ефективними, що може йтися про зміну стратегії війни на морі, - Сирський
09:42
Оновлено
Атака на Україну 29 березня 2024
РФ атакувала Україну "шахедами" та ракетами: поранено 6 людей, пошкоджено ТЕС і ГЕС
09:41
Ексклюзив
окупанти в Криму
Ворог перекинув резерви з Куп'янського напрямку, щоб просунутися на Лиман, - командир взводу 95-ї ОДШБр Краснов
09:34
Огляд
світ, міжнародний огляд
Чи зможе Зеленський переграти Трампа, а Росія заблокувала спостережну місію ООН щодо санкцій проти Північної Кореї. Акценти світових ЗМІ 29 березня
09:13
На фото: Ксенія Мішина
Ведуча телешоу "Я люблю Україну" Мішина записала на Балі російськомовний подкаст зі своїм фітнес-тренером
09:09
Україна і США домовились про відтермінування виплат за державним боргом
08:55
Ексклюзив
Російські окупанти без опізнавальних знаків у Криму у 2014 році. Фото надано автором
Росіяни запустять залізницю від Маріуполя до Іловайська у квітні-травні та мріють про ще одну вздовж азовського узбережжя, - Андрющенко
08:38
Сумщина, шахеди, ППО, обстріл
Масована атака РФ: українська ППО знищила 84 повітряні цілі ворога
08:38
окупанти
Росія забирає нерухомість жителів ТОТ Луганщини та Донеччини, які поїхали з окупації, - ОВА
08:30
на фото: українська жінка
Близько 50% українських біженців, які опинилися у Польщі після повномасштабного вторгнення, висловлюють бажання повернутися в Україну, - дослідження
08:03
OPINION
Юрій Бутусов
Війна дронами. Прямі збитки Росії від атак на НПЗ сягнули півтора мільярда доларів
08:01
Бріджит Брінк
"Наша допомога потрібна зараз": посолка США Брінк відреагувала на російську атаку по Україні
07:49
Оновлено
втрати росіян
ЗСУ ліквідували 820 окупантів, 27 бронемашин та 56 БПЛА
07:24
санкції проти Росії
Японія продовжила торговельні санкції проти РФ ще на рік
07:22
Ємен, хусити
Сили США знищили 4 безпілотники хуситів, які намагалися атакувати судна у Червоному морі
07:15
Інфографіка
Регулювання Telegram та інших соцмереж: що пропонують народні депутати?
07:08
ООН
В ООН пояснили, хто стежитиме за санкціями проти КНДР після вето РФ на роботу спостерігачів
06:51
ЗАЕС Запорізька атомна електростанція
Експерти МАГАТЕ на ЗАЕС щодня чули вибухи впродовж тижня, а візит на сховище пального відклали через авіаналіт
06:49
На фото: військові
ISW розповів, на скільки просунулася РФ в Україні з початку 2024 року
06:48
олімпіада 2024
Польща відправить війська на Олімпійські ігри в Париж для допомоги в забезпеченні безпеки
06:29
Оновлено
Бєлгород
У РФ заявили про збиття 15 снарядів РСЗВ Vampire над Білгородом та областю: нібито є пошкодження
06:27
новини Львова
Окупанти планують "легалізувати" винищення української літератури на ТОТ, - Спротив
06:21
Окупанти, кримінал, росіяни
Запобігти потраплянню товарів до РФ: США просять американський бізнес вжити експортних обмежень
03:54
Макрон і Путін
Макрон назвав умови для запрошення Путіна на саміт G20
03:10
Ігор Потєря (праворуч)
UFC: українець Потєря проведе бій з непереможним росіянином
Більше новин