Без компромісів у Женеві: чим завершилися тристоронні переговори України, США та Росії
Черговий раунд тристоронніх переговорів між Україною, США та Росією у Женеві відбувся у напруженій атмосфері та вкотре засвідчив глибину розбіжностей сторін і відсутність компромісу щодо стратегічних питань
Женева як переговорний майданчик: формати й учасники

фото: соцмережі
Тристоронній раунд переговорів між Україною, США та Росією у Женеві відбувся 17 та 18 лютого. Зустрічі тривали два дні та включали як окремі двосторонні консультації за посередництва американської сторони, так і спільну тристоронню сесію.
Американську сторону, як і попередні рази, представляли спецпредставник Білого дому Стів Віткофф та Джаред Кушнер. У Женеві США виступили не лише модератором тристороннього формату, але й водночас проводили окремі консультації з європейськими партнерами, які перебували тут для координації позицій.
Українська переговорна команда залишилася без змін, під секретаря РНБО Рустема Умєрова участь в зустрічах у Швейцарії взяли керівник ОП Кирило Буданов, перший заступник глави ОП Сергій Кислиця, очільник парламентської фракції "Слуга Народу" Давид Арахамія та заступник начальника ГУР Міноборони Вадим Скібіцький.
Тим часом делегація росіян зазнала змін, замість ГРУшника Костюкова, який залишився просто учасником, цього разу її очолив помічник Путіна – історик Володимир Мединський. Серед інших членів російської групи – спецпосланець Кирило Дмитрієв та заступник міністра МЗС Михайло Галузін.
Перший день переговорів означили як напружений, а за словами Умєрова, "обговорення були зосереджені на практичних питаннях і механіці можливих рішень". Також він повідомив, що на завершення дня мав окрему зустріч із представниками США та європейських партнерів – Франції, Великої Британії, Німеччини, Італії та Швейцарії.
Переговорна робота другого дня зайняла близько двох годин, і зосередилась на обговоренні безпекових параметрів та механізмах реалізації можливих рішень.
Окрім того, як згодом повідомило Суспільне із посиланням на керівницю Служби секретаря РНБО Давітян, після основного раунду перемовин у Женеві Україна та РФ провели окрему зустріч, участь у якій взяли Умєров і Медінський, а також Арахамія. Проте теми їхнього спілкування залишилися наразі невідомими.
Військовий і політичний блоки: що відомо про розмови під час зустрічей

фото: Рустем Умєров/Telegram
Зустрічі у Швейцарії відбувалися на тлі того, як президент США Дональд Трамп двічі за останні дні заявив, що успіх переговорів залежить від України та Зеленського.
Після двох днів обговорень сторони домовились про наступний раунд, проте наразі без конкретики щодо дат та місця. Тим часом поступу у політичному напрямку, як і очікувала більшість експертів, не було. Чутливі питання не змінилися – як тема територій, так і ЗАЕС та безпекових гарантій.
Позиції сторін щодо окупованих територій залишаються принципово протилежними. Росія наполягає на закріпленні контролю над захопленими регіонами, тоді як Україна відкидає можливість юридичного визнання будь-яких територіальних втрат.
Український президент назвав перемовини непростими і також підкреслив різницю позицій. Разом із тим він зауважив, що у військовому напрямку всі сторони "були конструктивними".
"Поки що те, що я почув, що в принципі військові розуміють, як моніторити припинення вогню і припинення війни, якщо буде політична воля. Вони, в принципі, там майже про все домовилися. Моніторинг буде точно за участі американської сторони. Я вважаю, що це конструктивний сигнал", – зазначив Зеленський.
За повідомленнями окремих західних видань, під час переговорів обговорювалися варіанти тимчасових механізмів. Проте сторони не заявляли про погодження навіть рамкових формулювань.
Обережні формулювання після складного діалогу

фото: пресслужба президента
Після завершення женевського раунду сторони виступили із публічними заявами про змістовність переговорів, стриманими формулюваннями та обіцянками продовжувати роботу.
"Ми зосереджені на відпрацюванні ключових положень, необхідних для фіналізації процесу. Це складна робота, яка потребує погодження всіх сторін і часу. Просування є, але поки що без деталей. Наступний етап – досягти необхідного рівня узгодженості, щоб винести напрацьовані рішення на розгляд президентів. Наша задача – підготувати для цього реальну, а не формальну основу", – зазначив як підсумок двох днів у Женеві Рустем Умєров.
З української сторони було підкреслено, що будь-які рішення не можуть ухвалюватися під тиском і мають передбачати чіткі міжнародні гарантії безпеки. У заявах пролунала теза про те, що стратегічні питання, зокрема кордони і безпековий статус, не можуть бути предметом поступок.
Американська сторона обмежилася обережними коментарями про необхідність подальшої роботи та збереження діалогу. Посланець президента США Стів Віткофф за підсумками переговорів заявив про прогрес.
"Успіх президента Трампа в об'єднанні обох сторін цієї війни призвів до значного прогресу, і ми пишаємося тим, що працюємо під його керівництвом, щоб зупинити вбивства в цьому жахливому конфлікті. Обидві сторони погодилися надати оновлену інформацію своїм відповідним лідерам і продовжити роботу над досягненням угоди", – написав він у Х.
Тим часом головний переговірник росіян Володимир Мединський повідомив журналістам, що переговори були "складними, але діловими".
Західні аналітики після завершення зустрічей сходяться на тому, що позиції сторін не зближуються, і ключові питання залишаються нерозв’язаними – зокрема йдеться і про побоювання щодо можливості Росії затягувати час.
- Актуальне
- Важливе