
"Прогресу досягнуто": в Україні прокоментували підготовку до створення спецтрибуналу для РФ
Ініціатори створення спецтрибуналу для РФ підтвердили прогрес у технічній роботі над трьома проєктами документів для заснування судового органу
Про це розповіли засновники ініціативи "Трибунал для Путіна" під час конференції в Українському кризовому медіацентрі, передає кореспондентка Еспресо Наталя Стареправо.
Ідеться про двосторонню угоду між Україною та Радою Європи про заснування спецтрибуналу, його статут та розширену часткову угоду про управління спецтрибуналом. Також є певні рішення у тому, як саме працюватиме механізм.
Експерти зазначили, що несхвалення ініціативи однією з країн - членів ЄС не вплине на її роботу.
За час повномасштабної війни задокументовано понад 84 тис. воєнних злочинів Росії проти України. Найбільше порушень зафіксували за такими кваліфікаціями як загибель людей унаслідок обстрілу (5775), поранення (8170), насильницьке зникнення (3253); напад на цивільний обʼєкт (17421), пошкодження або знищення історичних памʼяток, релігійних споруд, лікарень, закладів освіти, культури, науки, мистецтва (3745), знищення або пошкодження майна (47592).
За три роки від моменту ініціативи було 9 подань до Міжнародного кримінального суду щодо конкретних злочинів РФ.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії, яка розпочалася у лютому 2022 року. Протягом трьох років учасники ініціативи — близько 40 громадських організацій — документували події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду в усіх регіонах України. Його мета - притягнути до відповідальності політично-військове керівництво РФ.
"Унікальний правовий механізм на рівні світових держав, які долучаються до розширеної часткової угоди. Затвердження статуту дасть поштовх до притягнення до відповідальності Росії як держави-агресора. Щодо моделей, яким саме буде трибунал, найкраща з них - європейська модель, де основу становлять усі держави. Не лише Україна буде керувати цим процесом", - сказала Владлена Падун, аналітикиня Української Гельсінської спілки прав людини (УГСПЛ).
"Україна дала поштовх для створення трибуналу. Завдяки угоді, яка буде підписана, ми зможемо передати матеріали, які були напрацьовані нами як ініціаторами трибуналу, до правоохоронних органів, генпрокурора – і розпочнеться розслідування. Які саме будуть етапи, ми не знаємо, оскільки ми не бачили тексту цього статуту. Але як відомо, всі три проєкти документів напрацьовані. Прогресу досягнуто", - додала вона.
- 20 квітня 2024 року Комітет міністрів Ради Європи доручив генеральному секретареві розпочати підготовку документів, що сприятимуть проведенню консультацій з Україною на тему створення спецтрибуналу щодо злочинів Росії.
- У лютому 2025 року генеральний секретар Ради Європи Ален Берсе висловив сподівання, що Спецтрибунал для РФ запустять уже цьогоріч. Для цього потрібно створити структуру й надати ресурси.
- 21 березня очільник МЗС Андрій Сибіга повідомив, що у Страсбурзі завершили роботу над ключовими правовими документами для створення спецтрибуналу для Росії.
- Актуальне
- Важливе















