
У США є потужний аргумент, щоб повернути ЗАЕС Україні, - експертка з енергетики Войціцька
Вікторія Войціцька, директорка з адвокації в енергетичному секторі Міжнародного центру української перемоги (ICUV), зазначила, що до повномасштабного вторгнення 4 з 6 ядерних блоків на ЗАЕС працювали на американському пальному компанії Westinghouse
Про це вона розповіла в етері Еспресо.
"Безумовно, для України повернення ЗАЕС є стратегічно важливим питанням не тільки з погляду безпекового компонента, а також і забезпечення достатніми потужностями генерації електроенергії у майбутньому. Крім того, важливим є питання ядерної небезпеки для наших європейських партнерів. Однак і для наших американських партнерів питання ЗАЕС є важливим. Слід згадати, що до повномасштабного вторгнення 4 з 6 ядерних блоків на Запорізькій АЕС працювали на американському пальному компанії Westinghouse, яка мала величезні плани щодо реалізації свого пального на українських атомних електростанціях", - зауважила Вікторія Войціцька.
За її словами, у нас є потужний голос у вигляді американської компанії, яка має лобіювати наші спільні інтереси щодо повернення ЗАЕС під контроль України. Також треба пам'ятати, що США мають інтерес щодо видобутку рідкісноземельних мінералів та інших надр на території України, для чого будуть потрібні великі обсяги електроенергії. Станом на зараз в енергосистемі України не вистачає приблизно 2 ГВт потужностей. А з поверненням ЗАЕС у нас перекриється цей дефіцит і навіть будуть утворені додаткові об'єми.
"Щодо повернення ЗАЕС під контроль України, то тут дуже потужний голос мають саме американці. Враховуючи, що на Запорізькій АЕС є саме американське пальне, то згідно з законом США – ніхто, окрім авторизованої сторони, не має права підходити до американського пального, яке там присутнє. А у нашому випадку авторизована сторона - Україна та персонал на ЗАЕС. До речі, росіяни були попереджені листом від міністерства енергетики США ще у 2023 році, що Росатом має дотримуватися вимог американського законодавства, інакше – нестиме кримінальну відповідальність. Тому, є потужний аргумент у руках наших американських партнерів, щоб переконати Росію повернути ЗАЕС під контроль України", - підкреслила експертка з енергетики.
Войціцька додала, що після повернення ЗАЕС Україні треба думати, як будуть структуровані взаємовідносини України та Росії, бо атомні електростанції – елемент нашого суверенітету та енергетичної незалежності.
- Раніше спецпредставник президента США з питань Близького Сходу Стів Віткофф заявив, що під час перемовин з російськими представниками обговорюються питання Запорізької АЕС і доступу до портів.
- Водночас Зеленський зазначив, що під час діалогу з Трампом порушувалось питання відновлення Запорізької АЕС.



- Актуальне
- Важливе











