Все, що потрібно знати про іранські дрони. Колонка Сергія Згурця

РФ використовує ударні іранські дрони для ударів по українських містах - які є рецепти проти безпілотників, що турбують українців щодня

Сьогодні РФ використовувала ударні дрони хвилями для ударів по наших містах, зокрема Києву. На столицю летіло 28 іранських БПЛА, 23 з яких було збито. За даними розвідки, Росія замовила в Ірану 2,4 тис. дронів "Shahed-136". В таких обсягах їх ще немає, а те, що є – ефективно знищується ЗСУ. Іран вперто не визнає, що продає цю зброю Росії.

Сьогодні командування ПС повідомило, що з вечора 16 жовтня знищено 37 дронів-камікадзе, а запущено було 43 дрони. Фактично, показник знищення дуже великий. Для цього використовувалась авіація і ЗРК. Міністр оборони Резніков сказав, що треба інтегрувати найкращі уми, аби знайти способи боротьби з цими дронами.

Іранські дрони: як їх знищують

"Shahed-136" – це не вундервафля, не суперзброя. Це масова дешева зброя і її найголовніша небезпека в тому, що РФ може налагодити умовно ліцензійне виробництво і будувати їх в необмеженій кількості. Всі компоненти, які там використовуються – фактично, цивільні.

Для протидії дронам використовують переносні зенітно-ракетні комплекси, яких недостатня кількість в армії. Зараз дуже велика кількість вражень – це стрілецька зброя, але це більше випадковість. Кількість куль, які потрібно випустити, щоб вразити такий БПЛА – біля 800. Також ефективно використовується авіація, але у зв’язку з тим, що її не так багато – це певна проблема.

Якщо ми говоримо про знищення десятків дронів-камікадзе за добу, то в першу чергу, це ЗРК. Вкрай важливий аспект – від кожного пострілу ракет більше не стає, особливо, коли ми говоримо про радянські системи типу "Оси" чи "Бук".

Другий аспект – це ПЗРК. Вони можуть бути ефективні, але питання в організації достатньої кількості та бійців. Тактика застосування таких дронів, як "Shahed-136" полягає в одночасному масованому запуску. Один боєць з одним ПЗРК може збити лише один дрон. Якщо летить 30 одиниць, треба мати потужний арсенал. Також можуть збивати зенітні установки.

Дрон має бути уражений стрілецькою зброєю далеко від міст, бо вони є цілями. Він все одно впаде в районі житлових будинків. Далі – перспективні засоби ураження, те, що зараз розробляється – лазерні, мікрохвильові комплекси. Це лише дослідні зразки.

Радіолокаційна боротьба проти Shahed-136

Відносно зв’язку – придушування за допомогою РЕБ, дрон немає зворотного зв’язку. Все, що можна зробити – це подавити супутникову навігацію, він перемкнеться на автопілот. Для розуміння – там працює примітивна система наведення й у неї похибка 5%. Якщо його глушити весь політ від Білорусі до Києва, то похибка складе 5%. При розмірі діаметра Києва у 24 км – це не дає жодного шансу на промах. РЕБ – це дуже ефективна система проти цивільних дронів. Військові дрони суттєво імунні до РЕБу. "Shahed-136" має розвинену систему супутникової навігації – придушування його РЕБом малоймовірне чи малоефективне на великих відстанях.

Наші військові говорять про те, що придушити Shahed РЕБом не вдається. Система, яка протидіє засобам РЕБ і на Shahed, і на Орлан однакова. Що говорить про існування контактів між іранцями та росіянами, які використовували схожі схемотехнічні рішення для прикриття своїх безпілотників і елементна база схожа. Сьогодні військові мені казали, що на платі на збитому Shahed стоїть 2022 рік. Це плата куплена на Тайвані й мені казали, як працюють санкції. Санкції не працюють, бо це цивільні компоненти, які використовуються в обох розробках. Що говорить про певну кореляцію дій двох країн.

Як краще виявляти та знищувати дрони

Комплекси виявлення і знищення мають бути масовими та дуже дешевими. Це звукові, радіолокаційні способи виявлення. Дуже ефективно – застосунок "єППО". Смартфонів багато і людей, які можуть давати інформацію — теж. Для Shahed це дуже ефективне рішення. Для знищення ані стрілецька зброя, ані ПЗРК не дуже розвинені. Зараз декілька команд працюють над безпілотниками-перехоплювачами. Це занадто дешевше, ніж ПЗРК.

Ми протидіємо таким дронам, які не є класичними дронами-камікадзе, коли оператор сидить за пультом і направляє його на ціль. В цей дрон заклали координати й він летить за маршрутом. Там глушити можна лише супутникову навігацію і це необхідно робити на великих відстанях. Найбільш ефективна дія – це кінетичне фізичне знищення, а не приглушення його каналів координат.

Кожна розробка має бути багатофункціональною і працювати не лише проти Shahed. Дрони-перехоплювачі найбільш економічно обґрунтований засіб. Його вартість буде в рази менше, ніж одна ракета до ПЗРК Stinger і це багатофункціональний засіб, тому що він дозволить перехоплювати не лише "Shahed-136", а й "Орлан-10", який робить досить велику кількість проблем на передовій. Плюс це менше вимивання ракет, які є в наявності.

Що відомо про новий безпілотник, який Іран може передати РФ

Мова йде про БПЛА, дуже схожий за принципом на "Shahed-136". Іранці говорять, що він має реактивний двигун, на доступних фото – звичайний з поршневим пропелером. Вони заявляють, що він може наводитися на радіолокаційні станції. Теоретично, це дійсно можливо. Але треба розуміти, що є вірогідність того, що там звичайне наведення по координатах. В нього бойова частина більше, ніж у "Shahed-136". Орієнтовно йде мова про 90 кг. Він значно потужніший, більший. Відносно дальності - вони заявляють про 1700 км.

Слідкуйте за подіями в Україні та світі разом з Еспресо! Підписуйтесь на Telegram-канал: https://t.me/espresotb