"Зробіть нарешті кроки, здатні зупинити агресора, доведіть, що угода - не просто обман": Кравчук, Кучма та Ющенко звернулися до країн - підписантів Будапештського меморандуму

15 лютого, 2022 вiвторок
17:38

Президенти України Леонід Кравчук, Леонід Кучма та Віктор Ющенко звернулися до країн - підписантів Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї (Будапештського меморандуму) з вимогою здійснити кроки, які зупинять агресію Російської Федерації

Зміст

Про це йдеться у тексті звернення.

"Майже три десятиріччя тому відбулася подія, відлуння якої струшує світ зараз. П'ять ядерних держав зобов'язалися перед Україною поважати її незалежність та територіальну цілісність. Надання гарантій безпеки (а саме ці слова були у назві Будапештського меморандуму, під яким поставили свої підписи супердержави) стало умовою добровільної відмови України від її ракетно-ядерного потенціалу. На той момент він був третім у світі, перевершуючи потенціали Франції, Великої Британії та КНР. Тепер Україна може згадувати урочисті обіцянки "великої четвірки" (ми були вдячні, що до меморандуму приєднався Китай) хіба що як знущання", - йдеться у повідомленні.

Президенти наголошують, що у 2014 році Росія окупувала Крим та частини Донецької та Луганської областей, сьогодні є загроза подальшого російського військового вторгнення, а також існує загроза економічної блокади України. Водночас в одному з пунктів меморандуму зафіксовано, що економічний тиск на Україну неприпустимий.

"Що ж ми чуємо у відповідь на такі дії від тих учасників угоди, на чий захист та на чию рішучість ми мали б розраховувати? Тільки заклики до їхніх громадян та дипломатів тікати з небезпечної України якнайшвидше. Тільки страхітливі попередження про вторгнення як не сьогодні, так завтра, які вже завдали величезної шкоди нашій економіці та сіють паніку серед населення. Тільки суворі попередження агресору, що він заплатить якусь "ціну" (яка, правда, не включатиме "Північний потік - 2" та SWIFT). І це - все?" - зазначається у тексті звернення.

Кравчук, Кучма та Ющенко наголошують, що при укладенні угоди з нашою державою країни не хотіли рівності, а просили підтримки їхньої монополії взамін на захист.

"Ми тоді повірили, хоча у тому ж 94-му році один з підписантів Будапештського меморандуму у приватній розмові сумно попереджав: вас дурять", - йдеться у повідомленні президентів.

У зверненні зазначається, що сьогодні країни - підписанти меморандуму можуть довести свою силу та відповідальність, ставши на захист України під час збройної агресії РФ. І зараз на кону світовий авторитет та майбутнє безпеки усього світу.

"Сьогодні - вирішальний момент, коли ще можна довести, що Будапештський меморандум не був простим обманом. Що сильний може бути чесним та сміливим. Що сила - не лише у можливості погрожувати тим, хто слабший, а й в умінні тримати власне слово. Так доведіть свою справжню силу. Реально, дійсно допоможіть тим, хто вам колись повірив. Зробіть нарешті ті кроки, які здатні зупинити агресора, а не підкріпити його віру у безкарність. Скажіть нарешті ті слова, які змусять його замислитися, а не глузливо посміхатися", - заявляють президенти.


Слідкуйте за подіями в Україні та світі разом з Еспресо! Підписуйтесь на Telegram-канал: https://t.me/espresotb
Теги:
Читайте також:
Київ
+16.9°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • Актуальне
  • Важливе
2026, понедiлок
8 червня
17:41
Польща солідарна з Україною
Україна-Польща. Москва зосередилася насамперед на спробах підірвати "спільний фронт безпеки"
17:32
Запоріжжя, наслідки атаки РФ 08.06.2026
РФ атакувала Україну БПЛА та авіабомбами: у Запоріжжі двоє забилих, у Слов'янську - дев'ятеро поранених
17:20
Огляд
Україна Польща
Муссоліні залишили орден Білого Орла, а Зеленського хочуть позбавити: у чому суть нової польсько-української суперечки. Пояснюємо
17:01
OPINION
Кубинська безпорадність росіян
16:52
знущання в Одеському СІЗО
ДБР відкрило провадження через відео зі знущаннями над експрацівником ТЦК у СІЗО
16:32
Всеволод Князєв
Викриття топпосадовців і 5 років тюрми: Князєв пішов на угоду з прокуратурою
16:29
Ціни на пальне, АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
16:26
Дональд Трамп
Трамп знайшов нового посередника на переговорах з Росією, — ЗМІ
16:21
курс валют
Курс валют на 8 червня: гривня послабшала щодо долара
16:15
безпілотник, дрон, шахед
В Україні створили автономні дрони-перехоплювачі "шахедів", - Федоров
16:06
Заступник міністра науки Польщі Анджей Шептицький
У Польщі заступника міністра науки українського походження Шептицького розкритикували за порівняння бійців УПА з антикомуністами
15:43
Віктор Медведчук
Державі повернули 10 гектарів лісу на Київщині, які пов’язують зі структурами Медведчука
15:39
Віктор Орбан
В Угорщині вимагають розслідування корупції оточення Орбана
15:24
PR
Церемонія вручення нагороди
blago відзначили подякою на премії "ТОП-100 жінок України"  від проєкту "Сила Впливу"
15:19
Посадовцем ГУР, на якого агент росіян готував замах за $100 тис., виявився Андрій Юсов
15:01
ЄвропейськийСоюз, ЄС, Европарламент
У ЄС підтвердили, що роботу над 21-м пакетом санкцій проти РФ закінчать цього тижня
14:57
ППО
Вже 30 компаній отримали право створити приватні групи ППО
14:39
Ексклюзив
ударний БПЛА
В історії повітряних війн такого не було: військовий експерт Яким'як про безпілотні операції на території РФ
14:27
Українці у Дюссельдорфі, Німеччина
Опитування: понад 60% українців підтримують припинення вогню за участі військ ЄС на лінії зіткнення
14:25
єврокомісарка з питань розширення Марта Кос
До Києва прибула єврокомісарка Кос, щоб обговорити необхідні реформи для вступу в ЄС
14:01
OPINION
блог Тарас Шамайда
Є принципи, від яких Україна, на відміну від Польщі, ніколи не відмовлялася
13:59
Юлія Свириденко
У межах Ukraine Facility Україна отримала транш на 2,8 млрд євро, - Свириденко
13:38
Дональд Туск на Мюнхенській безпековій конференції (14.02.2026)
Туск закликав Зеленського й Навроцького до прямої розмови. У Польщі збирається засідання щодо ймовірного позбавлення президента України ордена Білого Орла
13:24
На Філіппінах землетрус забрав життя людей, зруйнував будівлі та спричинив цунамі
13:16
Олександр Сирський
Сирський: Співвідношення звільнених і втрачених територій становить +100 кв. км на користь ЗСУ
12:57
Китайський дрон РФ, збитий ЗСУ на Донеччині
Авіація НАТО перехопила дрон, який порушив повітряний простір Латвії
12:31
Гривня, гривні, гроші
До 2029 року середня зарплата в Україні може перевищити 44 тис. грн
12:28
Оновлено
Нікол Пашинян
Вибори у Вірменії: усі голоси підраховано, партія Пашиняна виграла з 49,8%
12:15
Оновлено
Тримання під вартою на 60 діб без права на заставу: Водію за смертельне ДТП у Соломʼянському районі обрали запобіжний захід
12:10
Ексклюзив
ППО Москва
Навколо Москви створюють вже четвертий ешелон ППО,- військовий експерт Яким'як
12:07
Сили оборони, ЗСУ, фронт, Генштаб
Україна змінює хід війни на свою користь, і це лякає Європу, - The Telegraph
11:50
PR
Скільки коштує підготовка до НМТ і
Майже мінімалка: скільки коштує підготовка дитини до НМТ у 2026 році
11:36
Кінбурнська коса
Російські війська евакуйовуються з Кінбурнської коси, - АТЕШ
11:22
Кая Каллас
"Маємо зробити все, аби Україна та РФ могли розмовляти одна з одною": Каллас закликала чинити тиск на Москву
11:01
OPINION
Вірменія. Четверта поспіль поразка російської пропагандистської машини
10:58
росія потяг ржд
Росія припинила рух пасажирських поїздів до Криму через атаки українських дронів
10:56
Ексклюзив
Трамп на даху
Тактику Трампа вже розкусили: Рибачук про позицію США щодо війн в Ірані та Україні
10:51
Кая Каллас
ЄС уперше введе санкції щодо судноплавства Ірану й запровадить нові проти РФ, – Каллас
10:48
Дональд Трамп
Трамп заявив, що не обіцяв не втягувати США у закордонні війни
10:20
безпілотник, дрон, шахед
Після нічної атаки РФ по Україні у Молдові знайшли уламки безпілотника
Більше новин