live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Арсен Аваков: Бойові командири АТО мають прийти в Раду

7 вересня, 2014, 00:45
В ефірі програми «Вечір з Миколою Княжицьким» на Еспресо.TV міністр внутрішніх справ Арсен Аваков розповів про власні статки, заплановану реформу МВС та пояснив, чому не любить слово "люстрація" і носить порожні погони

Про багатство

Я колись займався великим бізнесом, і в масштабах Харкова це був досить великий бізнес, але після того було жорстке зіткнення з харківськими Допою і Гепою, з тим режимом. Тоді, коли мене через це два роки не було в Харкові, бізнес був повністю зруйнований. Я багатий не тим. Мої роки – моє багатство. В мене є все необхідне – я має хороший комп’ютер, книги, і дай бог мати вільний час.

Зараз в мене є невеликі долі в підприємствах, однак вони незначні в контексті розуміння в українському суспільстві поняття «багата людина».

Про добровольчі батальйони

Ідею створення добровольчих батальйонів ми обговорювали втрьох – з Турчиновим і Пашинським. І це було досить швидке рішення, тому що особливо ніколи було думати. Ми побачили ситуацію, коли стало зрозуміло, що аби захиститись від агресії, треба діяти нестандартно. І тоді було прийнято рішення створити спеціальні підрозділи при МВС, які складають добровольці. Такий нестандартний крок.

Кожен, хто мав бажання, міг пройти певні комісії і стати міліціонером. У нас були фантастичні ситуації – коли люди виходили із в’язниці, із опонування «Беркуту» ще вчора, а сьогодні ставали пліч-о-пліч у підрозділі  того ж МВС. В нормальному ритмі життя це потрібно б пройти певний проміжок часу, охолонути, прийняти факт, що МВС це «наше МВС», а не колишнє. А в сьогоднішніх реаліях це все спресовано і відбулося фактично за кілька днів.

Я згадав нагородження відзнаками бійців добровольчих батальйонів, яке відбувалося в таборі під Слов’янськом буквально за кілька днів після звільнення міста. Тоді ми вдвох з прем’єром Арсенієм Яценюком туди приїхали. І там виходить один офіцер у польовій формі (там нема парадної форми, що маєш, те і вдягаєш) з явно зірваними нашивками «Беркуту» на рукавах у формі відповідної фактури. Він отримав орден за неймовірно героїчний вчинок – він підбив БТР противника. Він отримав орден, повертається і йде в стрій, а не спині в нього фарбою написано «Беркут». І я подумав, мене це не бентежить.

Ще був момент, коли ми з хлопцями з депутатської комісії виходили на блок-посту №2 біля Слов’янська перевірити, як там наші хлопці. На той момент на кожному блок-пості були і Збройні Сили і  спецпідрозділи міліції. І там була частина звідного загону, в якому служили колишні беркутівці з Києва. Серед депутатів тоді був Андрій Іллєнко, Кайда, хлопці не найспокійніші, а на зустріч їм стоять міліціонери київські. «Я вас знаю», - «І я вас знаю», - побраталися між собою. В сьогоднішній ситуації всі ті конфлікти спалюються.

Де це виходить – формується ідеальний сплав добровольця-патріота і міліціонера з новими рисами. Це сильна компонента. Де не виходить сформувати такий сплав – це все відторгується від системи.

Про політичні фальшивки в зоні АТО

Воєнні умови хороші тим, що в них згорає все фальшиве. І коли всі ці ідеали фальшиві, то на війні цього ніхто не сприймає. Тому дуже швидко з’ясовується, або ти справжній воїн, або ти фальшивка. Томі ті політичні фальшивки і позери, яких ми знаємо, кілька разі з’їздивши в зону АТО, більше там не з’являються, а імітують з боку свою присутність. Бо ця ситуація їх відторгає.

Про порожні погони та військове звання

Це порожні погони – я міністр внутрішніх справ, і іноді виникає необхідність з’явитися в строгій формі в польових умовах і дивно виглядало б, якби я з’явився в костюмі з краваткою. Таку форму мені запропонувала Нацгвардія.  Я в званні старшого лейтенанта, це військове звання. Тут я не атестувався і не отримував звання і не являюсь генералом армії, як мій попередник і розраховую, що й не буду ним. Подвиг Хорошковського я повторювати не стану, а буду просто цивільним міністром.

Про реформу МВС

Наступного тижня я виступлю з концепцією реформи МВС. Вона передбачає, що глава МВС має бути цивільною особою. І загалом МВС буде значною мірою демілітаризованим, матиме «більш цивільні» функції.

Євген Захаров (відомий правозахисник, голова Харківської правозахисної групи) – глава експертної ради в Міністерстві внутрішніх справ, яка займається питаннями реформування відомства. Він – сторона громадськості, яка намагається змінити це міністерство. Він також підібрав достатньо багато людей з різних громадських організацій в свою команду. МВС таке потворне зараз, як і все наше суспільство було. Його необхідно реформувати негайно. Зараз є вікно можливості. В вересні я цей концепт запропоную, а до середини жовтня (до виборів) ці зміни треба «просунути» через парламент і уряд. Бо після виборів з’являться нові люди, нові комітети, новий склад уряду…

Про радників

Антон Геращенко був наймолодшим главою районної адміністрації Красноградського району Харківщини, коли я працював губернатором. За підсумками своєї роботи на цій посаді він має орден «За заслуги» в настільки молодому віці. Практично ідеально ми з ним тоді розгорнули програму газифікації сіл Красноградського району.  Він не є звичайним чиновником, Геращенко досить вільна людина і не боїться називати «кішку кішкою». При всьому цьому Геращенко має пробивну силу. Він іде і домовляється з чиновниками Міноборони там, де ні у кого не виходило. В мене багато правильних радників і в цьому моя сила. Це і Юрій Касьянов (відомий волонтер), і Зорян Шкіряк, а тепер і Таня Чорновол. Вона пішла з уряду, бо не є чиновником в класичному розумінні цього слова. Її енергія заточена на інше.  І вписати її в цей механізм роботи уряду не було хорошим рішенням. В неї завищені були очікування від своєї функції в уряді, вона зрозуміла, що це не її. Ми поговорили і знайшли таку функцію – уповноважений міністра внутрішніх справ по роботі і забезпеченні інспекційної функції 34 наших добровольчих батальйонів. Ще не встигло висохнути чорнило на підписі під наказом про призначення, як вона вже дзвонить з Маріуполя – вона вже в «Азові». Це її стихія. І якщо там буде щось не так, то Таня гори зверне, але зробить так, аби все було «так». Вона повідомить і ми швидко зможемо вирішити проблему. Адже одна з найбільших проблем цієї війни – це відсутність злагоджених дій між і нормального потоку інформації.

Про бої під Іловайськом

До нас зайшли професійні десантні війська, танкова бригада російська професійна на новітньому обладнанні. І хто проти них? Проти них добровольчі батальйони, у яких з важкого озброєння – ну «Фагот», гранатомет, «Муха», РПГ-18, крупнокаліберні кулемети – це свято. Спочатку не давали, тому ще це не професійні військові, був певний страх. Як давати непрофесійній людині важке озброєння? Потім вийшло, але в будь-якому разі це непідготовлені люди. Так, у них відваги повне серце, може навіть більше, ніж у професійних військових. Так вже вийшло, але це піхота.

Є три умови, за яких має розвиватися наступ. Якщо немає розвідки – не можна, якщо немає резервів – не можна, і якщо немає інженерних шляхів і підтримки – теж не можна.  Так от наступ під Іловайськом йшов всупереч. Не було ані розвідки, ані резерву до цього наступу, ані інженерної підтримки. В тому числі це одна з моїх претензій. З іншого боку вся ця війна – це війна всупереч, абсурдність така… І вийшло, що наші добровольчі батальйони несподівано протистоять професійній російській армії. Ось на цю річ ми не розраховували.

Про дитинство в гарнізонах та навчання з Віталієм Кличком

Мій батько був військовий, він в авіації служив. Штурман був бомбардувальник, я все своє життя юність прожив у військових містечках. Я розумію, що таке військова служба. В Чехословаччині в одній школі з Кличком вчився. Я був в старшому класі, а він був в молодшому. Сподіваюся, я його не ображав…

Про можливість балотуватися до Верховної Ради

Додумаємо, подивимося, а чи потрібно це. Спочатку було б непогано розібратися з війною, а потім з виборами, а з іншого боку ті хто за вибори негайно показують на цей парламент і говорять: «Хіба це парламент? Це ж чорт знає що. В ньому Олена Бондаренко виходить на трибуну, і рука тягнеться до пістолета. Прямо скажемо. Такий парламент треба міняти». Теж правда. Це був образний вислів і Олена Бондаренко народний депутат, недоторканий. Так от країна в момент виборів це країна в дестабілізації і багато політиків і державних діячів будуть відволікатися на те, щоб провести правильну виборчу кампанію, боротися за довіру людей. Це добре, це нормально, але в цей момент потрібно боротися з зовнішнім ворогом. Як поєднати ці дві речі? Я просто пережив президентські вибори і думав, що таких важких часів вже не буде, але в нас одне змінює інше. У нас спочатку була революція, потім постреволюція, потім вибори в умовах агресії і ми трималися з останніх сил, зціпивши зуби, обрали президента в першому турі. Добре, що в першому, якби в другому Путін максимально перешкоджав би цьому. Те ж саме і зараз. Так, вибори потрібні, с точки зору воєнної доречності і консолідації сил, я б їх проводив пізніше. Але, судячи з усього жереб кинуто, рішення прийнято.

А те, що політика достатньо складна і брудна – це очевидно. Але, якщо прагнеш щось змінити в цьому житті ти вимушений забруднити руки. На жаль це теж правда, тому що немає ідеальних моделей.

Про те, що так і не змінилося після революції

Люди як велися на маніпуляції так і продовжують, телевізор їх зомбує і в поганому і хорошому смислі слова, ток-шоу тривають і люди в більшості своїй в це вірять, центральні канали країни в залежності від волі своїх власників, міняють кут зору праворуч ліворуч і навіть найсильніші політики країни вимушені з цим рахуватися…

Все ж таки треба 40 років по пустелі водити… Суспільство повинно мінятися само і воно буде змушувати мінятися політиків і еліту. Інакше не вийде. Якщо ми раптом сидимо і думаємо: «Так, якщо ми зараз висунемо нового президента, новий склад уряду, новий парламент і все-все зміниться». Не так. Все ж таки знизу догори вся вертикаль повинна ментально мінятися і ось це те, що не відбулося. Це відбувається, але дуже повільно, а нам всім шкода, що наше життя коротке, і ми цього не побачимо.

Про люстрацію

Це профанація багато в чому. Я навіть слово люстрація не хочу вживати, настільки воно скомпрометоване, на стільки в ньому мало смислу залишилося. Чи потрібен фільтр во владі від людей, що скомпрометували себе? Потрібен. І я вважаю, що людей, які себе скомпрометували не потрібно пускати нагору. Але коли в цьому законі про люстрацію з’являються смішні речі… Я до люстрації ставлюся нормально по суті, але ненормально до популізму в цьому питанні. Тобто це має бути спокійний планомірний процес, що відсікає очевидні шари, що віджили.

Про третій Майдан

Майдан виникає не тоді, коли його анонсують, а коли виникає сукупність всіх ситуацій. Та людина яка на війні, навколо якої вибухають міни, і я таких людей бачив в цій ситуації багато. Я досить небагато часу проводжу на лінії фронту, а коли звідти повертаються мої співробітники, я бачу, що у них щось міняється о очах. Це зміна цінностей. Я це називаю так – це війна опалює і прибирає все наносне  і люди бачать чисту правду. От у цих людей загострене почуття справедливості. Коли ці люди повернуться з цими цінностями загостреними, з яких згоріло все несправжнє – це хороша сила, що змінює. Хочеш назвати це третім Майданом. Нехай це називатиметься третім Майданом. Це буде критична маса змін. Добре, коли бойові командири наших батальйоні йдуть в політику. Чим більше цих хлопців буде в списках, тим краще. Те що відважна людина буде в списку партії і буде входити во фракцію це гарантія того, що ця партія не скурвиться. Це такий буде прес, що підтискає, і де цей пацан буде сидіти і думати: «Ні фіга собі, я не піду на таке змовництво, тому що разом зі мною під кулями. Я вижив, а мої друзі убиті…» у нього справжні цінності. Люди зі справжніми цінностями знайдуть кому довіряти, вони знайдуть чесного журналіста, чесного менеджера. І буде той сплав, що працюватиме.

 

Все по темі

новини партнерів

30 квітня, 2017 неділя

29 квітня, 2017 субота

30 квітня, 2017 неділя

29 квітня, 2017 субота

28 квітня, 2017 п'ятниця

Відео

Введіть слово, щоб почати