Нові "януковичі". Чому спецконфіскація це реальний індикатор змін

Портников Віталій
16 березня, 2016 середа
18:47

Люди, які виступають проти закону про спецконфіскацію власності людей режиму Януковича в перспективі самі хочуть бути "януковичами", вважає Віталій Портников

Зміст

У мене не було ніяких сумнівів, що із законодавством про спецконфіскацію власності представників режиму Януковича у нас нічого не вийде - як би не наполягали на цьому прихильники повернення коштів.

Спецконфіскація - це не "безвізові" закони, не декорація антикорупційних органів, не гучні заяви чергових популістів. Це - реальний індикатор готовності еліти і суспільства до справжніх змін. І я не знаю, чи потрібно пояснювати, що до таких змін у нас мало хто готовий.

Досить порівняти країни, які перейнялися поверненням коштів повалених диктаторів з тими, хто так і не повернув гроші, щоб зрозуміти, що означають справжні зміни.

Те, що Чилі - справжня демократія, доводити не потрібно. Але цій країні вдалося повернути собі гроші Піночета. Те, що в Конго (Кіншаса) зберігся напівфеодальний режим, пояснювати не потрібно: але ця країна не стала повертати мільярди диктатора Мобуту.

А є й інший хороший приклад - Киргизія. Тут провели внутрішнє розслідування щодо грошей колишнього президента Бакієва, але на Заході немає впевненості в тому, що повернуті гроші не будуть знову розкрадені. Отже, гроші Бакієва до Киргизії не повернулися.

Для повернення коштів, які крадуть диктатори, необхідно поєднання наступних чинників: конкретних правових зусиль країни, яка зацікавлена ​​в цьому, професійних зусиль відповідних структур, міжнародної підтримки і довіри до країни, яка хоче повернути гроші. І, звичайно, швидкість - кого в світі будуть цікавити запити про розкрадання через десятиліття?

Відсутність хоча б одного з цих факторів - чіткий індикатор небажання змінюватися насправді, прагнення вибудувати декорацію замість держави.

Не потрібно самих себе обманювати: у бідній країні ніякі антикорупційні структури не є греблею проти корупції та монополізації бізнесу. І для Заходу наявність цих структур є важливою перш за все для захисту власних інвестицій, а не для турботи про вкрадені у нас з вами кошти. При цьому з внутрішньою корупцією - як показує досвід Італії, Греції, Болгарії, Румунії та інших країн - можна боротися десятиліттями. І аж ніяк не завжди успішно.

Реальним заслоном перед тотальним пограбуванням країни авторитарним режимом і олігархатом може бути тільки конфіскація вкрадених коштів. Тільки злагоджена робота українського і міжнародного правосуддя. Тільки виключення прецеденту повторення пройденого.

І коли ми чуємо коментарі про неприпустимість спецконфіскаціі, ми повинні розуміти - люди, які їх виголошують, які голосують проти, зовсім не є прихильниками Януковича.

Просто вони самі хочуть бути в перспективі Януковичами. Або служити якомусь своєму новому Януковичу - у якого ніхто ніколи нічого не відбере.

Теги:
Читайте також:
Київ
+19.5°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • Актуальне
  • Важливе
2026, вiвторок
9 червня
21:04
Ексклюзив
Між півднем України та Кримом є дві больові точки для ворожої логістики, - Лакійчук
20:52
До Коаліції за повернення українських дітей приєдналася Боснія і Герцеговина, - Сибіга
20:13
Норвегія
Норвегія виділить близько 100 млн євро на морські дрони для України
20:11
Дональд Туск
Польща має бути присутня на переговорах щодо України, — Туск
20:01
OPINION
НМТ з математики. Нам треба не в Європу, а back to USSR?
20:00
Володимир Зеленський
Україна доведе кількість ударів до 600 дронів і ракет, щоб Росія відчула війну вдома, — Зеленський
19:49
Зеленський та Путін
Лист до Путіна мав конкретну мету і вона досягнута, — Зеленський на саміті NB-8
19:39
Міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус
Німеччина дасть 300 мільйонів євро на чеську "снарядну ініціативу" для України
19:27
Володимир Зеленський
Зеленський: Україна має бути в НАТО, Європа не може захистити себе без неї
19:09
Володимир Зеленський
Росія змінює курс українських дронів, щоб посварити Київ із союзниками, — Зеленський
19:07
Оновлено
У Підмосков'ї внаслідок вибуху BMW X3 ліквідовано високопосадовця міноборони РФ. Пабліки назвали ім'я
19:00
Огляд
Термін згорає: чого слід чекати, якщо не оцифрувати трудову книжку до 10 червня
18:57
Ексклюзив
НМТ
"Бажано, щоб на такому рівні математику знали всі": Петро Чорноморець про те, що 70% завдань в НМТ з програми до 6 – 7 класу
18:57
PR
ВБФ "АТБ" та U-Hearts об’єдналися, аби допомогти притулкам для тварин у прифронтових областях
18:36
Оновлено
прапор Азербайджана
Азербайджан повідомив про загибель ще двох своїх громадян після ударів по суднах в Азовському морі
18:31
Оновлено
МКС, Міжнародний кримінальний суд
Головного прокурора МКС відсторонили від посади через звинувачення у домаганнях
18:13
Кандидат на посаду нового румунського прем'єра відмовився від українського громадянства
18:10
Оновлено
Інновації та стримування ворога: ДШВ випробували роботизовані технології, на фронті зафіксували понад 50 атак
18:05
Фінляндія
Військовий літак РФ вторгся у повітряний простір Фінляндії — берегова охорона завершила розслідування
17:46
нерухомість оренда
Верховна Рада ухвалила закон про зниження податку на оренду житла та комерційної нерухомості
17:33
евакуація
На Донеччині розширюють зону обов’язкової евакуації
17:25
Оновлено
Наслідки атаки РФ на Київ. 02.06.2026
Масований удар РФ по Україні 2 червня: 24 загиблих, понад 150 постраждалих
17:14
Латвія
Україна і Латвія уклали угоду Drone Deal щодо розвитку спільних оборонних спроможностей
17:01
OPINION
Стратегія розмитих дат: навіщо ворогу війна без фіналу
16:55
На фото: гелікоптер Apache
Біля Ормузької протоки впав американський вертоліт Apache: причини інциденту з'ясовують
16:55
біженці з України
У Німеччині різко зросла кількість українців призовного віку серед біженців
16:43
Оновлено
У Санкт-Петербурзі стався вибух на заводі "Арсенал", який виготовляє компоненти для ракет РФ. Загинули 4 особи
16:34
Оновлено
Верховна Рада, голосування
Рада ухвалила два закони зі списку Ukraine Facility, ще два не підтримала
16:27
Російський дрон влучив у Свято-Успенський храм у Межовій на Дніпровщині
Російський дрон влучив у Свято-Успенський храм у Межовій на Дніпровщині
16:19
Дорогу поряд з резиденцією Путіна на Валдаї затягнули антидроновими сітками
16:16
Румен Радев
У новому уряді Болгарії заявили про плани припинити постачання зброї Україні
15:53
Оновлено
Урсула фон дер Ляєн
Обмеження щодо енергетики, фінансів, криптоторгівлі й рибальства: Урсула фон дер Ляєн презентувала 21-й пакет санкцій проти РФ
15:42
Нестор Шуфрич під час засідання суду, 4 березня 2026 року
Підозрюваний у держзраді нардеп Шуфрич дистанційно проголосував на засіданні комітету Верховної Ради
15:00
Олександр Прокудін
З тимчасово окупованої території Херсонщини вдалося повернути ще трьох дітей
14:53
Зеленський
Зеленський натякнув на сильні політичні рішення ЄС цього літа
14:31
Володимир Зеленський і Кароль Навроцький
"Хтось має виявитися мудрішим": спікер сейму Польщі закликав не допустити ескалації конфлікту навколо підрозділу імені УПА
14:28
Угорщина
Депутати нового парламенту Угорщини урізали собі зарплати
14:28
Далекобійні дрони СБС та ЗСУ змусили армію РФ перекрити логістичну артерію до Криму, - Мадяр
14:20
Партнерський матеріал
Доступна комунікація: Ощадбанк організував у Києві тренінг з безбар'єрності для держустанов
14:01
Верховна Рада, ВР
ВР ухвалила закон про оподаткування доходів із цифрових платформ - так званий податок на OLX
Більше новин