Наскільки зросли комунальні тарифи за 2 роки

11 травня, 2016 середа
11:36

В чотири рази дорожча гаряча вода та втричі - опалення. Як за 2 роки змінились комунальні платежі українців

Зміст

Після перемоги другого Майдану Кабміном був заявлений курс на підняття комунальних тарифів для населення до їх ринкової вартості. Дійсно, за останні більш ніж 2 роки в Україні в рази подорожчали майже всі комунальні послуги, які декілька років поспіль залишались незмінними. Еспресо з'ясовувало, що і наскільки подорожчало в платіжках українців з початку 2014 року.

Світло

Перший раз за два з половиною роки комісія переглядала тарифи на електроенергію для населення 1 червня 2014, підвищивши їх на 10-40%, в залежності від обсягів споживання. Після подорожчання мінімальний тариф збільшився з 28,02 коп. за кВт/год. до 30,8 коп. за кВт/год. Максимальне зростання тарифів на електроенергію для населення на 40% було встановлено тільки для тих, хто споживає понад 800 кВт/год. в місяць. 

Уже після цього в березні 2015 року було анонсовано 5 етапів підвищення тарифів на електроенергію. Здорожчання почалося з 1 квітня 2015 року і завершиться до 1 березня 2017. За це час тарифи мають підвищитися в 3,5 раза. На сьогодні тариф на обсяг до 100 кВт/год складає 57 коп за кВт/год, до березня 2017 він має зрости до 90 копійок.

Крім того, було знижено перший "поріг" споживання з 150 кВт/год до 100 кВт/год (для сільської місцевості з 01.03.2017), а другий – з 800 кВт/год до 600 кВт/г. Третій поріг тепер рахується від 600 кВт/г.

Зекономити на оплаті за світло зможуть власники двозонних лічильників. Адже вночі електроенергія буде коштувати вдвічі дешевше.

Підвищені тарифи на електроенергію застосовуються на 101-й кВт/год. "Тобто все населення України гарантовано отримуватиме 100 кВт/год електроенергії на місяць за мінімальною ціною", – підкреслили в НКРЕКУ.


Тобто майже за 2 роки тарифи на перший "поріг" зросли на 103,6%, на другий "поріг" - на 175%. На третій - на 62,5%.


Газ

З початку 2014 року ціна на газ для населення змінювалася тричі. У травні 2014 газові тарифи для населення зросли майже на 50 - 60%. Тоді мінімальний тариф становив 720 грн за тисячу кубометрів і злетів до 1028 грн. До цього вартість газу не змінювалася з серпня 2010 року. 

Вдруге ціна піднялася з 1 квітня 2015 року. Тоді газові тарифи підвищилися на 285%. Так, мінімальний тариф підскочив в 3,3 раза – до 3600 грн за тисячу кубометрів. Така ціна діяла на обсяг до 1200 кубометрів і лише в опалювальний сезон (з 1 жовтня по 30 квітня).

Обсяг понад 1200 кубометрів, а також спожитий не в опалювальний сезон газ оплачувався за ціною 7188 грн за 1 тис. куб. м. Ціна газу, який використовується для приготування їжі та підігріву води, зросла з 1182 грн за тис. куб. м до 7188 грн за 1 тис. куб м.

За відсутності лічильників населення платитило за газ єдину ціну 7188 грн за 1 тис. куб. м.

За підрахунками НКРЕКУ, навіть цей тариф покривав лише 24% ціни імпортного газу, що використовується ТКЕ. Тому з 1 травня 2016 року одноголосним рішенням Кабмін встановив єдину ціну на газ для населення та промисловості. Також була скасована пільгова ціна для населення в опалювальний сезон. Тобто тепер незалежно від сезону і обсягу спожитого газу населення платитиме 6879 грн за тисячу кубів.  

Вартість газу для населення фактично зменшилась на 300 грн за тисячу кубів, але саме в опалювальний сезон вона зросла на 80%.  


Опалення

Після першого злету газових тарифів у травні 2014 вартість 1 Гкал піднялася в середньому до 375,30 грн/Гкал (з середніх 282 грн/Гкал). Вартість газу для підприємств комунальної теплоенергетики становила 1 309,2 гривні за тис. куб. м.

Після квітневого подорожчання 2015 року тариф для підприємств Теплокомуненерго зріс в 2,2 рази – до 2934,3 грн за 1 тис. куб. м. Також з 1 квітня було підвищено тариф на теплопостачання для населення, що мають лічильники, вартість Гкал склала в середньому 652 грн. 

Під час останнього збільшення тарифів з 1 травня 2016 року ціна газу для теплокомуненерго (ТКЕ) з урахуванням всіх видатків виросте з 3004 грн до 6810 грн. 

А Національна комісія, що здійснює держрегулювання в сфері енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП), підвищила тарифи на центральне опалення на 75-90% з 1 липня 2016 року.

Якщо розраховувати виходячи з середнього показника у 80%, то вартість Гкал становитиме 1173 грн.


Тобто за 2 роки вартість Гкал для централізованого опалення для мешканців житлових будинків зросла на 316%.


Зазначимо, що ціна за Гкал різниться в залежності від міста, тому ми рахували середній показник по Україні.

Гаряча вода

Відповідно до подорожчання газу дорожчала і гаряча вода. Так з липня 2014 року вартість гарячої води в Києві зросла на 50% з 14,86 грн за куб (за наявності лічильника) - до 23,5-25,1 грн за куб (в залежності від наявності рушникосушок).

Також слідом за другим подорожчанням газу з 1 травня 2015 року тарифи на гарячу воду є такими: у квартирах з рушникосушками тариф підвищився на 57,8%, до 40,92 грн за куб. м. Власники квартир, в яких немає рушникосушок, платитимуть 38,02 грн за куб. м., тобто зростання становить 56,9%.

Після останього рішення Кабміну про встановлення єдиної ціни на газ для промисловості та населення тариф на гарячу воду в найближчі місяці також зросте приблизно на 80%.

Відповідно до постанови Національної комісії, що здійснює держрегулювання в сфері енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП) з 1 липня тарифи на гаряче водопостачання в Україні збільшаться до 63-78 гривень за кубометр. 

Наприклад, в Києві клієнти компанії "Київенерго" платитимуть 77,67 гривні за кубометр гарячої води за умови наявності рушникосушки в квартирі, а без рушникосушки плата за кубометр води становитиме 71,59 гривні.


Тобто за 2 роки вартість кубометра гарячої води в місті Київ зросла на 424%.


Зазначимо, що ціна за кубометр гарячої води різниться в залежності від міста, тому ми рахували середній показник по Україні.

Холодна вода

За останні 2 роки ціна на водопостачання та піднімалась двічі. З 1 липня 2014  в Україні зросли тарифи: на водопостачання в середньому на 84%, на водовідведення (стоки) - на 105%, на водоспоживання (вода і стоки) - на 93%.

Тарифи на воду зросли нерівномірно: наприклад, в Івано-Франківську водопостачання подорожчало на 41,7%, в Чернівцях - на 14,6%. Різницю в комісії пояснили тим, що кожен водоканал має "власні проблеми".

У Нацкомпослуг порахували, що після здорожчання середньостатистична сім'я з двох чоловік стала платити в місяць на 36 гривень більше - тобто не 40 гривень, а приблизно 76 гривень.

Другий етап подорожчання відбувся 1 травня 2015 року. Підвищення тарифів на воду становило від 4% до 100% в залежності від конкретного водопостачального підприємства. Різниця залежала від того, чи є у водоканалу валютний кредит та коли останній раз змінювався тариф.

Після здорожчання максимальні тарифи на воду встановлені в Київській, Закарпатській та Кіровоградській областях - від 10 грн за куб. м. У Києві - від 6 до 8 грн за куб. м. Мінімальні у Вінницькій та Донецькій областях - від 4 до 6 грн за куб. м.

Теги:
Читайте також:
Київ
+19.9°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • Актуальне
  • Важливе
2026, п'ятниця
5 червня
23:38
Конкурс Благодійна Україна - нагороди
Переможців Національного конкурсу "Благодійна Україна-2025" оголосять 9 червня
23:27
Ексклюзив
Російський диктатор Володимир Путін
Путін, почавши війну проти України, знищив сьогоднішній день Росії: Яценюк про стан російської економіки
23:00
Оновлено
ДТП у Києві
У Києві авто на великій швидкості влетіло в підземний перехід. Серед жертв 12-річний хлопець та два поліцейські
22:50
Дональд Туск на Мюнхенській безпековій конференції (14.02.2026)
Польські урядовці проводять переговори із Будановим, щоб вирішити цей непотрібний історичний конфлікт, – Туск
22:44
Ексклюзив
Володимир Зеленський
Багаторівневе повідомлення, яке одночасно "б'є" по кількох цільових групах: політтехнолог Таран про лист Зеленського до Путіна
22:27
Нігерія, Алжир і Нігер об'єднуються, щоб постачати газ в ЄС
Африка готує альтернативу для російського газу: об'єднались Нігерія, Алжир і Нігер, щоб замінити газ РФ для країн Євросоюзу
22:07
Після війни росіяни зможуть в'їхати в Україну після проходження спецзаходів, – Сибіга
21:51
Ексклюзив
школа, навчання, математика
Насправді це диверсія: журналістка Данилюк-Ярмолаєва про ініціативу скасувати математику на НМТ
21:40
Ексклюзив
окупанти, оркі, російські солдати
Гофф: На початку війни західні розвідки суттєво переоцінили російську армію, але зараз існує ризик іншої помилки
21:33
Генсек Гутерреш посмертно нагородив бортпровідника-рятувальника Сергія Приходька: цією медаллю вперше відзначили цивільного
21:30
Ексклюзив
Путін на зустрічі зі своїми силовиками (22.05.2026)
Міхта: Путін може сприйняти війну навколо Ірану як можливість посилити тиск на Україну
20:59
Ексклюзив
Володимир Зеленський
Це був правильний крок: Яценюк про лист Зеленського до Путіна
20:56
ЗСУ, Сили оборони, Генштаб, фронт
За травень Україна вдвічі збільшила удари по росіянах на відстані понад 50 км, – Федоров
20:46
Зеленський та Путін
Путін не хоче закінчувати війну, значить на нього потрібно збільшувати тиск, - відповідь Зеленського
20:01
OPINION
Форум у Петербурзі. Металеві перегородки й кілометри скла — ідеальна мішень для українських дронів
19:26
президент Румунії Нікушор Дан
У Румунії депутата Європарламенту Томака призначили премʼєр-міністром
19:24
Кір Стармер
Росія може напасти на НАТО вже у 2030 році, — Стармер
19:24
Еспресо логотип
Авторський погляд на головну тему тижня: на "Еспресо" новий проєкт з Мариною Данилюк- Ярмолаєвою
19:10
Ексклюзив
Білорусь вертоліт
Білорусь - проблема не лише для України, а й фактор безпеки для всього НАТО, - експрацівник ЦРУ Гофф
18:59
Путін дає прес-конференцію (9 травня 2026 року)
"З елементами хамства": Путін відреагував на лист Зеленського і не бачить сенсу у переговорах
18:34
Сили оборони, ЗСУ, фронт, Генштаб
Сили оборони уразили пункти управління та особовий склад росіян на ТОТ
18:34
Дмитро Лубінець
Лубінець вперше зустрівся з новою омбудсменкою Росії
18:20
Ексклюзив
Путін та Сі Цзіньпін, жовтень 2023 року
Ані Китай, ані Росія не зацікавлені у співпраці зі Сполученими Штатами, - професор Міхта
18:15
На Житомирщині затримали неповнолітню дівчину, яку підозрюють у вбивстві військового на замовлення РФ
17:50
Обмін полоненими 05.06.2026
З російського полону повернулися лише два азовці, які захищали Маріуполь, – "Редіс"
17:27
Словаччина готова підтримати відкриття переговорів про вступ України в ЄС, – Сибіга
17:15
Володимир Путін
Путін похвалився, що захопив учетверо більшу за Україну територію
17:10
Андрій Сибіга
Українці, які народилися на ТОТ, зможуть безкоштовно отримати документи у пʼяти країнах, – Сибіга
17:01
OPINION
Євроінтеграція. Часу стрибати на власних граблях в України обмаль
16:52
Оновлено
У румунському порту Констанца вибухнув морський дрон. Місцеві ЗМІ повідомляють про вибух чотирьох безпілотників. Дан відреагував
16:39
зустріч Зеленського з Макроном, Стармером та Мерцом
Макрон, Мерц і Страмер планують зустрітися з Зеленським для діалогу про залучення РФ до мирних перемовин, – Bloomberg
16:23
суд
Ексдепутат-"регіонал", який на замовлення ФСБ коригував удари по Сумщині, отримав 15 років тюрми
16:15
Україна Польща
З Польщі депортували українця через те, що той виловив унікального сома, який жив у озері 20 років
15:58
прапор Азербайджана
Азербайджан заявив про загибель своїх громадян після ударів по суднах в Азовському морі
15:50
вибух в полі
РФ ударила балістикою по об’єкту інфраструктури на Одещині, відомо про 8 постраждалих
15:49
гривня, гроші, кредит
Чи можна підхопити інфекцію через гроші й які бактерії на них живуть: пояснює інфекціоністка
15:31
ППО
У травні українська ППО перехопила майже 92% дронів під час масованих атак
15:26
Оновлено
Суд у Швеції арештував судно CAFFA
Шведський суд підтвердив законність арешту судна CAFFA, яке підозрюють у вивезенні української продукції з ТОТ
14:57
Оновлено
Обмін полоненими 05.06.2026
Україна повернула 185 захисників із російського полону
14:52
українські діти в росії
Понад 3,5 тисячі загиблих і поранених, понад 20 тис депортованих: експертка Української Гельсінської спілки про кількість постраждалих дітей
Більше новин