10 головних нюансів, які треба знати про безвіз. Гроші, квитки та страховка

Дмитро Гомон
11 травня, 2017 четвер
17:15

Все йде за планом: Рада ЄС схвалила безвіз для українців, режим запрацює в червні. Еспресо пропонує відповіді на 10 головних питань про те, як працюватиме безвізовий режим

Рішення Ради ЄС про запровадження безвізового режиму з Україною вже офіційно опубліковано на її сайті. Що характерно, для пришвидшення процедури рішення схвалила Рада міністрів сільського господарства та риболовлі. У Брюсселі вирішили не чекати зустрічі профільної Ради міністрів внутрішніх справ.

Тепер угоди має затвердити президент Європарламенту Антоніо Таяні та посол головуючої в ЄС Мальти. Відповідно до прогнозів, це повинно статися 17 травня. А на практиці безвізовий режим має запрацювати вже з 11 червня.

1. Шенген і не шенген

Дія безвізу розповсюджується на країни, які підписали Шенгенську угоду. Це 22 з 28 країн-членів ЄС. Але безвізовий режим не діятиме у Великій Британії та Ірландії (обидві не підписали Шенгенську угоду).

Також матимемо право їздити до країн, які не є членами ЄС, але до угоди долучились. Це Ісландія, Ліхтенштейн, Норвегія та Швейцарія. Також безвізовий режим розповсюджується на країни ЄС, які не входять у Шенгенську зону, але зобов'язалися підтримувати Шенгенське законодавство. Це Румунія, Болгарія, Хорватія і Кіпр.

2. Біометричний паспорт

Для безвізової поїздки потрібно оформити біометричний паспорт. Старий паспорт можна лишити. Якщо в ньому є мультивіза - нею можна користуватися.

У випадку, якщо біометричного паспорта немає, потрібно як і раніше отримувати візу. А от вклеїти візу в біометричний паспорт не вдасться - їх просто не прийматимуть у консульствах і візових центрах. Мова, звісно, про "шенгенку" - оформлення віз до інших країн (наприклад, США) та їхнє вклеювання працюватиме як раніше і з біометричним паспортом. 

3. Правило 90/180

Безвіз розповсюджується лише на короткострокові поїздки. Він надає право на перебування в ЄС протягом 90 днів у проміжку 180 днів. Простіше кажучи, українці мають право перебувати в країнах ЄС кожні півроку по 90 днів.

Перевищення дозволеного строку перебування може стати причиною внесення до "чорного списку" осіб, яким заборонено в’їзд до країн Шенгену та депортації. Перевірити, чи не перевищуєте ви термін перебування, існують "шенгенські калькулятори", навіть українською мовою.

4. Не для роботи

Для того, щоб поїхати працювати чи вчитися у країни ЄС потрібно, як і раніше, оформити відповідну довгострокову візу. Якщо ви будете працювати й отримувати за це гроші, це стане приводом для депортації.

5. Чи можуть завернути на кордоні

Європейські прикордонники в принципі можуть відмовити у в'їзді, якщо вбачатимуть на це підстави. Так само, як вони це роблять і зараз, коли в паспорті є шенгенська віза. Бо вона одна ще не гарантує в'їзду. Наприклад, прикордонник може відмовити, якщо сумнівається, що ви дійсно їдете милуватися старовинними вуличками Праги, а не підзаробити на сезонних роботах.

Звісно, менше підозр викликатиме людина, в якої у паспорті вже будуть відмітки про перетин кордону. Тому перед поїздкою потрібно подбати про певні документи та виписки, які зможуть переконати прикордонника, що ви не шахрай, а чесна людина. Проте для початку згадаємо про ті документи та довідки, які вам більше не знадобляться.

6. Що не потрібно брати на кордон

Безвіз значно спрощує поїздки. Зокрема, не потрібна виписка з податкової про ваші доходи за півроку - таку досі вимагали, якщо ви не оформлювали шенгенську візу більше трьох років. Не потрібні довідка з роботи, виписка з банку про рух коштів на рахунку та інші "справки з ЖЕКу".

7. Довести мету поїздки

Прикордонник може поцікавитись метою поїздки. Тож варто мати на руках зворотний квиток (на літак, потяг, автобус). Вам можуть відмовити у в'їзді, якщо дата на зворотному квитку свідчить, що ви порушите правило 90/180.

Коли подорожуєте на авто, то зворотний квиток він не потрібен. Але знадобиться "зелена карта" - поліс страхування цивільної відповідальності власника автомобільного транспорту.

Також будьте готові розповісти про маршрут своєї поїздки і де плануєте жити. Прикордонник може запитати бронь готелю (достатньо роздруківки, яка підтверджує бронь, наприклад, з Booking або Airbnb). Якщо їдете до друзів або родичів - бажано мати електронного листа із запрошенням. Що важливо, запрошення потрібне у довільній формі, а не оформлене за старим "візовим" зразком.

8. Скільки грошей брати

Важливий момент - прикордонник може попросити підтвердити платоспроможність. Можна везти готівку, але набагато зручніше тримати кошти на картці і пред'явити її прикордоннику. Він може попросити підтвердити наявність коштів на картці.

Це можна зробити, роздрукувавши чек з банкомату в зоні прикордонного контролю, через інтернет-банкінг або через телефонний дзвінок. Останній варіант незручний, бо вимагає дзвінка в роумінгу плюс не забуваймо про мовний бар'єр.

Як пише пише сайт ініціативи, яка давно займається проблемою безвізу "Відкрий Європу", можна везти із собою чек з банкомату або інший підтверджуючий документ. Але це за бажанням - прикордонник не має права відмовити у в'їзді лише з тієї причини, що у вас немає паперу з печаткою банку. Вибір документа, що підтверджує наявність коштів, залишається за вами.

До речі, у кожній країні своя середня добова норма необхідних коштів на одну особу. У Німеччині, наприклад, 45 євро на добу, а у Франції - 65 євро. Проте ці цифри досить умовні й залежать від багатьох обставин. Наприклад, сума для в'їзду до деяких країн зменшується, якщо попередньо заброньовано житло.

9. Страховка - брати чи ні

Взагалі то відсутність полісу медичного страхування не входить до переліку причин, через які прикордонник може відмовити у в'їзді. Проте, як пише сайт "Відкрий Європу", попросити її можуть.

Наприклад, щоб пересвідчитись, що ви фінансово спроможна людина. Та й взагалі, поліси відносно недорогі - принаймні, порівняно з сумою, якщо у випадку чого доведеться витратити на лікування.

10. Чи можуть в України відібрати безвіз

Так, можуть. Це, зокрема, передбачає і введений механізм призупинки. Процедуру до України застосують у випадку, якщо буде спостерігатися велика кількість порушень правил безвізових поїздок. Як показує приклад Молдови, на практиці бажаючих його порушувати набирається небагато.

Проте, кожному українцю варто пам'ятати, що від його особистої поведінки й дотримання правил залежить доля безвізу для цілої країни.

Теги:
Читайте також:
Київ
+10°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.43
    Купівля 39.43
    Продаж 39.89
  • EUR
    Купівля 42.16
    Продаж 42.91
  • Актуальне
  • Важливе
2024, середа
24 квітня
11:06
На фото: російські книжки
У Росії створили експертний центр, який визначатиме відповідність книг законодавству
11:04
Ексклюзив
окупанти
Кримська операція залежатиме від того, що будуть робити росіяни після 9 травня
10:54
Огляд
Карта. Авдіївка_2404
Карта бойових дій за період 17-24 квітня: Тактичні невдачі на фронті vs стратегічні перемоги у війні
10:48
Оновлено
обстріл одеса
Росіяни зранку вдарили ракетами по Одесі: є постраждала
10:45
окупанти в Криму
Британська розвідка назвала кількість дезертирів, яких РФ засудила з 2022 року
10:42
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 24 квітня: скільки просять за долар та євро в обмінниках
10:41
КНДР, Північна Корея
Міністр зовнішніх економічних зв'язків КНДР після візиту до Росії прилетів до Ірану
10:31
в Одесі затримали агента ФСБ
Наводив ракети на будівлі СБУ та прокуратури, щоб помститися за судимість: в Одесі затримали агента ФСБ
10:26
На фото: виставка "06:29 Момент зупинки музики"
У Нью-Йорку відкрили виставку, яка відтворює музичний фестиваль в Ізраїлі, на який 7 жовтня напав ХАМАС
10:11
Ексклюзив
Згурець назвав пріоритетні цілі для застосування ATACMS
10:08
OPINION
Віктор Трегубов
Декого переконати оплесками та лагідним поглядом неможливо
10:06
Оновлено
Тимур Іванов, Володимир Путін та Сергій Шойгу (зліва - направо)
У РФ заарештували заступника Шойгу через хабарництво
09:51
Телемарафон внесли у звіт Держдепу США про порушення прав людини в Україні
09:48
Президент Фінляндії Александер Стубб
"Менше говорити і більше готуватися": президент Фінляндії про найкращий спосіб уникнення війни
09:29
"Федоров прагне одноосібно захопити владу в місті": очільник Запоріжжя Куртєв написав Зеленському про спробу політичного перевороту
09:21
Ексклюзив
В районі Очеретиного тривають бої, ситуація під контролем ЗСУ, - офіцер 59-ї Окремої мотопіхотної бригади Цехоцький
09:13
Олексій Навальний
У Росії відсторонили від виконання обов'язків священника, який очолив панахиду за Навальним
09:12
санкції проти Ірану
Багаторічна кіберкампанія проти компаній: США застосували санкції щодо Ірану
09:07
Трофейна техніка
РФ перекидає військову техніку через Маріуполь на північ Донеччини, - радник мера
08:46
вибори у Північній Македонії
У Північній Македонії відбуваються президентські вибори
08:39
Оновлено
РФ вночі вдарила ракетами по житловому комплексу в Харкові: кількість постраждалих зросла до 6
08:35
Ексклюзив
війназ Росією
Заступник голови Бердянської райради розповів, як передають залишені домівки мешканців Бердянська новим "власникам"
08:30
Єнс Столтенберг
Столтенберг заявив, що НАТО наразі не планує розгортання ядерної зброї в інших країнах
08:24
Вибух на підстанції
ISW оцінив вплив атак БПЛА та повені на нафтопереробну промисловість РФ
08:00
OPINION
Юрій Богданов
Чому союзники нас не захищають? А якщо Путін почне бомбити Гельсінкі...
07:59
ОДКБ
В ОДКБ заявили, що продовжують виконувати зобов'язання щодо Вірменії попри рішення Єревана
07:46
Оновлено
безпілотник, дрон
Росіяни скаржаться на атаки БПЛА в 5 областях: є влучання по нафтобазі
07:44
Оновлено
На фото втрати окупантів
ЗСУ за добу знищили російський танк, 43 артсистеми і 880 окупантів, - Генштаб
07:39
карабінери, кокаїн
Одне з найбільших вилучень в історії Швеції: у порту біля Стокгольма конфіскували близько 1,4 тонни кокаїну
07:31
Оновлено
Патрульний корабель ЧР РФ "Василь Биков"
Росія вивела на чергування в Азовське море один корабель
07:16
укриття
У Латвії закликали громадян очистити підвали для створення бомбосховищ
07:09
Радбез ООН
Більшість - чоловіки: ООН зафіксувала 85 випадків сексуального насилля в Україні через війну минулого року
06:59
Ілюстративне фото
В окупованому Маріуполі вночі пролунало щонайменше 12 вибухів, - Андрющенко
06:51
Бандера та Шухевич
У Росії відкрили кримінальну справу проти священника через ікони з Бандерою й Шухевичем
06:34
Сергій Шойгу
Шойгу заявив про посилення наступу РФ на сході України: в ISW оцінили заяви російського міністра
06:01
Хезболла вдарила ракетами по півночі Ізраїлю
05:42
Китай
Китай швидко стає агресивнішим у своїй риториці та діях по всій Азії, - індійсько-тихоокеанське командування США
04:53
Оновлено
Сенат США
Сенат США ухвалив пакет допомоги Україні, Ізраїлю та Тайваню на $95 млрд
04:46
Пентагон
США й партнери створили потужну логістичну мережу, щоб доправити пакет допомоги в Україну якнайшвидше, - Пентагон
03:57
окупанти танк
ISW: РФ, імовірно, активізує наступ в найближчі тижні, напередодні очікуваного прибуття допомоги від США
Більше новин