
"Глибокий удар" від Великої Британії та Німеччини: що відомо про розробку ракети дальністю 2000 км
Два основні військові партнери України оголосили про спільний проект, який вплине на безпеку всього континенту та України
Що передбачає спільна ініціатива Німеччини та Британії
15 травня цього року на зустрічі в Берліні міністр оборони Великої Британії Джон Гілі та міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус оголосили про запуск амбітного спільного проєкту: розробку системи високоточної ударної зброї великої дальності, здатної вражати цілі на відстані понад 2000 кілометрів. Ця ініціатива знаменує собою перший відчутний результат двосторонньої угоди Trinity House, підписаної в жовтні 2024 року, яка має на меті зміцнити стратегічну співпрацю між Лондоном та Берліном. Вже наступного дня, 16 травня 2025 року, в Римі відбулася зустріч міністрів оборони Європейської групи п’яти (E5), до якої входять Велика Британія, Німеччина, Франція, Італія та Польща. Джон Гілі та Борис Пісторіус підтвердили свою участь у проєкті в рамках ширшої ініціативи, відомої як European Long-Range Strike Approach (ELSA), що передбачає спільну розробку та закупівлю ракет з дальністю понад 1000 км.
Міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус (праворуч) і міністр оборони Великої Британії Джон Хілі підписують лист про наміри щодо закупівлі Німеччиною британських торпед Stingray для розвідувальних літаків P8 на засіданні Ради міністрів оборони Трініті-Хаус 15 травня 2025 року в Берліні, Німеччина. Німеччина та Велика Британія домовилися про розробку спільної високоточної ракетної системи великої дальності. Фото: Getty Images
Що відомо про розробку ракети з дальністю 2000 км
Як пише портал Army Recognition/Global Defense News, очікується, що ця ракета наступного покоління, назва та технічні характеристики якої ще не розголошуються, перевершить поточні можливості франко-британської крилатої ракети Storm Shadow/SCALP та німецької Taurus KEPD-350.
За повідомленнями британського Міноборони, Reuters, Defense News, йдеться про наземну крилату ракету - land-based cruise missile. Систему планують інтегрувати в архітектуру прецизійного (високоточного) ураження на великі відстані, що передбачає політ на низькій висоті, складне маршрутування та точність влучання.
Чому не йдеться про балістичну ракету, як помилково повідомили деякі джерела? Європейські країни, особливо Франція, Німеччина та Велика Британія, наразі не мають спільних планів щодо нових балістичних ракет середньої дальності, оскільки такі розробки можуть бути чутливими з точки зору ядерного озброєння, стратегічного стримування та політики контролю над озброєннями. Тож балістичні ракети середньої дальності (типу IRBM) — сфера, яку традиційно залишають під відповідальністю ядерних держав НАТО, і в Європі до них ставляться обережно. Водночас дальність польоту понад 2000 км означає, що, як вже було зазначено, потенціал нової зброї значно перевищує можливості існуючих європейських ракет, таких як Storm Shadow, Scalp чи Taurus, які б’ють до 500 км.
Фото: Getty Images
Очікується, що головним підрядником в проекті стане компанія MBDA. Окрім MBDA, у розробці візьме участь німецька Rheinmetall. Остання вже планує виробництво ракетних двигунів для систем з дальністю до 2000 км.
Коли ракета буде готова? Точні терміни завершення розробки наразі не оголошено. Однак, за оцінками експертів, з урахуванням складності проєкту та необхідності створення нових виробничих потужностей, розробка триватиме від 5 до 7 років. Це означає, що ракета може бути готова до розгортання не раніше 2030 року, зазначає Defence Blog.
Місце проекту в європейській оборонній архітектурі
Передбачається, що ракета має доповнити або замінити американські Tomahawk, які тимчасово розгортаються в Європі (зокрема в Німеччині) та забезпечити континент суверенними можливостями глибокого удару з дальністю понад 2000 кілометрів, потенційно включаючи балістичні вектори. Проект структурований за тематичними "кластерами", що дозволяє державам-учасницям визначати свої конкретні оперативні потреби та розробляти індивідуальні концепції застосування.
Міністерство оборони Великої Британії наголосило, що ця майбутня система буде однією з найсучасніших, коли-небудь розроблених Великою Британією. Її метою є як посилення конвенційного стримування на європейському театрі військових дій, так і захист території Великої Британії. Мета полягає у створенні справжньої системи глибокого високоточного удару (DPS), яка дозволить швидке та точне націлювання на стратегічні об'єкти на великій відстані, сприяючи таким чином більш автономній та адаптивній оборонній позиції Європи.
Берлінська угода також формалізує низку конкретних короткострокових та середньострокових заходів. Найближчим часом Велика Британія та Німеччина проведуть порівняльне дослідження для оцінки своїх потреб у можливостях, розроблять спільні військові специфікації та визначать потенційні напрямки для промислової співпраці. Очікується, що цей процес створить синергію в розробці нової зброї великої дальності у координації з їхніми союзниками. У середньостроковій перспективі обидві країни мають намір розробляти та спільно закуповувати засоби протиракетної оборони зі значно підвищеною дальністю та точністю порівняно з існуючими системами, а також розробити спільну доктрину їх розгортання, узгоджену з багатосторонніми ініціативами, такими як Європейський небесний щит, програми закупівель НАТО та британська ініціатива DIAMOND.
Інші напрямки співпраці Німеччини та Великобританії
У спільному комюніке також висвітлено інші стратегічні напрямки співпраці. У військово-морській сфері Німеччина оголосила про плани придбання легких торпед Sting Ray британського виробництва для оснащення свого морського патрульного літака P-8A Poseidon, розгорнутого в Шотландії. Натомість британські літаки незабаром будуть розміщені на німецькій військово-морській авіабазі. Цей обмін відображає спільне прагнення до посилення оперативної сумісності та об'єднання ресурсів на північному фланзі Європи у відповідь на гібридні загрози в Північному морі та Атлантиці.
Торпеда Sting Ray. Фото https://www.seaforces.org/
На суші обидві країни прагнуть посилити координацію своїх передових сил у Східній Європі. Вони співпрацюють у рамках коаліцій підтримки України над розробкою бронетехніки та безпілотників, а також поглиблюють свою інтеграцію через такі ініціативи, як спільна індустріалізація, прикладом якої є майбутній завод Rheinmetall з виробництва гарматних стволів у Великій Британії.
Тим самим, коментує портал Army Recognition/Global Defense News, Німеччина та Велика Британія, два основні військові партнери України з початку російського вторгнення в лютому 2022 року, підтвердили свої довгострокові зобов'язання. Нещодавно оголошена співпраця також має на меті забезпечити, щоб Київ продовжував отримувати наступальні можливості. Хоча розробка ракети дальністю 2000 км є частиною довгострокових європейських міжурядових зусиль, вона може опосередковано принести користь оборонній позиції України в майбутньому.
В Консорціумі оборонної інформації екслюзивно для Еспресо.тв прокоментували співпрацю двох Німеччини та Великобританії у новому проекті.
"Окрім технічних можливостей, ракетний проект "глибокого удару" понад 2000 кілометрів є важливим політичним сигналом, який відображає спільну рішучість позиціонувати оборону не лише як інструмент безпеки, а й як рушійну силу промислової конкурентоспроможності та стратегічної інтеграції на континентальному рівні.
Щодо того, які перспективи це означає для України. Хоча нова ракета розробляється не безпосередньо для України, її поява, безумовно, посилить європейські оборонні можливості та зменшить залежність від США. Це може сприяти більшій готовності європейських країн надавати військову допомогу Україні та посилити стримування Росії.
Крім того, розробка нових ракет може відкрити можливості для передачі Україні сучасних озброєнь у майбутньому, особливо якщо європейські країни зможуть забезпечити власні потреби та матимуть надлишкові запаси".



- Актуальне
- Важливе









