
Харківський військовий госпіталь отримає новий компʼютерний томограф на заміну тому, який нещодавно вийшов з ладу. Чому заклад продовжує збір коштів?
Новий апарат КТ надасть Харківському госпіталю Міністерство охорони здоровʼя, про це 19 травня повідомив голова Харківської ОДА Олег Синєгубов. Утім медики продовжують шукати кошти на покупку томографа і наголошують: збір повинен тривати. Чому обіцяне державою обладнання не зможе повністю покрити потреби прифронтового шпиталю та чому це важливо – в матеріалі.
У пʼятницю, 16 травня, Військово-медичний клінічний центр Північного регіону повідомив про те, що єдиний у закладі томограф остаточно вийшов з ладу. Збір у 30 мільйонів гривень на новий апарат, оголошений ще на початку року, став терміновим. Упродовж кількох місяців медикам вдалося зібрати лише одну десяту необхідної суми.
Після повідомлення про зупинення томографа збір підтримав благодійний фонд Сергія Притули і вже впродовж перших 5 днів зібрав для Харківського госпіталю майже 16 мільйонів гривень.
фото: Микита Кузнецов
19 квітня голова Харківської ОДА Олег Синєгубов повідомив про підтримку з боку Міністерства охорони здоровʼя та заявив, що заклад отримає необхідний апарат від держави. Втім у шпиталю продовжили збір коштів, адже обіцяний міністерством томограф лише частково покриє потреби закладу.
Щодня у Харківський військовий госпіталь привозять десятки поранених зі стабілізаційних пунктів і передових хірургічних груп на лінії фронту. Майже всі бійці потребують комп’ютерної томографії: дослідження необхідне у 100% випадків тяжких і середньо тяжких поранень та у понад половині легких. Як пояснює начальник клініки компʼютерної та променевої діагностики Олександр Ясинський, апарат КТ дозволяє побачити наслідки поранення та виявити інші потенційні загрози здоров’ю та життю – наприклад, дрібні осколки та внутрішні кровотечі.
"Бувають дні, коли нам одночасно привозять 10-15 поранених, і всі вони вимагають негайної діагностики", – говорить медик.
Олександр Ясинський, фото: Микита Кузнецов
За його словами, апарат, який планує надати держава, не відповідає рівню навантаження та не зможе забезпечити оперативну діагностику пацієнтів.
"Томографа від міністерства буде цілком достатньо для проведення планових досліджень, наприклад, під час проходження військовослужбовцями ВЛК. Однак для ургентних пацієнтів (у стані, що загрожує життю, – ред.) швидке виконання досліджень на апараті попереднього класу просто технічно неможливе", – каже Ясинський.
Харківський військовий госпіталь просить про допомогу
Отже, томограф від МОЗ замінить старий апарат, який шпиталь використовує для планових досліджень. Проблему ж екстреної діагностики має частково вирішити ремонт сучаснішого томографа, що нещодавно вийшов з ладу. Як пояснюють медики, "зупинилося серце" апарату – вичерпався ресурс рентгенівської трубки, що слугує для добування променів. Вартість її заміни становить близько 7 мільйонів гривень.
Однак, як зазначає заступник начальника центру з медичного постачання Ярослав Лехмак, навіть ремонт не вирішить проблему навантаження.
"Дані апарати призначені для експлуатації впродовж 8-10 років, але при сьогоднішньому навантаженні цей період скорочується в рази", – говорить Лехмак.
За його словами, в умовах повномасштабної війни томограф, розрахований на обслуговування 8 пацієнтів на день, за місяць проводить річну кількість досліджень. Це означає, що за 1,5 року апарат відпрацьовував навантаження, яке за звичних умов мав би за 15 років. Тож нині, для того щоб забезпечити безперервну роботу діагностики, уникнути тривалих простоїв через поломки й продовжити термін служби обладнання, шпиталь потребує щонайменше трьох томографів.
фото: Микита Кузнецов
"Збір повинен тривати для того, щоб у нас був сучасний, потужний томограф і було навантаження, яке відповідає технічним характеристикам апаратів", – додає медик.
Наразі поранених намагаються розподіляти – нетермінових направляють в інші лікарні. У шпиталі використовують томограф лише у крайніх випадках: апарат працює на межі, витримує 5-7% навантаження, іноді навіть не вмикається.
Поки медики вирішують питання документації для отримання обладнання від МОЗ, наголошують: збір повинен тривати. До нього вже долучилися очільник шпиталю та головний хірург, переказавши по 50 тисяч гривень із наукових премій імені Патона. Також збір підтримали Лілія Аверʼянова – мати загиблого пілота, Героя України Андрія Пільщикова (позивний "Джус"), і українська тенісистка Еліна Світоліна. Станом на 23 травня вдалося зібрати понад 16,5 мільйонів гривень.
Автор - Вікторія Калімбет
Підтримати збір можна за посиланнями:
- Актуальне
- Важливе











