
Росія застосовує Shahed, щоб розкидати над Україною новий тип боєприпасів: аналіз й деталі. Колонка Сергія Згурця
Російські атаки з використанням БПЛА Shahed збільшились. Також збільшується кількість модифікацій цих безпілотників. Втім, сьогодні немає однозначної відповіді на те, чи дійсно росіяни почали застосовувати БПЛА Shahed для того, щоб скидати новий вид вибухівки.
Що відомо про новий спосіб застосування росіянами БПЛА Shahed
В ніч на 10 квітня Росія атакувала Україну. Було застосовано 145 безпілотників. Зокрема, Shahed та БПЛА, які імітують різні цілі. Протиповітряна оборона ЗСУ збила 49 БПЛА, частина з них також була втрачена шляхом застосування засобів РЕБ. Втім, в будь-якому випадку ця атака мала певні особливості.
Зранку в Telegram-каналах почала зʼявлятись інформація, що БПЛА Shahed почали розкидати боєприпаси з відкладеним вибухом. Повідомлялось, що такі боєприпаси знайшли в Києві, Харкові й на Сумщині. На вигляд цей боєприпас схожий на циліндр довжиною понад 40 см з нарізками, які утворюються уламки після підриву бойової частини. Після обіду зʼявилось повідомлення від ДСНС України, а також від МВС України. Там говорилось, що йдеться про новий вид вибухівки, який використовують російські війська з безпілотників і такі вибухові пристрої були вилучені в Києві. Також у ДСНС повідомили, що ризик від цих боєприпасів дуже високий. Втім, ще зранку ми намагались зʼясувати у фахівців, які займаються аналізом уламків БПЛА Shahed, чи справді знайдені нові бойові частини від цих безпілотників. Однозначного підтвердження ми не отримали. Дійсно були знайдені циліндри, але чи мають вони відношення до БПЛА Shahed поки що невідомо.
Вибухонебезпечні предмети, які були вилучені в місті Київ (фото: МВС України).
За логікою застосування БПЛА Shahed не передбачається система, яка може скидати такі боєприпаси. Навіть ефективність таких боєприпасів з погляду бойового застосування виглядає примарною. Адже, до прикладу, було знайдено ділянку, де було 16 таких циліндрів, один з них вибухнув, решта досліджуються. Важко уявити доцільність використання цих вибухових елементів у бойовій частині БПЛА Shahed, яка загалом має понад 6 типів. Версії, яка передбачає скидання боєприпасів, поки що ми не бачили. Однак, бойова частина БПЛА Shahed має вагу понад 50 кг. В цьому сенсі вона виглядає більш ефективною з погляду противника, ніж застосування елементів, які розкидаються з невизначеною ефективністю. Тож питання щодо катастрофічного ризику дещо перебільшене в оцінках наших структур. Далі потрібно збирати додаткову інформацію для того, щоб зробити адекватні висновки про те, чи дійсно Shahed, або інші російські дрони почали використовувати такі боєприпаси.
Російські атаки з використанням БПЛА Shahed збільшились. Також збільшується кількість модифікацій цих безпілотників. Зокрема, були знайдені уламки, де бойову частину складала склеєна фанера. Зроблено це, щоб імітувати реальну бойову частину. Цей Shahed було збито. Також на ньому була встановлено новий тип антени, щоб ефективніше протистояти дії українських засобів РЕБ. Тому дійсно ворог сьогодні здійснює різні експерименти зі своїми засобами ураження.
Посилення протиповітряної оборони України: Київ готовий купляти ЗРК Patriot у США
Створення надійної та ефективної системи протиповітряної оборони залишається найбільш актуальною проблемою для Сил оборони України. Президент Володимир Зеленський заявив, що Україна готова закуповувати американську зброю за власні кошти. Ця заява пролунала вчора в інтервʼю президента. Там говорилось про те, що насамперед йдеться про можливість закупівлі в США комплексів Patriot і що ця тема порушувалась на зустрічі з президентом Дональдом Трампом. Загалом йдеться про 10 таких батарей. Київ готовий спрямувати на цю потребу понад $50 млрд. Це дуже велика сума. Варто нагадати, що з 2022 року США надали Україні допомогу на суму понад $66 млрд. Зараз же йдеться про значну суму і це замовлення у форматі побажань України було передано США.
Дуже добре, що така заява пролунала напередодні засідання "Рамштайн", де питання протиповітряної оборони буде підійматися. Гадаю, що це такий зондуючий крок Києва, оскільки, якщо США погодяться, то кошти будуть знайдені з допомогою наших європейських партнерів. Питання лише в тому, щоб США дійсно зважились на такий крок.
Наземні роботизовані комплекси стали найбільш ефективними для логістичних завдань
Військовослужбовець, розробник українських безпілотників та наземних комплексів Ratel Тарас Остапчук розповів, що цього року компанія отримала досить непогані контракти від Міністерства оборони України. Також він деталізував, що за 2024 рік найбільший коефіцієнт корисної дії показали наземні роботизовані комплекси, які використовувались в Силах оборони для логістичних завдань. Це комплекси, які виконують завдання із постачання боєкомплекту, їжі, води на позиції. Ці задачі досить прості і їх можуть замінити роботизовані наземні комплекси. Відповідно за 2024 рік такі комплекси стали найбільш ефективними саме у логістичних цілях. Також за 2024 рік НРК були досить активно використовувались для інженерних завдань. Зокрема, дистанційне мінування. Остапчук додав, що станом на сьогодні українські виробники активно працюють над ударними роботизованими наземними комплексами.
Технічні характеристики НРК Ratel Н.
В Силах оборони спостерігається гострий дефіцит операторів НРК
Тарас Остапчук розповів, що сьогодні українські виробники мають можливість масштабуватись. Втім, головною проблемою в застосуванні наземних роботизованих комплексів в Україні залишається брак операторів. Над цією проблемою держава дуже активно працює. Зокрема, створюються навчальні комплекси для операторів НРК. Паралельно з цим виробники також беруть участь у навчанні операторів НРК. Зокрема, Тарас Остапчук повідомив, що у компанії Ratel станом на 2024 рік навчання пройшли понад 500 операторів комплексів. Він розповів, що окрім масштабування навчальних комплексів для операторів НРК, військовослужбовці ЗСУ мають можливість навчання у виробника й отримати сертифікат.
Тарас Остапчук розповів, як відбувається процес навчання військовослужбовців ЗСУ керуванню НРК. Зокрема, якщо військова одиниця має роту НРК за штатом, то відповідно може направляти військовослужбовців для отримання спеціальності оператора НРК. Після того, як військовослужбовці отримають відповідну спеціальність, військова частина може отримати на озброєння роботизовані наземні комплекси. Тобто, фактично навчені оператори НРК у штаті військової частини відразу мають право отримувати на баланс наземні роботизовані комплекси.
Постійна модифікація наземних роботизованих комплексів для ефективнішого застосування на полі бою
Тарас Остапчук деталізував, що в компанії немає сталого продукту, оскільки, вони постійно працюють над удосконаленням засобів. Це систематичний розвиток виробничих потужностей та покращення спроможностей НРК. Зокрема, партія НРК протягом місяця може мати різні модифікації. Це стосується розвитку засобів звʼязку, РЕБ, ходової частини й т.д. Остапчук також розповів, що держава формує нові вимоги до ТТХ наземних роботизованих комплексів. Ці вимоги щороку є складнішими.
Наземний роботизований комплекс Ratel Н.
Дальність застосування НРК зростає і відповідно якість звʼязку з НРК має бути кращою. Він також повідомив, що станом на сьогодні вже є перші НРК, які виконували завдання на оптоволокні. Зокрема, оптоволокно застосовується у НРК-камікадзе на відстані 10 км. Важливим фактором у застосуванні НРК є ходова частина. Тарас Остапчук розповів, що головною метою компанії є забезпечення Сил оборони всіма типами наземних роботизованих комплексів. Зокрема, колісними та гусеничними. Це дозволить оператору НРК обирати засіб відповідно до погодних умов та особливостей ґрунту.



- Актуальне
- Важливе











