"Закошені" чемпіони: Як спортсмени брешуть про свій вік
До чого тільки не вдаються спортсмени, аби досягти високої спортивної цілі – виграти нагороди чемпіонатів світу, Європи та Олімпійських ігор
Йдеться навіть не про вживання заборонених препаратів. Часто-густо атлети приховують свій справжній вік, аби таки дотягнутися до медалі.
Найгучніший подібний скандал зчинився у 2010-му. Причому причиною стала Олімпіада аж 2000 року в Сіднеї. Через десять років після неї Міжнародний олімпійський комітет (МОК) позбавив Китай бронзових медалей Олімпійських ігор-2000 у жіночій командній першості.
За результатами розслідування Міжнародної федерації гімнастики (FIG) з'ясувалося, що китаянці Дун Фансяо на момент виступу в Сіднеї-2000 було лише 14 років.
За правилами ж Міжнародного олімпійського комітету, до стартів спортсмени допускаються тільки після досягнення 16-річного віку. Нагадаємо, що, дбаючи про здоров'я юних спортсменок, чиї тіла піддаються найсильнішій напрузі в спорті вищих досягнень, в 1997 році було прийнято правило, згідно з яким у рік Олімпіади їм має виповнитися не менше 16 років.
Розслідування, проведене FIG щодо віку ще однієї китаянки, - Ян Юнь, яка здобула на Іграх у Сіднеї бронзову медаль у вправі на брусах, не знайшло достатніх доказів того, що вона не досягла в той момент необхідного віку. На її адресу було винесено попередження.
У боротьбі панує протилежна тенденція – тут спортсмени, навпаки, занижують свій справжній вік, аби ставати чемпіонами серед кадетів чи молоді.
Так, торік суддя міжнародної категорії Іса Гамбулатов виступив зі скандальним викриттям: Теймур Маммадов, який виступає за збірну Азербайджану і виграв юнацьку Олімпіаду-2014, занизив свій вік на шість років і в свої 23 роки перемагав 16 - 17-річних школярів.
У листі до Міжнародної федерації спортивної боротьби (FILA) від 22 червня (за два місяці до старту юнацької Олімпіади) Гамбулатов вказав на чемпіона Європи-2013 серед юнаків Теймура Маммадова з Азербайджану. За його твердженням, насправді це Тимур Мамедов, який народився в 1991 році в Росії, в республіці Саха-Якутія, тренувався у спортшколі № 3 міста Якутська у Інокентія Кочкіна. У 2008 році він став переможцем міжнародних ігор "Діти Азії" серед юнаків, у тому ж році виграв бронзову медаль першості Росії з цього віку, а в 2011 -медаль чемпіонату Росії серед студентів. Потім переїхав на історичну батьківщину в Азербайджан і перетворився в Теймура Маммадова. І під цим ім'ям взявся перемагати на килимі зовсім молодих хлопців по всьому світу.
Часто зловживають "закошеними" чемпіонами саме росіяни. На чемпіонатах світу і Європи вони випускають на килим як мінімум на пару років старших атлетів. А в кадетському віці – до 16 років – ця різниця у віці дуже відчутна. За словами тренерів, цих молодиків, які явно старші за "чистих" борців, видають м'язи – вони більш рельєфні і сформовані, що не притаманно 16-річним.
Виявляється, "косять" і в російському футболі. Скандально відомий коментатор "НТВ-Плюс" Олексій Андронов заявляв, що у юнацькій збірній Росії махлювали з віком гравців, за рахунок чого Росія виграла Євро-2006.
"Якщо говорити про ту збірну Коливанова, то це так і було. Кількість важко назвати, але такі гравці там точно були", - заявив Андронов на телеканалі "Росія 2", коли його запитали про те, чи були у юнацькій збірній Росії, яка виграла чемпіонат Європи 2006 року, "закошені"футболісти.
Ця тема ще торік була актуальна і для англійського футболу. Зокрема, ніхто вже точно і не знає, скільки років екс-нападнику лондонського "Челсі" камерунцю Самюелю Ето'О.
У 2014-му тренер команди Жозе Моурінью заявляв, що гравцеві може бути більше, ніж 32 - наприклад, 35 років.
А потім колишня подруга футболіста Анна Барранка висловилася, що Самуель взагалі народився в 1974-му. Вона запевняє, що Ето'О збрехав про свій вік, коли перебрався до Європи.
Сам же гравець, який чотири рази вигравав Лігу чемпіонів - двічі з "Барселоною", раз з "Інтером" та "Реалом", відмовився коментувати подібні чутки.
Насправді "закошених" спортменів багато - просто довести факт маніпуляцій з віком дуже складно.
"Є така методика визначення біологічного віку людини: епіфізарна пластинка або зона росту кістки. Магнітно-резонансною томографією визначається вік по кістковій тканині людини. Але не думаю, що впровадження її в професійний спорт справа найближчого майбутнього. Це вкрай дорога процедура в плані оплати роботи експертів, та й потреба в ній зараз невелика. Хіба що у футболі, де проблема підтасовки віку стоїть вкрай гостро - і при цьому є гроші, щоб цим займатися", - розповідав спортивний лікар університету міста Куопіо в Фінляндії Сергій Ілюк.
- Актуальне
- Важливе