8 фактів з життя Марії Гайдар
У Росії її вже звинуватили у держзраді, а в Україні ще не повірили напису на футболці “I love UA”. Про нового заступника Михайла Саакашвілі сьогодні не говорить тільки лінивий.
Донька російського реформатора Єгора Гайдара, правнучка письменників Аркадія Гайдара і Павла Бажова. Активіст, політик і журналіст. Має три освіти (економіка, юриспруденція і держуправління) і говорить трьома іноземними мовами (англійська, німецька, іспанська) і вчить українську. Що ще варто знати про Марію Гайдар?
Болівійське дитинство. Сьогодні Гайдар не цікавиться, скільки зароблятиме у Саакашвілі. Дитинство ж її було таким бідним, що родині доводилося торгувати пиріжками. Батьки розлучилися, коли Марії були три роки, і матір з вітчимом-художником поїхали в Болівію. Контакт із батьком відновила вже у підлітковому віці, а у 2004-му році взяла його прізвище. Саме тоді почала працювати в Інституті економіки перехідного періоду, який очолював Єгор Гайдар.
Путінські мільйони. Фонд "Социальный запрос", який створила Гайдар у 2013-му році, двічі отримував від гранти президента Росії на загальну суму понад 5 млн рублів. Цьогоріч подавався на чергові три мільйони. Однак отримувачем грантів виступала сама Гайдар, тому через рішення працювати в Україні фонд позбавили фінансування.
Арешти, марші й одиночні пікети. "Верните народу выборы, гады!" - банер із таким гаслом повісила Марія Гайдар разом з опозиціонером Іллею Яшиним на Великому кам'яному мосту в Москві. В помаранчевих касках і обв'язавшись страхувальним тросом, повисли під мостом, тримаючи банер. Тоді, у 2006-му, протестували проти зміни до виборчого законодавства. Неодноразово потрапляла під арешт за несанкціоновані акції опозиції — від Маршів незгодних до одиночних пікетів.
Громадянство Ізраїлю, України або Росії? Нещодавно в коментарі "Дождю" росіянка зізналася, що подала документи на отримання ізраїльського громадянства. "Я вже зрозуміла, що політична діяльність для мене, робота на державній службі, якісь посади, на які я могла би обиратися, - ця можливість для мене закривається" - пояснила політик.
20 липня на брифінгу в Києві вона заявила, що втрачати своє російське громадянство не хоче, але вчинить згідно з українськими законами.
Наймолодший віце-губернатор Росії. Соціальними питаннями, за які Гайдар відповідатиме на Одещині, почала займатися в 2009-му році. Без профільної освіти, у 27 років стала радником із соціальних питань губернатора Кіровської області. Потім отримала пост віце-губернатора, але у 2011 році раптово для всіх покинула держслужбу і поїхала навчатися до Школи державного управління імені Джона Ф. Кеннеді при Гарвардському університеті.
ДТП у Кірові. Втечу із держслужби, однак, пов'язують не з бажанням навчатися, а зі скандалом. У січні 2011 року в Кірові на пішоходному переході загинула дівчинка-підліток. Хоч свідків аварії було повно, слідство намагалося "повісити" справу хоч на кого-небудь. Спочатку це був водій тролейбуса (неважливо, що травми загиблої свідчили про збиття автомобілем). Потім винуватицею стала Гайдар (хоча, за її словами, її тоді не було в місті — і свідки є). Галас довкола справи і брак адекватного розслідування штовхнули Гайдар розпочати власне розслідування. Стежки привели до правоохоронців, які тоді першими опинилися на місці подій.
"КримНаш" і "З ким воює Україна?". "Крим зараз просто по факту наш. Я повністю згодна з Навальним. Просто так його дійсно повернути неможливо", - сказала рік тому Гайдар російському виданню "Йод". Зараз, переїхавши до України, заявляє: "Я завжди була за територіальну цілісність України, проти анексії Криму і категорично проти війни, яка ведеться на сході". Однак, українці навряд чи повірять її словам, особливо після відсутності відповіді на питання, з ким воює Україна. Про це чиновницю в Одесі допитувалася журналістка "1+1", на що отримала: "А що ви до мене..?"
Близько доби знадобилося Гайдар, щоб сформувати позицію з цього питання: спочатку в інтерв'ю 24 каналу, а потім на брифінгу в Українському кризовому медіа-центрі заявила: "Росія воює з Україною. Це – факт."
Огидний Саакашвілі. Є ще одна цитата, за яку Гайдар доведеться виправдовуватися. "Не така вже й погана ця Грузія. … Так, є огидний Саакашвілі, але в цілому грузини досить непогано виглядають на тлі решти Кавказу і Закавказзя", - написала політик у своєму блозі в далекому 2008-му. У 2015-му "огидний Саакашвілі" представив її як одного із найбільш видатних російських політичних лідерів, які борються проти путінського режиму.
- Актуальне
- Важливе