Новітня хроніка залізничних трагедій Європи
Аварія поїздів у Баварії вкотре нагадала, що навіть модернові залізниці не захищені на сто відсотків від можливої катастрофи. Еспресо згадує обставини й причини найвідоміших аварій із потягами
Звичайно, це далеко не повний перелік аварій, що сталися в Європі. Але він дає приблизну картину того, через що стаються катастрофи і гинуть люди. Навіть найновітніша сучасна залізниця не захищена від випадковостей, людських помилок та звичайнісіньких дурнів.
У Баварії, де сталося лобове зіткнення двох потягів, кількість загиблих становить вже щонайменше дев'ять людей, а ще сотня поранена.
Де: Норвегія, селище Оста.
Коли: 4 січня 2000 року.
Жертви: 19 людей загинули.
Перебіг аварії: дизельний пасажирський потяг виїхав з норвезького міста Тронгейм до міста Гамар. Поблизу селища Оста він зіткнувся з місцевим потягом.
Причини: помилка машиніста місцевого потяга, який почав рух не на зелений сигнал семафора. Відсутність на потягах належного зв'язку з диспетчером, який міг би попередити про загрозу зіткнення.
Фото: TV2.no
Де: Німеччина, муніципалітет Ешеде, Нижня Саксонія.
Коли: 3 червня 1998 року.
Жертви: загинула 101 людина, ще 105 було поранено.
Перебіг аварії: Швидкісний поїзд ICE "Вільгельм Конрад Рентген" прямував з Ганновера в Гамбург. Поблизу Ешеде поїзд на швидкості 200 км/год зійшов з рейок і врізався в опору моста.
Причини: Аварія сталася через "втому" металу на одній із колісних пар. Коли колесо остаточно тріснуло та відпало, поїзд зійшов із рейок. Ця катастрофа вважається найбільшою за кількістю жертв у Німеччині.
Фото: dpa
Де: Велика Британія, Лондон, Паддінгтон.
Коли: 5 жовтня 1999 року.
Жертви: 33 людини загинуло, 520 поранено.
Перебіг аварії: За 32 км від залізничного вокзалу Паддінгтон сталося лобове зіткнення двох потягів. Швидкісний дизельний потяг First Great Western почав скидати швидкість перед кінцевою зупинкою. У цей час в нього врізався приміський дизельний поїзд.
Причини: Недосвідчений машиніст приміського потяга прийняв червоний сигнал семафора за жовтий та продовжив прискорення. Зіткнення сталося на стрілці, де перетиналися колії двох потягів.
Фото: mirror.co.uk
Де: Франція, Нансі.
Коли: 6 листопада 2002 року.
Жертви: 12 людей загинули, 10 отримали травми.
Перебіг аварії: Нічний експрес прямував з Парижу в Мюнхен. За три години після того, як він вийшов зі столиці Франції, сталася пожежа.
Причини: Через 9 років після аварії французький суд визнав винною німецьку залізницю Deutsche Bahn в тому, що вона не забезпечила належної безпеки потягу та обладнання для гасіння полум'я. Залізницю оштрафували на 160 тисяч євро. Також винним визнали провідника, який перекрив шлях з вагону, де сталася пожежа, до інших, залишивши людей у пастці.
Фото: MAXPPP
Де: Угорщина, озеро Балатон.
Коли: 8 травня 2003 року.
Жертви: 33 загинуло, ще 6 отримали травми.
Перебіг аварії: Потяг їхав з Будапешта в угорське місто Надьканіжа. Поблизу озера Балатон на переїзді поїзд врізався в автобус і розірвав його буквально навпіл. Усі загиблі – німецькі туристи, які їхали в автобусі. Серед поранених один – інженер поїзда.
Причини: Водій автобуса проігнорував попереджувальний сигнал про наближення потяга.
Фото: AP
Де: Іспанія, провінція Альбасете.
Коли: 3 червня 2003 року.
Жертви: 19 людей загинуло, 38 поранено.
Перебіг аварії: Поблизу станції Чинчилья, що в однойменному муніципалітеті, на ділянці з однією колією зіткнулися високошвидкісний пасажирський та вантажний потяги.
Причини аварії: Причиною вважається людський фактор – помилка диспетчера, який дозволив пасажирському потягу рух.
Фото: AP
Де: Італія, Болонья.
Коли: 7 січня 2005 року.
Жертви: 17 людей загинули.
Перебіг аварії: Пасажирський потяг їхав з Верони до Болоньї. В муніципалітеті Клевалькоре сталося лобове зіткнення з вантажним потягом.
Причини: перед тим, як сталося зіткнення, пасажирський потяг проскочив два червоних сигнали. Стояв густий туман, і це вважається однією з причин, чому машиніст не звернув увагу на попереджувальні сигнали.
Фото: Reuters
Де: Чорногорія, Подгориця.
Коли: 23 січня 2006 року.
Жертви: 45 людей загинули, ще 184 поранено.
Перебіг катастрофи: Місцевий потяг віз майже 300 пасажирів з міста Бієло-Полє до куротного міста Бар, що на узбережжі Адріатичного моря. Поїзд зійшов з рейок, коли їхав через міст над річкою Морача, в яку він і звалився. Серед жертв було багато дітей, які поверталися з гірськолижного курорту.
Причини: Однією з причин називали несправні гальма потяга. Втім, суд встановив, що провина повністю лежить на машиністі, який не виконав усіх необхідних заходів та не запобіг безконтрольному спуску потяга. Його засудили на шість років тюрми. У суспільстві залишилось переконання, що таким чином керівництво залізниці зняло з себе відповідальність, оголошення вироку суду супроводжувалось акціями протесту родичів загиблих.
Фото: AFP
Де: Польща, Щекоцин
Коли: 3 березня 2012 року
Жертви: 16 людей загинули, 58 поранені, серед них було 6 громадян України.
Перебіг аварії: Лобове зіткнення двох поїздів сталося під вечір. Потяг TLK "Brzechwa" рухався з Перемишля до Варшави зі шкидкістю близько 95 км/год. Поблизу міста Щекоцин поїзд зіткнувся з потягом interREGIO "Ян Матейко", який рухався зі швидкістю 50-60 км/год з Варшави до Кракова.
Причини: Було встановлено, що потяг "Ян Матейко" не повинен був рухатись колією, де сталось зіткнення. Подальше слідство встановило, що причиною аварії стали п'ять помилок диспетчерів та машиністів обох поїздів.
Фото: Reuters
Де: Іспанія, Сантьяго-де-Компостела.
Коли: 24 липня 2013 року.
Жертви: загинуло 79 пасажирів, ще 140 були поранено.
Перебіг аварії: Швидкісний потяг Alvia прямував з Мадриду в Ферроль. За 4 км від вокзалу Сантьяго-де-Компостела потяг не вписався у крутий поворот і врізався в стіну. Згодом з'ясувалося, що швидкість удвічі перевищувала потрібну для входження у поворот.
Причини аварії: Розслідування показало, що катастрофу спричинили два фактори. Перший – технічний. Ділянка сучасної залізниці, де сталася аварія, не була обладнана системою автоматичного гальмування, яка зупиняє потяг у разі, якщо він перевищує допустиму швидкість.
Другий фактор – людський. Машиніст пропустив момент, коли потрібно були натиснути на гальма. Слідство з'ясувало, що він у цей момент говорив по телефону та зазирав у документи, щоб звірити маршрут.
Фото: AP
Де: Німеччина, Іббенбюрен.
Коли: 16 травня 2015 року.
Жертви: Двоє людей загинули, ще 41 людина поранена.
Перебіг аварії: Пасажирський потяг зіткнувся з трактором, який був навантажений рідким перегноєм.
Причини: Провина лежить на водії трактора, який виїхав на залізничний переїзд. Він звинувачений у ненавмисному вбивстві двох людей: машиніста й одного з пасажирів потяга.
Фото: AP
Де: Чехія, Студенка.
Коли: 22 липня 2015 року.
Жертви: 3 пасажирів загинули, ще 13 були поранені, серед них машиніст, який лишився без ноги.
Перебіг аварії: Швидкісний поїзд врізався у вантажну машину на швидкості 142 км/год. Локомотив відірвав трейлер та протягнув його ще близько 500 метрів. Кабіна фури, натомість, відірвалась після удару та зазнала мінімальних пошкоджень.
Причини: Провину поклали на водія, який залишився неушкодженим. Його звинувачують у створенні загрози суспільству, що тягне на покарання від 5 до 10 років тюрми.
Фото: Denik, Ivan Pavelek
- Актуальне
- Важливе