live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Як оголошували вирок ГРУшникам. Репортаж з суду


фото: Медиазона
За що російським ГРУшникам дали по 14 років тюрми

Російських ГРУшників Євгенія Єрофеєва і Олександра Александрова український суд визнав винними у веденні агресивної війни за попередньою змовою групи осіб, теракті та сприянні терористичному угрупованню.

Водночас їх виправдали за статтями контрабанда зброї, незаконне поводження зі зброєю та незаконний в’їзд на тимчасово окуповану територію. Сторона обвинувачення просила для них 15 років ув’язнення, а суд ухвалив рішення про строк у 14 років.

Як оголошували вирок і чому ГРУшників виправдали за певними статтями, розбиралося Еспресо.TV.

null

Після того, як оголосили вирок українській льотчиці і нардепу Надії Савченко в Росії, в Україні значно пришвидшився процес над російськими військовими Єрофеєвим та Александровим. Менше ніж за місяць було заслухано всі аргументи сторони захисту, а дату вироку було призначено на перший робочий день після судових дебатів.

Нагадаємо, що саме ГРУшників називають основними претендентами, на кого можна обміняти  Надію Савченко.

Зв’язок цих двох справ простежити легко. Показово, що на оголошення вироку до Голосіївського суду приїхали нардеп від "Батьківщини" Іван Крулько, від БПП – Ірина Луценко та Марія Іонова, перший віце-спікер Верховної Ради Ірина Геращенко, сестра Надії Савченко Віра та їхня мати Марія, а також один з адвокатів Савченко Ілля Новіков. Вони приїжджали і на вирок Савченко.

Також у залі, як і на попередніх засіданнях, були присутні консул РФ Олексій Грубий, представник ОБСЄ, адвокати Оксана Соколовська та Валентин Рибін.

Посилену охорону біля суду було виставлено ще за годину до заявленого часу початку оголошення вироку. Також підготувалися до напливу журналістів – з судової зали забрали лави для економії місця.

Таким чином невелике приміщення вмістило понад 30 камер телеканалів. Близько половини представників преси на оголошення вироку не потрапили і розмістились у залі для преси.

null

На початку черги, яку організували журналісти, став адвокат Савченко Ілля Новіков. З кімнати, де будуть оголошувати вирок, вийшов розпорядник і сказав, що адвокати можуть проходити.

"Я не той адвокат", - відповів на це Новіков.

"Я знаю, все одно проходьте".

Після того, як представників ЗМІ запустили до зали, ще 5-10 хвилин розпорядникам довелося витратити на те, щоб їх заспокоїти. На оголошення вироку прийшли з-поміж іншого фотографи з драбинками і велика кількість операторів зі штативами. Це створило незручності і дещо затримало початок оголошення вироку: колегія суддів буквально не могла потрапити до зали засідань через забарикадований штативами прохід.

null

Після певних формальностей, суд почав зачитувати вирок. Першим почав оголошувати його головуючий суддя Микола Дідик. Саме він оголосив встановлені судом факти: російські військовослужбовці за попередньою змовою групи осіб вчинили дії, пов’язані з веденням агресивної війни.

"З метою сприяння терористичній організації шляхом вчинення терористичного акту з наступних обставин", - оголошує Дідик, а далі зачитує хронологію потрапляння російських військових на території України.

У вироку також ідеться про те, що під час розвідки під Щастям, угруповання,в якому знаходилися ГРУшники, застосувало стрілецьку зброю, в результаті чого загинув молодший сержант 92 ОМБ ЗСУ Вадим Пугачов.

Дідик також оголошує позицію обвинувачених: те, що вони записалися до "народної міліції ЛНР" з ідеологічних міркувань, що Єрофеєв назвався ГРУшником з метою збереження життя, а до цього був звільнений з армії РФ; Александров повністю підтримує позицію Єрофеева.

Далі текст вироку читає суддя Бойко. Його частина – свідчення потерпілих та свідків. Тут ідеться про те, як затримували та надавали першу медичну допомогу пораненому в плече Єрофеєву та в стегно Александрову, зачитуються покази свідків: як відбувалася перестрілка, оголошуються покази військового лікаря та журналіста Савіка Шустера  (який  взяв інтерв’ю у Александрова та Єрофеєва, коли ті перебували у військовому шпиталі в Києві).

Поки Бойко читає, суддя Дідик пропонує присісти адвокату Соколовській; сидячи від початку засідання слухають вирок мати загиблого Пугачова та Марія Савченко.

Крім того Бойко читає протоколи огляду телефону Александрова, деталі переписки з дружиною та описи певних фото та відео. З-поміж них, світлина, де Александров сидить на танку. Суддя також зачитує опис кількох відеозаписів, де зйомку здійснює ймовірно Александров.

"Я там прям обнял украинскую землю как родную", - каже на одному з відео ймовірно Александров.

На ще одному відеозаписі з’являється Єрофеєв, котрий каже припинити зйомку, тому що "они стреляют".

Далі папка з текстом вироку переходить до судді Первушиної. Вона оголошує заключну частину. Колегія суддів прийшла до висновку, що докази сторони обвинувачення є достатніми та  для визнання винуватості обвинувачених у злочинах передбачених статтею 437 (ч.2), 28 (ч.2), 258 (ч.1), 258 (ч.3) ККУ. Суд також не погоджується  зі стороною захисту щодо вилучення як доказу інтерв’ю, записане Савіком Шустером. Він також не враховує як докази довідки з "ЛНР" про службу в "народній міліції" Єрофеєва та Александрова.

"Суд відкидає письмові рапорти та відео військових ЛНР, оскільки суд може сприймати показання, тільки під час засідання", - зачитує суддя Первушина.

Нагадаємо, що як докази невинуватості ГРУшників у вбивстві Вадима Пугачова сторона захисту переставила 4 рапорта та відео з "ЛНРівцями", свідчення котрих зводилося до того, що в убивстві українського військовослужбовця винний такий собі Житній.

Варто зазначити, що суд визнав цей факт таким, що не є доведеним. Водночас, суд не визнав безпосередньо винними Александрова та Єрофеєва в убивстві Пугачова.

Незважаючи на це, суд знайшов підтвердження звинувачення ув теракті, оскільки дії групи призвели до загибелі українського військового.

З вироку було вилучено твердження про заподіяння ушкодження військовому Гаркуші, оскільки суд встановив, що це сталося вже за деякий час після затримання російських військових.

Крім того, суд у вироку послався на свідчення ГРУшників, які вони надали відразу після затримання.

Таким чином Олександра Александрова і Євгенія Єрофеєва визнали винними у веденні агресивної війни, теракті та сприянні діяльності терористичній організації.

Оголошував рішення про обрання покарання у вигляді строку в 14 років головуючий суддя Дідик. Він також оголосив, що запобіжний захід тримання під вартою залишається без змін, а строк ув’язнення рахується з 16 травня 2015 року.

Примітно, що до Александрова і Єрофеєва застосують так званий Закон Савченко, згідно з яким один день попереднього ув’язнення рахується за два дні обмеження волі.

Дідик також оголосив, що кожен з обвинувачених повинен заплатити компенсацію витрат на експертів у розмірі 12 тисяч гривень.

За статтями про контрабанду зброї, незаконне поводження зі зброєю та незаконний в’їзд на тимчасово окуповану територію Єрофеєва та Алєксандрова було виправдано, оскільки, як оголосив суд, не доведено що в діяннях обвинувачених наявні ці правопорушення.

Після оголошення вироку суддя Дідик попросив усіх сісти. Він звернувся до Александрова і Єрофеєва і запитав, чи все їм зрозуміло, ті кивнули. Після Дідик роз’яснив їм порядок оскарження вироку і оголосив засідання та розгляд кримінального провадження завершеним.

Вже на вулиці журналісти запитали прокурора Німченка, чому у ГРУшників виправдали за трьома статтями:

"Ці статті не мали великого значення для обвинувачення, адже вони поглиналися статтею про ведення агресивної війни", - пояснив прокурор і сказав, що рішення з приводу апеляції обвинувачення прийматиме після ретельного ознайомлення з вироком.

"У мене таке враження, що ми свою роботу виконали добре", - резюмував Німченко.

Сторона захисту не була здивована вироком.

"Це те, чого ми й очікували. Вирок дзеркальний до справи Савченко", - сказала адвокат Соколовська, а також заявила про готовність після ознайомлення з вироком подавати апеляцію.

Адвокат Савченко Новіков пояснив свою присутність на вироку ГРУшникам тим, що хоче обговорити з захистом можливі стратегії захисту за обома справами, щоб їхні підзахисні, в разі прийняття такого рішення, могли бути швидше обміняними.

 

новини партнерів

9 серпня, 2020 неділя

9 серпня, 2020 неділя

8 серпня, 2020 субота

Відео

Введіть слово, щоб почати