live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4
img
Олеся Блащук 19 грудня, 2016 понеділок

Життя після націоналізації. Що буде з ПриватБанком і його клієнтами

Все, що треба знати про націоналізацію ПриватБанку

Все, що треба знати про націоналізацію ПриватБанку

Банк, що містить 38% усіх грошей українців у банківській системі та є емітентом 54% усіх активних пластикових карток у країні – став державним. "Еспресо" дізналося, що це означає.

Діра у 148 млрд

Найнеймовірніші чутки навколо ПриватБанку виявилися правдою: і інсайдерські кредити у понад 97% корпоративного портфелю, і неможливість (чи небажання) акціонерів докапіталізувати банк самостійно, і тривалі спроби вирішити ці проблеми на перемовинах з регулятором.

Як пояснила під час прес-конференції 19 грудня голова НБУ Валерія Гонтарева, у квітні 2015 року стрес-тестування виявило нестачу капіталу ПриватБанку у 113 млрд грн.

"Станом на 1 грудня цього року нестача капіталу ПриватБанку зросла до 148 млрд грн., а ліквідність банку суттєво знизилася. Акціонери, неспроможні виконати програму докапіталізації, надіслали Кабінету міністрів лист з проханням про входження держави у капітал ПриватБанку", - пояснила голова НБУ.

Інформацію про потребу в докапіталізації підтверджують і в банку, проте зазначають, що головна причина, з якої не змогли виконати план – інформаційні атаки на банк. Вони провокували паніку вкладників, які знімали свої кошти з рахунків.

"Найпотужнішою була остання атака. Кожен день ми оновлювали рекорди за кількістю коштів, виданих переляканим клієнтам у банкоматах і відділеннях. Наша мережа банкоматів останні дні видавала більше 2 млрд грн на день. При тому, що попередні рекорди (під час інформаційних атак – ред.) ледь дотягували до 1,5 мільярда в найбільш пікові дні", - пояснює Олег Гороховський, перший заступник голови правління ПриватБанку.

Націоналізацію провели дуже швидко. Ввечері в неділю, 18 грудня, Національний банк визнав ПриватБанк неплатоспроможним і звернувся до уряду з пропозицією передати його як системно важливий банк у державну власність. Майже одразу в Адміністрації президента зібралося засідання РНБО. Організація ухвалила рішення, після чого Кабмін і підтримав пропозицію НБУ про перехід ПриватБанку в державну власність.

За чий рахунок свято

Приватбанк, націоналізація

фото: Reuters

Проблеми банку будуть вирішувати за рахунок держави, себто – платників податків. Націоналізація буде проходити згідно з законом № 78-VIII "Про заходи, спрямовані на сприяння капіталізації та реструктуризації банків".

Держава купить акції ПриватБанку за 1 грн. (якщо капітал банку виявиться не від’ємним, то держава заплатить Коломойському адекватну вартість, яку визначить міжнародний аудитор).

Читайте також: Чому націоналізація ПриватБанку це необхідна жорстокість

Після цього банк випустить додаткові акції, які купить Міністерство фінансів за облігації внутрішньої державної позики (ОВДП, держоблігації). Максимальна сума капіталізації може скласти 148 млрд. грн, а мінімальна - 116,8 млрд. грн.

Втім, щоб звести негативний вплив до мінімуму, ОВДП матимуть термін погашення в 30 років і їхній випуск розтягнуть у часі.

"На першому етапі Міністерство фінансів випустить облігації на суму 43 мільярда гривень", - зазначив міністр фінансів Олександр Данилюк. Якщо ПриватБанку знадобляться гроші, він зможе продати ОВДП іншим банкам або НБУ. Ці кошти, за словами міністра, закладені в бюджет.

По-друге, власники банку пообіцяли не лише реструктуризувати кредитний портфель юридичних осіб, а й вчасно та в повній мірі повертати ці кредити. За словами міністра фінансів, ці кошти зможуть компенсувати видатки держави, понесені під час переходу банку у держвласність.

Крім того, закон дозволяє перевести в капітал банку депозити акціонерів і менеджменту (якщо вони там ще є), а також – зобов’язання за єврооблігаціями ПриватБанку.

148 млрд. грн. – це багато чи мало? Для порівняння: у банку – 155,2 млрд. грн. коштів лише фізосіб. При цьому за останні три роки банківських банкрутств Фонд гарантування вкладів фізосіб виплатив українцям трохи більше 80 млрд. грн. компенсацій. Грошей підприємців в ПриватБанку ще більше – майже 407 млрд грн. (втім, ФГВФО не повертає гроші бізнесу).

Без паніки

Оскільки націоналізація банку проводиться за рахунок платників податків, то найкраще, що можуть зараз зробити вкладники – не забирати свої гроші. Погодьтеся, краще не знищувати банк, підтримку якого несамохіть фінансуємо з власної кишені.

Паніка – це єдине, що зараз теоретично може призвести до справді серйозних проблем як у банку, так у цілій фінансовій системі, зважаючи на розмір установи. Приміром, на новині про націоналізацію вранці в понеділок курс гривні на міжбанку (безготівковий) підскочив одразу на 27 копійок – до 26,4-26,6 гривень за долар. На чорному ринку долар вже продають по 27,25 грн.

Важливість спокою населення розуміє і влада – тому із запевненням, що для клієнтів банку із новим власником нічого не зміниться виступили не лише Гонтарева, а й президент. "Для посилення захисту вкладників ПриватБанку в якості невідкладного я подав до Верховної Ради законопроект, який надає додаткові гарантії вкладів громадян у цій установі. Вони будуть такі ж самі як і для Ощадбанку, як для банку, що на 100% належить державі", - сказав Петро Порошенко.

Пізніше на сайті Верховної Ради з'явився текст законопроекту від Порошенка для захисту вкладників ПриватБанку. Якщо він буде ухвалений, компенсацію вкладів в 200 тисяч гривень гарантуватиме ФГВФО (Фонд гарантування вкладів фізичних осіб). Суму, що перевищує визначені законом 200 тис грн, відшкодовуватиме держава. 

Подібні заяви лунають і від менеджменту банку. "З вашими грошима на поточних, депозитних, карткових рахунках фізичних і юридичних осіб, з коштами в "Сервісі вигідних вкладень" нічого не станеться. Це було ключовою умовою перемовин про зміну власності. Банк буде працювати далі в стандартному режимі", - зазначив Олег Гороховський.

Те саме стосується і всіх онлайн-сервісів установи, а також системи онлайн-банкінгу Приват24. Щодо останнього, спочатку глава НБУ Валерія Гонтарева заявила, що поки не знає, чи переходить юридично Приват24 у власність держави під час націоналізації. Але пізніше заступник голови правління ПриватБанку Олег Гороховський написав у своєму Facebook, що Приват24 таки перейде у власність держави.

Що буде далі?

Приватбанк, націоналізація

фото: Reuters

Клієнтам ПриватБанку обіцяють вільний доступ до рахунків, за винятком юридичних осіб, яким лише один день, 19 грудня, зупинили повернення коштів з банку. Протягом декількох місяців нинішнє керівництво банку буде передавати справи державній команді.

Керувати новою установою буде міністр фінансів першого уряду Арсенія Яценюка 2014 року – Олександр Шлапак. Фінансисти одноголосно зазначають, що це, очевидно, найкращий вибір з усіх можливих кандидатур – не лише через репутацію Шлапака, а й через те, що працював у ПриватБанку в 1993-1998 році. Спочатку – директором Львівського філіалу, а потім – директором Західного головного управління та заступником голови ради ПриватБанку. Також Олександр Шлапак в різні роки був заступником голови НБУ, головою Держказначейства та першим заступником голови Секретаріату Президента Віктора Ющенка.

Що буде з ПриватБанком, коли він здоровиться? "Після того, як банк стабілізується повністю, почне реалізовувати стратегічний план, держава планує цей банк продати. І це створить нормальні конкурентні умови на ринку. Продати за прозорими умовами", – заявив міністр фінансів.

новини партнерів

21 жовтня, 2017 субота

21 жовтня, 2017 субота

20 жовтня, 2017 п'ятниця

Відео

Введіть слово, щоб почати