Монополія на джекпот. Як в Україні створюють лотерейного монстра

31 травня, 2017 середа
13:35

В Україні вирішили навести лад в лотерейному бізнесі. Але вигадані Мінфіном правила залишають одного монополіста і легалізують заборонені азартні ігри

Корупційні урядові рішення, котрі перерозподіляють фінансові потоки на користь окремих компаній, - давня українська традиція. Цього разу ласим шматком став український лотерейний ринок. Юристи підрахували: щороку на ньому обертаються сотні мільйонів і навіть мільярди гривень.

За словами юриста та експерта з лотерейної тематики Зоряни Топорецької, обсяг всього лотерейного ринку України за 2016 рік складає 850 мільйонів гривен. За 2015 рік - 1,4 мільярди. 

Депутати і учасники ринку стверджують, що замість чесних правил гри документ штучно створює монополію однієї приватної компанії.

"Залишилась тільки одна компанія "Українська національна лотерея". Вичистили ринок лотерей і залишили тільки одного оператора. Якщо залишився один гравець, то це є пряма корупція", - розповіла Еспресо народний депутат від "Батьківщини" Олександра Кужель.

Санкції "на двох", або Як залишити монополіста

УНЛ лотереи монополия

Нині на українському ринку лотерей діє всього лише три оператори. Окрім "Української національної лотереї" відомої як "УНЛ", це компанії "М.С.Л." та "Патріот", які з 2015 перебувають під санкціями. Саме цим і скористалися чиновники Мінфіну, щоб віддати надприбутковий лотерейний ринок лише одному оператору. 

За словами Топорецької, проект ліцензійних умов написаний таким чином, що забороняє операторам, які під санкціями отримати ліцензію і взагалі продовжувати діяльність. 

Згідно з новими умовами ліцензування, ліцензіатом не може бути компанія, якщо проти неї, її керівників або засновників застосовані економічні санкції. З ухваленням цього рішення "МСЛ" і "Патріот" припинять свою діяльність, а власники "УНЛ" рахуватимуть надприбутки.

Санкції, запроваджені у зв’язку з російською агресією, стали в Україні додатковим інструментом тиску на бізнес-конкурентів. Причому зв’язки українських компаній з країною-агресором чи терористичними організаціями нерідко залишаються недоведеними. 

Патріот

"Патріот" запідозрили в тому, що вони співпрацюють з російськими компаніями, і була підозра в тому, що вони розповсюджують не державні лотереї, а займаються організацією і проведенням азартних ігор. 

У вересні торік компанія "Патріот", котрою раніше володіли пов'язані з росіянами люди, офіційно оголосила про продаж та зміну власника. Ним став відомий банкір, колишній депутат-нашоукраїнець Олександр Морозов. Однак, перехід компанії до українського власника причиною скасування санкцій не став.

М.С.Л.

МСЛ

Не допомогло й оприлюднення даних про власників компанії "М.С.Л.", серед яких виявилися український та кіпрський бізнесмени. 

Президент компанії М.С.Л. Георгій Ложенко розповів Еспресо, що серед засновників Молодьспортлото немає жодного російського громадянина.

Головний аргумент, який використало СБУ, щоб занести М.С.Л. в список санкційних компаній – лист 5-річної давності Георгія Ложенка. В 2012 році М.С.Л. запропонували Мінфіну залучити гроші від лотерей на фінансування Євро-2012.

Тодішній уряд попросив довести, що у компанії є впливовий фінансовий партнер. М.С.Л. надіслала листа в якому вказало, що партнером з реалізації проекту може виступити "Альфа-банк". Сам банк і тоді, і зараз не був у структурі власності компанії.

В ЗМІ згадується, що компанії "Альфа-групп", яка належить російському олігарху Михайлу Фрідману, належить М.С.Л. Насправді, єдині фінансові відносини М.С.Л. та "Альфа-групп" - це звичайний кредит від "Альфа-банк".

І хоча СБУ після тривалих перевірок від своїх претензій до "М.С.Л." відмовилась, санкції тривають, а нині загрожують самому існуванню компанії.

"Комусь вигідно тримати нас в санкціях. Були просто хлопці, які змогли туди нас вписати, а потім цим скористатися. Що ми зараз і бачимо", - каже Ложенко.

Між тим судове оскарження санкцій, запроваджених щодо операторів лотерей, займає тривалий час, - кажуть юристи. "Ні кримінальних проваджень, ніяких підтверджень поки фінансування ними іноземної держави чи підтримки тероризму немає. Не було жодних заяв з викладенням конкретних фактів", - розповіла юрист Зоряна Топорецька.

УНЛ

УНЛ лотереи монополия

Єдиним гравцем, якому дозволено працювати на лотерейному ринку залишаються "Українські національні лотереї". УНЛ відкривати імена своїх власників не поспішає. Більше того, єдина вільна від санкцій лотерейна компанія сама виявилась пов’язана з фірмами, підозрюваними у фінансуванні тероризму.

В листопаді минулого року в газеті "Україна молода" "УНЛ" оголосила, що розриває зв’язки з компаніями "Юнайтед Грін Планет", "Планета Земля" та "Мірас ЛТД", котрі не лише займалися організацією забороненого грального бізнесу, але й фінансували терористичну діяльність.

Під вивіскою "Української національної лотереї" ці фірми діяли більше року. Те, що вони займалися азартним бізнесом, зокрема, на окупованих територіях на сході України та в Криму, підтверджують і в СБУ. Однак це не стало причиною для запровадження санкцій щодо "УНЛ". 

Як розповів Еспресо.TV виконавчий директор лабораторії комп'ютерної криміналістики "Cyberlab" Сергій Денисенко, багато залів відкривається, підписують договори і роблять уже не лотереї, а заборонені азартні ігри.

В липні минулого року Печерський суд столиці встановив, що службовими особами та засновниками "Української національної лотереї" було створено злочинні схеми щодо ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах та легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом за допомогою фіктивних підприємств та організації зайняття гральним бізнесом під виглядом проведення державних лотерей.

Судом встановлено, що під виглядом реалізації лотерей “Фаворит спорт”, що випускаються за ліцензією "УНЛ", здійснювалася заборонена законом букмекерська діяльність. Однак, всі ці звинувачення аж ніяк не похитнули монолітне становище оператора на лотерейному ринку.

За роз’ясненнями причин такої вдачі Еспресо звернулося до директора "УНЛ" Андрія Бочковського, але отримали таку відповідь:

- Я говорю із Андрієм Бочковським?

- Да. 

- Прокоментуєте будь ласка проект урядового рішення, яке надає монополію вашій компанії на ринку?

- А с чего вы взяли, что я буду сейчас вам давать комментарий? До свидания…

Відповідно розслідування журналістів власником “Української національної лотереї” (УНЛ), компанії із статутним капіталом у 268 млн грн, у 2016 році став тренер велоспорту Тернопільської обласної дитячо-юнацької спортивної школи  - Роман Зеньо. Раніше Зеньо ніколи не мав бізнесу і займався виключно велоспортом. 

Нелегальний "Лас-Вегас"

УНЛ лотереи монополия

Тим часом, юристи стверджують, що норми, закладені в документ чиновниками Мінфіну, дозволять обраним операторам лотерей не лише над збагачуватися, але й приховувати свої прибутки. 

"Ніхто не буде знати про реальні доходи. І тим самим існує ризик ухилення від сплати податків. Написано, що ігри можуть проводитися і за готівку, і безготівково. Це дуже нагадує якраз легалізацію підпільних ігрових залів", - коментує юрист Зоряна Топорецька. 

В парламенті стверджують, що суми, котрі приховує від держави лотерейний бізнес, вже зараз обчислюються мільярдами.

Нардеп від фракції "Самопоміч" Олександр Данченко каже, що 5-6 мільярдів гривень на рік держава недоотримує за рахунок непрозорої системи.  "Прозорість лотерейного ринку вона під величезним питанням. 60-70% знаходиться в тіні", - розповів депутат.

Народний депутат Павло Кишкар, між тим, стверджує, що відсутність прозорості і контролю операцій на ігровому ринку дозволить виводити з України астрономічні суми. "Держава буде недоотримувати від гри в інтернеті. Від 20 до 26 мільярдів гривень буде виводитися за Україну через ігрові сайти".

Експерти переконують, що замість встановлення прозорих правил на лотерейному ринку чиновники Мінфіну подбали про розширення власних повноважень, що дозволить схиляти операторів до корупційних домовленостей.

"Мінфін вирішує, чи дозволяти чи забороняти проведення окремих лотерей. Комусь дозволяти більше лотерей, комусь менше. Навіть отримавши ліцензію, оператор буде змушений постійно ходити за дозволом до Міністерства фінансів", - каже Топорецька.

Зазначимо, в 2012 році був прийнятий ініційований урядом Азарова закон "Про державні лотереї в Україні". Але відповідно документа умови і вартість видачі ліцензій лотерейному бізнесу повинен встановити Кабмін.

До 2017 року жоден уряд так і не зміг видати постанову, яка б затвердила умови ліцензії для "лотерейщиків". Але 5 травня Мінфін на чолі з міністром Олександром Данилюком таки опублікував проект постанови, який повинен визначити рамки існування цього бізнесу.

Прийнятий за Азарова закон "Про державні лотереї" визначає, що оператори державних лотерей повинні мати досвід роботи на цьому ринку не менше 10 років. Також вони повинні мати не менше 5 тисяч пунктів розповсюдження  лотерей.

Зараз цим умовам відповідає 3 компанії – УНЛ, "Патріот" та М.С.Л. Як ми писали вище, дві останні компанії з цього списку чомусь потрапили в санкційний список. Виходить, цей документ залишає на ринку монополію для однієї компанії і зменшує надходження податків в держбюджет.

Інша сторона ініціативи Мінфіну - можлива легалізація  грального бізнесу, який заборонений в Україні з 2009 року.

У проекті ліцензійних умов немає чіткого розмежування між лотереєю Тото і букмекерством. Останнє віднесено до азартних ігор і заборонено в Україні. У результаті такого ліцензування лотереї ми можемо отримати заодно й легалізацію азартних ігор.

От і виходить, в той час, коли уряд заявляє про постійний брак грошей на зруйновані дороги, підтримку шкіл та лікарень, чиновники Мінфіну готують передачу мільярдних фінансових потоків приватній компанії, котра приховує своїх власників. Бо обмежувальні санкції чиновники зробили інструментом тиску на бізнес.

Читайте також:
Київ
+18°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 34.75
  Купівля 34.75
  Продаж 35.98
 • EUR
  Купівля 36.58
  Продаж 38.26
 • Актуальне
 • Важливе
2022, субота
28 травня
16:55
Машина "Радіо Свобода"
Журналісти "Радіо Свобода" потрапили під обстріл рашистів поблизу Бахмута
16:53
ЗРК
Іспанія може посилити східний фланг НАТО та розмістити в Латвії ЗРК, - El Paіs
16:51
росія прапор занепад
Міністр фінансів Росії Силуанов назвав долар та євро "токсичними фантиками"
16:50
біженці з України
Ще один авіарейс з українськими біженцями приземлиться в Канаді наступного тижня
16:39
ВООЗ
Гепатит невідомого походження виявили вже у 33 країнах, - ВООЗ
16:38
Ексклюзив
переселенці
За неофіційними даними на Львівщині перебуває до 400 тис внутрішньо переміщених людей, - заступник голови Львівської ОВА
16:38
Володимир Зеленський  Марк Рютте
Зеленський - прем'єру Нідерландів: якщо ви вважаєте, що нам немає місця в ЄС, то ви маєте сказати це прямо та чітко
16:17
росія прапор занепад
В Україні заарештували активи Роснафти і виявили колабораціоністів
16:17
У Чехії нараховується близько 360 тис. українських біженців
16:16
Слов'янська ТЕС
Слов'янська ТЕС зупинила роботу через обстріли росіян
16:11
Микола Княжицький
"Хтось хоче будувати путінську диктаторську Україну. Щоб потім її здати", - Княжицький про повторну відмову прикордонників Порошенку
16:07
газ
Німецький міністр праці Гайль проти негайного ембарго на російський газ, - FAZ
16:06
Ручку Байдена продали за 600 тис. грн: гроші витратять на автівки для ЗСУ
15:58
Ексклюзив
Мелітополь
Окупанти намагаються все більше віддалити Мелітополь від України, - мер Федоров
15:53
Ексклюзив
ЄС Україна
Союзи України з іншими країнами не можуть бути альтернативою ЄС, але стануть вдалим доповненням, — експерт з міжнародних питань Шеренговський
15:49
Столичний Ботсад імені Гришка запрошує відвідувачів
15:35
опалення
У Центрі протидії дезінформації спростували фейки про ціни на опалення
15:35
На фото українські діти у Болгарії
У Болгарії відкрили перший дитячий садок для українських біженців
15:34
Петро Порошенко
На Банковій повертають "телефонне право" й будують варіант Ерефії, - Береза про блокування участі Порошенка у ПА НАТО
15:24
ЗСУ українські військові
Українські десантники показали відео знищення російського танка разом з екіпажем
15:08
Понад $55 тис. для українських біженців у Польщі зібрала кредитна спілка
15:08
Сьогодні Азербайджан відзначає день незалежності. До Баку прилетів Ердоган
15:06
Офіс генпрокурора
"Здавав" окупантам позиції ЗСУ в Харкові: українця засудили до 15 років ув'язнення
15:03
Ексклюзив
Донеччина
Більша частина Лиману на Донеччині контролюється українськими військами, — нардеп Лубінець
14:57
Ексклюзив
окупанти орки війська рф
На Харківщину зайшли свіжі сили ворога, які готуються до активних дій, - заступниця командира батальйону "Карпатська Січ" Чашка
14:51
санкції проти Росії
Понад 150 міст світу розірвали побратимські відносини з містами в Росії
14:49
Військові на CAESAR
Менш ніж за три хвилини. Українські воїни на CAESAR знищили два танки, дві БМД та вантажівку з боєкомплектом окупантів
14:39
обстріл
Окупанти обстріляли Сумщину мінометами з території РФ
14:35
біженці
3 мільйони українських біженців із сусідніх з Україною держав виїжджають далі в Європу, - ООН
14:23
обстріл пошкоджено будинки
Окупанти обстріляли Харківщину: одна людина загинула, двоє зазнали поранень
14:17
Полонені
Били прикладом по пальцях, плоскогубцями по відкритих ранах і душили. Українські військовополонені розповіли Денісовій про пережиті катування
14:07
Борис Джонсон і Володимир Зеленський
Зеленський та Джонсон обговорили посилення оборонної підтримки України
14:05
Анжеліка Терлюга
Українка Терлюга помстилася за поразку в фіналі Олімпіади та здобула золото ЧЄ з карате
14:03
До Мінська прибувають "міцні чоловіки" з РФ, - ЗМІ
13:55
Ексклюзив
Артемсіль
"Золота ціна" солі — 25 грн/кг, а не 50-90 грн, то із закупівлею варто зачекати, — експерт з торгівлі Дорошенко
13:50
зерно-війна
ЄС планує військово-морську місію для супроводу українського зерна, - El Pais
13:49
Маріуполь
У Маріуполі окупанти анонсували запуск нового рашистського телеканалу
13:40
Путін cтарий маразматик
Путін скасував у РФ вікові обмеження для військових контрактників
13:33
ґрати
Поїхав з України у РФ, а там пішов служити в армію. На кордоні затримали колишнього російського військового
13:31
Ексклюзив
ракетні системи США
Системи залпового вогню HIMARS та MLRS покращать якість ведення бойових дій у боротьбі з російським загарбником, - Згурець
Більше новин