live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Долар по 25. Коли знову виросте курс

Протягом місяця гривня зуміла зміцнитись більш як на 40 копійок. Чим це викликано та чи варто чекати долар по 25 вже цього літа

Зараз курс найкращий за рік, але це лише сезонне явище

Тенденція до зміцнення національної валюти триває вже декілька місяців. Найбільше за 1 долар українці змушені були віддавати в січні - понад 27,5 грн згідно з курсом НБУ. Зараз же помітне посилення позицій гривні, тож теперішній курс є найсприятливішим від початку року.

Економічні експерти пояснюють тенденцію перш за все сезонністю. Наша валюта значно більше любить теплий весняно-літній період, аніж осінньо-зимовий. Саме в час відпусток гривня “вибиває” кілька позицій в іноземних валюти ось вже декілька років.

Серед основних причин ㅡ зменшення імпорту енергоносіїв та діяльність аграріїв

Завдяки тому, що влітку не потрібно використовувати опалення, українці можуть відмовитися від імпорту енергоносіїв, що суттєво впливає на міць національної валюти.

На думку Сергія Фурси, фахівця відділу продажів боргових цінних паперів Dragon Capital, аграрії влітку закуповують на іноземних ринках насіння, добрива, техніку, витрачаючи іноземну валюту, яку накопичили доти.

Подібним чином діють й прості українці, які змушені витягувати з запасів куплені раніше долари на прожиття чи відпустку. Все це позначається на попиті відносно долару. “Окрім того, на валютні коливання впливає посівна. На початку року була хороша кон'юнктура на зовнішніх ринках, що також позитивно вплинуло на гривню”, - вважає Фурса.

Менший влив мали Євробачення, транш МВФ та політика НБУ

Сильнішою гривня стала й від міжнародних кредитів, а також локального припливу валюти на тлі Євробачення та чемпіонату з хокею. Цьогоріч європейський ринок став для українського бізнесу ще доступніший, тож надходження від експорту також зросли (25% за перший квартал) та поятгнули за собою зміни курсу.

Активне збільшення золотовалютних резервів з боку НБУ як за рахунок залучення коштів МВФ, так і внаслідок монетарної політики, також позитивно вплинули на співвідношення гривні з іншими валютами. 

Долар може впасти й до 25, однак триватиме таке зміцнення недовго

Опитані нами експерти переконані, що сьогодні математично обґрунтованим курсом є діапазон 25,0-26,0 грн/дол. Щоправда, фахівці наголошують на сезонності тенденції та прогнозують повернення долара на колишні позиції вже до кінця літа.

Як пояснює економіст Олексій Геращенко, влітку гривня переважно стабільна або ж сезонно укріплюється.

"Із підготовкою до зими, початком учбового року шальки терезів схиляються на користь імпорту (закупівля газу в сховища, купівля для школярів сучасних імпортних гаджетів, пізніше сезон новорічних подарунків). Тому важкий для гривні період зазвичай стартує з вересня-жовтня", - вважає Геращенко.

Головний фінансовий аналітик рейтингового агентства "Експерт-Рейтинг" Віталій Шапран певен, що до кінця літа 2017 року коридор 25-26 грн на долар цілком можливий. Однак нас чекає дуже важка осінь на валютному ринку з явною та яскравою тенденцією до девальвації з верхньою межею аж до 30 грн за долар.

“Ситуація на експортних сировинних ринках розгортається не на нашу користь. Однак більш конкретні цифри будуть залежати від врожаю 2017”, - переконаний Шапран.

На думку Геращенка, курс до кінця літа може коливатися навколо позначки 26 гривень за долар. При надлишку пропозиції валюти міг би бути і 25, але навряд чи НБУ дасть цьому здійснитися, скуповуючи надмірну пропозицію валюти в золотовалютні резерви.

Базовий прогноз від Геращенка - стабільність курсу до кінця серпня із подальшою девальвацією на 5-10% до рівня 27,5 - 28,5 гривень за долар на початку зими.

Нагадаємо, що за прогнозами Міністерства економічного розвитку та торгівлі, середній курс долара в Україні в 2017 році повинен становити 28 гривень (від 26,5 до 29).

В наступному році Міністерство очікує середнього курсу на рівні 29, 95 грн/ дол., а наприкінці періоду - 30,10 грн. В держбюджеті закладено курс 27,2 грн за долар. Тож деякі експерти навіть радять українцям запасатися зараз доларом на найближчі два роки.

новини партнерів

23 листопада, 2017 четвер

23 листопада, 2017 четвер

Відео

Введіть слово, щоб почати