Чому деякі країни хочуть платити гроші громадянам просто так

Уляна Букатюк
6 липня, 2017 четвер
14:44

Розвинені держави світу обмірковують можливість виплачувати щомісяця громадянам певну суму грошей безумовного доходу. Чи можливо це в реальності

Уявіть, що ви отримуватиме щомісяця від держави певну суму грошей просто так, за будь-яких обставин. Тепер можна не працювати, зайнятися хоббі, волонтерством або присвятити себе родині. 

Це виглядає як утопія чи дитяча фантазія, однак цілком ймовірно, що вже незабаром світова економіка працюватиме саме так.

Принаймні подібна модель все частіше випробовується в різних країнах та навіть декларується в передвиборних програмах. Основа моделі - безумовний основний дохід (БОД).

Гроші за просто так

Економічного терміну БОД як такого не існує. Безумовний базовий дохід (англ. UBI- universal basic income) - це соціальна концепція, згідно з якою країна/округ/регіон регулярно виплачують населенню певну суму грошей просто так, за те, що вони є. Гроші нараховують незалежно від того, скільки людина заробляє та й чи взагалі працює.

На рівні держави досі ніхто не наважився переводити економіку на рейки БОД, але кілька цікавих експериментів в різних країнах багато про що свідчать.

Інфографіка російського РБК

БОД допомагає підвищити якість людського життя

Видається, що якщо люди знатимуть, що гарантовано отримають гроші без трудових зусиль, то ніхто не працюватиме. Але практика свідчить про інше.

Вперше експеримент з БОД здійснили в Канаді ще в 70-ті роки в провінції Манітоба - називався він "Mincome".

Протягом двох років 12 тисяч жителів містечка Дофін мали змогу отримувати щомісяця базову суму грошей. В результаті цього експерименту, в містечку на 8,5% скоротився рівень госпіталізації, підлітки зосередилися на школі, а матері почали більше часу приділяти дітям.

Лише 1% учасників "Mincome" припинили працювати зовсім, розраховуючи на допомогу держави.

В Індії подібний експеримент тривав півтора року. Результат: в 20 населених пунктах, жителям яких виплачувалися гарантовані суми, підвищився рівень охорони здоров’я, освіти, покращилося харчування та житло, а головне - люди стали економічно активнішими.

Зрештою, 29 соціальних програм уряд Індії замінив прямими виплатами для населення.

В Намібії регулярні безумовні виплати в розмірі близько 9 євро допомогли зменшити рівень злочинності на 42%, а кількість людей, що живуть за межею бідності скоротилася майже вдвічі - з 76% до 37%.

Фінляндія, Німеччина та Італія зараз досліджують вплив БОД

Багатообіцяючим є експеримент у Фінляндії, який триває з січня 2017 року. За умовами дослідження 2 тисячі фінських безробітних щомісяця отримуватимуть близько $600 від державної страхової компанії KELA. Навіть якщо вони знайдуть високооплачувану роботу, виплати не припинять.

Результати обіцяють представити в 2019 році.

Цікавою тенденцією також є самостійна організація груп людей навколо ідеї БОД. Так, до прикладу, вже зробили в Німеччині - німецький підприємець Міхаель Бомер запустив краудфаундинговий проект «Mein Grundeinkommen». Там всім охочим пропонували пожертвувати 1 тис. євро для проведення експерименту з безробітними.

В Італії до громадської  ініціативі долучилося ціле містечко: жителі Ліворно щомісяця видають сотні місцевих безробітних по $537.

“Розкрити” людину та перемогти світову бідність

Податковий спеціаліст з Каліфорнії Тімоти Картер сформував 17 “за” БОД для різних соціальних груп. Перелічимо деякі з них.

Для того, щоб вижити в сучасному світі, людина змушена працювати. Понад 70% працівників в США не мають мотивації та виконують свої обов’язки абияк. Замість того, щоб скніти в офісі, люди могли б робити щось дійсно визначне, те що їм подобається, хоча й приносить менше коштів.

Маючи гарантований дохід, дехто нарешті наважиться відкрити власний бізнес, хтось займеться волонтерством чи самоосвітою або ж просто приділятиме більше часу сім’ї. Звичайно, буде й той, хто захоче провести решту життя перед телевізором чи відеоіграми. Але дослідження "Mincome" свідчать, що таких небагато.

Завдяки БОД вдасться подолати так званий “капкан бідності” - коли людина боїться, що пішовши на низькооплачувану роботу, втратить соціальну підтримку.

Також часто прихильники БОД вдаються до аргументу про майбутню роботизацію. Згідно з даними World Economic Forum, вже через 3 роки в США зникне 5 млн робочих місць.  

Роботи в першу чергу замінять собою посади в сфері послуг, які є ключовими в сучасній економіці. Це позбавить роботи ще більшу кількість людей, тож навантаження на соціальні програми по безробіттю значно збільшиться.

БОД здатен стимулювати розвиток світової економіки

Гроші є основним стимулом для людей, які працюють на механізованих спеціальностях. Їх якраз і замінять роботи. Досвід розвинутих країн свідчить, що майбутнє світової економіки за творчим началом, для якого гроші не є мотивацією.

До прикладу, вже зараз в США креативні галузі формують чверть економіки

БОД допоможе людині мати впевненість в тому, що вона зможе вижити, навіть якщо відмовиться від низькооплачуваної нецікавої роботи. Роботодавці в свою чергу змушені будуть “підтягувати” соціальні умови праці.

Люди з безумовним основним доходом будуть активніше брати участь у політиці, громадському та сімейному житті. А це тягнутиме за собою розвиток світової економіки.

Проблеми БОД та “драконівські” податки

Теорія соціальної рівності за рахунок виплат однакової суми кожному жителю, незалежно від його доходів, виглядає вкрай привабливо. Не дивно, що останніми роками вона так полюбилася популістичним лівим політикам. Однак теорія БОД містить й чимало “дірок”.

Неясно, якою буде оптимальна сума щомісячних виплат, адже в кожного своя “базова” міра. Також незрозуміло, кому саме виплачувати БОД. Чи потрібно підтримувати й мігрантів, які приїхали до країни? Чи не спровокує ця програма масового напливу нових?

Окрім того, вкрай важливим залишається питання, а де ж брати гроші для виплат. Прихильники БОД запевняють, що можливо звести до мінімуму численні соціальні програми, замінивши їх однією виплатою. Що тоді робити людям, які потребують дорогого лікування чи іншої допомоги від держави? Адже інших соціальних виплат не передбачено.

"Бодисти" запевняють, що потреба у величезному бюрократичному апараті відпаде  - адже для того, щоб нарахувати кожному громадянину щомісячну виплату в єдиному розмірі, зграї чиновників не потрібні. Тобто, вдасться зекономити й на них, тим самим зменшивши корупційний складник.

Але якщо повністю усунути бюрократію, організувати виплати кожному громадянину навіть в розвинутих країнах все одно буде вкрай складно.

Прогнозують, що тоді доведеться в рази збільшити податкове навантаження. Так, наприклад, лише ПДВ повинен вирости до 50%. А це “потягне” вгору рівень цін, тому рівності досягти не вдасться.

Серед ідей, як наповнити “бюджет БОД” є навіть такі, що вимагатимуть від населення платити за повітря - буквально. Саме надто високі податки відвадили від ідеї БОД 77% швейцарців, яким пропонували проголосувати за це на референдумі.

Фінські профспілки, які є затятими противниками БОД, підрахували, що подібна витівка збільшить дефіцит ВВП країни до 5%.

Чи варто українцям чекати на БОД

Автор книги “Економіка ХХІ” Олексій Геращенко переконаний, що безумовний основний дохід можливий лише тоді, коли суспільство має значний економічний розвиток. Мовою цифр, про таке замислюються країни з ВВП понад $30 тис. на рік на душу населення. В Україні наразі це близько $2,5 тис.

В разі економічного дива та довготермінового зростання по 7-8 % на рік питання БОД стане актуальним й для нашої країни. Поки це лише популізм. “Зараз нам потрібне наздоганяюче зростання. Тож питання безумовного основного доходу - це з мрій про майбутнє”, - вважає економіст.

Читайте також:
Олександр Усик та Ентоні Джошуа (ліворуч)
26 вересня, 2021 неділя
Промоутер Усика назвав головну умову реваншу з Джошуа
27 вересня, 2021 понедiлок
Усик пояснив, чому заговорив українською перед боєм з Джошуа
Олександр Усик та Ентоні Джошуа
26 вересня, 2021 неділя
Джошуа назвав несподівану причину поразки від Усика
Київ
+12
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 26.51
  Купівля 26.51
  Продаж 26.73
 • EUR
  Купівля 30.89
  Продаж 31.28
 • Актуальне
 • Важливе
2021, вiвторок
28 вересня
15:41
На Україну насуваються заморозки: яким областям готуватись
15:34
PR
Журнал Фокус відсвяткував день народження. 15 років лідерства, інновацій та драйву
15:31
Тете (праворуч)
"Шахтар" - "Інтер": букмекери дали прогноз на матч Ліги чемпіонів
15:27
В Україні немає чіткого визначення статусу політв’язнів та допомоги їхнім родинам, постраждалим від агресії Росії, – експерт
15:20
Andre Tan Easy: який одяг хочуть носити діти?
15:13
У разі референдуму вступ до ЄС підтримали би 61,4% українців, до НАТО - 57,4%, найефективнішим євроінтегратором назвали Порошенка, - Socis
15:07
Наживо
Чи загрожує Україні диктатура Зеленського? Віталій Портников у стрімі з Сергієм Руденком
14:53
Шахтар U-19
"Шахтар" програв "Інтеру" в юнацькій Лізі УЄФА
14:38
Перший пам'ятник в Україні Любомиру Гузару встановили у Вінниці
14:29
інсулін
МОЗ оновило переліків лікарських засобів, вартість яких відшкодовуватиметься з бюджету
14:20
газ
У Кремлі заявили про готовність до обговорень з Києвом питання прямих закупівель газу
14:20
Харківський суд підтвердив скасування перейменування проспекту Григоренка на честь маршала Жукова
14:09
Олександр Усик
Усик заявив, що повезе чемпіонські пояси до окупованого Криму
14:00
Кирило Шевченко
НБУ сподівається на продовження термінів чинної програми з МВФ на 6-9 місяців
13:57
ОПУ
ОПУ очікує закріплення тези про європейську перспективу у спільній декларації саміту "Україна-ЄС"
13:56
Олександр Усик
Цього не було 30 років: Усик оголосив про намір битися за звання абсолютного чемпіона світу
13:42
Євросолідарність
“Європейська солідарність” подала скаргу до НАБУ, ДБР та Офісу генерального прокурора щодо процедури голосування “закону про олігархів"
13:29
Дмитро Пєсков
Росія звинуватила Україну в неготовності провести "нормандський саміт" ще за Меркель
13:15
Майкон (ліворуч) та Артуро Відаль
"Шахтар" - "Інтер": онлайн-трансляція матчу Ліги чемпіонів
13:09
ООС
В зоні ООС поранили двох українських військових
12:51
Крістіан Лінднер
Вибори у Німеччині: дві партії проведуть переговори щодо можливого вступу в коаліцію
12:44
"Монако" - "Шахтар"
"Шахтар" - "Інтер": Де Дзербі викреслив Коноплянку зі складу на матч ЛЧ
12:43
Ощадбанк
Ощадбанк оголосив про закриття рахунків, операції по яких не здійснювалися понад трьох років
12:39
кафе локдаун
Три регіони України близькі до переходу у "червону" зону карантину, - Київська школа економіки
12:24
Винищувачі НАТО 7 разів за тиждень перехоплювали російські військові літаки над Балтикою
12:20
ЗСУ
На Сумщині загинув військовослужбовець артилерійського підрозділу, - Кролевецька міськрада
12:13
біткоін
Голова Комісії з цінних паперів США виступив за державне регулювання криптовалютного ринку
12:06
Олександр Зінченко (праворуч)
ЧС-2022: Збірна України перед вирішальними матчами відбору втратила ще одного лідера
12:00
У шведському Гетеборзі прогримів вибух у житловому будинку, щонайменше 25 людей постраждали
12:00
"Розвалював" оборонну сферу з 2014 року: СБУ затримала ексчиновника бронетанкового заводу, який розікрав 12 млн грн і втік в ОРДЛО
11:49
США успішно випробували ракету, швидкість якої перевищує швидкість звуку у 5 разів
11:44
Теофімо Лопес
У Лопеса зірвався захист титулів, які він відібрав у Ломаченка
11:32
Газпром
Газпром повністю припинив продажі газу на 2022 рік на своєму електронному майданчику
11:32
МЗС
Дзеркальна відповідь: МЗС України викликає посла Угорщини через газову угоду з РФ
11:12
Måneskin
Переможці Євробачення-2021 Måneskin дадуть концерт в Києві
11:11
Андрій Шевченко
Хотів би повернутися: Шевченко зізнався, що сумує за своєю колишньою командою
10:55
Угорщина
Угорщина викликала посла України через критику угоди з "Газпромом"
10:40
Олександр Усик
Усик злетів на друге місце у рейтингу найкращих боксерів світу
10:36
enemo
Генпрокуратура РФ визнала "небажаною" організацію спостерігачів за виборами
10:29
комуналка
Без "двійників" та "мертвих душ": єдина система для верифікації субсидій дозволить державі заощаджувати 11 млрд щорічно, - Мінсоцполітики
Більше новин