live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Україні вперше за 4 роки позичили гроші на зовнішньому ринку. Чому така угода - це добре

Україна змогла повернутися на ринок і зробити найдовшу позику у своїй історії

Україна провела розміщення єврооблігацій на загальну суму $3 млрд. Ми вперше вийшли на ринки з 2013 року. Ми хотіли вийти й раніше, але не могли, оцінка інвесторами українських ризиків була занадто негативна.

Зараз і оцінка інвесторів змінилася, і ринки дуже прихильні. В інвестиційному середовищі, на фондових ринках панує оптимізм.

У світі дуже багато грошей. І це дозволило Україні повернутися на ринок і зробити найдовший займ у своїй історії. Довжина розміщення склала 15 років. Прибутковість, за якою Україна залучила гроші, була визначена ринком на рівні 7,375%.

Слід сказати, що вперше в історії України провела не просто розміщення, а складну операцію з управління державним боргом.

Було викуплено з ринку частину облігацій, номінальний обсяг яких склав понад $1,58 млрд, які повинні були б погашатися в 2019 і 2020 роках.

Велика частина цих коштів була саме в 2019 році, і це дуже добре. Власне, сама ця угода була покликана усунути ризики 2019 року, коли на Україну чекає рахунок погашень. Місія виконана. У Мінфіні можуть пити шампанське.

Та й українцям в принципі варто радіти. Звичайно, борг - це теоретично погано. Особливо, коли ви живете не відповідно до своїх достатків. Але весь світ живе в борг. І старі борги погашаються за рахунок нових. Це нормальна практика. Як і угода була абсолютно нормальною. Адекватною поточним кредитним рейтингам країни.

Дива не сталося. Та й на ринку його не буває. Тут тільки розрахунок. І традиційне українське «погана та угода, де ми нікого не кинули» тут не працює. Країна вперше привернула 15-річний бонд, які так далеко ще не розміщувалися. Прибутковість в процесі розміщення знизилася з 7,75 до 7,375%. І, чесно кажучи, ще місяць тому про таку ставку ми не могли мріяти і з 10-річними паперами.

Тут і хлопці на роад-шоу постаралися, і лід-менеджери недарма свій хліб їдять (причому з чорною ікрою). Але понеслася зрада по світу. 

Перша теза. Навіщо брати під 7,375% коли можна залучати на внутрішньому ринку під 5%. І ще з Ощадбанком і його ставками можна порівняти. Цей аргумент можна було б пробачити бабусі на лавці.

Нагадаємо, що вартість грошей залежить від терміну, на який ви ці гроші залучаєте. І порівнювати вартість залучення на 2-3 роки і на 15 років просто недопустимо. Для такого терміну вартість залучення адекватна українському ризику.

Хочемо залучати дешевше - робимо реформи і підвищуємо кредитний рейтинг. Не кажучи вже про те, що це не робота держави пилососити валюту у населення або локальних банків. Скажімо прямо: це навіть шкідливо.

І ще один аргумент. Зараз ставки на історичному мінімумі. Так дешево гроші не коштували ніколи. І вічно цей аукціон небаченої щедрості тривати не може. Тому рішення займати «на довго» дуже правильне. Добре б ще навздогін на 30 років це зробити, або на 100 років, як Мексика. Але боюся інвестори гикати почнуть від таких пропозицій.

Друга теза. Гроші спрямували не на проїдання, а на погашення майбутнього боргу. У чому тут зрада до кінця не зрозуміло. Вся ідея даної операції була саме в тому, щоб розвантажити 2019 і 2020 роки. Так раніше робили наші корпоративні позичальники. Тепер ось зробила держава. Це абсолютно здорова політика міністерства фінансів, яке думає трохи далі, ніж до кінця поточного року.

Ну, і нарешті про податки. Це вже улюблений аргумент зрадофілів. І знову мимо. Так, скасували податки. Але їх тут і не могло бути за визначенням.

Уявіть собі картину: приходить Мінфін до іноземного інвестора, який торгує єврооблігаціями з лондонського права і які формально торгуються на ірландській біржі. І торгують вони давно один з одним українські єврооблігації.

І тут приходить Мінфін України і каже: «Продай мені, любий друже, назад моє зобов'язання». І начебто все добре, але тут Мінфін додає: «Так, але ти мені продаси за ринком, за ринковими цінами, в листопаді з тебе ще податок візьму». Що трапиться тоді? Відразу пошлють і чаю ще запропонують допити? Цілком очевидно, що платити податки тут ніхто не збирався. Це просто нонсенс.

Тому і зняти податкове навантаження наразі було би повністю розумним і раціональним кроком. Інакше б вся ця угода не вийшла. І якщо є зрада в цій угоді, то вона в іншому.

У тому, що тепер ми набагато менше залежимо від МВФ. А значить, прагнення робити реформи у влади буде все менше. Але це вже зовсім інша історія.

новини партнерів

24 вересня, 2018 понеділок

24 вересня, 2018 понеділок

23 вересня, 2018 неділя

22 вересня, 2018 субота

Відео

Введіть слово, щоб почати