live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4
16 лютого, 2018 п'ятниця

Чому Мінсоц продовжує утримувати ветеранські організації і до чого тут міністр Рева

Виявляється, на четвертому році війни в Києві спокійно можуть провести акцію, наприклад, "Безсмертний полк". У рамках гібридної війни, організованої проти України, використовуються всілякі приводи, зокрема і 9 травня. І раптом може виявитися, що фінансує все це Міністерство соціальної політики

Це зовсім не гіпотетична ситуація. Напочатку 2017 року з'ясувалося, що "Організація ветеранів України" під керівництвом колишнього депутата Верховної Ради від Комуністичної партії Петра Цибенка організувала в травні 2016 року в Києві ходу з "колорадськими" стрічками, фактично, на гроші з українського бюджету. 

"Георгієвські стрічки" в столиці за бюджетний кошт

З'ясувалося, що таке фінансування підкріплене постановою Кабміну 176, за якою громадським організаціям при Міністерстві соціальної політики виділяються бюджетні кошти на статутну діяльність. Окремі ветеранські ГО просто утримувалися державним коштом, незалежно від того, що вони робили і чи робили хоч щось корисне. Як правило, на утриманні платників податкі з року в рік жили керівники і секретаріати числених організацій "ветеранів ВОВ" та "афганців".

Частина цих ветеранських організацій має комуністичне та проросійське спрямування. Зокрема, вони організовують акції типу "Безсмертний полк" з радянськими прапорами та георгіївськими стрічками.

Про це минулого року писав активіст Дмитро Різниченко. Він тоді, під час наради громадської ради при Міністерстві оборони України, вдарив Віктора Палія, який очолює цю громадську раду. Інцидент стався у відповідь на звинувачення активіста на адресу представників цієї ради про нібито участь одного з них в минулому році в путінському флешмобі "Безсмертний полк", з "колорадскими" стрічками та червоними прапорами.

Тобто, виділені кошти витрачалися псевдоветеранськими або відверто колаборанськими організаціями на зарплати, оренди офісів, відрядження за кордон, вшанування різних дат. Зазвичай, отримані кошти організації просто проводять по ФОПам, сплачуючи різні послуги. Контроль їх використання фактично неможливий.

Конкурсний відбір проектів на фінансування

Ветерани, активісти, волонтери розробили проект нової постанови, яка передбачає, що громадські організацій мають подавати свої проекти на прозорий конкурс, де, за встановленими критеріями, будуть визначені ті, які отримають фінансування з держбюджету. Тобто, принципова різниця в тому, що ветеранські ГО не утримуватимуться за рахунок бюджету, а виконуватимуть своє безпосереднє призначення - надаватимуть соціальний захист ветеранам війни, праці та інвалідам.

До того ж, цільові програми можна легко перевіряти аудитом – куди пішли кошти. 

"Майже рік ми робили все, щоб бюджетні гроші для ветеранів Міністерством соцполітики розподілялися відкрито, прозоро і справедливо. Вникали в процедури, працювали в комісії, писали ухвали КМУ... Їм все одно. Будь-що зберегти старі звичні порядки. Десятки мільйонів гривень того варті", - пише Денис Поданчук, модератор і спікер Громадського хабу.

Ця робота проводилась за підтримки міністра соціальної політики Андрія Реви і Державної служби у справах ветеранів війни та учасників АТО. І мала б бути поданою на затвердження урядом. Принаймні, так обіцяв громадським активістам Рева.

Та попри публічні обіцянки міністра соціальної політики, за рік прозору систему розподілення коштів так і не змогли запровадити.

Стара схема – нові кошти

Несподівано, на засіданні Уряду 7 лютого ц.р., у закритому режимі ухвалено зміни до постанови номер 176, які дозволяють виділити з бюджету майже 20 мільйонів гривень на внутрішні потреби ГО ветеранів війни в Афганістані.

Внутрішні потреби це все ті ж самі: заходи з відвідування військових поховань, відзначення святкових дат (Дня пам’яті та примирення, Дня перемоги над нацизмом у Другій світовій війні та ін..), оплату з’їздів, конференцій, орендування офісів, оренда залів для зустрічей. 

Постанова була відсутня у порядку денному засідання КМУ 7 лютого. Її було внесено з голосу міністром соціальної політики Андрієм Ревою.

Протягнув її Рева якраз до Дня виводу військ з Афганистану. 14 лютого президент зустрівся з "афганцями" в Будинку офіцерів і за старою радянською традицію, до дати, нагородив керівника "Всеукраїнської асоціації ветеранів Афганістану" Сергія Куніцина – орденом Князя Ярослава Мудрого IV ступеня. 

Саме до "Всеукраїнської асоціації ветеранів Афганістану" Куніцина та "Всеукраїнського союзу ГО учасників бойових дій, ветеранів військової служби та правоохоронних органів", під головуванням Віктора Палія в активістів і є питання.

Наприклад, чи не найбільший обсяг фінансування, а саме 1,5 млн грн, пропонувалося спрямувати на потреби Всеукраїнського Союзу громадських об'єднань учасників бойових дій, ветеранів військової служби та правоохоронних органів "Всеукраїнський Союз". Його керівник Віктор Палій відзначився сутичкою з ветераном АТО Дмитром Різниченком.

Масі Найєм, юрист: "Стара" постанова виринула зненацька. Її готували, хотіли, щоб знову поза конкурсом було виділено кошти на святкування ветеранами Афганістану їхнього свята. Ми навіть цього не очікували. Все йшло до того, що буде прийнято "нову" постанову, але так як пану Реві захотілося пройти поміж крапельок, він це зробив, користуючись тим, що не було постійного нагляду за кроками щодо цієї постанови. Мало бути так:  її написали, вона пішла на реєстрацію, на Кабмін, її прийняли і вона в дії. Все йшло як має бути, але не проконтролювали стадії прийняття цієї постанови".

За цією схемою рішення, яким ГО виділяти бюджетні кошти, приймає громадська рада при Держслужбі ветеранів і учасників АТО. Там розповіли, що цього року фінансування ГО ветеранів Афганістану відбулося у порядку виключення і приурочене до річниці виводу військ. Та запевнили, що більше жодним організаціям без конкурсу фінанси не видаватимуться.

"Минулого року на засіданні Уряду змінили назву програми і вирішили розділити фінансування ГО ветеранів і ГО інвалідів і відповідно, стара редакції постанови втратила чинність. Та зараз, як виключення, для того, щоб мати можливість профінансувати ГО учасників війни в Афганістані, було проанонсовано старий варіант постанови, але вже з урахуванням розділення напрямків ветеранів і інвалідів. Але в подальшому такого вже не буде. Ми зробимо конкурсну комісію, в більшість в якій складатимуть представники громадськості. Комісія оцінюватиме проекти, не знаючи хто їх подав, а на другому турі, представники тих ГО, чиї проекти відберуть, захищатимуть їх", - сказав В’ячеслав Марченко, заступник голови Держслужби ветеранів війни та учасників АТО.

Він також додав, що у Мінсоцполітики йому підтверджували винесення змін до постанови на засідання.

"Ці зміни в новій постанові вносилися Службою ще два роки тому. Минулого року долучилась громадська рада при Мінсоц на чолі з Олексієм Ліпіріді. Було багато редакцій. Нарешті є кінцевий варіант, який закінчує погодження в профільних міністерствах. Станом на сьогодні ще три міністерства не погодили, але там все вже на кінцевому етапі. В мене була розмова з держсекретарем з Мінсоцполітики, він мене запевнив, що на найближче засідання Уряду нові зміни до постанови будуть винесені. 12.лютого була розмова з Олександрою Тарасовою – начальником управління по роботі з ветеранами при Мінсоц, вона мені це підтвердила", - розповів В’ячеслав Марченко.

Сам Рева на засіданні комітету сказав, що рішення щодо фінансування ветеранських ГО було заблоковане вісім місяців назад через відсутність консенсусу, але "вольовим рішенням" він його розблокував.

Відео з засідання уряду опублікував в себе на сторінці волонтер Роман Сініцин.

Протести і нова постанова

Дії уряду, зокрема, міністра соціальної політики Андрія Реви, викликали обурення в деяких колах ветеранів АТО та волонтерів. Вони анонсували, що подають позов до суду, щоб скасувати цю постанову, адже боротьба за впровадження нового фінансування тривала впродовж цілого року, і міністр соціальної політики Рева двічі анонсував реформу фінансування ГО й перехід на конкурс.

Активісти створили оргкомітет, і 14 лютого провели протест під кабміном з вимогами: зупинити дію старої постанови №176 та прийняти нову, вже підготовлену, а також відправити у відставку міністра соцполітики Андрія Реву.

 

Станом на ранок 14 лютого проекту конкурсної постанови не було в порядку денному Уряду. Напередодні урядовий комітет відмовився вносити її через те, що минулого тижня вже Кабмін прийняв постанову щодо цього питання. Та міністр соцполітики представив нову постанову.

"Якщо раніше фінансувалася статутна діяльність об’єднань ветеранів, то ця постанова створює новий механізм конкурсного відбору проектів у підтримку ініціатив громадських організацій через подання відповідних пропозицій, з тим, щоби фінансувати їхню практичну діяльність в рамках чинного законодавства. Разом з цим, усі заходи, які фінансуватимуться за кошти Державного бюджету, проходитимуть через громадську експертизу", - заявив міністр соціальної політики Андрій Рева.

Читайте також: Уряд дозволив фінансування громадських об’єднань ветеранів через конкурс

Ймовірно, на такий крок Уряд наштовхнув мітинг громадських активістів і ветеранів, який відбувся під Кабміном. Без нього, переконаний Денис Поданчук, постанову №176 не відмінили б.

"Чутки про розгляд «нової» постанови ходили, але на порядку денному її не було. Тому, ми думаємо, що якби мітингу не було і чуток щодо його проведення – нічого б вони не розглянули", - прокоментував він рішення уряду.

Денис Поданчук також зазначив, що нова постанова прийнята з доопрацюванням, але активісти слідкуватимуть за тим, щоб жодних принципових змін в ній не відбулося. Фактично, прийняття нової постанови відмінило 176, затверджену перед цим.

 

Дар'я Бура.

Введіть слово, щоб почати