Крок до кращого майбутнього чи в порожнечу

Наталя Іщенко
6 квітня, 2018 п'ятниця
09:52

План мирної реінтеграції сепаратистських регіонів Грузії тупцює на місці вже вісім років

На грузинсько-абхазько-південноосетинському "мирному фронті" пролунали чергові залпи реінтеграційних ініціатив. Грузинський уряд представив новий план мирного повернення окупованих територій під багатообіцяючою назвою "Крок до кращого майбутнього".

Залучення, яке не вдалося

Нова ініціатива складається з трьох ключових напрямків дій.

Перший - розширення і спрощення торгівлі уздовж ліній розмежування шляхом створення нових можливостей для жителів Абхазії та Південної Осетії (Цхінвальського регіону).

Друге - створення додаткових можливостей для отримання освіти мешканцям окупованих територій як в Грузії, так і за її межами.

Третє - створення механізму, який спрощує доступ жителів регіонів, що не контролюються центральною грузинською владою, до переваг, якими громадяни Грузії стали користуватися в результаті зближення з Європейським Союзом. Йдеться про право на безвізові поїздки до країн Шенгенської зони і можливостей щодо вільної торгівлі з ЄС і т. д.

Як заявив 4-го квітня на засіданні уряду прем'єр-міністр Грузії Георгій Квірікашвілі, ініціатива "Крок до кращого майбутнього" – це ще одна відкрита заява про те, що "курс мирної політики, який взяла наша влада, обов'язково продовжиться, незважаючи на багато викликів". "Цей крок має на меті відновлення довіри та активізацію процесу примирення", - наголосив грузинський прем'єр.

Нові ініціативи Тбілісі є продовженням оголошеної ще за часів правління Михаїла Саакашвілі програми реінтеграції окупованих територій "Залучення шляхом співпраці". Тоді, після поразки у війні 2008-го року, заявлялося, що Абхазію та Південну Осетію (Цхінвальський регіон) вдасться повернути "в єдиний конституційний простір Грузії" іншим, не військовим, а суто мирним, дипломатичним шляхом, методом запровадження гуманітарно-економічних програм. З початку 2010 року в Грузії діє відповідна державна стратегія яка, по суті, є програмою економічної реінтеграції окупованих регіонів та "індивідуальної реінтеграції" мешканців непідконтрольних територій.

Вісім років кроків на місці

Вже 8 років грузинська влада активно працює над реалізацією свого мирного плану. Зокрема, створює умови для отримання освіти та медичного обслуговування в Грузії жителями Абхазії та Південної Осетії (Цхінвальського регіону), розбудовує біля ліній розмежування торгівельні "хаби", надає можливості для експорту продукції з ринків Абхазії та Південної Осетії (Цхінвальського регіону) через Грузію…

Реалізація програм мирної реінтеграції мала деякі точкові результати. Наприклад, жителі Абхазії та Південної Осетії (Цхінвальського регіону), дійсно, нерідко лікуються в Грузії. Але цей факт жодним чином не відобразився на їхньому ставленні до грузинської сторони, тобто до "реінтеграції людей" їх "медична реінтеграція" не призвела.

Всі інші напрямки були ще менш успішними.

Проект в освітньої галузі, по суті, так і не запрацював. Причина - мовний бар’єр. Грузинська мова практично не вивчається в школах Абхазії та Південної Осетії (Цхінвальского регіону), і тому поступати до вишу в Грузії абітурієнти цих регіонів не можуть навіть при наявності бажання.

Що стосується розширення та активізації контактів вдовж лінії розмежування, то реалізація грузинського плану призвела до наслідків, прямо протилежних запланованим. Наприклад, розбудова торгівельної інфраструктури на адміністративному кордоні з Абхазією для залучення мешканців прикордонних районів завершилася тим, що Сухумі (Сухум) почав просто закривати пункти пропуску. Нараз офіційно працює лише один абхазько-грузинський КПП, "Інгур", а лінію розмежування напряму контролюють російські прикордонники.

Втім, Грузія не збирається відступати від раніше визначених метод. Нова програма не містить жодної революційної пропозиції - є лише організаційні поліпшення адміністрування процесу "мирної реінтеграції". Ну і той факт що тепер Грузія має безвіз та зону вільної торгівлі з Євросоюзом дає Тбілісі привід для сподівань, що абхази та осетини зараз будуть більш зацікавленими в "індивідуальній" та бізнесовій реінтеграції.

Визнання паспортів та ще дещо

Про подробиці ініціативи "Крок до кращого майбутнього" розповіла державний міністр з примирення та цивільного рівноправ'я Кетеван Ціхелашвілі.

null

За її словами, в рамках плану буде створена нова деполітизована система ідентифікації особистості жителів Абхазії і Південної Осетії (Цхінвальського регіону). "Для отримання різних сервісів для проживаючих в цих двох регіонах людей буде створена нова система ідентифікації, яка не враховує статус територій. Йдеться про реєстрацію під особистим номером, і це не пов'язано з встановленням громадянства.

Ця система відкриває доступ до таких сервісів, як реєстрація підприємницького суб'єкта, отримання податкових пільг. ...Зацікавлена ​​особа може зареєструватися особисто або ж в електронному вигляді, в тому числі і на абхазькій і осетинському мовах [додатково до грузинської], або ж за допомогою третьої довіреної особи", - розповіла міністр.

Для встановлення особи жителів Абхазії або Південної Осетії (Цхінвальського регіону) влада Грузії допускає можливість використання так званих осетинських та абхазьких паспортів, що вже практикується в разі надання медичної допомоги на території Грузії. Зі своїм особистим номером бажаючі можуть реєструвати свій бізнес онлайн, здійснювати фінансові операції.

Крім того, Грузія готова приймати продукцію абхазьких і південноосетинських підприємців. Як каже Кетеван Ціхелашвілі, "буде спрощений доступ виробленої в Абхазії та в Цхінвальському регіоні продукції на внутрішній грузинський ринок, в тому числі, в торгові мережі, а також використання експортних можливостей Грузії". Мова також йде про видачу грантів для спільних виробництв, а також надання особливих економічних і податкових пільг. Не виключений навіть допуск на грузинський ринок акцизних товарів - тютюну і алкогольних напоїв виробництва Абхазії і Південної Осетії (Цхінвальського регіону).

Ініціатива "Крок до кращого майбутнього" була узгоджена з парламентською більшістю, тому Кабінет міністрів Грузії розраховує на підтримку документу депутатами. Поправки стосуватимуться восьми законів, серед яких і закон "Про окуповані території". Передбачається, що в ньому частково буде скасована заборона підприємницької діяльності на непідконтрольних центральної влади територіях.

Мир – це танок для двох

Міністр закордонних справ Абхазії Даур Кові оцінив грузинський план "Крок до кращого майбутнього" дуже скептично. "Вичерпавши свої ресурси тиску на Абхазію, Грузія в черговий раз вирішила продемонструвати світовій спільноті якусь подобу дружелюбності стосовно нашої держави, вміло маскуючи свої справжні наміри під личиною вищеназваних ініціатив. У зв'язку з цим хотілося б звернутися до політичного керівництва Грузії з пропозицією про припинення брехні на догоду своїм корисливим політичним амбіціям".

"Республіка Абхазія - незалежна, суверенна держава. Єдиним кроком в краще майбутнє є визнання Грузією незалежності Республіки Абхазія і побудова повноцінного міждержавного діалогу між нашими країнами в ім'я стабільності і процвітання майбутніх поколінь. Альтернативи цьому процесу немає ", - додав Даур Кові.

null

Натомість, нову грузинську ініціативу знов активно підтримують в ЄС. "Ці пропозиції повністю вкладаються в політику Грузії по залученню Абхазії і Цхінвальського регіону, в рамках якої Євросоюз до цього дня здійснює кілька проектів. Ми підтримуємо ініціативи, метою яких є створення мостів на розмежувальних лініях і вирішення гуманітарних проблем", - йдеться в заяві Майї Кос’янчич, офіційного представника керівника дипломатії ЄС Федеріки Могеріні.

Тобто, вісім років план мирної реінтеграції окупованих територій Грузії тупцює на місці, місцями навіть йде назад (як із закритими пунктами пропуску на адмінкордоні). Але не видно жодного принципового висновку, який зробили б з цієї, прямо скажімо, невдачі, грузинська влада та її західні партнери, в першу чергу, Європейський Союз.

Цей висновок, однак, простий: якщо Абхазія та Південна Осетія (читай: Росія) не хочуть реінтегруватися до складу Грузії, навіть активно протидіють реінтеграції, то досягти реінтеграції в односторонньому порядку неможливо.

Як тут не згадати нещодавню заяву міністра оборони Сербії Александара Вулина, який в одному з виступів щодо загострення конфлікту навколо Косова зазначив: "Для війни достатньо одного. Для миру потрібні двоє".

Він точно знає, про що каже. Як знають про це в Сухумі, Цхінвалі, Москві… А ось Тбілісі та Брюссель цього чомусь вперто не бачать.

Теги:
Читайте також:
Київ
+11°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 39.39
  Купівля 39.39
  Продаж 39.85
 • EUR
  Купівля 42.09
  Продаж 42.85
 • Актуальне
 • Важливе
2024, середа
24 квітня
15:42
суддя Олексій Тандир
Загибель нацгвардійця в ДТП: звільнення судді Тандира підтримала Вища рада правосуддя
15:35
фейк
"Москва прагнула нейтралітету, а не підкорення України": добірка фейків у світі за 24 квітня
15:31
Ексклюзив
Ілля Євлаш
Речник Повітряних сил ЗСУ Євлаш розповів, як вплинуло знищення російського Ту22М3 на використання авіації з півдня
15:16
СБУ затримала настоятеля Святогірської лаври УПЦ МП митрополита Арсенія
Здав розташування блокпостів ЗСУ під час літургії: митрополиту УПЦ МП з Донеччини оголосили підозру
15:03
земля, земельні ділянки
Росіяни вигадали нову схему позбавлення українців права власності на ТОТ Запорізької області, - Спротив
15:02
На фото: Кадр з фільму "Я і Фелікс"
Фільм Ірини Цілик "Я і Фелікс" за книжкою Артема Чеха вийшов у прокат у Канаді
14:39
Хотіла продати дворічного сина за 1 млн грн: жительці Дніпра оголосили підозру
14:33
Міністерство оборони
Міноборони створило Офіс для управління військовою допомогою, яку надають країни-партнери
14:25
Інфографіка
Ціни на пальне, АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
14:12
грузія
Європарламент пропонує не починати переговори з Грузією про вступ до ЄС через закон про "іноагентів", - Радіо Свобода
14:03
OPINION
Семен Єсилевський
Обмеження консульських послуг: навіщо воно в епоху електронних реєстрів?
13:51
Андрій Лунін та Бернарду Сілва (ліворуч)
"Реал" назвав суму, за яку готовий продати Луніна
13:49
погода
Наталка Діденко розповіла, коли припиняться дощі та прийде тепла погода
13:42
Україна Євросоюз
ЄС виділив Україні новий транш макрофінансової допомоги на €1,5 млрд
13:31
Верховна Рада
ВР схвалила у першому читанні законопроєкт про посилення контролю за гральним бізнесом й обмеження реклами азартних ігор
13:30
трактор, поле, фермер
"Зроблено в Україні": аграрії можуть компенсувати 25% вартості придбаної сільгосптехніки. Умова
13:18
Ентоні Блінкен
Блінкен прибув до Китаю: зустрінеться із Сі Цзіньпіном і лідерами бізнесу
13:15
Пил із Сахари
У атмосфері та опадах: до України дістався пил із Сахари
13:14
На фото: кадр з фільму "Путін"
Вийде в 35 країнах світу: оголошена дата премʼєри трилера "Путін" з дипфейком президента РФ у підгузку та в лікарні
12:45
застосунок Дія
Парламент прийняв за основу законопроєкт про розмитнення авто в Дії
12:41
На фото: Документальний фільм "Білий янгол – кінець Мар’їнки"
Фільм про евакуацію мирних мешканців з Марʼїнки отримав золоту нагороду та гран-прі New York Festival
12:30
грузія
Грузія продовжила термін безвізового перебування для українців
12:29
Еспресо лого
Відключення Еспресо з Т2 й напад митрополита Лебідя на кореспондентку телеканалу: держдеп США оприлюднив звіт про порушення прав людини в Україні
12:09
На фото: Олег Собчук з гурту "СКАЙ"
"Річ не в страху": лідер гурту "СКАЙ" Собчук пояснив, чому не воює
12:07
На Закарпатті прикордонники з пострілами затримали шістьох чоловіків, які планували втекти до Угорщини
ВР проголосувала за збільшення чисельності прикордонників
12:04
OPINION
Валерій Пекар
Чому ми втікаємо з поля битви за свідомість
11:52
Євген Балицький
ВАКС конфіскував у колаборанта Балицького 5 літаків, автомобілі, квартири та будинок
11:30
Оновлено
нафтобаза у Смоленській області
Безпілотники СБУ вночі атакували дві нафтобази у Смоленській області РФ
11:18
Джамала
Джамалу обрали речницею від України на Євробаченні-2024
11:15
Огляд
міжнародний огляд
Як штучний інтелект допомагає ЗСУ та чому найбільша загроза для Європи не Путін, а ультраправі. Акценти світових ЗМІ 24 квітня
11:15
Збір на амуніцію для 65 ОМБр
11:14
Електроенергія
Україна третю добу поспіль залучає аварійну допомогу з Європи: ситуація в енергосистемі станом на 24 квітня
11:13
Водопілля у Києві 2024 рік
У Києві рівень води у Дніпрі піднявся до рекордної цієї весни позначки
11:06
На фото: російські книжки
У Росії створили експертний центр, який визначатиме відповідність книг законодавству
11:04
Ексклюзив
окупанти
Кримська операція залежатиме від того, що будуть робити росіяни після 9 травня
10:54
Огляд
Карта. Авдіївка_2404
Карта бойових дій за період 17-24 квітня: Тактичні невдачі на фронті vs стратегічні перемоги у війні
10:48
Оновлено
обстріл одеса
Росіяни зранку вдарили ракетами по Одесі: є постраждала
10:45
окупанти в Криму
Британська розвідка назвала кількість дезертирів, яких РФ засудила з 2022 року
10:42
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 24 квітня: скільки просять за долар та євро в обмінниках
10:41
КНДР, Північна Корея
Міністр зовнішніх економічних зв'язків КНДР після візиту до Росії прилетів до Ірану
Більше новин