Der Spiegel пропонує Заходу розглядати колишні держави СРСР як сферу інтересів Москви

16 травня, 2018 середа
16:05

Заходу марно продовжувати наполягати на своїх принципах, пише Der Spiegel. Німецькі журналісти знаходять виправдання кремлівській агресії

Про це йдеться у публікації видання Der Spiegel під назвою "Чи завершуються особливі стосунки Німеччини та Росії?" (Is Germany's Special Relationship with Russia Ending?).

Статтю було опубліковано у друкованій версії журналу німецькою ще 5 травня. У написанні матеріалу взяли участь одразу 10 журналістів: Мелані Аманн, Крістіан Еш (керівник бюро журналу Der Spiegel в Москві), Аннетт Гроссбонгардт, Мартін Гессе, Крістіан Хоффманн, Вейт Медик, Пітер Мюллер, Ральф Нойкирх, Крістоф Шульт і Штеффен Вінтер. 

Романтичний погляд на Росію і особлива спорідненість

Стаття починається зі слів німецького піаніста Юстуса Франца, який критикує принципову політику нового голови МЗС Гайко Мааса щодо РФ та називає її "безглуздою, оскільки він (Гайко Маас - ред.) прагне узяти над нею (Росією) гору".

Піаніст визнає, що у Росії відбуваються порушення прав людини, однак на його думку, "найсерйознішим порушенням прав людини став би новий військовий конфлікт між Росією і Заходом". 

"Юстус Франц представляє велику частину того, що являє собою особливий зв'язок між німцями та росіянами. Він відрізняється страхом перед війною та культурною спорідненістю, романтичним поглядом на Росію та прагненням до дружби між народами, взаємним захватом і міфом про те, що раціональні німці та російська душа якось чудово доповнюють один одного", - пише Spiegel.

Потім у статті вказують, що відносини між двома країнами давно були особливо емоційними, а Друга світова війна скоріше зблизила їх. Однак зараз ситуація вкрай загострилась, зокрема внаслідок введення санцій та вислання російських дипломатів через отруєння екс-шпигуна Сергія Скрипаля.

Як поширене Putin versteher​ серед німецьких політиків

Навіть критики Росії у партії канцлера Ангели Меркель "Християнсько-демократичний союз" (ХДС) незадоволені словесними атаками міністра Мааса проти Кремля, пише видання.

"Не можна робити діалог з Росією надмірно складним. Ситуація досить серйозна. Ми повинні відмовитися від словесної ескалації", - каже експерт із зовнішньої політики ХДС Норберт Реттген. 

Експерти зовнішньої політики в парламентській групі Соціал-демократичної партії (членом якої є Маас) також невдоволені, що міністр навіть не проконсультувався з ними, перш ніж почати тиснути на Москву. 

Лідер СДП у Нижній Саксонії Стефан Вейл вказав на недавнє опитування компанії Forsa, яка показує, що 94% німців вважають, що хороші відносини між Росією та Німеччиною - це важливо. 68% опитаних виступають проти жорсткої позиції щодо Росії, а серед членів СПД цей показник сягає 81%. 

Вейла також непокоїть економічні інтереси його держави, адже російський ринок дуже важливий для автовиробника Volkswagen, штаб-квартира якого знаходиться в регіоні. 

"Близькість до Росії є частиною біографій багатьох німців, хоча стосовно деяких політиків не завжди точно відомо, якою мірою вони знають і люблять Росію. Одним з таких прикладів є політик Християнсько-соціального союзу (ХСС) Петер Рамзауер, який був міністром транспорту в останньому уряді Меркель, а зараз очолює Комітет з економічного співробітництва та розвитку в парламенті Німеччини", - зазначається у статті.

Журналісти розповідають, як Рамзауер у 2006 році був присутній у Мурманську на відкритті об'єкта, побудованого за підтримки Німеччини, для виведення з експлуатації ядерних підводних човнів.

Росія тоді організувала прийом, і, як розповідає екс-міністр, старий російський адмірал плакав і казав "​​те, що колись було гордістю радянського флоту, тепер знищують - і з німецькою підтримкою".

"Це був ключовий досвід для мене. Захід не намагався досить сильно розібратися в російських почуттях, треба спробувати зрозуміти російську точку зору", - заявив Рамзауер. 

При цьому політик має потужних союзників у своїй партії, адже лідер ХСС Хорст Зехофер часто виступає за скасування санкцій, введених проти Росії. А колишній губернатор Баварії Едмунд Стойбер підтримував добрі стосунки з Путіним і неодноразово прагнув протидіяти політиці канцлера щодо Росії. 

Праворадикальна партія Альтернатива для Німеччини також підтримує Москву, а Путіна вважає "людиною примирення, яку постійно провокує войовничий німецький уряд".

"Путін - лідер, який любить свою країну і захищає її. Він не дозволяє собі та свому народу прогинатися під іноземні інтереси, як наш канцлер", - заявив представник партії у парламенті Хансйорг Мюллер. 

Економічні інтерес в РФ понад усе

Східна Німеччина має сильні економічні зв'язки з Росією. Зокрема, нафтопереробний завод у місті Лойна має торговельний обіг 4 мільярди євро на рік. 80% нафти, обробленої на об'єкті, надходить з Росії.

"У 2017 році експорт з Німеччини до Росії збільшився на одну п'яту і компанії знову почали інвестувати в країну, здебільшого через слабкий рубль", - пояснюють у Spiegel. 

Журналісти кажуть, що у багатьох людей в німецьких промислових колах склалося враження, що санкції США не тільки чинять політичний тиск на Росії, але і сприяють власним економічним інтересам США.

Зокрема, останні американські санкції "схоже, спрямовані на просування американського скрапленого газу на європейський ринок".

Комітет з економічних відносин Східної Європи вважає, що короткочасний збиток німецької економіки через втрати бізнесу в результаті санкцій США може становити сотні мільйонів. Вважається, що постраждали близько 60 компаній, в тому числі фірми, що займаються видобутком і транспортуванням нафти і газу з Росії, а також машинобудівниками і заводами.

Виправдання дій Кремля

Наприкінці статті журналісти Spiegel виправдовують злочини російської влади в дусі традиційних тез російської пропаганди, ніби всі дії РФ лише відповідь на дії Заходу.

"Коли Росія раніше діяла агресивно чи деструктивно, це було результатом відчуття, що її повністю оточив Захід. І для Путіна всі методи виправдані, коли йдеться про розрив цього кола (оточення Заходу, - ред.)", - йдеься в статті.

"Путін не хоче відновлювати Радянський Союз. Він хоче, щоб Захід поважав інтереси Росії. І він хоче, щоб Захід знову визнав Росію як велику державу, глобальнного гравця - роль, яку Путін прагнув заповнити в Сирії", - з щирою наївністю пишуть німецькі журналісти. 

На думку журналістів, російський президент хоче, щоб Захід залишився поза внутрішньою політикою Росії, а також запобігти подальшому розширенню Євросоюзу та НАТО.

"Зрештою, Путін хоче, щоб Захід остаточно погодився з тим, що Москва розглядає колишні держави Радянського Союзу - за винятком країн Балтії - як частину сфери інтересів Москви, в якій Кремль вимагає дати йому слово. 

Звичайно, Німеччина не може запропонувати такого офіційного визнання, але має сенс де-факто враховувати ці інтереси. Доля України показує, що Заходу марно продовжувати наполягати на своїх принципах, коли він не може захистити їх від непорядної Росії. Берлін потребує підходу Realpolitik (Реальної політики, - ред.) , коли йдеться про Москву", - підсумували у статті. 

Довідково: Realpolitik - політика чи дипломатія, яка спирається на владу та реально існуючі умови і можливості. В цьому сенсі, вона має спільні риси з реалізмом та прагматизмом. Реальна політика зосереджена на силі та здатності впливати на рішення інших країн, а не на ідеалах, моралі, або принципах. Поняття в 19 столітті було сформульоване канцлером Німеччини Отто фон Бісмарком.

Теги:
Читайте також:
Київ
+10°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.4
    Купівля 39.4
    Продаж 39.85
  • EUR
    Купівля 42.1
    Продаж 42.86
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
25 квітня
04:40
соцмережа Х (Твіттер)
Соцмережа X запускає спеціальний TV додаток для відео
04:12
Танкер для доставки СПГ
Німеччина пропонує ввести ембарго на імпорт СПГ з РФ до Євросоюзу
03:44
Росія ветувала резолюцію Радбезу ООН про недопущення гонки озброєнь у космосі
03:16
Russia Today
У RT витратили рекордні 27,5 млрд рублів на пропаганду і суттєво збільшують штат
02:48
TikTok
 Байден підписав закон, який може змусити материнську компанію продати TikTok у США
02:20
КПП "Рафах"
Ізраїль готовий почати штурм Рафаха. США стурбовані гуманітарними наслідками, — Reuters
01:52
куріння
У Турині ввели обмеження на куріння у людних місцях на вулиці
01:24
Придністров'я
Молдова зупинила експорт у РФ товарів на ВПК із заводів Придністров'я, - ЗМІ
01:04
Оновлено
ID-картка, паспорт
У МЗС прокоментували постанову уряду про те, що чоловіки призовного віку зможуть отримати паспорти лише в межах України
00:56
Еммануель Макрон
 Макрон не підтримує переобрання фон дер Ляєн на посаду голови Єврокомісії, - Bloomberg
00:28
польща україна , біженці
Польща готова сприяти поверненню в Україну військовозобов’язаних, - міністр Косіняк-Камиш
00:26
криптовалюта
Засновника криптовалютної біржі Binance Чжао можуть ув'язнити на три роки
2024, середа
24 квітня
23:48
Олег Верняєв
Олег Верняєв здобув срібло в багатоборстві чемпіонату Європи зі спортивної гімнастики
23:29
Оновлено
HIMARS з ATACMS
У Білому домі впевнені, що Україна виконуватиме зобов’язання щодо ATACMS
23:14
Євгенія Гуцул
У Молдові через російські гроші судитимуть очільницю Гагаузії
23:11
комендантська година, Великдень
Комендантську годину в Києві на Великдень не скасовуватимуть
22:44
Дмитро Пєсков
"У Херсоні ЗСУ поводяться, як загарбники, а не як захисники": російські фейки та маніпуляцій за 24 квітня
22:33
Ексклюзив
Паспортний сервіс
"Точно не змусить чоловіків повертатися": політолог Розумний про заборону видачі документів українцям за кордоном
22:28
зруйнована телевежа Харків
У Харкові відновили телемовлення після удару РФ по телевежі 22 квітня
22:26
Оновлено
Тимур Іванов, Володимир Путін та Сергій Шойгу (зліва - направо)
РосЗМІ повідомили, що Шойгу відсторонив з посади свого заступника, заарештованого начебто через хабарництво
21:57
У Миколаєві вибухнув невідомий пристрій: постраждали 5 рятувальників
21:40
книжка вогонь знищення
Окупанти почали нові зачистки бібліотек у Криму, - Спротив
21:33
Оновлено
США таємно передали Україні ракети ATACMS і ЗСУ застосували їх щонайменше двічі
21:24
Ексклюзив
росія - китай
Дипломат Хара пояснив, чому Китаю вигідна слабка Росія як партнерка
21:13
VivaTech 2024: 14 стартапів представлять Україну на технологічній конференції у Франції
20:22
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
США можуть відправляти допомогу Україні на $1 млрд щомісяця. Колонка Сергія Згурця
20:08
ЗСУ
Упродовж доби на фронті відбулось 84 боєзіткнення, Сили оборони відбили 65 атак і збили ракету Х-59
20:04
OPINION
Володимир Ар'єв
Консульства і ухилянти: чи має влада право на помилку?
20:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 791-го дня війни: запасний Patriot для України від армії США, Сили ППО збили новітню російську ракету Х-69
19:48
Міністр оборони Латвії Андріс Спрудс
Коаліція дронів для України зібрала майже €500 млн, - міноборони Латвії
19:45
світло
Міненерго пояснило українцям, як споживати електрику, щоб енергосистема залишалася стабільною
19:33
Ексклюзив
Микола Княжицький
Ми маємо бути демократичними не на словах, а на ділі, - нардеп Княжицький про "Єдині новини"
19:07
Ексклюзив
Львівські десантники під Бахмутом зупинили ворожий наступ і знищити бронетехніку РФ
ФАБи, FPV, нічні штурми: військовий ЗСУ Фірсов розповів про тактику ворога та особливості застосування ним дронів
19:04
Володимир Зеленський
Росія має план зі зриву Саміту миру, - Зеленський
19:04
Пентагон
США оголосили пакет військової допомоги Україні на $1 млрд: що в ньому
19:04
Катажина Котинська
Премія Drahomán Prize для перекладачів з української мови на мови світу: лауреатка переклала книгу Забужко
19:00
Огляд
крилата ракета Х-101
Подвійна загроза: що таке модернізовані ракети Х-101 і чим вони небезпечні
18:44
Верховна Рада
Заволодіння держземлею на 291 млн грн: до Ради внесли проєкт постанови про звільнення Сольського
18:38
Анонс
Виставка Ольги Погрібної-Кох
У Львові відкривається виставковий проєкт Ольги Погрібної-Кох “Пісня Пісень”
18:20
Євроcoюз ЄС
В ЄС відреагували на рішення України про припинення видачі документів українцям за кордоном
Більше новин